Az OMV egy remek poliolefin növekedési történet lehet

Az Egyesült Arab Emirátusokból származó ADNOC az OMV egyik legnagyobb részvényese az osztrák állam mellett. A két cég, az OMV és az ADNOC a birtokukban lévő petrolkémiai részesedéseket egy közös vállalattá gyúrják össze – ez a vállalat a Borouge Group International (BGI) lesz, amely a világon a negyedik legnagyobb poliolefin gyártó vállalkozás lehet az ExxonMobil és két kínai cég után.
Az új csoport központja Bécsben lesz. Az OMV az ADNOC-hoz hasonlóan 46,9%-os részesedéssel bír majd a BGI-ben, ami később csökkenhet, ha a BGI további részvénykibocsátásokkal finanszírozza magát.
Az összeolvadás több lépcsőn keresztül történik. A közös vállalatba belekerül az OMV európai zászlóshajója, a Borealis, az ADNOC fő közel-keleti cége, a Borouge, de a közös vállalat megvásárolja az Arab Emirátusok kezében lévő kanadai Nova Chemical nevű céget is.
A BGI ráadásul a jövőben beléphet a Bécsi Értéktőzsdére is az Egyesült Arab Emirátusok mellett. Az ADNOC kezében lévő Borouge, ami beleolvad a BGI-be, egyébként az utóbbi tőzsdén forog már most is.
A BGI tehát egy globális vállalattá alakul észak-amerikai, európai és közel-keleti termelési bázisokkal. A poliolefinek, amelyek a legalapvetőbb petrolkémiai alapanyagok, a csomagolóipartól kezdve az autóiparon át az egészségügyig mindenhol megtalálhatók. A tranzakció nagy előnye, hogy az OMV magas szintű szaktudása párosul az olcsó közel-keleti és észak-amerikai nyersanyag forrással. Az előbbi főleg kőolaj, az utóbbi földgáz alapú gyártást tesz lehetővé. Az ADNOC Borouge-4 nevű üzeme, ami 2026-ra készül el, ráadásul a legnagyobb poliolefin üzem lesz a világon a legkisebb termelési költség mellett, ami az egész csoport költséget is versenyképessé teszi.
Természetesen a tranzakciónak vannak kockázatai, rövidtávon leginkább Trump elnök vámpolitikája az, ami közvetlenül is sújtja a kanadai termelésen keresztül a vállalatot. Viszont a mintegy két órás beszélgetés során kiderült, hogy az arab befektetőkkel összehozott tranzakció egy magas profitot termelő növekedési sztori lehet, ami az ADNOC és az OMV részvényesei számára is bőven hoz a konyhára, ha a világgazdaság helyzete normalizálódik.
Külön kiemelte az OMV vezetése, hogy a közös vállalat megléte nem fenyegeti az osztalékpolitikát – a cég az idei 4,5 eurós egy részvényre jutó osztalékot dinamikusan növelni szeretné, a BGI majdnem teljes nyeresége a két fő tulajdonos, az ADNOC és OMV között kerül szétosztásra. A jövőbeli kérdésekről is ez a két tulajdonos dönt, a kontrollt fele-fele arányban osztotta meg egymás között a két csoport.
Nekem ez a tranzakció tetszik, egyértelműen értékteremtőnek tűnik. Az OMV menedzsmentje hatalmas munkát tett ebbe a megállapodásba, közel két évnyi folyamatos tárgyalás után született meg a megegyezés, így minden apró részletet előre kidolgoztak a felek. Emiatt Alfred Stern vezérigazgató és csapatának személyes ügye is a BGI jövőbeli sikere.