Az öregségi nyugdíjminimumot most eltörlik, jön helyette más... De miért?!
Mit kell tudni az öregségi nyugdíjminimumról?
Az öregségi nyugdíjminimum összegét a kormány jogosult meghatározni. A nyugdíjminimum 28.500 forintos összegét azonban 2008 óta egyetlen kormány sem emelte, annak ellenére, hogy a Központi Statisztikai Hivatal adatai szerint a forint vásárlóereje egyre csökken. Ha a mindenkori kormány az öregségi nyugdíjminimumot évente a KSH által kimutatott infláció mértékével módosította volna, akkor 2022-re annak összegét 43.668 forintra kellett volna emelni - érvel az Utcajogász Egyesület.
Miért fontos az öregségi nyugdíjminimum?
Az öregségi nyugdíjminimum összege számos állami ellátásra való jogosultság és költségkedvezmény szempontjából döntő jelentőségű. Akinek a havi bevétele eléri vagy meghaladja a minimum alapján számított mértéket, elveszti az adott jogosultságát.
1) Időskorúak járadéka
Időskorúak járadékára az az időskorú személy jogosult, akinek a havi jövedelme nem haladja meg az öregségi nyugdíj mindenkori legkisebb összegének meghatározott %-át. Hiába csökken a forint vásárlóereje, akinek a jövedelme az öregségi nyugdíjminimumhoz kötött értéket meghaladja, elveszti az állami segítségre való jogosultságát.
2) Rendszeres gyermekvédelmi kedvezmény
A gyermekes családok akkor válhatnak jogosulttá rendszeres gyermekvédelmi kedvezményre, ha a családban az egy főre jutó havi jövedelem összege nem haladja meg az öregségi nyugdíj mindenkori legkisebb összegének a 135%-át.
3) Végrehajtás munkabérből
Mentes a végrehajtás alól a havonta kifizetett munkabérnek az a része, amely megfelel az öregségi nyugdíj legalacsonyabb összegének. Hiába marad azonban érintetlenül a 28.500 forint alatti munkabér, ha abból az infláció miatt egyre kevesebb mindent lehet vásárolni.
4) Inkasszó
Hasonló szabályt tartalmaz a Végrehajtási törvény a bankszámláról való letiltásra is. A törvény szerint az öregségi nyugdíj legalacsonyabb összegének négyszerese feletti összeg korlátlanul végrehajtás alá vonható, az ez alatti összegből pedig az öregségi nyugdíj legalacsonyabb összege és az öregségi nyugdíj legalacsonyabb összegének négyszerese közötti rész 50%-a vonható végrehajtás alá. A pénzösszegnek mentes a végrehajtás alól az a része, amely megfelel az öregségi nyugdíj legalacsonyabb összegének.
5) Költségmentesség bírósági eljárásokban
A bíróság előtti eljárásokban az mentesülhet az államnak járó illeték megfizetése alól, akiknek a havi nettó jövedelme (munkabére, nyugdíja, egyéb rendszeres pénzbeli juttatása) nem haladja meg az öregségi teljes nyugdíj mindenkori legkisebb összegét és vagyona sincs.
A példák alapján látható, hogy az öregségi nyugdíjminimum összege kihat a jogrendszer egészére, a társadalom széles rétegeinek mindennapi életére.
Mi történik most?
Változik a szociális ellátások és támogatások összegének megállapításánál a viszonyítási alap, ezután ez nem az öregségi nyugdíj lesz, hanem az úgynevezett szociális vetítési alap – közölte Fülöp Attila, a Belügyminisztérium gondoskodáspolitikáért felelős államtitkára Facebook-oldalán.
A változtatás oka, hogy az öregségi nyugdíjminimum elsősorban a nyugdíjszakágazat mutatószáma, amelyet a társadalombiztosítási nyugellátásokhoz kapcsolódóan használnak. Indokolt volt egy olyan viszonyítási alap létrehozása a szociális területen, amely figyelembe veszi majd a szakterület sajátosságait – magyarázta bejegyzésében az államtitkár.
Felhívta a figyelmet arra, hogy a szociális vetítési alap bevezetésével célzottabb lesz a támogatások és juttatások megállapítása, az állam felelőssége azonban nem csökken.
Fülöp Attila azt írta: az állami finanszírozás nem csökkent a szociális területen. 2010-hez képest 3,5-szer többet fordítanak az idei költségvetésben szociális, gyermekvédelmi, gyermekjóléti szolgáltatásokra, ez az idei büdzsében 1140 milliárd forintot jelent, míg 2010-ben 325 milliárd volt – olvasható a bejegyzésben, amelyet az MTI ismertetett.
A Belügyminisztérium által a minap az Országgyűlés elé benyújtott törvényjavaslatból kiderül: a szociális vetítési alap összege megegyezik az öregségi nyugdíjminimum összegével, ami 28 500 forint 2008 januárja óta.