Az USA inflációra tapad ma a befektetők tekintete

A piac ma az áprilisi amerikai inflációs adatra figyel, melynek tendenciájában fordulatot várnak az elemzők. Ugyanis a márciusi 8,5 százalékot követően 8,1 százalékra csökkenhetett az árak növekedésének mértéke.

Az USA inflációra tapad ma a befektetők tekintete

Európában különben megtörni látszik a korábbi egyértelmű emelkedő inflációs trend. A spanyolok esetében már jelentős visszaesést láthattunk az indexben, amit elsősorban az energiaárak húztak, s az élelmiszer már az inflációs adatt alatti mértékben, „csak” 5 százalékkal emelkedett. Németországban az élelmiszerárak áprilisban még gyorsuló inflációs pályán voltak (8 százalék), míg az energiaárak már lassuló pályára álltak azzal, hogy az emelkedés mértéke a korább 8,8 százalékról 8,5-re csökkent.

Így az infláció már csak moderált mértékben emelkedett 7,3-ról 7,4 százalékra. Ugyanakkor számos más európai országban, köztük Magyarországon is még mindig emelkedő pályán van a pénzromlás üteme. Itthon fordulatra nagy valószínűséggel csak az év vége felé számíthatunk, hiszen a választások előtti jelentős fiskális élénkítés is az árakat nyomja felfelé. Ennek hatása az év végére mérséklődhet. Ugyanakkor azokban az országokban, ahol az energiaárak éreztetik hatásukat, a bázishatás miatt már megkezdődhet az infláció mértékének csökkenése, ugyanis meg az árak dinamikus emelkedése tavaly tavasszal indult.

Az infláció önmagában is fontos szám, de a jelenlegi trendek, azaz az inflációs nyomás erősödése és közben a növekedési kilátások csökkenése még fontosabbá teszi. Ugyanis ez egy szépen kikövezett út a stagflációhoz, ami az egyik legveszélyesebb gazdasági állapot. Ha azt látnánk, hogy az árak emelkedésének ütemében változás áll be, azaz csökkenni kezdene az infláció, az az első jel lenne a normalizálódás irányába, amit ha a GDP kilátások csökkenésének megállása követne, az igazán üdítőleg hathatna a piacokra.

A részvénypiacok tekintetében különben annyi történt, hogy a novemberben még rekord magas értékeltségen levő piacok (DAX, S&P500, Nasdaq) mostanra kijózanodtak, s a két évre előre mutató P/E ráta visszaesett az elmúlt, közel 20 év átlagos értékeltségi szintjére. Azaz normalizálódtak az értékeltségek, ami akár jó jel is lehet a folytatásra nézve. Ehhez első körben jönnie kéne az inflációs fordulatnak. (forrás: ERSTE)

Lezárult a tranzakció – az MBH Bank az Otthon Centrum többségi tulajdonosa

Lezárult a tranzakció, amely keretében az MBH Bank megvásárolta az Otthon Centrum többségi tulajdonrészét a Biggeorge Holding leányvállalatától. A szükséges hatósági engedélyek birtokában az MBH Bank – a korábban bejelentett többlépcsős ügylet első lépéseként – megszerezte az Otthon Centrum 80 százalékos tulajdoni hányadát. Ezzel az ügylettel teljessé vált a bank otthonteremtési ökoszisztémája, amelyben az ügyfelek igényeit a megtakarítástól az ingatlanvásárláson át a hitelezésig teljeskörűen tudja kiszolgálni, miközben meghatározó piaci szerepet érhet el az otthonteremtési piacon. Továbbá a tranzakció révén a jövőben jelentősen bővülhet az Otthon Centrum csoport, a szinergialehetőségek kiaknázásával.
2026. 01. 22. 05:00
Megosztás:

Felemásan indult 2026 a lakáspiacon – Álmos évkezdet, ami mégis rekordokat hozott

Nagyon felemásra sikerült az évkezdet a lakáspiacon. Első ránézésre az adatok jóval visszafogottabb képet mutatnak, mivel január 1. és 19. között mind a kereslet, mind a feladott hirdetések száma elmaradt az előző évek azonos időszakaitól. Az összkép azonban gyökeres változást mutat, ha az adatokat részletesebben vizsgáljuk. 2026-ban a szokásosnál hosszabb, kéthetes karácsonyi leállást követően gyakorlatilag csak január 5-től indult az év a lakáspiacon. Az azóta eltelt két hét számai pedig rendkívül élénk rajtra utalnak bizonyos szegmensekben – derül ki az ingatlan.com friss elemzéséből.
2026. 01. 22. 04:30
Megosztás:

A kisebb vállalkozásoknak könnyítéseket hozott az új transzferár rendelet, a nagyobbaknak még szigorúbb követelményeket

2025-től egy új transzferár rendelettel búcsúztunk, amelyet az érintettek választása alapján már a tavalyi évre is lehet alkalmazni, 2026-tól azonban már kötelező. Az új szabályok ugyan tartalmaznak könnyítéseket is, de ennél sokkal jellemzőbbek a szigorítások. „Az új elvárások még bonyolultabbá, még nehezebben teljesíthetővé teszik a vállalkozások transzferárazási feladatait, amelyeket már-már lehetetlen teljesíteni specialista bevonása nélkül.” – figyelmeztetett Fotiadi Ágnes a LeitnerLeitner Transzferár Üzletágának igazgatója és Jancsa-Pék Judit a LeitnerLeitner partnere.
2026. 01. 22. 04:00
Megosztás:

Brit miniszterelnök: nem engedek az amerikai nyomásnak

Keir Starmer brit miniszterelnök kijelentette szerdán, hogy London nem enged az amerikai kormány vámfenyegetések formájában megnyilvánuló nyomásának, és nem módosítja azt az álláspontját, hogy Grönland hovatartozásáról a grönlandiakat és Dániát illeti meg a döntés joga.
2026. 01. 22. 03:30
Megosztás:

Uniós lépések a gyógyszergyártás versenyképességéért és a gyógyszerhiány ellen

Kedden a Parlament elfogadta az alapvető gyógyszerek elérhetőségének és ellátásának javítására irányuló javaslatokkal kapcsolatos álláspontját.
2026. 01. 22. 03:00
Megosztás:

OTP CETOP UCITS ETF – túl a százmillió eurón

Fontos mérföldkőhöz érkezett az OTP CETOP UCITS ETF: a kelet-közép-európai blue chipekre fókuszáló, tőzsdén kereskedett alap nettó eszközértéke 100 millió euró fölé emelkedett. Ezzel a 2024 tavaszán indult ETF rövid idő alatt vált a hazai piac egyik legdinamikusabb növekedését produkáló befektetési termékévé, ami arra utal, hogy a régiós részvénypiacok iránt nemcsak intézményi, hanem lakossági oldalon is érezhetően nő az érdeklődés.
2026. 01. 22. 02:30
Megosztás:

Ha Ön is 1950–1975 között született, akkor van oka a félelemre

Ez a korosztály ma 50–75 év közötti. Egy olyan generációról van szó, amely példátlan egészségügyi, gazdasági és társadalmi kockázati metszéspontba került. A problémák többsége nem egyik napról a másikra jelentkezik, hanem észrevétlenül, évek alatt alakul ki – gyakran akkor, amikor már nehéz visszafordítani a folyamatokat.
2026. 01. 22. 02:01
Megosztás:

Számos új pályázat megjelentetését tervezi az agrártárca idén

A mezőgazdaságban 2026 az építkezés éve lesz, az agrártárca számos új pályázat megjelentetését tervezi, szükség esetén rendkívüli intézkedésekkel is segít a termelőknek - mondta Viski József a 44. Agromashexpo nemzetközi mezőgazdasági és mezőgép-kiállítás szerdai megnyitóján a Hungexpo Budapest Kongresszusi és Kiállítási Központban.
2026. 01. 22. 01:30
Megosztás:

Eldőlt ki kaphat végül 14. havi nyugdíjat - mutatjuk mit kell teljesíteni hozzá!

Kinek jár a tizenharmadik és a tizennegyedik havi nyugdíj 2026-ban? A témát az ado.hu szakmai blogbejegyzése alapján dolgoztuk fel és mutatjuk be érthetően.
2026. 01. 22. 01:00
Megosztás:

A Vatikán is meghívást kapott a Béketanácsba

A Vatikán is meghívást kapott, hogy részt vegyen a Donald Trump amerikai elnök által létrehozott Béketanácsban - közölte Pietro Parolin bíboros, szentszéki államtitkár szerdán, hozzátéve, hogy a pápai állam nem tud gazdasági hozzájárulást biztosítani.
2026. 01. 22. 00:30
Megosztás:

A Chainlink új szintre emeli a DeFi-t – már szinte 24/5-ben követhetők az amerikai részvények és nyersanyagárak

Miközben a kriptopiac mostanában csendesebb üzemmódban mozog, a hagyományos piacokon – például a részvények és nyersanyagok világában – egymást érik a történelmi csúcsok. A Chainlink most ezt az ellentétet igyekszik áthidalni: a decentralizált pénzügyek (DeFi) számára elérhetővé tette a valós idejű részvény- és nyersanyagadatokat, gyakorlatilag a hét öt napján, szinte folyamatosan. Ez nem csupán új fejlesztési lehetőségeket nyit meg, hanem a DeFi és a hagyományos pénzügyi világ között húzódó határvonalakat is jelentősen elmoshatja.
2026. 01. 22. 00:01
Megosztás:

Putyin csütörtökön fogadja az amerikai elnök különmegbízottját

A tervek szerint csütörtökön fogadja Moszkvában Steven Witkoffot, az amerikai elnök különmegbízottját Vlagyimir Putyin orosz államfő - erősítette meg Dmitrij Peszkov, a Kreml szóvivője szerdán a TASZSZ hírügynökségnek.
2026. 01. 21. 23:30
Megosztás:

Mintegy 200 millió forintos fejlesztéssel javul a Natura 2000 területek állapota az Őrségben

Jelentős, 190 millió forintnyi európai uniós fejlesztés indul az Őrségi Nemzeti Park Igazgatóság területén, amely a Natura 2000 hálózat priorizált élőhelyeinek védelmét szolgálja - emelte ki Rácz András, az Agrárminisztérium természetvédelemért felelős államtitkára a szerdán, Őriszentpéteren megrendezett projektnyitó eseményen az Agrárminisztérium (AM) közleménye szerint.
2026. 01. 21. 23:00
Megosztás:

Az alacsony önkontroll állhat a problémás okostelefon

Nem a személyiségjegyek, hanem a gyenge önkontroll és a közösségi élményekből való kimaradástól való félelem (FOMO) állhat a problémás okostelefon-használat hátterében - állapította meg a Semmelweis Egyetem kutatása.
2026. 01. 21. 22:30
Megosztás:

Franciaország NATO-hadgyakorlatot javasol a Dániához tartozó szigeten

Grönlandi NATO-hadgyakorlat megtartását indítványozta szerdán Franciaország. Ezt a francia elnöki hivatal jelentette be.
2026. 01. 21. 22:00
Megosztás:

A geopolitikai átrendeződés, a klímaváltozás és az MI formálják a felelős befektetéseket 2026-ban

A geopolitikai átrendeződés, valamint a gyorsuló éghajlati és technológiai trendek alapvetően formálják át a befektetési prioritásokat és az eszközallokációt idén - derül ki az Amundi MTI-nek küldött közleményéből.
2026. 01. 21. 21:30
Megosztás:

Varsóban megkezdődött az előző kormány idején működő Igazságosság Alap pere

Megkezdődött szerdán a varsói kerületi bíróságon az előző kormány idején működő Igazságosság Alap első vádlottjainak pere, a bíró elutasította a kérelmet a tárgyalás elnapolásáról, amelyet a hat vádlottat képviselő ügyvédek nyújtottak be.
2026. 01. 21. 21:00
Megosztás:

Vitalik Buterin hátat fordít a központosított közösségi médiának – a decentralizált jövő felé tart

Vitalik Buterin, az Ethereum társalapítója újabb határozott lépést tesz a decentralizáció felé – ezúttal a közösségi média világában. Egy friss bejelentés szerint 2026-tól teljesen elhagyja a központosított platformokat, hogy kizárólag decentralizált közösségi felületeken legyen aktív.
2026. 01. 21. 20:30
Megosztás:

Bálnák hagyják el a Polkadot hálózatát 2,21 dolláros árfolyamon, hogy csatlakozzanak a Digitap ($TAP) típusú kriptopresale-ekhez 2026-ban

A 2,21 dolláros árfolyamra történő emelkedés fellélegzést jelentett a Polkadot (DOT) birtokosainak a hónapokig tartó csökkenő trend után. Azonban ez csupán rövid napfénynek bizonyult, mielőtt ismét sötét felhők gyülekeztek volna.
2026. 01. 21. 20:00
Megosztás:

Jön a 100 milliárd forintos akcióterv az éttermeknek

Jön a 100 milliárd forintos akcióterv az éttermeknek - közölte a kormány a Facebook-oldalán szerdán.
2026. 01. 21. 19:30
Megosztás: