Bécsi uralkodói ékszereket árvereznek el Budapesten: a monarchia utolsó évtizedeinek remekművei

Doktori gyűrű I. Ferenc Józseftől, a monarchia utolsó uralkodója, IV. Károly magyar király által rendelt arany karlánc, csillag alakú briliáns függő, amelyet Sisi hozott divatba Bécsben – a BÁV ART 84. Művészeti Aukciójának közel 800 tétele között ilyen ritkaságnak számító ékszereket lehet kiszúrni. Az aranyból és ezüstből készült, briliánsokkal, gyémántokkal kirakott remekművek megszerzésének lehetősége gyűjtők és értéktartó befektetést keresők számára is izgalmas lehet.

Bécsi uralkodói ékszereket árvereznek el Budapesten: a monarchia utolsó évtizedeinek remekművei

Hatvanhárom gyémánttal kirakott arany karláncot rendelt reprezentatív ajándéknak udvari ékszerészéről I. Károly osztrák császár, egyben IV. Károly néven az utolsó magyar király, miután 1916-ban trónra lépett. A Bécs leghíresebb ékszerészcsaládjából származó Anton Köchert kiemelkedő munkája december elején kerülhet új tulajdonoshoz Budapesten.

A 17,5 centiméter hosszú, 27,6 grammos arany karkötő bordó zománccal díszített ékszerközepén az Osztrák-Magyar Monarchia utolsó, a trónon alig két évet töltő uralkodójának monogramja, egy koronás K betű található, azt veszi körül a 63 darab 0,50 karátos gyémánt. A karpánt licitje 600 ezer forintos kikiáltási árról indul a BÁV ART 84. Művészeti Aukcióján.

Nem ez azonban az egyetlen, a bécsi császári udvarhoz kötődő ékszerkülönlegesség a december 3-i árverésen. Ugyanilyen érdekességnek mondható a többi között például egy 15,4 grammos, I. Ferenc József monogramos gyűrű is, melyet az uralkodó a kitűnő minősítéssel diplomázott, vagy különleges szolgálatot tett orvosoknak adományozott. Az aukción 800 ezer forinton kikiáltási áron kínált, karmazált fazonú ékszer a XIX. és a XX. század fordulójának környékén készült aranyból és ezüstből a monarchia fővárosában. Közepén kék zománc alapon 28 darab gyémántból az uralkodó monogramját és fölé a koronát helyezték el, ezeket veszi körül 14 régi csiszolású, 2,20 karátos briliáns.

Úgy tartják, Ferenc József felesége, Erzsébet magyar királyné hozta divatba az udvarnál a csillag alakú hajdíszeket és a melltű függőket. A királynéról több portré is fennmaradt, ahol a legendás ékszerész-dinasztiát alapító Alexander Köchert által tervezett és készített csillagokkal a hajában látható. Szintén az árverés első napján, december 3-án Sisi korának egyik ilyen bécsi remekművére lehet licitálni. A 4,6 grammos, csillag alakú ékszer aranyból és ezüstből készült, és 29 különböző méretű, régi csiszolású, briliáns díszíti. A függő nem pusztán divattörténeti kuriózum, de 400 ezer forintos kikiáltási árával ugyancsak felkeltheti a befektetők figyelmét is.

A BÁV ART aukciói 1920 óta meghatározó eseményei a magyar és nemzetközi műkincspiacnak. A 84. Művészeti Aukció változatos kínálatában a barokk festészet szerelmesei mellett a modern művészet, szobrászat és iparművészet rajongói is páratlan műtárgyakra lelhetnek, miközben a klasszikus ékszerek és órák rajongói sem maradnak inspiráló tételek nélkül.

Az árverés december 3-án, 4-én és 5-én, mindhárom nap 18 órától kerül megrendezésre a MOM Kulturális Központ Kupolatermében. A digitális katalógus elérhető a bav-art.hu weboldalon, ahol online licitálásra is lehetőség nyílik a BÁV ART aukciós portálján.

Marriott Residences márkanév alatt születik újjá a Körszálló

Új életre kel a budai látkép ikonikus eleme, a Körszálló. A Market Asset Management Zrt. (MAM) bejelentette, hogy mérföldkőnek számító megállapodást kötött a világszerte ismert Marriott International-lel. Ennek eredményeként a legendás épületben valósul meg Magyarország első branded residence fejlesztése, mely a Marriott Residences Budapest nevet viseli. Ennek köszönhetően a Körszálló lesz az első olyan hazai lakóépület, amelyet egy globálisan elismert szállodamárka üzemeltet, új fejezetet nyitva ezzel a hazai prémium ingatlanpiacon. Az új Körszálló kivitelezője, a Market Építő Zrt. idén nyáron kezdi el a munkát, az első lakók pedig várhatóan 2027 negyedik negyedévében költözhetnek be. A projekt a Marriott International világszínvonalú szolgáltatási kultúráját ötvözi egy budapesti építészeti jelkép örökségével, páratlan értéket teremtve a jövőbeli lakástulajdonosok számára.
2025. 07. 24. 13:00
Megosztás:

Gyerekvállalásra félreteszünk, magunkra nem: így gondolkodunk az egészségről és a jövőről

Az OTP Egészségpénztár kutatási eredményeiből kiderül: a válaszadók harmada csak akkor kezdett el foglalkozni az egészségével, amikor már komolyabb problémát tapasztalt. A közérzet javítása (41%) még viszonylag gyakori motiváció, de a munkahelyi teljesítmény, a család vagy mások tanácsai már jóval ritkábban játszanak szerepet az egészségtudatosságban.
2025. 07. 24. 12:00
Megosztás:

Enyhültek a recessziós félelmek a japán–amerikai megállapodás után

Az USA Japánnal kötött kereskedelmi egyezménye után enyhültek a vámháborús és a recessziós félelmek, így a kötvényhozamok érdemben emelkedtek tegnap a fejlett piacokon.
2025. 07. 24. 11:00
Megosztás:

Vegyesen zártak kedden az amerikai indexek

Kedvezően fogadták a piacok az Egyesült Államok és annak legnagyobb külföldi hitelezője, Japán kereskedelmi megállapodását. A Trump- adminisztráció áprilisban 24%-os „kölcsönös” importvámot határozott meg a japán árukra, majd a 10% feletti rész 90 napos felfüggesztésének lejárta előtt, augusztus 1-től 25%-os vámot helyezett kilátásba.
2025. 07. 24. 10:00
Megosztás:

Féltávnál a Művészetek Völgye

Hiába lassul le minden évben Kapolcson és környékén az idő, az ország legnagyobb összművészeti fesztiválja már a felénél tart. Július 27-ig lehet még megtapasztalni milyen az igazi Völgyélmény és Völgyközösség, és a találkozni a legkülönlegesebb produkciókkal.
2025. 07. 24. 09:30
Megosztás:

Erősödtek az európai tőzsdék a közeledő EU–USA vámalku és az autóipar szárnyalása nyomán

A vezető európai részvényindexek közel kétheti csúcsra emelkedtek szerdán, elsősorban az autóipari szektor emelkedésének hatására, miután a befektetők az EU–USA kereskedelmi megállapodásban bíznak. Európai uniós diplomaták arról számoltak be, hogy az EU és Washington egy olyan megállapodás felé halad, amely 15%-os amerikai vámot tartalmazna az európai importtermékekre, ami fele annak, amit korábban Donald Trump elnök kilátásba helyezett.
2025. 07. 24. 09:00
Megosztás:

Préda Máté a DODO új magyarországi vezetője

Az utolsó kilométeres, okoslogisztikai szolgáltatásokat kínáló DODO Préda Mátét bízta meg magyarországi leányvállalatának irányításával. Az új vezető a világ számos országában átfogó vezetői tapasztalatot szerzett, növekedési fázisban lévő és érett multinacionális cégek leányvállalatainak működtetésében egyaránt. A DODO hazai vezetőjeként Préda Máté felel a társaság üzleti tevékenységeinek irányításáért, beleértve a vállalati működés pénzügyi eredményességét, a piaci stratégia kidolgozását és végrehajtását, valamint a működési kiválóság biztosítását.
2025. 07. 24. 08:00
Megosztás:

Semmibe vett kockázatok

Idei évi mélypontja környékén van a VIX index, mely az S&P500 indextől várt volatilitást méri. Ez már csak azért is meglepő, mert az amerikai vámkockázatok továbbra is itt vannak velünk, sőt egyre közelebb kerülünk az augusztus eleji határidőhöz.
2025. 07. 24. 07:00
Megosztás:

Kiderült, kiktől szeretnek leginkább kölcsönkérni a magyarok

Ha kölcsönre van szükségük, a magyarok továbbra is elsősorban a családtagjaikhoz fordulnak anyagi segítségért, ám az előző évhez képest változás, hogy a barátoktól, kollégáktól is szívesebben kérnek, mint a pénzintézetektől, pénzügyi szolgáltatóktól – derül ki a Provident Pénzügyi Zrt. anyavállalatának (International Personal Finance - IPF) megbízásából készült, 9 országra kiterjedő 1000 fős reprezentatív kutatásából. A Provident Financial Wellbeing 2025 Riport célja évről évre feltérképezni, hogyan látják a megkérdezettek saját pénzügyi helyzetüket, és milyen tényezők befolyásolják a pénzügyi döntéseiket.
2025. 07. 24. 06:00
Megosztás:

Élre tör az LG a globális HVAC piacon

Az LG Electronics (LG) bemutatta stratégiáját, amellyel 2030-ra vezető pozícióba lépne a fűtés-, szellőzés- és légkondicionáló (HVAC) piacon. A vállalat célja, hogy az Ökomegoldások üzletág (Eco Solutions Company) éves árbevétele 2030-ra elérje a 20 ezer milliárd koreai wont (kb. 14,5 milliárd dollár), amit ipari B2B megoldásokra, mesterséges intelligencia alapú technológiákra és régióspecifikus rendszerekre alapozva kíván elérni.
2025. 07. 24. 05:00
Megosztás:

Nemzetközi felmérés: rekordmagas az utazási kedv Európában a globális feszültségek ellenére is

Az éghajlatváltozás, a globális bizonytalanságok és a geopolitikai zavarok ellenére is virágzik az utazási hajlandóság Európában – derül ki az Europ Assistance nemzetközi felméréséből. A Holiday Barometer 24. kiadása szerint idén nyáron tíz európaiból közel nyolcan terveznek utazni, miközben a külföldi úti célok iránti érdeklődés is kimagasló. Az utazások tervezése egyre tudatosabb: elsődleges szempont lett a biztonság, míg a természeti katasztrófáktól való félelem is érezhetően nőtt. Emellett a vásárlóerő határozza meg a nyaralási terveket: az utazást nem tervező európaiak közel 60 százaléka fő akadályként a pénzügyi korlátokat jelölte meg.
2025. 07. 24. 04:00
Megosztás:

Újabb bank ad akár 15 millió forint személyi kölcsönt!

Az OTP Bank 15 millió forintra emelte a felvehető személyi kölcsön összegét 2025. július 22-től, így már három banknál igényelhető ekkora hitel ingatlanfedezet nélkül.
2025. 07. 24. 03:00
Megosztás:

Elfelejtetted bediktálni a vízórát? Akkor most bajban vagy!

Telefonos emlékeztetők, papíralapú naptár, okosóra – a legtöbben már többféle módszert és platformot kipróbáltak a jobb időgazdálkodásra. Ha pár napig, hétig be is tudjuk tartani az új saját szabályainkat, valahogyan egy idő után mégis kicsúszik a kezünkből az irányítás, és ismét túlterheltnek és stresszesnek érezzük magunkat.
2025. 07. 24. 02:00
Megosztás:

Autóval indulsz Horvátországba? Akkor erre nagyon figyelj!

Még mindig rengetegen indulnak külföldre autóval a Netrisk utasbiztosítási adatai szerint a nyári hónapokban: idén az utasbiztosítások majdnem 49 százalékát autós nyaralásra kötötték az érintettek. Az autós utazások esetében a horvátországi célpontok vannak fölényben, 34 százalékos részesedéssel, a második helyen áll Olaszország 18 százalékkal. A Netrisk szerint a saját autóval útnak indulók számára fontos kiegészítés a megfelelő asszisztenciaszolgáltatás, hiszen egy váratlan meghibásodás külföldön nemcsak kellemetlenséget, de komoly szervezési kihívást is jelenthet.
2025. 07. 24. 01:00
Megosztás:

Akár 60-70 ezer első lakásvásárló is jöhet – újabb árrobbanást már nem bír el a piac

Az eddigi várakozásokhoz képest is többen vehetik majd igénybe az első lakás megvásárlása vagy megépítése céljából az Otthon Start Program keretében elérhető kedvezményes lakáshitelt a most megjelent tervezet szerint. A feltételek ugyanis a jogosultak körére vonatkozóan még megengedőbbek lettek.
2025. 07. 24. 00:01
Megosztás:

XRP árfolyam-előrejelzés: Mennyi XRP-re van szükséged a nyugdíjhoz 2028-ra?

Az XRP árfolyam-előrejelzési modellek merész célárakat vetítenek előre, miközben a ProShares Ultra <a href="https://www.coindesk.com/markets/2025/07/21/xrp-stays-elevated-after-etf-fueled-rally-but-356-proves-sticky?utm_source=chatgpt.com" target="_blank">XRP ETF</a> és a whale-tevékenység stabil keresletet biztosítanak. Az XRP jelenleg 3,55 dollár körül forog, egy szűk, 3,40 és 3,56 dollár közötti sávban mozogva.
2025. 07. 23. 23:30
Megosztás:

Július 24-én lesz az Öngondoskodás Világnapja: A tudatos öregedés egyik kulcsa pedig az önmagunkról való gondoskodás

Az Öngondoskodás Világnapját (International Self-Care Day) először 2011-ben tartották meg, és azóta minden évben július 24-én emlékeztet arra, hogy az öngondoskodásra a hét minden napján, a nap 24 órájában érdemes figyelni (24/7). Ez a tudatosság manapaság különösen fontos volna, hiszen a magyar lakosság több mint 40 százaléka már 50 év feletti. Az, hogy miként gondoskodunk testi-lelki egészségünkről ötvenesként, alapvetően határozza meg, milyen minőségű időskor vár ránk.
2025. 07. 23. 22:00
Megosztás:

Mennyi most a fizikai átlagórabér Magyarországon?

Az idei második negyedévben 2270 forint volt a fizikai munkát végző szak- és betanított munkások átlagos bruttó órabére a Trenkwalder közel 7 ezer fő béradatait feldolgozó elemzése szerint. Ez a szint 7,9 százalékkal haladja meg az előző év hasonló időszakában tapasztalt 2104 forintos értéket. A felsőbb bérkategóriákban is hasonló ütemben emelkedtek a bérek: a Moore Hungary több mint 60, zömmel nemzetközi tulajdonú hazai vállalat mintegy 500 középvezetője esetében 2024 második negyedévéhez képest 7,3 százalékos bérnövekedést tapasztalt.
2025. 07. 23. 21:00
Megosztás:

Dogecoin árfolyam-előrejelzés: A DOGE grafikon a 2021-es mintázatot tükrözi – láthatáron a 3,50 dolláros szint?

A Dogecoin közelmúltbeli ralija sokakat arra késztet, hogy a 2021-es parabolikus emelkedés megismétlődését várják. A 0,2635 dolláros árfolyammal a DOGE egy olyan kereskedési sáv felső tartományához közelít, amely azonos mintázatot követ, mint a négy évvel ezelőtti „dupla alj” kitörési struktúra.
2025. 07. 23. 20:00
Megosztás:

Pezsgő nyáresti élmény a Dunán - 10 stand, amit mindenképp látogass meg a River Night-on!

Nézzük, kik azok, akiknek egy-egy borát mindenképp érdemes megkóstolnod az Európa hajón július 24-én!
2025. 07. 23. 19:00
Megosztás: