Beépíti a mesterséges intelligenciát az oktatásba az ESSCA üzleti egyetem

Az oktatásba is beépíti a mesterséges intelligenciát az ESSCA üzleti egyetem, amelynek idén 30 éves budapesti kampuszán konferencián vitatták meg az MI hatását az üzleti élet különböző területeire - közölte az egyetem az MTI-vel.

Beépíti a mesterséges intelligenciát az oktatásba az ESSCA üzleti egyetem

Az iskola az évforduló alkalmából indított ünnepi eseménysorozatának szakmai kerekasztal beszélgetésén Deli-Gray Zsuzsa, az ESSCA Budapest igazgatója, professzora a közlemény szerint hangsúlyozta, a száztizennégy éve alapított ESSCA School of Management stabil, erős alapértékekre épült, amelyek a mai napig alapját képezik az iskola létének és működésének. Arra is kiemelt figyelmet fordít ugyanakkor, hogy ezeket az értékeket összekapcsolja a folyamatosan megújuló technikai, társadalmi, gazdasági elvárásokkal, megoldásokkal és kihívásokkal, és ezek figyelembevételével szervezze a működését, és járuljon hozzá az oktatási piac trendjeinek alakításához, formálásához - tette hozzá.

Jó példának nevezte erre, hogy az egyetem vezetése kampuszait és folyamatait a fenntartható fejlődés követelményeinek megfelelően szervezi át, és beépítik a mesterséges intelligenciát az egyes folyamatokba, így az oktatásba is.

Az ESSCA School of Management nem mint veszélyre, hanem mint lehetőségre tekint a mesterséges intelligenciára - emelte ki. Tudatosan, szakmai szempontok alapján illesztik az iskola egyes folyamataiba, a diákokat, oktatókat és kutatókat szisztematikusan felkészítve az egyes alkalmazási területekre és módszerekre, rávilágítva annak gazdasági, technikai és etikai kérdéseire és következményeire - hangsúlyozta az igazgató.

Az, hogy melyik iparág hogyan reagál a mesterséges intelligencia térnyerésére, nagyon eltérő lehet, de abban konszenzus alakul ki: nem szabad, hogy a mesterséges intelligencia átvegye a humán kompetenciákat. Bizonyos feladatkörökökben ugyan helyettesítheti az emberi munkát az MI, a technológia azonban új típusú munkahelyek létrehozására is alkalmas lesz olyan módon, hogy a humán kompetenciákat inkább erősíti, mint helyettesíti - emelték ki az előadók.

Zilahy Gyula, a BME egyetemi tanára a közlemény szerint arról beszélt, hogy az eddigi jelentős erőfeszítések ellenére a fenntartható fejlődés célkitűzései sokkal sürgetőbbek, mint valaha. "Ennek ellenére számos olyan terület van, ahol jelenlegi tudásunk nem elégséges, és így a mesterséges intelligencia fontos szerepet kaphat. Az adatok elemzésével és értékelésével, valamint a megfelelő forgatókönyvek felépítésével az MI képes lehet pótolni azokat a hiányosságokat, amelyek betöltése kulcsfontosságúak lehetnek a bolygón való túlélésünkben" - mondta.

Az ESSCA-t a franciaországi Angers-ban alapították 1909-ben, budapesti kampusza 1993-ban jött létre, és évente hétszázötven diákot fogad harminc különböző országból. Az egyetem 1977. óta Conférence des Grandes Écoles tagja. Magyarországon egyedülálló módon EQUIS, AACSB és AMBA akkreditációval, azaz "Triple Crown" minősítéssel is rendelkezik, a Financial Times a világ legjobb üzleti iskolái között tartja számon az intézményt. "Ma büszkék vagyunk arra, hogy az ESSCA az egyetlen francia üzleti iskola Magyarországon, amely a Conférence des Grandes Ecoles által minősített diplomát ad" - mondta Jean Charroin, az ESSCA főigazgatója.

Megélénkült a kínai külkereskedelem

Kína exportja éves szinten 10,7 százalékkal volt magasabb decemberben, mint egy évvel korábban.
2025. 01. 13. 12:30
Megosztás:

Már csak 1-2 napjuk maradt az építőipari vállalkozóknak, hogy megkössék a kötelező felelősségbiztosítást

Több tízezer építőipari céget és egyéni vállalkozót érint, hogy január 15-től kötelezően rendelkezniük kell kivitelezői és/vagy tervezői felelősségbiztosítással. Sok a bizonytalanság: nemcsak a komplex beruházást végzőket, hanem például a klímaszerelőt és festőt is érinti az új szabályozás, akkor is, ha ez a melléktevékenységük, és akkor is, ha induló – még árbevétel nélküli – vállalkozásról van szó. A biztosítások megkötéséhez érdemes tájékozódni a 2025. január 1-jétől érvényes új TEÁOR, illetve ÖVTJ-besorolásokról. A most eszmélőknek sem kell pánikba esniük, de siessenek: az Allianz 1, illetve 3 éves utófedezetet, gyors és egyszerű szerződéskötést kínál.
2025. 01. 13. 12:00
Megosztás:

2025 a lehetőség éve az építőiparban

Változatlan árbevétel mellett is nőtt a Mapei Kft. eredményessége 2024-ben, így a cég optimistán tekint 2025-re. Markovich Béla ügyvezető szerint a kormány 21 pontos gazdasági akcióterve, a vállalkozások beruházási kedve és a lakossági állampapírok tőke- és kamatkifizetései lendületet hozhatnak az építőiparba.
2025. 01. 13. 11:30
Megosztás:

Új korszak a fűtésben: lépjünk túl a konvektorokon!

A konvektorok még mindig számos magyar otthonban megtalálhatók, főként azért, mert évtizedeken keresztül ez volt a legkézenfekvőbb fűtési megoldás. Azonban az idő haladtával világossá vált, hogy ezek a készülékek messze nem felelnek meg a modern energiahatékonysági és környezetvédelmi elvárásoknak. A technológia fejlődése számos innovatív alternatívát kínál, amelyek nemcsak fenntarthatóságot, hanem jelentős költségmegtakarítást is eredményezhetnek.
2025. 01. 13. 11:00
Megosztás:

Emelkedtek a nemzetközi és hazai kötvényhozamok

A múlt héten folytatódott a kötvényhozamok ütemes emelkedése és a kamatcsökkentési várakozások mérséklődése.
2025. 01. 13. 10:30
Megosztás:

Így indul a hét - mire számíthatnak a befektetők?

Esésben vannak az ázsiai indexek ma reggel, az SSEC 0,4%-ban, áll, az Asia Dow 1% felett van a piros tartományban, a Nikkei ma zárva tart. Az európai határidős indexek néhány tizedes, az amerikai határidős piacok fél százalék körüli mínuszban vannak, a nyersolaj ára közel 2%-os emelkedésben áll.
2025. 01. 13. 10:00
Megosztás:

A csütörtöki szünnap után az erős munkapiaci adatok padlóra küldték a tengerentúli tőzsdéket

A tengerentúli tőzsdék 1,5% körül estek, és mindegyik főbb index a pénteki eséssel lenullázta a 2025-ben megvalósult emelkedését.
2025. 01. 13. 09:30
Megosztás:

Estek a nyugat-európai tőzsdék a vártnál erősebb amerikai munkapiaci adatoknak köszönhetően

Estek a nyugat-európai részvénypiacok pénteken, és az elmúlt három hét legmeredekebb napi csökkenését szenvedték el, miután az Egyesült Államokban decemberről a vártnál erősebb munkapiaci adatok érkeztek.
2025. 01. 13. 09:15
Megosztás:

Miközben a Pepe kripto botladozik, az FXGuys ígéretes növekedési jelekkel halad előre

Amíg a Pepe gyenge teljesítménye csalódást kelt a kriptopiacon, az FXGuys továbbra is kiemelkedik erőteljes növekedési jelekkel és növekvő befektetői érdeklődéssel.
2025. 01. 13. 08:48
Megosztás:

Egyre több hitel kell a lakásvásárláshoz a családoknak

A hitelt igénylők több, mint fele már több kölcsönt igényelt a lakásvásárláshoz, mint amekkora önerőt fel tudott mutatni 2024 szeptemberében – 28 százalékuknál az ingatlan értékének már 70 százalékát is meghaladta a folyósított hitel összege – hívja fel a figyelmet Gergely Péter, a BiztosDöntés.hu pénzügyi szakértője.
2025. 01. 13. 08:00
Megosztás:

Hivatalosan is elindult a gyermek- és ifjúságvédelem éve a polgárőrségnél

A gyermekek és az ifjúság védelmét, az ellenük, vagy általuk elkövetett jogsértések megakadályozását állította tevékenysége idei fókuszába az Országos Polgárőr Szövetség.
2025. 01. 13. 07:30
Megosztás:

Többezres kormányellenes tiltakozást tartottak Belgrádban

Vasárnap ismét több ezren vonultak utcára Belgrádban, amiatt tiltakoztak, hogy a november 1-jén az újvidéki vasútállomáson történt tragédiát követően még mindig nem találták meg a felelősöket, nem mondtak le azok, akiket politikai felelősség terhel, és a kormány nem hozta nyilvánosságra az építkezéssel összefüggő dokumentumokat.
2025. 01. 13. 06:00
Megosztás:

A magyar választók nem akarnak előrehozott választást

A magyar választók 61 százaléka és a Tisza-szavazók közel 40 százaléka szerint sincs szükség előrehozott országgyűlési választásokra Magyarországon és 2024 tavaszához képest még csökkent is azok száma, akik ezt akarják - közölte a Nézőpont Intézet szombaton az MTI-vel.
2025. 01. 13. 05:00
Megosztás:

Komoly kihívásokat okoznak a régiónknak a távozó amerikai adminisztráció újabb szankciói

Komoly kihívásokat okoz Közép-Európának a távozó amerikai adminisztráció újabb szankciós csomagja, ezért a kormány szoros egyeztetésben lesz a térségbeli partnerekkel az üzemanyagárak emelkedésének minimumra szorítása érdekében - közölte Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter vasárnap.
2025. 01. 13. 04:00
Megosztás:

A pénzügyi szolgáltatási együttműködés bővítéséről állapodott meg Nagy-Britannia és Kína

A pénzügyi szolgáltatási együttműködés jelentős bővítéséről állapodott meg Nagy-Britannia és Kína.
2025. 01. 13. 03:00
Megosztás:

Ki találta ezt ki?! Miért nem lehet lecsavarni a kupakokat a palackokról?

Egy szabályozás szerint a műanyag palackok csavaros kupakját rögzíteni kell a palackhoz, vagyis a kupak nem választható el teljesen az üvegtesttől. De ki találta ezt ki? Mi értelme van ennek? Utánajártunk.
2025. 01. 13. 02:00
Megosztás:

Mi történik a sok otthon dugdosott készpénzzel, ha államcsőd lesz?

Az államcsőd olyan állapot, amikor egy ország képtelen teljesíteni adósságaival és egyéb pénzügyi kötelezettségeivel kapcsolatos fizetési kötelezettségeit. Ez jelentős gazdasági és pénzügyi krízist idézhet elő, amely súlyos következményekkel járhat az ország gazdaságára és a lakosság életére nézve. Milyen típusú megtakarítások nyújtanak védelmet egy államcsőd esetén?
2025. 01. 13. 01:00
Megosztás:

Így szokjunk le 5 lépésben az altatókról

A mindennapi élet legnagyobb kihívása, ha a fárasztó munkanap után képtelenek vagyunk aludni. Ez korunk egyik népbetegsége: a kialvatlanság és az ebből következő kimerülés, ami rengeteg negatív következménnyel jár együtt.
2025. 01. 13. 00:01
Megosztás:

Solana USD váltás – Hogyan lehet Solana kriptovalutát USD-re váltani?

A Solana (SOL) egy gyors és alacsony költségű tranzakciókat biztosító blokklánc platform, amely népszerűsége miatt sok befektető portfóliójában megtalálható. Ha Ön is rendelkezik Solana-val, és szeretné azt amerikai dollárra (USD) váltani, majd a pénzt bankszámlájára utalni, kövesse az alábbi lépéseket.
2025. 01. 12. 23:00
Megosztás:

Ezekkel a számokkal nyerhettél a hatos lottón!

A Szerencsejáték Zrt. tájékoztatása szerint az 2. héten megtartott hatos lottó számsorsoláson a következő számokat húzták ki:
2025. 01. 12. 21:00
Megosztás: