Befejeződött a montenegrói elnökválasztás
A részvételi arány a CeMI ellenőrző és kutatóközpont adatai szerint 19 óráig 60,5 százalékos volt. Az országos választási bizottság legutóbb a 18 órai adatokat közölte, addig a szavazásra jogosultak 55,64 százaléka voksolt.
Öt évvel ezelőtt némileg alacsonyabb volt a részvételi arány, a CeMI adatai szerint 19 óráig a választásra jogosult lakosság 58,6 százaléka voksolt.
A voksolás nyugodtan, nagyobb szabálytalanságok nélkül zajlott, a megfigyelők néhány szóváltásról, valamint szavazócédulák lefényképezéséről és a szavazatszámláló bizottság tagjainak "nem szakszerű viselkedéséről" számoltak be.
A valamivel több mint 542 ezer választójoggal rendelkező montenegrói állampolgár hét jelölt közül választhatott, a voksolást megelőző közvélemény-kutatások szerint a legtöbb szavazatot a hivatalban lévő elnök, Milo Djukanovic szerezhette meg, aki hatszor volt már az ország miniszterelnöke, és - a mostani mandátumot is beleértve - kétszer a köztársasági elnöke.
Miután leadta voksát, Milo Djukanovic hivatalban lévő államfő újságíróknak azt mondta, nem tervezi elveszíteni a választást, de az is előfordulhat, hogy ő fogja vezetni a pártját a júniusi előrehozott parlamenti választáson. Közölte, úgy véli, lesz második fordulója az elnökválasztásnak, de meg van arról is győződve, hogy a végén ő fog nyerni. A választás lehetőséget biztosít Montenegró számára, hogy bizonyítsa, képes a politikai és társadalmi stabilitásra, illetve az európai uniós út folytatására - tette hozzá.
Milo Djukanovic legnagyobb riválisának a közvélemény-kutatások Jakov Milatovic közgazdászt, az Európa most! nevű mozgalom jelöltjét tartják. A szavazáskor Jakov Milatovic arról beszélt, hogy a voksolás azért döntő jelentőségű Montenegró jövője számára, mert az állampolgárok "a múlt politikája, a szegénység politikája és a megosztás politikája", valamint a "jövő Montenegrója, a fejlődés Montenegrója, és egy szebb, igazságosabb és egyenlőbb Montenegró" között választanak. Szerinte a hivatalban lévő elnök "a múlt megosztó döntéseit" jelképezi, ezért váltásra van szükség.
Andrija Mandic, a szerbbarát Demokratikus Front jelöltje is esélyes a felmérések szerint arra, hogy bekerüljön a második fordulóba. A voksolást követően újságíróknak azt mondta, elnökként azon dolgozna, hogy az állampolgárok megbékéljenek egymással, és felszámolná a korrupciót, illetve a szervezett bűnözést. Milo Djukanovic leváltása a politikai változások következő lépése lenne - mondta, mert - magyarázata szerint - a kormányról 2020-ban váltották le a Djukanovic vezette Szocialisták Demokratikus Pártját.
Montenegró 2006-ban vált külön Szerbiától, azóta ez volt a negyedik elnökválasztás. Az első két választáson Filip Vujanovic nyert, a harmadikat pedig Milo Djukanovic nyerte meg már az első fordulóban.
Amennyiben bármelyik jelölt már az első fordulóban megszerzi a voksok több mint 50 százalékát, akkor nem kell második fordulót tartani, ellenkező esetben április 2-án tartják meg a második fordulót, amelyben a két, legtöbb szavazatot szerzett jelölt küzd meg egymással.
Az első hivatalos adatokra 21 óra után lehet számítani, a végleges eredményeket pedig 96 órán belül hozzák nyilvánosságra.