Budapest vált Európa egészségügyi innovációs fővárosává az Eit Health Innostars startupversenyeinek nagydöntőjén
Az EIT Health – amely az Európai Innovációs és Technológiai Intézet (EIT) nevű európai uniós intézmény része – számos vállalkozásösztönző programmal támogatja a biotechnológiai, digitális egészségügyi, orvostechnológiai és terápiás területeken működő európai startupokat azzal a céllal, hogy az európai polgárok hosszabb és egészségesebb életet élhessenek. Megalakulása óta a szervezet közel 65 000 diák és szakember képzéséhez járult hozzá, és több mint 2950 induló és fejlett stádiumban lévő startupnak nyújtott segítséget. A támogatott startupok mintegy 2,1 milliárd eurónyi befektetést vonzottak és több mint 110 egészségügyi megoldással léptek a piacra.
A vállalkozásösztönző programok zászlóshajója az InnoStars Awards, amely az elmúlt évtizedben több mint 400 startupot támogatott a dél-, közép- és kelet-európai régióban. Az idei program múlt szerdán ért véget a Budapesten megrendezett nagydöntővel, ahol 39 startup mutatta be ötleteit az iparági vezetőkből, befektetőkből és szakértőkből álló szakmai zsűri előtt.
Nyertes megoldások Csehországból és Ukrajnából
Az idén két különböző versenyben mérhették össze tudásukat a startupok attól függően, hogy milyen fejlettségi szinten járnak. A validációs program alapvetően a prototípusok és MVP-k, vagyis minimálisan életképes termékek finomításában nyújtott támogatást a vállalkozásoknak, a befektetési program pedig a már piacon lévő, magvető vagy Series A stádiumban lévő, finanszírozásra kész startupokat célozta meg, amelyek így tőkéhez és további növekedési lehetőségekhez juthatnak.
A validációs pályán a cseh Lightly Technologies szerezte meg az első helyet a gyógyszerhamisítás elleni küzdelemre kidolgozott innovatív hordozható eszközével, amely valós idejű elemzési lehetőségeket biztosít a bűnüldöző szervek számára a gyógyszercsalók elleni küzdelemhez.
A befektetési pályán az ukrán CheckEye lett a győztes, amely a preventív egészségügyi ellátást kívánja forradalmasítani mesterséges intelligenciára épülő újításával. Saját fejlesztésű szemfenék-képalkotó eszközük több mint 40 krónikus betegség tömeges szűrését tenné lehetővé akár gyógyszertárakban, optikai üzletekben és számos más helyen. Mindkét győztes 25 000 eurót, valamint megoldásaik piaci bevezetését segítő mentorálási és kapcsolatépítési lehetőségeket kapott.
Magyar startupok is lehetőséget kapnak a kulcsfontosságú partnerkapcsolatok kialakítására
A nagydöntőre több magyar startup is bejutott, hogy bemutassa innovatív egészségügyi megoldásait, és kapcsolatokat építhessen nemzetközi szakemberekkel. Bár nem végeztek a dobogón, a döntőbe jutásuk rávilágított hazánk egészségügyi innováció terén betöltött erősödő szerepére, és lehetőséget biztosított számukra gyümölcsöző partnerségek kialakítására.
- A Megeni.com egy digitális egészségügyi platformot fejleszt, amelynek célja a preventív ellátás javítása mesterséges intelligencia és biomarkerek segítségével.
- A NICOWL egy olyan felügyeleti rendszer megalkotásán dolgozik, mely a koraszülöttek alvási ciklusának inkubátorbéli monitorozásával elkerülhetővé teszi az alvás megzavarását, megelőzve ezzel esetleges későbbi kognitív zavarokat.
- A budapesti székhelyű, török tudósok által működtetett Innoway R&D egy új fémméregtelenítő orvosi eszközt mutatott be.
- A DokiApp, a telemedicina magyarországi úttörője online orvosi és pszichológiai konzultációs szolgáltatásokat kínál magánszemélyeknek és vállalkozásoknak.
„Budapest tökéletes helyszínnek bizonyult az idei InnoStars nagydöntő számára” – mondta Békási Tamás, az EIT Health InnoStars RIS üzletfejlesztési vezetője. „A magyar fővárosban egyszerre vannak jelen a gazdag hagyományok és az innovatív ötletek, ami egyedülálló környezetet teremt a tartalmas kapcsolatépítéshez. Az idén bemutatkozó startupok nemcsak a kreativitásról tettek tanúbizonyságot, hanem arról az elszántságról is, ami elengedhetetlen az egészségügyben tapasztalható komplex kihívások leküzdéséhez. Büszkék vagyunk rá, hogy programjainkon keresztül támogathatjuk ezeket az úttörő vállalkozókat, hogy ötleteiket megvalósítva olyan megoldásokat vigyenek a piacra, amelyek Európa-szerte hozzájárulhatnak az egészségügyi ellátás javításához.”
Kapcsolatok teremtése és megerősítése Budapesten
Budapest adott otthont az InnoStars Connect nevű új program döntőjének is, amelyet az EIT Health két vezető európai gyógyszeripari vállalattal, a Chiesi Grouppal és a SYNLAB Italiával közösen indított útjára az idén. A program célja, hogy az úgynevezett nyílt innovációs modellben ösztönözze az élettudományi és egészségügyi megoldások fejlesztését, vagyis összehozza az induló cégeket a nagyobb vállalatokkal, hogy együtt oldjanak meg a valós életből vett egészségügyi kihívásokat.
A 110 jelentkezőből egy szigorú szűrési folyamat során 10 startupot választottak ki, amelyek csatlakozhattak Európa legnagyobb egészségügyi innovációs hálózatához, finanszírozási lehetőséget és szakértői útmutatást kaptak. A legjobb tíz közé került a magyar Auxiliis Pharma is, amely egy olyan megoldást fejlesztett, amely az MMP3 biomarker alapján, elfogadott szakmai ajánlásokra építve jelzi a gyulladások mértékét, valamint a juvenilis idiopátiás artritisz (JIA) nevű betegség aktivitását és radiológiai előrehaladását. Az első helyet végül a törökországi PONS szerezte meg AI-vezérelt mobil ultrahangrendszerével, amely lehetővé teszi akár formális képzés nélküli felhasználók számára is, hogy pontos adatokat gyűjtsenek különféle betegségek előrehaladtáról az ultrahangos vizsgálat során. A győztes csapat pénzügyi támogatást és szakértői hálózathoz való hozzáférést nyert, amelyek lehetőséget teremtenek a további fejlesztésekhez.
„Az idei döntősök megtestesítik azokat az innovatív értékeket, amiket az InnoStars Connect programunk által támogatandó célként tűztünk ki” – mondta el Sarah Haddadin, az EIT Health InnoStars RIS innovációs vezetője. „Európa vezető gyógyszeripari vállalataival együttműködve mentorálási programokat és jól felépített bootcampeket szerveztünk a startupok számára, hogy továbbfejlesszék projektjeiket és valós problémákra találjanak megoldásokat. A budapesti nagydöntő rávilágított az együttműködés erejére, és biztos vagyok benne, hogy az itt született megoldások jelentős hatással lesznek az egészségügy jövőjére.”
A nyertesek teljes listája:
InnoStars Awards – validációs program
1. Lightly Technology (Csehország)
A vállalat a Catcher nevű hordozható eszközt fejleszti, amely a helyszínen történő mintaeredmények azonnali kiértékelésével segíti a rendőrségi egységeket a hamisított gyógyszerek azonosításában és a gyártóig való visszakövetésében.
2. Tesai Care – Heecap (Spanyolország)
A cég Heecap megoldása a légzőizmokat aktiválja a betegek légzésével szinkronizált, nem invazív elektromos stimulációval. A megoldás egy többmezős elektródából és egy integrált szoftverrel ellátott stimulációs eszközből áll, amely megmondja, hogy mikor és hogyan kell a stimulációt biztosítani.
3. Kelvin Health, (Bulgária)
A 2020-ban alapított vállalat egy intelligens megoldást fejleszt, amely mobilalapú digitális hőkamerás képalkotást és mesterséges intelligencia elemzést használ a különböző rendellenességek és gyulladásos folyamatok különböző szakaszainak és állapotainak észlelésére és nyomon követésére.
InnoStars Awards – befektetési program
1. CheckEye (Ukrajna)
Egy mesterséges intelligencia által vezérelt platform, amelynek célja forradalmasítani a megelőző egészségügyi ellátást, lehetővé téve több mint 40 krónikus betegség, például a diabéteszes retinopátia és az artériás magas vérnyomás hatékony tömeges szűrését. Fejlett AI-algoritmusai megfizethetővé és könnyen elérhetővé teszik a szűréseket, legyen szó optikai üzletekről, gyógyszertárakról vagy akár otthoni használatról, mobiltelefonon keresztül.
2. Paperbox (Olaszország)
A Paperbox a Dino nevű üzleti digitális platformot kínálja, amelyet azért hoztak létre, hogy támogassa a szakembereket bizonyos betegségek korai diagnosztizálásában. Ezen belül a Paperbox játékos megoldásokat kínál az idegrendszeri fejlődési rendellenességek korai felismerésére és kezelésére szolgáló papíralapú tesztek helyettesítésére.
3. Robota (Olaszország)
A sebészeti műszerek robot technológián alapuló automatizálására szakosodott vállalat, és a piacon az első teljesen automatikus sterilizáló eszköz, a STER gyártója. A csapat komoly háttérrel büszkélkedhet a robotautomatizálás terén, szakértelmük és know-how-juk az egészségügyi szakterületen kívül más területekre is kiterjed.
InnoStars Connect
1. PONS, Törökország
A PONS egy mesterséges intelligenciával működő mobil ultrahanghoz kifejlesztett rendszer, amely lehetővé teszi az ultrahangos képzéssel nem rendelkező felhasználók számára is, hogy megbízható adatokat rögzítsenek a betegségek előrehaladásáról.
2. NIB Biotec, Olaszország
A NIB Biotec azonosította azon molekulák egy csoportját, amelyek eltérően jelennek meg az egészséges és a prosztatarákos férfiak vizeletében. Ez az értékelés az eddig ismert sztenderd eljárásokhoz képest hatékonyabban teszi lehetővé az egészséges férfiak és a betegek közötti megkülönböztetést.
3. Bialoom Ciprus
A megoldás egy egyszer használatos diagnosztikai patront és egy elemző eszközt foglal magában. A patronban található szilícium-fotonikus chip lehetővé teszi több jelölésmentes immunvizsgálat elvégzését, miközben számos biológiai célpontot egyszerre képes kimutatni és azok mennyiségét meghatározni.