Csehország biztosítékokat kapott, hogy a lengyel Turów bánya nem okoz kárt a környezetben
Fiala ezzel Mateusz Morawiecki lengyel kormányfő bejelentésére reagált, mely szerint a varsói kormány egy lengyel bírósági határozat ellenére sem zárja be a turówi lignitbányát, amelynek további üzemeltetése vitát váltott ki Prága és Varsó között. "Kártérítést kaptunk. Elértük, hogy lengyel területen egy védelmi fal épült, amely biztosítja, hogy ne vesszen el a talajvíz nálunk. Egész sor biztosítékunk van arra nézve, hogy a bánya nem sérti Csehország, és a cseh állampolgárok érdekeit" - jelentette ki a cseh miniszterelnök.
A következő hónapok majd megmutatják - fejtette ki továbbá Petr Fiala - hogy a foganatosított intézkedések működnek-e. Nagy a valószínűsége annak, hogy az eredmény kedvező lesz - vélte a cseh politikus. Megjegyezte: a cseh kormány júniusban kapja meg a védelmi intézkedések hatékonyságának első kiértékelését.
Egy varsói bíróság kedden úgy döntött, hogy le kell állítani a turówi bánya üzemeltetését, mert az negatív hatással van a környezetre. A lengyel miniszterelnök ezt követően úgy nyilatkozott: a kormány mindent meg fog tenni, hogy a bánya 2044-ig működhessen. A cseh határ közelében fekvő Turów felszíni lignitbányáról azt követően bontakozott ki vita Prága és Varsó között, hogy 2021-ben a lengyel kormány 2044-ig meghosszabbította a bánya működési engedélyét, s egyben döntést hozott a külszíni barnaszénbányászat kiterjesztéséről, elsősorban a cseh határ irányába. Prága attól tart, hogy a bánya működtetése elapaszthatja a régió víztartalékait, növelheti a zajterhelést és a légszennyezést.
A vita az Európai Bíróság elé került, de Prága végül visszavonta beadványát, és egy kétoldali megállapodással rendezték a vitát. A megállapodásban Varsó egyebek között kötelezte magát, hogy 45 millió eurós kártérítést fizet a cseheknek, Prága pedig megígérte, hogy ezután visszavonja Lengyelország elleni keresetét az Európai Bíróságon, ami azóta meg is történt.