Csökkenést jelez a FAO élelmiszerár-indexe a gabonafélék, növényi olajok és cukor esetében

Tovább csökkent az alapvető termények ára a nemzetközi piacokon júniusban – hívta fel a figyelmet az ENSZ Élelmezésügyi és Mezőgazdasági Szervezete (FAO).

Csökkenést jelez a FAO élelmiszerár-indexe a gabonafélék, növényi olajok és cukor esetében

A nemzetközi élelmiszerkosár havi árváltozását követő FAO élelmiszerár-index bár 2,3%-kal süllyedt május óta, így is 23,1%-kal meghaladja a tavaly júniusi értékét.

A júniusi esés a növényi olajok, gabonafélék és cukor nemzetközi árának csökkenését tükrözte, miközben a tejtermékek és húsfélék drágultak.

A gabonafélék árindexe 4,1%-kal zuhant május óta, így is meghaladva a 2021 júniusi szintjét. Hiába a júniusi 5,7%-os csökkenés a búza árában, egy éves távlatban 48,5%-ot nőtt az alindex. A júniusi csökkenés egyszerre fakad az új aratás szezonális hatásából, a kedvezőbb termelési feltételekből egyes nagy termelőknél és a jobb orosz termelési kilátásokból. A szemestermények ára 4,1%-kal zsugorodott, azonban ezzel együtt is 18,4%-kal drágább tavaly nyárhoz képest. A kukorica ára 3,5%-kal esett egy hónap alatt a megnövekedett argentin és brazil szezonális készletek, tovább az amerikai termelési körülmények javulása miatt.

A növényi olajok árindexe 7,6%-kal esett május óta. A pálmaolaj árában éreztette hatását a fontosabb termelők kibocsátás-növelése és az indonéziai készletek bővülése. A napraforgó- és szójaolaj szintén olcsóbb lett a mérséklődő globális importkereslet és a költségnövekedés miatt.

A cukor árindexe 2,6%-kal zsugorodott egy hónap alatt – a második hónapja tartó csökkenésnek köszönhetően az elmúlt félév legalacsonyabb értékét mérték a FAO szakemberei. A trendet leginkább a globális készletekre vonatkozó előrejelzések befolyásolták, illetve a lassuló globális gazdasági növekedés.

„Bár a FAO élelmiszerár-index már a harmadik hónapja csökkent júniusban, ennek ellenére nem távolodott el túlságosan a márciusi történelmi csúcsától. A drágulást generáló tényezők nem szűntek meg létezni, gondolok itt a globális keresletre, egyes országok kedvezőtlen időjárására, a magas termelési és szállítási költségekre, a járvány okozta megakadásokra az ellátási láncban, súlyosbítva az ukrajnai háború okozta bizonytalanságokkal” – mondta Maximo Torero Cullen, a FAO vezető közgazdásza.

Mindeközben a FAO húsárindexe 1,7%-ot erősödött egy hónap és 12,7%-ot egy év alatt, új rekordot döntve. Minden húsféle drágult, kiemelten a baromfihús, minden idők legmagasabb értékét produkálva, melyben közre játszott az ukrajnai háború és a madárinfluenza terjedése miatti szűkös globális készletek.

A tejtermékek ára 4,1%-kal nőtt május és 24,9%-kal tavaly június óta. Az összes tejtermék drágult, élen a sajttal a megnövekedett importkereslet és a kínálat körüli aggodalmak miatt. A tejpor ára az intenzív kereslet és a szűkös ellátás miatt drágult.

Növekvő gabonatermelés várható

FAO szakértői megemelték 7 millió tonnával a 2022-es globális gabonatermelésre vonatkozó becslésüket, így az elérheti a 2 792 millió tonnát – olvasható a Gabonakészletek és -igények gyorsjelentésekiadványban. Ez még így is 0,6%-kal marad el a tavalyi kibocsátási szinttől.

A korrekció oka főként a szemestermények termelés-bővülése, melyek kibocsátása 2022-ben elérheti az 1 501 millió tonnát, csupán 0,5%-kal elmaradva a 2021-es szinttől.

Tíz gyerekből nyolc házasságban születik

A kormány családpolitikájának köszönhetően tíz gyerekből nyolc házasságban születik - mondta a Kulturális és Innovációs Minisztérium (KIM) vezetője vasárnap Gödöllőn.
2026. 02. 09. 06:00
Megosztás:

Csekély volt az érdeklődés a nyugdíjpénz ingatlancélú felhasználására: ekkora összeget igényeltek a tagok

Az önkéntes nyugdíjpénztári tagok átlagosan 2 millió forint összeget igényeltek lakáscélra a pénztáraktól. A tagoknak jellemzően az 5-6 százaléka kért kifizetést. A legnépszerűbb cél a lakásfelújítás volt – derült ki a GRANTIS szakértői által készített körképből, amely a válaszadó pénztárak adatait tartalmazza.
2026. 02. 09. 05:00
Megosztás:

A Bitcoin mélypontját keresik a bikák, miközben a régi medvék győzelmi kört futnak

Ahogy a kriptopiac több hónapos lejtmenete a múlt héten már-már szabadesésbe fordult, a Bitcoin-hívők lázas igyekezettel próbáltak kapaszkodót találni. Egyesek technikai indikátorokban reménykedtek, mások egy újabb túlzottan eladósodott hedge fund összeomlásában látták a lehetséges végső mélypont előjelét. Van azonban egy kevésbé számszerűsíthető, ám annál beszédesebb jel: azok hangos ünneplése, akik másfél évtizede következetesen temetik a Bitcoint.
2026. 02. 09. 04:00
Megosztás:

Ellenőrzött szaporítóanyaggal a szőlő aranyszínű sárgaság terjedése ellen

A szőlő aranyszínű sárgaság (FD) fitoplazma megfékezése érdekében fontos szerepük van az ellenőrzött szaporítóanyagoknak. A Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) felhívja a termelők és vásárlók figyelmét, hogy a hatósági intézkedések betartásával kizárólag ellenőrzött, címkével ellátott szaporítóanyagot használjanak, ezzel is megakadályozva a betegség terjedését.
2026. 02. 09. 03:00
Megosztás:

Nemzetközi együttműködés az egészségtudományok fejlesztéséért

Stratégiai jelentőségű nemzetközi együttműködés született a napokban a Pécsi Tudományegyetem Egészségtudományi Kara és a jordániai Applied Science Private University között, amely kiemelt fontosságú lépést jelent az egészség- és sporttudományok pozíciójának erősítésében.
2026. 02. 09. 02:00
Megosztás:

Tápszereket hívott vissza a Müller

Anyatej-kiegészítő tápszertermékek visszahívását kezdeményezte a forgalomból a Müller Drogéria Magyarország Bt. - közölte a Nemzeti Kereskedelmi és Fogyasztóvédelmi Hatóság (NKFH) szombaton az MTI-vel.
2026. 02. 09. 01:00
Megosztás:

Rekordáron keltek el a televíziós reklámhelyek az idei Super Bowlra

Rekordáron keltek el a televíziós reklámhelyek az idei Super Bowlra, a profi amerikaifutball-liga (NFL) vasárnapi nagydöntőjére – derül ki a legnézettebb amerikai sporteseményt megelőző összefoglalóból.
2026. 02. 09. 00:05
Megosztás:

Gyerekcsíny miatt vadászgépeket riasztottak Izraelben a Wizzair londoni járatához

Gyerekcsíny miatt vadászgépeket riasztottak Izraelben a Wizzair londoni járatához vasárnap – jelentette a repülőtéri hatóság Izraelben.
2026. 02. 08. 23:00
Megosztás:

Nincs megállapodás az Alibabával "Magyarország-pótdíjról" - a fogyasztók megtévesztése elfogadhatatlan

Nincs és nem is volt semmilyen megállapodás a magyar állam és az Alibaba között "Magyarország-pótdíj" felszámításáról, a fogyasztók félrevezetésére alkalmas gyakorlat pedig elfogadhatatlan - közölte a Nemzetgazdasági Minisztérium (NGM) szombaton az MTI-vel.
2026. 02. 08. 22:00
Megosztás:

MNB: a bizonytalan világgazdasági környezetben felértékelődött a tartalékok szerepe

A bizonytalan világgazdasági környezetben felértékelődnek a stabilitást erősítő tényezők, így a tartalékok szintje is, amely Magyarországon történelmi csúcson, 56 milliárd euró fölött van - jelentette ki Varga Mihály, a Magyar Nemzeti Bank (MNB) elnöke, aki részt vett az AlUla Conference for Emerging Market Economies konferencián Szaúd-Arábiában.
2026. 02. 08. 21:00
Megosztás:

Lemondott a brit miniszterelnök kabinetfőnöke az Epstein-botrány miatt

Lemondott vasárnap Morgan McSweeney, a londoni miniszterelnöki hivatal kabinetfőnöke, az Epstein-botrányba keveredett és visszahívott volt washingtoni brit nagykövet, Peter Mandelson kinevezésének egykori fő szószólója.
2026. 02. 08. 19:00
Megosztás:

Ezekkel a számokkal nyerhettél a hatos lottón!

A Szerencsejáték Zrt. tájékoztatása szerint a 6. héten megtartott hatos lottó számsorsoláson a következő számokat húzták ki:
2026. 02. 08. 18:00
Megosztás:

Az átlagosnál melegebb idő várható a jövő héten is

A jövő hét elején átmenetileg visszaesik a hőmérséklet, de szerdától visszatérnek a 10 Celsius-fok körüli maximum-hőmérsékletek, majd a hét végén ismét kissé csökken a nappali felmelegedés. Többször kell csapadékra számítani, ami a hét elején még lehet havazás is, majd egyre inkább az eső lesz a jellemző, a szél pedig szinte egész héten élénk, olykor erős lesz - derül ki a HungaroMet Nonprofit Zrt. előrejelzéséből, amelyet vasárnap juttattak el az MTI-hez.
2026. 02. 08. 17:00
Megosztás:

Rekordszámú utas fordult meg Belgium repülőterein

Rekordszámú, közel 36,4 millió utast szolgáltak ki a belgiumi repülőterek tavaly, a szám 850 ezerrel haladja meg a 2019-es rekordot - tájékoztatott a La Libre Belgique című francia nyelvű belga napilap.
2026. 02. 08. 16:00
Megosztás:

Az agrártárca támogatja a fagykárt szenvedett ültetvények cseréjét

Az agrártárca kétmilliárd forint keretösszegű felhívással támogatja a fagykárt szenvedett ültetvények cseréjét - tájékoztatta az Agrárminisztérium (AM) vasárnap az MTI-t.
2026. 02. 08. 15:00
Megosztás:

Az áruhiteleket is kiütötték a személyi kölcsönök

A 2024-es csúcs után nagyjából a 2023-as szintre esett vissza tavaly az áruhitel-piac, ami a vártnál lassabban beinduló lakossági fogyasztás mellett a személyi kölcsönök térnyerésével is magyarázható lehet – hívja fel a figyelmet a BiztosDöntés.hu pénzügyi szakértője. A személyi kölcsönök dominanciája pedig tovább erősödhet a fogyasztási hitelek piacán, miután az utóbbi hetekben több bank is még lejjebb vitte a kamatokat.
2026. 02. 08. 14:00
Megosztás:

Kedvező trend: egyre kevesebb vállalkozást érintenek súlyosan az infláció hatásai

Tartós javulás figyelhető meg a hazai vállalatok inflációs terheltségében: 2024 eleje óta folyamatosan mérséklődik azoknak a cégeknek az aránya, amelyek jelentős negatív hatásként élik meg az inflációt. A K&H nagyvállalati növekedési index legfrissebb, 2025 negyedik negyedévére vonatkozó felmérése szerint az elmúlt három hónapban már minden harmadik vállalat képes volt áraiban érvényesíteni az inflációt.
2026. 02. 08. 12:00
Megosztás:

Elstartolt a Vendéglátás és Étkeztetés Jó Higiéniai Útmutató

Újabb mérföldkőhöz érkezett a hazai vendéglátás és közétkeztetés élelmiszer-biztonsága. Megkezdődött a hazai Vendéglátás és Étkeztetés Jó Higiéniai Útmutató, a GHP aktualizálása. A Közétkeztetők, Élelmezésvezetők Országos Szövetsége (KÖZSZÖV) koordinálásával felálló munkacsoport célja, hogy a jelenlegi kiadást az időközben megváltozott jogkörnyezethez, legmodernebb technológiákhoz, változásokhoz és a gyakorlathoz igazítsa.
2026. 02. 08. 11:00
Megosztás:

Az Egyesült Államok megszüntette az Indiára az orosz kőolaj importja miatt kivetett büntetővámot

Az Egyesült Államok szombattól megszüntette az Indiára az orosz kőolaj importja miatt korábban kivetett büntetővámot.
2026. 02. 08. 10:00
Megosztás:

Kivontad az autót a forgalomból? Sokan rosszul tudják: mikor kell mégis gépjárműadót fizetni?

Sokan élnek azzal a lehetőséggel, hogy ideiglenesen kivonják a gépjárművüket a forgalomból, például eladás, hosszabb javítás vagy egyszerű spórolás miatt. Ilyenkor az egyik leggyakoribb kérdés így hangzik: kell-e gépjárműadót fizetni egy forgalomból kivont autó után?
2026. 02. 08. 09:00
Megosztás: