Csúcsra nyaraltuk az utasbiztosításokat - az állam mindent visz a biztosítóktól

Eddig a költségvetésnek termelték a pénzt a biztosítók, akár a teljes nyereségüket elviheti az extraprofitadó. Több biztosítási forma is megszenvedte, hogy az ügyfelek kénytelenek spórolni. Egyedül az utasbiztosítások szárnyalnak, amelyeknél minden eddigi rekord megdőlt a nyaralási szezon végére - derül ki a Bank360.hu elemzéséből.

Csúcsra nyaraltuk az utasbiztosításokat - az állam mindent visz a biztosítóktól

Egyáltalán nem néz ki fényesen a hazai biztosítási piac első kilenc hónapja. A szektor adózott eredménye alig érte el a 12 milliárd forintot, ami 42 százalékkal alacsonyabb a tavalyinál, a 2021-esnek pedig csak az ötöde. A harmadik negyedévben ráadásu mintegy 4,6 milliárd forintos mínuszban zártak a biztosítók a Magyar Nemzeti Bank most publikált adatai szerint. A legnagyobb érvágást az ágazatnak a pótadók okozták, már tavaly is mintegy 50 milliárd forintot vitt el csupán extraprofitadó címen az állam a nyereségükből, az idén pedig még ennél is nagyobb összeget fizethetnek be a biztosítók a költségvetésbe. Egyes piaci szereplők azt prognosztizálták, hogy a különadók miatt 2023-ban teljesen el is tűnhet a szektor nyeresége. Ha a negyedik negyedévet is veszteséggel zárják, ez az előrejelzés akár valóra is válhat. 

Sokan spórolnak a biztosításokon

Miközben a profitot viszi az állam, a bevételeket nem hozza a lakosság. Az életbiztosítási szerződések száma csökkent az elmúlt egy évben, most szeptemberben csaknem 16 ezerrel kevesebbet tartottak nyilván, mint tavaly. A legtöbben az egyszeri díjas konstrukciókból szálltak ki, de a rendszeres díjas vegyes életbiztosításokat is tízezer számra mondják fel, vagy döntenek a lejárat után úgy, hogy nem kötnek másikat. A nyugdíjbiztosítás még mindig jól fogy, az adókedvezménynek is köszönhetően 2023-ban is kötöttek 29 ezer új szerződést, és az érdeklődés megmaradhat az év hátralévő részében. 

A nem életbiztosításoknál látszik, hogy a lakosság spórolni kezdett. A lakossági vagyonbiztosítások (ezek jellemzően a lakásbiztosítások) száma egy év alatt csaknem 12 ezerrel csökkent, különösen sokan mondták fel a hitelfedezethez kapcsolódó lakásbiztosításukat. Ez lehetne részben jó irány is, ha mást, jobb biztosítást kötöttek helyette, de összességében véve most szeptemberben kevesebb ingatlannak volt biztosítása, mint egy éve. 

Az is a spórolást mutatja, hogy miközben a kötelező gépjármű-felelősségbiztosítások (kgfb) száma 27,5 ezerrel nőtt egy év alatt, a cascók száma több mint 7 ezerrel csökkent, vagyis a forgalomban lévő járművek egyre kisebb részére kötnek teljes körű biztosítást.

A Bank360.hu elemzése szerint a spórolásból viszont semmit sem éreztek az utasbizosítások, a nyaralási szezon végére minden rekordot megdöntöttek az idén. Az egyszeri díjas szerződések száma kilenc hónap alatt már 712 ezer fölött volt, ami hatalmas ugrás, 230 ezerrel több mint 2022-ben. Ez már a 2019-es, utolsó covid előtti év eredményét is meghaladja, amikor 709 ezer utasbiztosítási szerződést kötöttek a magyarok. Ez azt mutatja, hogy nemcsak a külföldi utakon nem spóroltak azok, akiknek maradt rá elég költenivalójuk, hanem az utasbiztosításokra sem sajnálták a pénzt.

A díjbevétel is szépen nőtt, megközelítette a 16 milliárd forintot kilenc hónap alatt, ez 28 százalékkal nagyobb a 2022-esnél, és természetesen a 2019-esnél is magasabb 23 százalékkal, de az azóta mért mintegy 50 százalékos inflációt is beszámítva reálértéken az idén még nem hoztak annyit az utasbiztosítások, mint négy éve.

Vékonyan csordogál a díjbevétel is

Az életbiztosításokban viszont annál jobban látszik az emberek spórolása: három negyedév alatt 429,5 milliárd forintot fizettek be, ez tíz százalékkal marad el a tavalyitól, ami az inflációt is figyelembe véve nagyon gyenge eredménynek számít. A nyugdíjbiztosításoknál 17 százalékos díjbevétel-növekedést mértek ugyan, de ez sem kiugró, hiszen a szerződések száma nőtt, és ehhez képest a díjbevétel emelkedése nem haladja meg kiugró mértékben a tavalyi 14,5 százalékos átlagos inflációt, az ideinek pedig alatta marad. 

A nem életbiztosításoknál nagyjából megegyezik tavalyi inflációval a díjbevételek növekedése, 719,3 milliárd forint folyt be, ami 14 százalékkal nagyobb a 2022-esnél. A lakásbiztosítások díja nagyjából az infláció mértékével emelkedhetett, hiszen a díjbevétel 15 százalékkal nőtt. A kgfb díjbevétel viszont csak 11 százalékkal ugrott meg, ami azt jelenti, a biztosítók nem építették be teljes mértékben az inflációt a díjakba. A cascónál nagyobb lehetett a díjemelés, hiszen 20 százalékkal nőtt a díjbevétel. 

Újabb 5 milliárd forint támogatás feldolgozó üzemek fejlesztésére

Az Agrárminisztérium elkötelezett a hazai, minőségi élelmiszert előállító vállalkozások segítése mellett. A Közös Agrárpolitika keretében, európai uniós társfinanszírozással megvalósuló, a feldolgozó üzemek fejlesztését segítő pályázati felhívásnak köszönhetően 94 beruházási projekt összesen 5,1 milliárd forint vissza nem térítendő támogatásban részesült. A mostani döntésekkel már több mint 12,2 milliárd forint támogatás megítéléséről született döntés - jelentette be keddi közleményében az Agrárminisztérium (AM).
2025. 03. 25. 19:00
Megosztás:

Országos ATM-fejlesztésről tárgyalt a kormány és a Bankszövetség

Az ATM hálózat országos kiépítéséről tárgyalt Nagy Márton nemzetgazdasági miniszter és a Magyar Bankszövetség elnöke, alelnöke és főtitkára hétfőn, a bankszövetség megerősítette azon elköteleződését, hogy növelje az ATM-ek földrajzi lefedettségét - közölte a szövetség az MTI-nek kedden.
2025. 03. 25. 18:30
Megosztás:

Gyengült a forint az MNB keddi kamatdöntése után

Gyengült a forint a főbb devizákkal szemben azután, hogy a Magyar Nemzeti Bank (MNB) Monetáris Tanácsa keddi ülésén nem változtatott az alapkamaton, amely így változatlanul 6,50 százalék. Nem változott a kamatfolyosó két széle sem.
2025. 03. 25. 17:30
Megosztás:

Elkezdődtek a fúrások Románia legnagyobb fekete-tengeri gázmezőjén

Elkezdődtek a fúrások Románia legnagyobb fekete-tengeri gázmezőjén, a Neptun Deepen - jelentette be Christina Verchere, az OMV Petrom vezérigazgatója.
2025. 03. 25. 17:00
Megosztás:

A webáruházak sem bújhatnak ki a kiskereskedelmi adó alól

A kiskereskedelmi adót a webáruházaknak is fizetniük kell, ha az árbevételük eléri az 500 millió forintot; az adó mértéke 3 milliárd forintig 0,15 százalék - hívta fel a figyelmet a Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV) keddi közleményében.
2025. 03. 25. 16:30
Megosztás:

Tarol a hibrid, magára talált az elektromos, de…

Februárban tovább csökkentek Európában az új autó eladások, 3,4 százalékos visszaesést mértek az újonnan regisztrált személygépkocsik számában.
2025. 03. 25. 16:00
Megosztás:

Vegyes képet mutatnak az amerikai menedzserindexek

Az S&P Global beszerzésimenedzser-index előzetes felmérései szerint márciusban az üzleti aktivitás növekedett, a szolgáltatási szektor fellendülésének köszönhetően.
2025. 03. 25. 15:30
Megosztás:

Fordulat a Dogecoin (DOGE) árfolyamában? Részletes technikai elemzés

Dogecoin árfolyam elemzés, kriptovaluta ár előrejelzés. Ebben a technikai elemzésben a Dogecoin (DOGE) árfolyamának jelenlegi mozgását vizsgáljuk meg, és részletesen bemutatjuk, hogy mit jeleznek a legfontosabb indikátorok, trendmutatók és támasz-ellenállás szintek. A cél, hogy a kezdő befektetők számára is érthetően megmutassuk: milyen technikai jelek alapján lehet meghatározni, hogy most érdemes-e vásárolni, eladni vagy tartani a DOGE kriptovalutát. Végül rövid-, közép- és hosszú távú előrejelzést is adunk.
2025. 03. 25. 15:00
Megosztás:

Javuló feldolgozóipari hangulat az Eurozónában

A márciusi euróövezeti feldolgozóipari beszerzésimenedzser-index 47,6 pontról 48,7 pontra emelkedett, bőven felülmúlva a várt 48,2 pontot.
2025. 03. 25. 14:00
Megosztás:

Négyzetméterárak felfelé, lakosság kifelé – így változott 2024-ben a települések lakosságszáma

Tovább csökkent 2024-ben az állandó lakosok száma Magyarországon, de a változás mértéke településenként eltérő tempójú volt. A nagyvárosok esetében a lakások áremelkedése is hozzájárult a kiköltözések felerősödéséhez. Budapesten 2023-ban még stagnáltak az ingatlanárak és az állandó lakosságszám is nőtt, tavaly azonban már ismét drágultak az ingatlanok, a népesség pedig 0,4 százalékkal csökkent. Négy fővárosi kerületben – az I.-ben, az V.-ben, a XIII.-ban és a XXIII.-ban – viszont bővült az állandó lakosok száma. Ezekben a városrészekben az átlagos négyzetméterár 816 ezer és közel 2 millió forint között mozog. A fővárosi agglomerációban Mogyoród és Őrbottyán ért el nagyobb lakosságszám-emelkedést, ezzel párhuzamosan a lakóingatlanok is drágultak. A Budapesten és Pest vármegyén kívül piacon a városi rangban lévő települések közül Herend, Velence és Balatonföldvár érte el a legnagyobb bővülést a lakosok számát tekintve. Az ottani lakóingatlanok átlagos négyzetméterára pedig 7,3-14 százalékkal nőtt.
2025. 03. 25. 13:30
Megosztás:

Kilencven forint körül alakulhat az idei húsvéti tojás átlagára

Húsvétra 90 forint körül alakulhat a tojás fogyasztói átlagára, ami azt jelenti, hogy a vásárlók körülbelül a két évvel ezelőtti árszinten juthatnak az ünnepkörtől elválaszthatatlan élelmiszerhez – derül ki az Agroinform.hu elemzéséből. Hiányra nem számítanak a piac szereplői, de a bevásárlással nem érdemes az utolsó napokig várni.
2025. 03. 25. 13:00
Megosztás:

Csökkent az eladott új autók száma az EU-ban

Az Európai Unióban éves összevetésben 3 százalékkal csökkent az eladott új autók száma az idei első két hónapban - az európai autógyártók szakmai képviseleti szervezete, az ACEA honlapjára kedden fölkerült adatok szerint.
2025. 03. 25. 12:00
Megosztás:

Túlárazással nehezítik meg a tulajdonosok saját ingatlanuk eladását

Szakértők szerint az eladók gyakran téves információk vagy a piaci trendek félreértelmezése miatt még mindig túlárazzák ingatlanaikat, akár 20-30 százalékkal is.
2025. 03. 25. 11:30
Megosztás:

Árrésstop: Ezek az első tapasztalatok

Egy hete van hatályban az árrésstop, az első tapasztalatok nem rosszak, 760 élelmiszer ára csökkent - mondta a Kulturális és Innovációs Minisztérium (KIM) parlamenti államtitkára hétfő este a HírTV Napi Aktuális című műsorában.
2025. 03. 25. 11:00
Megosztás:

Európában és Amerikában is javult az üzleti hangulat

A tegnap közölt, márciusi előzetes beszerzési-menedzserindex szerint tovább – de a vártnál kevésbé – javult az üzleti hangulat az eurózónában, míg az USA-ban a várt romlás helyett jelentős javulás következett be a megjelent BMI-adatok alapján.
2025. 03. 25. 10:30
Megosztás:

Mire számíthatnak kedden a befektetők?

Emelkedéssel kezdtek ma reggel az ázsiai tőzsdék, a japán Nikkei 0,6, míg a kínai SSEC 0,1%-kal került feljebb.
2025. 03. 25. 10:00
Megosztás:

A kedvezőbbnek ígérkező vámpolitikát pozitívan értékelték a tengerentúli tőzsdéken a befektetők

Emelkedtek az amerikai piacok hétfőn, miután a jelek szerint a Trump-adminisztráció mérsékeltebb megközelítést választhat a kereskedelmi partnerekkel szembeni vámok terén. Donald Trump amerikai elnök közölte, hogy hamarosan érkeznek az autóipari vámok, és azt mondta, hogy „sok országnak" engedményeket adhat a vámok terén, de részleteket nem közölt.
2025. 03. 25. 09:30
Megosztás:

3 kriptovaluta, amelyek hatalmas növekedés előtt állnak 2025-ben: SUI, FXGuys és Toncoin

A mostanihoz hasonló visszaesések lehetőséget kínálnak a befektetők számára, hogy ígéretes tokeneket rendkívül alacsony árakon vásároljanak meg. Ugyanakkor nem minden érme tér magához a visszaesés után, ezért fontos a körültekintő választás.
2025. 03. 25. 09:00
Megosztás:

Stagnálás közelében kezdték a hetet az európai piacok

Az európai részvények lényegében stagnáltak hétfőn, a páneurópai STOXX 600 index 0,1%-kal csökkent.
2025. 03. 25. 08:30
Megosztás:

Sokat isznak a csehek

Csehország 15 éven felüli lakosságának mintegy tíz százaléka naponta fogyaszt alkoholt. Néhány sört, egy-két pohár bort vagy tömény italt naponta több mint 900 ezer ember iszik a 10,7 milliós Csehországban - derült ki a drogfüggőséget figyelő cseh nemzeti központ jelentéséből, amelyben a 2024-es év adatait ismertette.
2025. 03. 25. 08:00
Megosztás: