Deficitcsökkentő költségvetési tervezetet hagyott jóvá a szlovák kormány
A 2025-ös évi büdzsé tervezetében szereplő hiánycél mintegy 1,3 százalékponttal alacsonyabb az idei évre tervezett 5,97 százalékos GDP-arányos deficitnél. A most elfogadott tervezetben ambiciózusabb a deficitcsökkentés üteme, mint egy évvel korábban, amikor 0,47 százalékpontos volt a hiánycsökkentés aránya.
Szlovákiában a költségvetés deficitje a 2020. évi 9,68 százalékos rekordot követően nagyrészt csökkenő tendenciát mutatott. A hiány 2021-ben közel 8 százalék, 2022-ben mintegy 5 százalék, 2023-ban 6,5 százalék volt, az idén pedig a pénzügyminisztérium szerint a tervezetnél alacsonyabb, várhatóan 5,8 százalék lesz. A jövő évi költségvetéstervezet a következő évekre is deficitcsökkentéssel számol, 2026-ban 3,7 százalék, 2027-ben pedig 3 százalék GDP-arányos hiánnyal kalkulál.
A kedden elfogadott tervezet a bevételi és kiadási oldalon is magasabb összegekkel számol, mint az idén. A közigazgatás teljes jövő évi bevételét 59,9 milliárd euróban, az összes kiadását pedig 66,5 milliárd euróban, hiányát 6,6 milliárd euróban állapítja meg. A dokumentum az állami költségvetésben 2025-ben 27,6 milliárd euró bevétellel, a kiadási oldalon pedig 34 milliárd euróval számol, ennek alapján a költségvetési hiány 6,4 milliárd euró lesz.
A költségvetés tervezete a legtöbb szegmensben a kiadások növekedésével számol, így 7,7 százalékkal nőni fog például az egészségügyi tárca büdzséje, amely eléri a 9,6 milliárd eurót. Mintegy 170 millióval 2,78 milliárd euróra emelkednek a védelmi tárca bevételei is, ami így megegyezik a NATO kötelezettségekkel összhangban lévő 2 százalékos GDP-arányos vállalással.
A jövő évi költségvetés deficitcsökkentési céljának eléréséhez a pozsonyi törvényhozás egy kiegészítő konszolidációs csomagot hagyott jóvá a hónap elején. A mintegy 2,7 milliárd euró értékű intézkedéscsomag egyebek mellett bevezeti a tranzakciós adót, emeli a jogi személyek jövedelemadóját, és többfajta áfa-kulcsot vezet be.
A szlovák pénzügyminisztérium adatai szerint az ország GDP-arányos államadóssága az idei év végére 58,9 százalékra emelkedik, amit részint a közkiadások hiányával, valamint az infláció lassuló ütemével magyaráznak. Ugyanakkor rámutatnak: a konszolidációs intézkedéseknek köszönhetően az államadósság növekedésének üteme a GDP 60 százalékának szintjén stabilizálódni fog.
A kormány által most jóváhagyott költségvetéstervezetről előreláthatólag decemberben szavaz a pozsonyi törvényhozás.