Dobhatod ki a COVID teszteket! Nem érdemes már csináltatni többet

Csúcsokat döntöget az influenza vírus, az RSV, már előzte a COVID-ot mégis gyakran halljuk, hogy ma már nem érdemes tesztelni, mert mindegyik vírusfertőzés lefolyása ugyanolyan. Miért nem helyes ez az álláspont? Hogy kerül a képbe a Streptococcus baktérium? Miért NEM érdemes mostanság COVID-teszteket használni? Erről lesz szó az alábbi háttéranyagban.

Dobhatod ki a COVID teszteket! Nem érdemes már csináltatni többet

A COVID még jelen van, de az influenza már átvette a vezető szerepet, és beindult az RSV szezon is. Sokak szerint, ha már megbetegedtünk, akkor mindegy, mit kaptunk el, mert ugyanúgy kell kezelni a fertőzéseket. Ez tévhit a betegség kezelése, az esetleges szövődmények és a mások iránt érzett felelősség miatt is. Ráadásul a légúti fertőzés szezonban sokan nem gondolnak a hasonló tünetekkel kezdődő bakteriális Streptococcus A fertőzésre sem. 

Nem mindegy, melyik.

A 2023. február közepén légúti és influenzaszerű megbetegedésekkel orvoshoz forduló 350 ezer emberből már több RSV-fertőzött volt, mint COVID-os, miközben az influenza már messze a meghatározó vírus lett. Sokan már nem is tesztelnek manapság, azzal érvelve, hogy mindegy, milyen betegséget kaptak el, hiszen hasonlóak a tünetek és a fertőzések lefolyása is. Tévhit azonban, hogy mindegy, és hogy elegendő pihenéssel át lehet vészelni a betegséget. A megfertőződés során például fontos tudni, hogy bakteriális vagy vírusos megbetegedésről van szó.

Bakteriális fertőzésnél szükség lehet antibiotikumos kezelésre, vírusos megbetegedés esetében viszont ezt általában nem javasolják. Míg várandós nők COVID-fertőzése árthat a magzatnak, addig az RSV a kisgyermekekre és az idősekre jelent a COVID-nál lényegesen nagyobb veszélyt.  Az idősek és a krónikus betegek számára bármelyik vírus életveszélyes is lehet, éppen ezért fontos szem előtt tartani általában véve is a fertőzés tudatosságot, ami a COVID-járvány tombolása alatt már kezdett kialakulni, de az utóbbi időben már kevesebb figyelem övezi. Azaz nem csak magunkért, hanem a környezetünkért is felelősek vagyunk. 

Nátha, influenza, COVID vagy Streptococcus? Tünetek és a legjellemzőbb szövődmények.

A nátha a felsőlégutakat veszélyeztető vírusos betegség, aminek a jellemző tünetei főként az orrfolyás, orrdugulás, tüsszögés, köhögés és láz. Az influenza ezeken felül olyan tünetekkel jelentkezhet, mint a hidegrázás, torokfájás, izom- és ízületi fájdalmak, hasfájás és hasmenés, valamint a száraz köhögés. A COVID-19 legújabb variánsai is könnyen összetéveszthetőek más légúti megbetegedések panaszaival, az Eris esetében is a köhögés, torokfájás és tüsszögés a jellemző, és a JN.1 esetében is láz, köhögés, hidegrázás, légszomj, légzési nehézség, fáradtság, fejfájás, torokfájás, orrfolyás, hányinger, hányás és hasmenés jelentkeznek az izomfájdalmak mellett. Látható tehát, hogy sok olyan tünet van jelen, amelyik bármelyik vírust jelezheti. A Streptococcus baktérium is hasonló tüneteket okozhat, ennél talán leginkább a torokfájdalom és a torokgyulladás a domináns tünet.

Szövődmények mindegyik említett vírusos és bakteriális megbetegedés esetében előfordulhatnak. A nátha esetében kisgyermekek, valamint idős, más alapbetegségben szenvedőknél jelentősebb az arcüreggyulladás, középfülgyulladás és tüdőgyulladás, de fellángolhatnak a lassú lefolyású légzőszervi betegségek és ritkább esetben szívburok- és szívizomgyulladás is jelentkezhetnek.

Az influenza szövődményei lehetnek a tüdőgyulladás, a krónikus hörghurut, az agyi keringészavar, a szívinfarktus, a toxikus sokk, az agyhártya- és agyvelőgyulladás a veseelégtelenség, valamint az anyagcsere-betegségek (pl. cukorbetegség) súlyosbodása. A COVID-19 jellemző szövődményeként krónikus fáradtság, tüdőszöveti károsodás miatt kialakuló légzési nehézségek, szív- és érrendszeri betegségek, máj- és vesekárosodás, valamint idegrendszeri zavarok léphetnek fel. És nem szabad megfeledkezni az RSV-fertőzésről sem, csecsemőknél és időseknél olyan komoly szövődményekkel járhat, mint például tüdőgyulladás, bronchitis, bronchiolitis vagy középfülgyulladás. 

Az A-Lab Pharma operatív igazgatója és a RapiChek kombinált légúti tesztek márkaigazgatója, Rubin Szilvia szerint a  légúti fertőzések közös szezonjában a mono-COVID-tesztek használata szakmailag már nem indokolt, mivel ezek hamis biztonságérzetet képesek kialakítani egy esetleges negatív eredménnyel.

Ezek helyett ma már kombinált tesztekkel ajánlott felderíteni a megbetegedés típusát.  Rubin Szilvia szerint kombinált tesztet ma már nem csak a lakosság, hanem kórházak, gyermekorvosok és háziorvosok is alkalmaznak. Érdekes az olaszországi tapasztalat is, ahol a tesztelési protokollt sok helyen úgy alakították át, hogy tünetes pácienseknél először Streptococcus A tesztet használnak, és ha az negatív, akkor tesztelnek kombinált teszttel vagy akár fordítva. Hazánkban is elérhető már lakossági Strep A teszt a patikákban, így ebben a tekintetben is elértük Európát.

Fertőzéstudatosság fejlesztése

Mivel az egyes vírusos és bakteriális fertőzések kezelése eltérhet, ezért is indokolt a pontos fertőzéses ok azonosítása, hiszen megfelelő kezeléssel megelőzhetőek a súlyos szövődmények. Sokan elfelejtik azt is, hogy a COVID-járványhoz hasonlóan meglehetősen magas mindhárom vírusfertőzés esetén a látens fertőzöttek aránya (25-40%), így a nagyobb biztonság érdekében mind a tünetes, mind tünetmentes személyek esetén időnként érdemes megvizsgálni, hogy fertőzöttek vagyunk-e, és ha igen, mivel.  Ezzel elkerülhető szeretteink, ismerőseink, munkatársaink megfertőzése, esetleges családi tragédiák, munkahelyi járvány gócok kialakulása.

Idén is rekordot dönthet a megkötött utasbiztosítások száma

A biztosítók beszámolói alapján egy jó utasbiztosítás akár több tízmillió forintos kiadástól is megkímélheti az utazókat. Bővül is szépen az üzletág: az idei év első negyedévében 10 százalékos növekedést mértek az utasbiztosításoknál az előző évhez képest, és hasonlóan eredményes évre számítanak a biztosítók is - írja közleményében a Bank360.
2025. 06. 21. 10:00
Megosztás:

Két, egyenként 1000 MW-os blokk is épül Üzbegisztánban

2025. június 20-án, a szentpétervári Nemzetközi Gazdasági Fórum alkalmából a Roszatom állami vállalat és az Üzbég Köztársaság kormánya által felügyelt Üzatom atomenergia-fejlesztési ügynökség megállapodást kötött arról, hogy a kis moduláris reaktorokkal (SMR) Üzbegisztánban épülő atomerőművön kívül egy nagy teljesítményű atomerőmű építésének lehetőségét is tanulmányozzák. A vonatkozó egyezményt Alekszej Lihacsov, a Roszatom állami atomenergia-ipari vállalat vezérigazgatója és Azim Ahmedkhadzhaev, az Üzatom igazgatója írta alá.
2025. 06. 21. 09:00
Megosztás:

Allergia vagy intolerancia: mi a különbség? Mit tehet a labor?

Az élelmiszerek forgalmazásakor döntő szerep jut a laboratóriumi vizsgálatoknak, és legalább ennyire fontos a megfelelő jelölés is. A nemrég lezajlott Hungalimentaria Konferencián és kiállításon az Eurofins szakértő választ adott a legfontosabb kérdésekre az élelmiszerallergénekkel és a laboratóriumi tesztekkel kapcsolatban.
2025. 06. 21. 08:00
Megosztás:

Az eddiginél óvatosabb létszámbővítéssel számolnak a hazai munkáltatók a következő hónapokban

A magyar cégek összességében kismértékű létszámnövekedést terveznek 2025 harmadik negyedévére: ebben az időszakban a hazai munkáltatók 28 százaléka tervezi bővíteni jelenlegi munkaerőkeretét, miközben csökkentést 23 százalékuk jelez előre – derül ki a Manpower Magyarország frissen közzétett Munkaerőpiaci Előrejelzéséből.
2025. 06. 21. 07:00
Megosztás:

A nyár robbantja be igazán a személyi kölcsön piacot

Egy friss banki felmérés szerint a megkérdezettek mindössze 2 százaléka finanszírozná banki hitelből a nyaralását, illetve 1 százalék kérne barátoktól, családtagoktól kölcsönt ilyen célra. Gergely Péter, a BiztosDöntés.hu pénzügyi szakértője szerint ennek némileg ellentmond, hogy az MNB statisztikái alapján rendszerint a nyári hónapok valamelyike jelenti darabszámban a csúcsot a személyi hiteleknél.
2025. 06. 21. 06:00
Megosztás:

Idén a 2022-es rekord aszályos évvel futjuk a versenyt

Néhány napja, június 17-én volt a szárazság világnapja – de ez nem ünnep, hanem figyelmeztetés. A világnap célja, hogy a figyelmet az elsivatagosodására irányítsa, ahogyan ezáltal a talaj állapotának romlására és a termőföldek kimerülésére is. Másrészt azért sem örülhetünk, mert a HungaroMet aktuális heti jelentése is egyértelmű: az idei aszály itthon egyre csak fokozódik. Rövid elemzésükben az ELTE Meteorológiai Tanszékének kutatói (Szabó Péter, Kis Anna és Pongrácz Rita) azt mutatják be, hogy az aszály szempontjából mennyire extrém az idei nyárkezdet.
2025. 06. 21. 05:00
Megosztás:

Már TOP 10-ben az Ötöslottó jackpotja

Több mint 100 napja, hogy utoljára telitalálat volt az Ötöslottón. Magyarország legismertebb és legnépszerűbb lottójátékán a várható főnyeremény összege beérte a játék topnyereményeinek 10. legjobbját, jelenleg már 3 milliárd forint felett van.
2025. 06. 21. 04:00
Megosztás:

MÁV: Életbe lép a nyári, főszezoni menetrend

A vakáció első napjától, szombattól nyári menetrendre vált a MÁV-csoport: a turisztikai célpontok irányába sűrűbb indulással és nagyobb kapacitásokkal közlekednek a vonat- és buszjáratok, sőt mostantól a fővárosi közlekedés meghosszabbított hétvégi, éjszakai üzemidejéhez sem csak a korábban bejelentett HÉV-ek és elővárosi "kék" VOLÁN-buszok indulása igazodik, hanem egyes agglomerációs vonatok menetrendje is - közölte a MÁV pénteken az MTI-vel.
2025. 06. 21. 03:00
Megosztás:

Jön a kötelező jogosítványcsere Magyarországon!

Az Európai Unió előírása szerint minden tagállamban egységes formátumú vezetői engedélyeket kell bevezetni.
2025. 06. 21. 02:00
Megosztás:

Orvosok állítják: így lehet akár 100 évnél is tovább élni jó egészségben!

Egyre többen döbbennek rá, hogy a hosszú élet nemcsak a szerencsén múlik. Egy új, magyar egészségprogram most azt ígéri, hogy mindenki számára elérhetővé teszi a hosszú és egészséges élet titkát – nem varázslattal, hanem tudományosan megalapozott lépésekkel.
2025. 06. 21. 01:00
Megosztás:

Sokan számítanak 25 dolláros XRP-re és a Snorter Token sikerére

Az XRP már több, mint 200 napja egy szűk tartományon belül mozog. Az ilyen ármozgások pedig általában felkeltik az elemzők és a kereskedők figyelmét. A kriptovalutának sikerült többször is megtartani a 2 dolláros támaszt, azonban csak rövid ideig tudott 2,90 dollár felett maradni.
2025. 06. 21. 00:01
Megosztás:

A napenergiára, a geotermiára és az atomra lehet építeni a magyar energiaipart

A napenergiára, a geotermiára és az atomra lehet építeni a magyar energiaipart, a kormány ezekre az energiaforrásokra alapozza a jövő energetikáját - mondta az Energiaügyi Minisztérium parlamenti államtitkára pénteken a Borsod-Abaúj-Zemplén vármegyei Tarcalon.
2025. 06. 20. 23:00
Megosztás:

Nagyot álmodik a SoftBank vezérigazgatója

Masayoshi Son, a SoftBank alapítójának elképzelései szerint a cég egy 1.000 milliárd dolláros ipari komplexumot tervezne Arizonában, ami a Project Crystal Land nevet kapta.
2025. 06. 20. 22:00
Megosztás:

Erősödött a forint péntek estére

Erősödött a forint a főbb devizákkal szemben péntek kora estére a bankközi devizapiacon reggelhez képest.
2025. 06. 20. 20:00
Megosztás:

Hiánypótló iránytűt kapnak a befektetők

Elindult a K&H Értékpapír - befektetői hangulatindex, amely heti rendszerességgel méri a K&H Értékpapír lakossági befektetőinek tőkepiaci várakozásait. Az első öt hét válaszai alapján az optimisták aránya stabilan 50% körül alakult, míg a pesszimistáké egyik héten sem érte el a 20 százalékot – az index értéke így jellemzően +20 pont körül mozgott, ami határozottan pozitív piaci hangulatra utal.
2025. 06. 20. 19:00
Megosztás:

Ausztrália bekeményít: új korszak kezdődik a kriptovaluta szabályozásban 2025-től

2025 mérföldkő lehet a globális kriptoszabályozás történetében – Ausztrália ugyanis átfogó és szigorú szabályozási reformokat vezet be. A cél: stabilitás, fogyasztóvédelem és intézményi bizalom megteremtése a digitális eszközök piacán.
2025. 06. 20. 18:00
Megosztás:

Ritkaföldfém mi az? És miért fontos Ukrajna szempontjából?

Az utóbbi időben Ukrajna és a vámháború kapcsán is számtalanszor szóba került a ritkaföldfémek piaca. Rakjunk egy picit – s tényleg csak egy nagyon picit, a téma mérete miatt – rendet ebben a témában.
2025. 06. 20. 17:30
Megosztás:

Megkapta a jóváhagyást az Unicredit a Bizottságtól is

Az Európai Bizottság feltételesen jóváhagyta a Banco BPM felvásárlást.
2025. 06. 20. 17:00
Megosztás:

Czomba Sándor: Diákmunka esetében, a rájuk vonatkozó speciális szabályokat mindenkinek be kell tartani!

A kormány kiemelt figyelmet fordít arra, hogy mindenki, aki akar és tud dolgozni, az lehetőséget is kapjon rá, különös tekintettel a fiatalokra. A munkát vállaló diákok sajátos helyzetben vannak, hiszen a tapasztalat és a jártasság hiánya miatt kiszolgáltatottabbak a munka világában, mint a felnőttek, ezért a Nemzetgazdasági Minisztérium a korábbi évekhez hasonlóan idén is közzéteszi a diákmunkára vonatkozó munkavédelmi és munkaügyi tájékoztatókat. A nyár közeledtével fontos, hogy felhívjuk a figyelmet a diákok munkavégzésével kapcsolatos szabályokra, hiszen sok esetben foglalkoztatásuk eltér a felnőttekétől.
2025. 06. 20. 16:30
Megosztás:

Csökkentek az ipari termelői árak Németországban

Németországban az elemzők által várt mértéken csökkentek az ipari termelői árak májusban éves összevetésben a német szövetségi statisztikai hivatal, a Destatis pénteki jelentése szerint.
2025. 06. 20. 16:00
Megosztás: