Dobhatod ki a COVID teszteket! Nem érdemes már csináltatni többet

Csúcsokat döntöget az influenza vírus, az RSV, már előzte a COVID-ot mégis gyakran halljuk, hogy ma már nem érdemes tesztelni, mert mindegyik vírusfertőzés lefolyása ugyanolyan. Miért nem helyes ez az álláspont? Hogy kerül a képbe a Streptococcus baktérium? Miért NEM érdemes mostanság COVID-teszteket használni? Erről lesz szó az alábbi háttéranyagban.

Dobhatod ki a COVID teszteket! Nem érdemes már csináltatni többet

A COVID még jelen van, de az influenza már átvette a vezető szerepet, és beindult az RSV szezon is. Sokak szerint, ha már megbetegedtünk, akkor mindegy, mit kaptunk el, mert ugyanúgy kell kezelni a fertőzéseket. Ez tévhit a betegség kezelése, az esetleges szövődmények és a mások iránt érzett felelősség miatt is. Ráadásul a légúti fertőzés szezonban sokan nem gondolnak a hasonló tünetekkel kezdődő bakteriális Streptococcus A fertőzésre sem. 

Nem mindegy, melyik.

A 2023. február közepén légúti és influenzaszerű megbetegedésekkel orvoshoz forduló 350 ezer emberből már több RSV-fertőzött volt, mint COVID-os, miközben az influenza már messze a meghatározó vírus lett. Sokan már nem is tesztelnek manapság, azzal érvelve, hogy mindegy, milyen betegséget kaptak el, hiszen hasonlóak a tünetek és a fertőzések lefolyása is. Tévhit azonban, hogy mindegy, és hogy elegendő pihenéssel át lehet vészelni a betegséget. A megfertőződés során például fontos tudni, hogy bakteriális vagy vírusos megbetegedésről van szó.

Bakteriális fertőzésnél szükség lehet antibiotikumos kezelésre, vírusos megbetegedés esetében viszont ezt általában nem javasolják. Míg várandós nők COVID-fertőzése árthat a magzatnak, addig az RSV a kisgyermekekre és az idősekre jelent a COVID-nál lényegesen nagyobb veszélyt.  Az idősek és a krónikus betegek számára bármelyik vírus életveszélyes is lehet, éppen ezért fontos szem előtt tartani általában véve is a fertőzés tudatosságot, ami a COVID-járvány tombolása alatt már kezdett kialakulni, de az utóbbi időben már kevesebb figyelem övezi. Azaz nem csak magunkért, hanem a környezetünkért is felelősek vagyunk. 

Nátha, influenza, COVID vagy Streptococcus? Tünetek és a legjellemzőbb szövődmények.

A nátha a felsőlégutakat veszélyeztető vírusos betegség, aminek a jellemző tünetei főként az orrfolyás, orrdugulás, tüsszögés, köhögés és láz. Az influenza ezeken felül olyan tünetekkel jelentkezhet, mint a hidegrázás, torokfájás, izom- és ízületi fájdalmak, hasfájás és hasmenés, valamint a száraz köhögés. A COVID-19 legújabb variánsai is könnyen összetéveszthetőek más légúti megbetegedések panaszaival, az Eris esetében is a köhögés, torokfájás és tüsszögés a jellemző, és a JN.1 esetében is láz, köhögés, hidegrázás, légszomj, légzési nehézség, fáradtság, fejfájás, torokfájás, orrfolyás, hányinger, hányás és hasmenés jelentkeznek az izomfájdalmak mellett. Látható tehát, hogy sok olyan tünet van jelen, amelyik bármelyik vírust jelezheti. A Streptococcus baktérium is hasonló tüneteket okozhat, ennél talán leginkább a torokfájdalom és a torokgyulladás a domináns tünet.

Szövődmények mindegyik említett vírusos és bakteriális megbetegedés esetében előfordulhatnak. A nátha esetében kisgyermekek, valamint idős, más alapbetegségben szenvedőknél jelentősebb az arcüreggyulladás, középfülgyulladás és tüdőgyulladás, de fellángolhatnak a lassú lefolyású légzőszervi betegségek és ritkább esetben szívburok- és szívizomgyulladás is jelentkezhetnek.

Az influenza szövődményei lehetnek a tüdőgyulladás, a krónikus hörghurut, az agyi keringészavar, a szívinfarktus, a toxikus sokk, az agyhártya- és agyvelőgyulladás a veseelégtelenség, valamint az anyagcsere-betegségek (pl. cukorbetegség) súlyosbodása. A COVID-19 jellemző szövődményeként krónikus fáradtság, tüdőszöveti károsodás miatt kialakuló légzési nehézségek, szív- és érrendszeri betegségek, máj- és vesekárosodás, valamint idegrendszeri zavarok léphetnek fel. És nem szabad megfeledkezni az RSV-fertőzésről sem, csecsemőknél és időseknél olyan komoly szövődményekkel járhat, mint például tüdőgyulladás, bronchitis, bronchiolitis vagy középfülgyulladás. 

Az A-Lab Pharma operatív igazgatója és a RapiChek kombinált légúti tesztek márkaigazgatója, Rubin Szilvia szerint a  légúti fertőzések közös szezonjában a mono-COVID-tesztek használata szakmailag már nem indokolt, mivel ezek hamis biztonságérzetet képesek kialakítani egy esetleges negatív eredménnyel.

Ezek helyett ma már kombinált tesztekkel ajánlott felderíteni a megbetegedés típusát.  Rubin Szilvia szerint kombinált tesztet ma már nem csak a lakosság, hanem kórházak, gyermekorvosok és háziorvosok is alkalmaznak. Érdekes az olaszországi tapasztalat is, ahol a tesztelési protokollt sok helyen úgy alakították át, hogy tünetes pácienseknél először Streptococcus A tesztet használnak, és ha az negatív, akkor tesztelnek kombinált teszttel vagy akár fordítva. Hazánkban is elérhető már lakossági Strep A teszt a patikákban, így ebben a tekintetben is elértük Európát.

Fertőzéstudatosság fejlesztése

Mivel az egyes vírusos és bakteriális fertőzések kezelése eltérhet, ezért is indokolt a pontos fertőzéses ok azonosítása, hiszen megfelelő kezeléssel megelőzhetőek a súlyos szövődmények. Sokan elfelejtik azt is, hogy a COVID-járványhoz hasonlóan meglehetősen magas mindhárom vírusfertőzés esetén a látens fertőzöttek aránya (25-40%), így a nagyobb biztonság érdekében mind a tünetes, mind tünetmentes személyek esetén időnként érdemes megvizsgálni, hogy fertőzöttek vagyunk-e, és ha igen, mivel.  Ezzel elkerülhető szeretteink, ismerőseink, munkatársaink megfertőzése, esetleges családi tragédiák, munkahelyi járvány gócok kialakulása.

Visszafogott várakozásokkal veszi kezdetét a gyorsjelentési szezon Amerikában

A héten kezdetét veszi a második negyedéves gyorsjelentési időszak. Donald Trump vámpolitikája jelentős bizonytalanságot okozott a tőzsdéken, ami az amerikai vállalatok teljesítményére is rányomhatta a bélyegét. Az elemzők optimizmusa mérséklődött az elmúlt hónapokban, és hamarosan kiderül, hogy vajon joggal tartanak-e a magasabb vámok hatásától. A negyedéves számokon kívül érdekes lesz az is, hogy a vállalatok mire számítanak az év második felében a globális gazdasággal kapcsolatos fokozódó bizonytalanság közepette.
2025. 07. 10. 17:30
Megosztás:

94%-ra emelte részesedését a Gloster a P92-ben

A Gloster bejelentette, hogy a korábban megkötött akvizíciós ügylet lezárult, melynek keretében a P92-ben eddig meglévő többségi (51%) részesedése 94%-ra emelkedett.
2025. 07. 10. 16:30
Megosztás:

Fontos lesz augusztus első napja

A rézre kiszabott vám 50%-os mértékét már megtudtuk korábban, azonban Donald Trump bejelentette, hogy augusztus 1-jétől lép érvénybe a határozat.
2025. 07. 10. 16:00
Megosztás:

A SZÉP-kártya továbbra is a belföldi turizmus mozgatórugója – idén májusban közel 10%-kal többet költöttek a SZÉP-kártyákról tavalyhoz képest

A kormány azon dolgozik, hogy a magyar családok anyagi helyzete folyamatosan javuljon, így minél többet költhessenek és utazhassanak.
2025. 07. 10. 15:30
Megosztás:

Új korszak kezdődik a magyar konténerlogisztikában

A magyar intermodális árufuvarozás történetének egyik jelentősebb technológiai beruházása valósult meg a csepeli Szabadkikötőben: megérkezett az a nagyteljesítményű, trimodális konténerrakodó bakdaru, amely új szintre emeli a vasúti, közúti és vízi logisztikai műveletek hatékonyságát.
2025. 07. 10. 15:00
Megosztás:

Formabontó szaniter változtatná meg a vízhasználati szokásokat

Egy svájci gyártó és Yves Béhar formatervező új típusú mosdót fejlesztett, amely szokatlan kialakításával és működésével szakít a hagyományos megoldásokkal. A víz nem csapból érkezik, hanem egy felső nyílásból indul, és spirálszerű pályán folyik a lefolyóba. A szerkezet célja a vízfogyasztás csökkentése és az élményszerű használat előtérbe helyezése.
2025. 07. 10. 14:55
Megosztás:

Jó befektetés még mindig az Unicredit részvénye

Az idei évben jelentős európai felülteljesítés volt eddig megfigyelhető a részvénypiacokon. Ezen belül is kiemelkedő a bankok helyzete, melyek átlagosan 30%-ot emelkedtek és ezzel a legjobban teljesítő iparágnak számítanak.
2025. 07. 10. 13:30
Megosztás:

Hogyan kereshetünk hatékonyan munkát 2025-ben?

A munkaerőpiacon jelenleg több területen is kimagasló az álláshirdetésekre beérkező jelentkezések száma. Egy-egy pozícióra rövid időn belül nagyszámú pályázat érkezik, így egy jól célzott, az adott pozícióhoz illeszkedő önéletrajz kulcsszerepet játszik a sikeres kiválasztásban. A tömeges, nem célzott pályázatok ritkán hoznak eredményt – ezzel szemben már néhány tudatos lépéssel jelentősen növelhetjük esélyeinket a kiválasztási folyamatban. De mitől lesz igazán hatásos egy pályázat, és hogyan emelkedhetünk ki már az első szűrésnél?
2025. 07. 10. 13:00
Megosztás:

Javuló eredmények: felfelé módosította várakozásait a Mapei Kft.

Stabil bővüléssel zárta a 2025-ös év első félévét a Mapei Kft., az árbevétel 9,4 százalékkal emelkedett az egy évvel korábbihoz képest. A vállalat ennek hatására felfelé módosította év végi prognózisát, és egyre erősebb bizalommal tekint az év második felére, különösen az új Otthon Start Program várható hatásaira építve.
2025. 07. 10. 12:30
Megosztás:

Budapest vagy az agglomeráció? Az árak újra mozgásba hozták a vevőket

Az elmúlt hónapokban ismét megélénkült az agglomeráció iránti kereslet. A fővárosban elszálló árak, a családi házas kínálat vonzereje sokakat terel vissza a Budapest környéki településekre. Ugyanakkor az árakat tekintve nem túl nagy az eltérés a főváros peremkerületei és a közvetlenül mellettük fekvő agglomerációs települések között.
2025. 07. 10. 12:00
Megosztás:

Korrupcióellenes intézkedéscsomagot jelentett be a spanyol kormányfő

Tizenöt pontból álló korrupcióellenes intézkedéscsomagot jelentett be a spanyol miniszterelnök szerdán a madridi parlamentben.
2025. 07. 10. 11:30
Megosztás:

Fedezd fel a rozmaringolaj hajápoló erejét!

Sokan keresnek természetes megoldásokat, amikor hajproblémáikkal szembesülnek, és a rozmaringolaj éppen ilyen jellegű megoldást kínál. Talán meglepő lehet, hogy a konyhában is megtalálható fűszer növényi esszenciája képes javítani hajunk egészségét, mégis, egyre többen tapasztalják ennek előnyeit. Miért különleges ez az olaj? Hogyan segíthet a hajnövekedés elősegítésében és milyen további hasznos hatásai lehetnek?
2025. 07. 10. 11:00
Megosztás:

Új szintre lép az ausztrál digitális jegybankpénz: indul a Project Acacia

Miközben a világ központi bankjai egyre inkább vizsgálják a digitális jegybankpénzek (CBDC-k) szerepét a pénzügyi rendszerben, Ausztrália most konkrét lépéseket tesz a megvalósítás irányába. A Reserve Bank of Australia (RBA) bejelentette, hogy elindítja a „Project Acacia” elnevezésű kezdeményezést, mely során valódi pénzügyi eszközökkel és partnerekkel tesztelik a digitális valuta felhasználási lehetőségeit — kifejezetten a nagykereskedelmi piacok számára.
2025. 07. 10. 10:30
Megosztás:

Enyhültek az inflációs félelmek

A piacok által várva várt tegnapi 10 éves kötvényaukció jól sikerült az USA-ban: erős volt a kereslet, ami mérsékelte a finanszírozással kapcsolatos aggodalmakat.
2025. 07. 10. 10:00
Megosztás:

A Fed jegyzőkönyve idénre kamatcsökkentést valószínűsít

A Wall Street-i részvényindexek is emelkedéssel zárták a napot, amit elsősorban a technológiai szektor vezetett. A NASDAQ 0,95%-kal, az S&P 500 0,61%-kal, míg a Dow 0,49%-kal erősödött. A pozitív hangulat részben annak volt köszönhető, hogy a Fed júniusi ülésének jegyzőkönyve szerint a döntéshozók többsége az év későbbi szakaszában kamatcsökkentést tart valószínűnek, miközben Trump elnök vámintézkedéseinek inflációs hatásait „átmenetinek vagy mérsékeltnek” ítélték.
2025. 07. 10. 09:30
Megosztás:

Trump vámfenyegetései fokozzák a feszültséget, mégis szárnyaltak az európai tőzsdék

Donald Trump amerikai elnök újabb vámintézkedéseket jelentett be: az Egyesült Államok akár 50%-os vámot is kivethet az importált rézre, és hamarosan hasonló lépések várhatók a félvezetők valamint a gyógyszeripari termékek esetében is. A rézre vonatkozó vám célja az amerikai bányászat és ipar védelme.
2025. 07. 10. 09:00
Megosztás:

Ez történt a forinttal csütörtök reggelre

Erősödött a forint árfolyama a főbb devizákkal szemben csütörtök reggel az előző esti jegyzéséhez képest a nemzetközi devizakereskedelemben.
2025. 07. 10. 08:30
Megosztás:

Veszélyes kriptovaluta átverések burjánzanak a stabilcoin-láz közepette

Miközben a világ figyelme a digitális eszközök és a stabilcoinok (stablecoin) körüli technológiai versenyre szegeződik, Kínában egyre komolyabb aggodalom övezi a csalárd kriptós befektetési sémákat. A pekingi internetes pénzügyi szövetség friss figyelmeztetése szerint a „stabil” digitális valuták burjánzó népszerűsége újraéleszti a régi trükköket: csalók magas hozamokat ígérnek, miközben piramisjátékokat működtetnek. A figyelmeztetés nemcsak a kínai befektetőknek szól — a stabilcoinpiac robbanásszerű növekedése globális szabályozási versenyt indított el.
2025. 07. 10. 08:00
Megosztás:

Otthon Start Hitel 3%-os kamattal első lakás vásárlásához

Várhatóan szeptembertől indul az Otthon Start Program, ami fix 3 százalékos kamatú lakáshitelt kínál azoknak, akik az első saját tulajdonú lakásukat vagy házukat vásárolnák meg. Nem érdemes azonban őszig várni, célszerű már most elkezdeni a felkészülést, így a program indulásakor az első között kaphatod meg a lakáshitelt.
2025. 07. 10. 07:30
Megosztás:

1600 viharkár-bejelentés érkezett szinte egy nap alatt

Rengeteg lakásbiztosítási kárbejelentés érkezett kedd estig a K&H-hoz az előző napokban az országon átvonuló zivatarlánc miatt – közölte a pénzintézet. Eddig összesen közel 1600 károsult jelentkezett, de a K&H szakértői további bejelentésekre számítanak. A károk felmérése azonnal megkezdődött, az előzetes becslések szerint a kárkifizetések összege meghaladhatja a 200 millió forintot. A legtöbb káreseményt Budapestről, valamint Pest-, és Békés vármegyékből jelentették be az érintettek.
2025. 07. 10. 07:00
Megosztás: