Dogecoin - Elon Musk hülyére vette a befektetőket: esik a DOGE árfolyama

A kriptopiaci hullámvasút újabb fejezete játszódott le, amikor Elon Musk hivatalosan is cáfolta, hogy az Egyesült Államok kormánya bármilyen formában tervezné a Dogecoin bevezetését. A pletykák azután kaptak szárnyra, hogy a Trump-adminisztráció által létrehozott új kormányzati szerv, a Department of Government Efficiency (DOGE) rövid időre megjelenítette a Dogecoin jól ismert Shiba Inu kabalafiguráját a hivatalos honlapján.
A látványos egybeesés – a DOGE név és a mémcoin ikonikus logója – önmagában is elegendő volt a spekuláció fellángolásához. A Dogecoin árfolyama 14%-kal ugrott meg a hír hatására, azonban Musk gyors közbelépése lehűtötte a lelkesedést. Egy Green Bayben tartott nyilvános fórumon a SpaceX és Tesla vezére világossá tette: „Tudtommal semmilyen terv nincs arra, hogy a kormány használja a Dogecoint. A hasonlóság a névben véletlen, a célok teljesen eltérőek.”
Dogecoin kriptovaluta árfolyam grafikon
Musk szerint a DOGE nevű intézmény célja nem más, mint a szövetségi kormány működésének racionalizálása – az elnevezés pedig az internetről származik. Eredetileg a „Government Efficiency Commission” nevet fontolgatták, de a közösségi javaslatok nyomán lett belőle a „Department of Government Efficiency”, vagyis a DOGE.
Az amerikai kormányzati reformokat zászlajára tűző új hivatal – amelyet még 2024 végén hoztak létre – a költségcsökkentésre és az átfedő szabályozások megszüntetésére fókuszál. Az eddigi intézkedések között szerepelt több hivatal, például a USAID és a CFPB átszervezése, de a drasztikus lépések – köztük elbocsátások és költségvetési megvonások – több bírósági pert is eredményeztek, különösen a környezetvédelmi és tudományos programok megnyirbálása miatt.
A Dogecoin árfolyama Musk cáfolatát követően 3,2%-ot esett vissza, 0,16 dollárra. Ez ismét aláhúzta, mennyire érzékenyen reagál a piac Musk szavaira – még akkor is, ha azok csupán egy félreértés tisztázását szolgálják.
A DOGE hivatalos státuszával kapcsolatban továbbra is sok a kérdőjel. A Fehér Ház szerint Musk tanácsadóként vesz részt a projektben, döntéshozatali jog nélkül, míg Donald Trump elnök többször is úgy hivatkozott rá, mint a hivatal vezetőjére. Musk mindenesetre megerősítette: nem kap fizetést a részvételéért.
Konklúzió:
A DOGE-ból tehát nem lesz Dogecoin – legalábbis egyelőre nem. Az eset azonban jól példázza, hogy a kriptovilágban gyakran elég egy név vagy egy logó ahhoz, hogy a piacok az egekbe vagy épp a padlóra kerüljenek. A befektetőknek érdemes továbbra is résen lenniük – különösen, ha Elon Musk kerül a képbe.