Dolgozni nyugdíj mellett? Itt van minden, amit tudnod kell róla!
Mit jelent a "kiegészítő tevékenység" és miért jó?
Ha valaki elérte a nyugdíjkorhatárt, akkor egyéni vagy társas vállalkozóként, de akár mezőgazdasági őstermelőként is folytathat úgynevezett "kiegészítő tevékenységet." Ez azt jelenti, hogy nyugdíjasként már nem vonatkozik rá a 18,5 százalékos tb-járulék fizetési kötelezettség.
Sőt, a munkáltatónak sem kell kifizetnie a 13 százalékos szociális hozzájárulási adót. Ennek köszönhetően a nyugdíjas bér nettóban jóval több lehet, mint más dolgozóknál.
Van, amit nem lehet? KATA, például!
Sajnos, nyugdíjasként a kisadózók tételes adója (kata) nem választható, mivel azt csak azok kérhetik, akik főállású vállalkozók. De van alternatíva: ha valaki egyéni vállalkozóként dolgozik nyugdíj mellett, választhat átalányadózást vagy vállalkozói szja-t is – így megmarad a tb-járulék és a szociális hozzájárulási adó alóli mentesség.
És mi a helyzet az osztalékkal?
Ha osztalékot is szeretne felvenni a vállalkozásból, akkor már van egy kicsi kötelezettség: az osztalék után, bizonyos határig, szociális hozzájárulási adót kell fizetni. De csak addig, amíg el nem éri az adófizetési felső határt – tehát ez nem egy hatalmas teher.
Mi van akkor, ha közszférában dolgoznál nyugdíjasként?
Van egy fontos szabály: ha valaki nyugdíj után a közszférában, például kormányzati vagy egészségügyi szolgálatban helyezkedik el, akkor a nyugdíja folyósítása szünetel.
Ez nem azt jelenti, hogy nem kap nyugdíjat, hanem csak azt, hogy amíg dolgozik, addig nem folyósítják számára. Azonban jó hír, hogy a kedvezmények és szabályok így is érvényesek maradnak!
Korhatár előtti ellátásban részesülők: van különbség!
Aki még nem érte el a nyugdíjkorhatárt, de már előrehozott ellátásban részesül, az nem jogosult minden kedvezményre. Ezek az emberek, ha dolgoznak, akkor ugyanúgy meg kell fizetniük a 18,5 százalékos tb-járulékot, és a munkáltatónak is ki kell fizetnie a szociális hozzájárulási adót.
Rokkantsági vagy rehabilitációs ellátás? Kereshetsz is mellette!
Ha valaki megváltozott munkaképességű, akkor semmi akadálya annak, hogy nyugdíj mellett is munkát vállaljon – legyen szó akár versenyszféra, akár közszféra munkahelyről. Itt sem vonják le a 18,5 százalékos járulékot, és a munkáltató még adókedvezményeket is igénybe vehet, ha ilyen munkavállalót alkalmaz.
Végül még egy jó hír: adómentes juttatás!
A nyugdíj és a megváltozott munkaképességűek ellátásai teljesen adómentesek. Ráadásul emiatt szja-bevallást sem kell beadni, ami minden nyugdíjas álma!
Összefoglalva: Nyugdíj mellett dolgozni nemcsak lehetséges, de akár jövedelmezőbb is lehet. A legtöbb kedvezményt azok élvezhetik, akik már elérték a nyugdíjkorhatárt, és figyelniük kell, hogy a közszférában való munkavállalás esetén szünetelhet a nyugdíj folyósítása.
A megváltozott munkaképességűek pedig bátran dolgozhatnak tovább, ráadásul munkáltatóik külön kedvezményeket is kapnak.
A cikkünk témáját videón is alaposan kielemezzük, az alábbi képre kattintva: