Dupla meglepetést hozott ma a magyar gazdaság!
A két adatban, mármint abban, hogy a kiskereskedelem nagyot esett, miközben a külkereskedelmi többlet nagyot növekedett, nyilván összefüggés van. Hiszen a kiskereskedelem forgalomban hasonló, kicsit nagyobb, 12,8 százalékos visszaesést a járvány kitörésekor 2020 áprilisában láthattunk. Így talán nem meglepő, hogy az import januárhoz képest 4 százalékkal csökkent. Viszont a járványban tapasztalthoz képest nagy eltérés, hogy akkor a kivitel is csökkent, hiszen a termelés is leállt, most viszont 3,4 százalékos növekedést láthattunk hó per hó alapon.
A hatalmas fogyasztás visszaesés, az élelmiszer-kiskereskedelemben 9,8 százalékos csökkenést hozott, de az üzemanyag-kiskereskedelemben még nagyobb 14,5 százalékos csökkenés volt mérhető. A külkereskedelemi mérleg javulásában pedig az is sokat számít, hogy az energiahordozók ára is nagymértékű csökkenést mutatott, hiszen a gáz és a villamosenergia ára is csökkent az üzemanyagok ára mellett.
Egy szó, mint száz, kicsit hasonló alkalmazkodást láthatunk a külső mérlegben, mint amit a 2008-as válságban láthattunk. Egyrészt hasonlót már az MNB is prognosztizált az inflációs jelentésében, másrészt ez azért kihatással van a gazdaság teljesítményére is, vagyis valószínűséggel valamiféle további romlást láthatunk majd a GDP adatokban is.
A forint viszont, kicsit meglepő módon gyengül a jó külkereskedelmi adat ellenére. Mintha a piaci szereplők vártak volna ilyen fordulatot, habár a külkereskedelemre nem volt előrejelzés, s most profitot realizálnak a forint piacán az elmúlt napok erősödését követően. (forrás: ERSTE)