Ebben az évszázadban még nem csinált ilyet a BUX index
Az ilyen hosszú emelkedési sorozatok nem teljesen példa nélküliek ugyan, de történelmi távlatokba kell visszamennünk ahhoz, hogy hasonlót találjunk a magyar részvénypiac esetében. Utoljára 1996 végén és 1997 elején volt hasonlóan hosszú emelkedési sorozat a BUX indexben. Akkor 17 napig tartott a csoda, mármint az emelkedő sorozat.
Az az év egyébként is egészen rendkívüli volt, hiszen duplázott a BUX index.
A magyar részvénypiac értékeltsége extrém alacsony volt az év első felében, a 2023-as előrejelzésekkel kalkulálva mindössze 5 körüli P/E értékeltségen forgott a piac.
Ez az extremitás enyhülni kezdett, de még most is mindössze 6,5-ös előretekintő értékeltség látható, ami továbbra is rendkívül alacsony mind historikusan, mind pedig a régióhoz képest, hiszen a lengyel és a cseh piac is kicsivel a 8-as P/E szorzószám felett forog. Ahogy egyre több kockázat, például infláció árazódik ki, úgy térhet majd vissza a BUX értékeltsége is a normális szintre.
Ha már magyar piac, ne hagyjuk ki a forintot se. A múlt héten megnövekedett volatilitás mellett gyengült a forint az euróval szemben. Hasonló mozgásokat láthattunk egyébként a júniusi, sőt a májusi kamatdöntést megelőzően is, majd a vártnak megfelelő kamatdöntést követően mindkét alkalommal visszaerősödött a forint. Szerintünk ezúttal is hasonló lehet a kotta.
Az MNB várhatóan ezúttal is a piaci várakozásoknak megfelelően, 100 bázisponttal 15%-ra fogja csökkenteni az egynapos betéti gyorstender kamatát, a 13,0%-os alapkamatot pedig változatlanul fogja tartani. A vártnak megfelelő döntést követően ismét visszaerősödhet a forint.