Egyedülállóvá vált a szegedi jogászképzés a kormányhivatallal való együttműködéssel

Az SZTE Állam- és Jogtudományi Kar hallgatói az Integrált Jogalkotási Rendszer területén szerezhetnek készségszintű tapasztalatokat, valamint a posztgraduális képzésben is együttműködik a Csongrád-Csanád Vármegyei Kormányhivatal és a Szegedi Tudományegyetem mai megállapodásuk alapján.

Egyedülállóvá vált a szegedi jogászképzés a kormányhivatallal való együttműködéssel

A Csongrád-Csanád Vármegyei Kormányhivatal, valamint a Szegedi Tudományegyetem közötti együttműködés 2005-ben kezdődött hivatalosan. A kooperációnak köszönhetően az együttműködés folyamatosan bővül. A legutóbbi fontos mérföldkő egy együttműködési megállapodás aláírása volt 2024. november 26-án, az SZTE Állam- és Jogtudományi Kara és a Kormányhivatal között.

A sajtónyilvános eseményen részt vett Dr. Fendler Judit, az SZTE kancellája, aki köszöntötte a résztvevőket az aláírás előtt.

– Két fontos területen is hatékony a közös munka az egyetem és a hivatal között. Az oktatási, kutatási terület mellett szoros a kapcsolat a funkcionális háttérkiszolgáló -  például építési, beruházási -területeken is. Annyira, hogy előfordul, hogy már reggel hat órakor telefonon egyeztetünk a fontos és aktuális projekteket illető kérdésekről. Köszönjük főispán úrnak, hogy eljött és reméljük, hogy még tovább erősödik a két intézmény kapcsolata a mai aláírással, ami az akadémiai részt érinti elsősorban – mondta el Dr. Fendler Judit.

A Csongrád-Csanád Vármegyei Kormányhivatal vezetője, Dr. Salgó László Péter főispán kiemelte, hogy a hivatalban alkalmazott 206 jogász több mint 90 %-a az SZTE-n végzett, köztük maga a főispán is, ami mindennél jobban mutatja, mennyire fontos az SZTE a Kormányhivatal szakértőinek utánpótlásképzésében.

– Az együttműködés nem merül ki az SZTE-n végzett jogászok alkalmazásában, hanem más területeken is tervezzük. Működik az Alumni Program és nagy hangsúlyt fektetünk arra, hogy a Kormányhivatal dolgozói időnként visszajöhessenek az Egyetemre és előadásokat tarthassanak, pályaorientációs napokon vehessenek részt. Vállalunk évfolyam- vagy szakdolgozatvezetést, volt már kihelyezett szeminárium a jogi kar épületében, szívesen rendezünk közösen hallgatói versenyeket is és záróvizsga-bizottságokban is részt veszünk. Azon dolgozunk, hogy az együttműködést minél jobban elmélyítsük – mondta el dr. Salgó László Péter főispán.

Az SZTE Állam- és Jogtudományi Kar dékánja a 19 éve tartó együttműködés folyamatos fejlődésére hívta fel a figyelmet, valamint arra, hogy a mostani megállapodás értelmében olyan lehetőségek nyílnak meg a szegedi joghallgatók előtt, amilyenek az országban eddig csak egyetlen helyen voltak elérhetők.

– A mai megállapodás legfontosabb célja a tudásmegosztás, melynek keretében hallgatóink egyedülálló gyakorlati és speciális ismeretekre, valamint készségre tehetnek szert. Így az együttműködés egyik elemeként a Kormányhivatal  fakultáció keretében ismerteti meg hallgatóinkat a jogalkotási és kodifikációs eljárásokat segítő, informatikai támogatással, az ún.  Integrált Jogalkotási Rendszerrel. Jövő szemesztertől kezdődően egy, a közjogi területen indítandó, végzett hallgatóinkat megszólító posztgraduális képzés megvalósításában is együttműködünk, mindezzel olyan tapasztalatot és tudást átadva, amivel alumnusaink munkaerőpiacon való helytállását hatékonyan támogathatjuk. A szakmai gyakorlatra, szakmai gyakornoki programra vonatkozó együttműködésünket is továbbfejlesztjük a mai megállapodással. Ilyen komplex közigazgatási-közjogi tudást és gyakorlatot csak a Szegedi Tudományegyetem Állam- és Jogtudományi Kara tud hallgatóinak  biztosítani – mondta el Dr. Törőcsikné Prof. Dr. Görög Márta, az SZTE ÁJTK dékánja.

Az együttműködés kiterjed a gyakorlatorientált képzés elősegítésére a 6 hetes szakmai gyakorlati, valamint a 12 hetes szakmai gyakornoki helyek Kormányhivatal részéről történő biztosításával, a Kormányhivatal feladat- és hatásköréhez kapcsolódó, releváns évfolyam- és szakdolgozatok témavezetésével, graduális képzésben előadások tartásával, záróvizsgabizottságokban való részvétellel, kurzusok gyakorlat fókuszú kialakításában való részvétellel, hallgatói versenyek közös szervezésével. A Kormányhivatal témajavaslatokkal, valamint külső konzulensi feladatok ellátásával segíti a tudományos diákköri munkát, és ezáltal a tehetséggondozást a Jogi karon.

Az együttműködési megállapodást aláírta a Kormányhivatal képviseletében dr. Salgó László Péter főispán, az SZTE képviseletében Dr. Fendler Judit kancellár, az ÁJTK képviseletében Dr. Törőcsikné Prof. Dr. Görög Márta dékán. A megállapodás az összegyetemi célkitűzésekbe illeszkedve jelent fontos mérföldkövet a két intézmény közös céljai felé vezető úton.

Vegyszermentes technológiák a víztisztításban: klór helyett akár UV-fénnyel vagy ózonnal is fertőtleníthető az ivóvíz

Az ózon és UV használatával akár egy teljes nagyságrenddel csökkenteni lehet a vegyszerfelhasználást az ívóvízhálózatokban.
2026. 01. 27. 11:30
Megosztás:

Horvátországban minden hatodik jármű közlekedésre alkalmatlan

A műszaki vizsgán ellenőrzött járművek csaknem 17 százaléka bizonyult közlekedésre alkalmatlannak 2025-ben Horvátországban - közölte a horvát járműközpont (CVH).
2026. 01. 27. 11:00
Megosztás:

Mindent elsöpört az azonnali fizetés, az utalások többsége pillanatok alatt megérkezik

Ma már egyértelműen kijelenthető, hogy az Azonnali Fizetési Rendszer (AFR) vált a magyar pénzforgalom meghatározó formájává – hangsúlyozza Gergely Péter, a BiztosDöntés.hu pénzügyi szakértője. A jegybank statisztikái szerint három banki átutalásból kettő már ezen a rendszeren keresztül, legfeljebb öt másodperc alatt teljesül.
2026. 01. 27. 10:30
Megosztás:

Mindent elsöpört az azonnali fizetés, az utalások többsége pillanatok alatt megérkezik

Ma már egyértelműen kijelenthető, hogy az Azonnali Fizetési Rendszer (AFR) vált a magyar pénzforgalom meghatározó formájává – hangsúlyozza Gergely Péter, a BiztosDöntés.hu pénzügyi szakértője. A jegybank statisztikái szerint három banki átutalásból kettő már ezen a rendszeren keresztül, legfeljebb öt másodperc alatt teljesül.
2026. 01. 27. 10:30
Megosztás:

Mindent letarolt az azonnali fizetés, az utalások többsége másodpercek alatt célba ér

Mára egyértelműen kijelenthető, hogy az Azonnali Fizetési Rendszer (AFR) lett a magyar pénzforgalom főárama – mondja Gergely Péter, a BiztosDöntés.hu pénzügyi szakértője. A jegybanki adatok szerint három banki átutalásból kettő már így, legfeljebb öt másodperc alatt ér célba.
2026. 01. 27. 10:00
Megosztás:

Grönland árnyékában: vámháborúvá szélesedő geopolitikai konfliktus

A Grönland körüli vita mára túllépett a puszta retorikán, és valódi globális gazdasági konfliktussá alakult. Donald Trump elnök döntése, miszerint 2026. február 1-jétől 10%-os vámokat vet ki nyolc európai országra – egy olyan záradékkal, amely szerint ezek júniusban akár 25%-ra is emelhetők –, komoly törést jelent a transzatlanti kapcsolatokban. A központi kérdés nem csupán a kereskedelemre gyakorolt közvetlen hatás, hanem az a politikai precedens is, amelyet a gazdasági szankciók nyílt alkalmazása területi engedmények kikényszerítésére teremthet – Szitás Lóránt, az XTB piaci elemzője szerint éppen ezért több tényezőt is érdemes megfontolni.
2026. 01. 27. 09:30
Megosztás:

Így mozgott a forint reggel

Vegyesen alakult a forint árfolyama kedd reggel a főbb devizákkal szemben a hétfő esti jegyzéséhez képest a nemzetközi devizakereskedelemben.
2026. 01. 27. 09:00
Megosztás:

Andrej Babis kormánya semmisnek nyilvánította elődje számos nagyköveti kinevezését

Az Andrej Babis vezette új cseh kormány hétfőn semmisnek nyilvánította elődje, Petr Fiala kabinetjének számos nagyköveti kinevezését - jelentette be a kormányülés után Petr Macinka külügyminiszter.
2026. 01. 27. 08:30
Megosztás:

VanEck áttöri a jeget: Elindult az első Avalanche ETF az amerikai piacon

A VanEck újabb mérföldkőhöz érkezett: elindította az első amerikai spot Avalanche ETF-et, amely közvetlen kitettséget kínál az AVAX árfolyammozgásaira, sőt, akár staking jutalmakat is lehetővé tehet a befektetők számára. A „VAVX” ticker alatt futó termék új korszakot nyithat az altcoin-alapú ETF-ek világában – túl a Bitcoinon és Ethereumen.
2026. 01. 27. 08:00
Megosztás:

Javíthatja Szerbia hitelmegítélését a Mol–Gazprom–NIS megállapodás

Kedvező hatást gyakorol Szerbia adósmegítélésére az a kötelező erejű szándéknyilatkozat, amelyet a Mol-csoport kötött a Gazprom Nyeft társasággal az orosz cég által a szerb Naftna Industrija Srbije (NIS) vállalatban birtokolt 56,15 százalékos részesedés megvásárlásáról - áll a Moody's Ratings hétfőn Londonban ismertetett szektorelemzésében.
2026. 01. 27. 07:30
Megosztás:

Az EU vizsgálja az X közösségi platform ajánlórendszereit

Az Európai Bizottság vizsgálatot indított az X amerikai közösségi platform ellen a digitális szolgáltatásokról szóló törvény (DSA) alapján, valamint vizsgálja az X ajánlórendszereire vonatkozó kockázatkezelési kötelezettségeinek betartását - tájékoztatott a brüsszeli testület hétfőn.
2026. 01. 27. 07:00
Megosztás:

Hatalmas fordulat előtt áll a munkaerőpiac: dinamikus változások, élesedő verseny 2026-ban

Bár a magyar munkanélküliségi ráta 2025 végén továbbra is az uniós átlag alatt maradt, a foglalkoztatottak aránya 2021 óta nem látott szintre esett vissza. A KSH adatai szerint 2025 novemberében több mint 4,6 millióan dolgoztak, miközben a munkanélküliségi ráta 4,4%-ra csökkent. A számok mögött komoly strukturális kihívások húzódnak meg, amelyek 2026-ban is alapvetően alakítják majd a munkaerőpiacot és meghatározzák a HR stratégiákat – hangsúlyozza Mihályi Magdolna a Jobtain HR szolgáltató ügyvezetője.
2026. 01. 27. 06:30
Megosztás:

Az SEC és a CFTC kriptoeseménye új lendületet adhat a szabályozási egyeztetésnek 2025-ben

Az Egyesült Államok két legfontosabb pénzügyi szabályozó hatósága – az SEC (tőzsdefelügyelet) és a CFTC (árutőzsdei felügyelet) – egy váratlan, kétnapos halasztással új időpontra tette közös kriptovaluta rendezvényét. A „Harmonizáció az amerikai pénzügyi vezetés jegyében” című fórum eltolása nem csupán naptári kérdés, hanem ismét előtérbe helyezte a szabályozói együttműködés sürgető szükségességét a digitális eszközök világában.
2026. 01. 27. 06:00
Megosztás:

Itt az első fecske: egy bank már biztos megemeli az infláció mértékével a vállalkozói számlaköltségeket

Az év elején sok minden a bankszámláról szól, ebben az időszakban módosítják a bankok az előző év inflációjának megfelelően a számlaköltségeket. Az idei évben a lakosság megnyugodhat, de a vállalkozások feje felett ott lebeg a drágulás réme. Sőt, már nem is csak elméleti veszélyről lehet beszélni. Január minden évben a bankszámlákról szól. Ekkor kapja meg a lakosság az éves díjkimutatását, ráadásul a tél végi, tavasz eleji időszakban szokták a bankok megemelni az előző évi fogyasztói árindex értékének, azaz az inflációnak megfelelően a számlaköltségeket.
2026. 01. 27. 05:30
Megosztás:

Álláshirdetésre jelentkeznél? Akkor ezt jobb, ha elolvasod előtte

A magyar lakosság információfogyasztása ma már döntően az online térben zajlik, ahol a tudatos keresést egyre inkább felváltja az algoritmusok és közösségi ajánlások ereje - állapítja meg az Egységes Digitális Mérésért Egyesület (EDME) megbízásából a Nemzeti Média- és Hírközlési Hatóság (NMHH) támogatásával készült friss kutatás. Az Inspira Research Kft. 2025 novemberében lefolytatott vizsgálata arra is rávilágít, hogy a rövid, gyorsan fogyasztható tartalmak mellett a fiatalabbak körében is erős maradt a minőségi, szerkesztett anyagok iránti igény - közölte a hatóság kommunikációs igazgatósága hétfőn az MTI-vel.
2026. 01. 27. 05:00
Megosztás:

Ez lehet a magyar középvállalatok új kitörési pontja

A tőzsdei jelenlét ma már nem a cég méretéről, hanem a növekedés lehetőségéről szól. Egy egymilliárdos forgalmú hazai vállalatnak éppúgy stratégiai eszköz lehet, mint a piacvezetőknek. A nyilvános működés nemcsak friss forrást hoz egy társaság életébe, hanem olyan „akvizíciós valutát” is teremt, amellyel készpénz nélkül is finanszírozható a terjeszkedés. Karaszi Csaba, a Duna Capital ügyvezetője hangsúlyozza: a parkett nem eladósítja a céget, hanem megerősíti a mérlegét, ami a későbbi banki hitelfelvételt is olcsóbbá és egyszerűbbé teszi.
2026. 01. 27. 04:30
Megosztás:

Így verhetnek át a kivitelezők, ha nincs melletted egy szakértő

Több tízmillió forint is elveszhet a családi házépítések során, ha az építtetők a tervezésen próbálnak spórolni – figyelmeztet Lipők Zoltán okleveles építészmérnök. A szakember szerint a részletes kiviteli terv hiánya kiszolgáltatottá teszi a tulajdonosokat, gyakoriak a drámai hibák: előfordult, hogy egy 150 ezer forintos konzultáció elhagyása végül 40 milliós kárt okozott. A szakértő szerint a „tűzoltás” helyett komplex mérnöki mentorálásra van szükség a telekválasztástól a beköltözésig, ami nemcsak műszaki biztonságot, hanem kiszámítható pénzügyi keretet is nyújt az építtetőknek.
2026. 01. 27. 04:00
Megosztás:

Miért előzi meg gyakran az árfolyamkitöréseket a Bitcoin bálnaakkumuláció?

Miközben a kriptopiac felszínen ingadozik és az árfolyammozgások sokakat elbizonytalanítanak, a háttérben jól látható egy csendes, de erőteljes jelenség: a Bitcoin-bálnák fokozatosan növelik pozícióikat. Az on-chain adatok alapján ez a trend már nem csupán spekulációs játéknak tűnik – hanem a következő nagy árfolyammozgás előjele lehet.
2026. 01. 27. 03:30
Megosztás:

Már lehet jelentkezni az újmédia-pedagógia ösztöndíjas felnőttképzésre

Február 9-ig várja a pedagógusok, pszichológusok, kibervédelmi és kommunikációs szakértők, valamint a köznevelésben szerepet vállaló egyéb szakemberek jelentkezését a Nemzeti Média- és Hírközlési Hatóság (NMHH) és az Apor Vilmos Katolikus Főiskola újmédia-pedagógia felnőttképzési programja - közölte a hatóság kommunikációs igazgatósága hétfőn az MTI-vel.
2026. 01. 27. 02:30
Megosztás:

Magyar fejlesztés segítheti a villamosenergia-hálózatok energia-egyensúlyát

Segítheti a hálózati egyensúly fenntartását a Prolan Irányítástechnikai Zrt. fejlesztése, amely a villamosenergia-felhasználást mérő készülékek távleolvasásában, valamint a fogyasztói-termelői berendezések befolyásolásában használható – közölte a társaság az MTI-vel.
2026. 01. 27. 02:00
Megosztás: