Egyetemisták ötletei hasznosulhatnak az adatalapú átállásban
A közleményben megjegyezték, hogy a felhívás olyan egyetemistáknak, frissen végzett pályakezdőknek szólt, akik szakdolgozatukban, diplomamunkájukban, doktori disszertációjukban az adatgazdaság digitalizációs összefüggéseivel foglalkoztak.
A pályázat célja a témát kutatók elismerése, a kutatási kedv növelése volt, mivel a kormány fontosnak tartja a hazai felsőoktatásban és tudományos pályán tevékeny szakemberek utánpótlásának támogatását - mondta el Solymár Károly Balázs, az Innovációs és Technológiai Minisztérium (ITM) digitalizációért felelős helyettes államtitkára. Kiemelte, hogy a digitalizációs technológiák mára az életünk minden területét behálózzák, de csak akkor válhatnak belőlük a családok, az ipar és a gazdaság érdekeit egyszerre szolgáló megoldások, ha az adatok hasznos, ésszerű és célravezető módon hasznosulnak, akár a nyertes pályázók elképzelései szerint.
A közleményben rámutattak: a felhívásra összesen 134 pályamunka érkezett tizenhét magyar egyetem mellett a Sapientia Erdélyi Magyar Tudományegyetem, a spanyol University of the Basque Country és a német Karlsruhe Institute of Technology felsőoktatási intézmények hallgatóitól is. A 100-600 ezer forintos pénzjutalmak mellett az első helyezettek szakmai gyakorlati lehetőséget kapnak a Digitális Jólét Nonprofit Kft.-nél.
A díjakat ünnepélyes eredményhirdetés keretében adták át szerdán, Budapesten.
Palkovics László innovációs és technológiai miniszter a közlemény szerint videóüzenetében kijelentette: a XXI. században az egyik legizgalmasabb kérdés az, hogy a különböző tudományágak művelői együttműködve hogyan tudják megadni a jó válaszokat annak érdekében, hogy az egyes gazdaságok, ökoszisztémák, nemzetek és vállalkozások az adatalapú átállás, az adatvezérelt ágazati irányítás nyertesei legyenek.
A pályázat védnöke elmondta, bízik abban, hogy a verseny elindításával hagyományt teremtettek, azt évről-évre megrendezhetik majd, így még nagyobb figyelmet irányítva a digitalizációra.
Gál András Levente, a Digitális Jólét Program (DJP) szakmai vezetője, a Nemzeti Adatgazdasági Tudásközpont (NATUK) vezetője beszédében hangsúlyozta, hogy a digitális és az adatgazdasági ökoszisztéma fejlesztése kiemelt feladat mind a DJP, mind a NATUK tevékenysége során, ezért is örül annak, hogy ma már ilyen nagy számban készülnek doktori disszertációk, szakdolgozatok, tanulmányok és pályázatok mesterséges intelligencia, digitalizáció és társadalom témában.