Egyre hosszabb az orosz “büntetőlista” - Svájc is beszállt
Emmanuel Macron francia elnök másfél órás telefonos egyeztetést folytatott Vlagyimir Putyinnal az ukrán helyzetről. Ezt követően az ukrán elnökkel, Volodimir Zelenszkijjel is tárgyalt, vagyis a jelek szerint Macron próbál közvetíthetni a háborúban álló felek között.
A mindig semleges Svájc is átvette az európai szankciókat Oroszországgal szemben, többek között a svájci bankok is be fogják fagyasztani a szankcióval sújtott személyek vagyonát.
Oroszországban mától megtiltották a devizák külföldi számlára történő utalását. Ezzel az elszámolások már csak rubel alapon valósulhatnak meg. Az orosz tőzsde a tegnapi napot követően ma sem nyit ki. Közben az MSCI indexszolgáltató befektetői konzultációt kezdeményezett arról, hogy a feltörekvő piaci indexek közül kivegyék az orosz részvénypiacot és a jövőben különálló (standalone) piacként kezeljék. Az indexszolgáltató a piachoz való hozzáférés nehézsége, az orosz tőzsdei vállalatokat érintő szankciók, a rubel átváltási nehézségei és az orosz bankok SWIFT-ről való részleges lekapcsolása miatt kezdeményezi a lépést. A Goldman Sachs arra figyelmeztetett, hogy a széles körben követett (JPMorgan’s Emerging Market Global Diversified Index) kötvény indexből kieshetnek az orosz állampapírok. Már korábban írtunk róla, hogy az intézményi befektetők várhatóan csökkenteni fogják orosz kitettségeiket, és hogy az indexszolgáltatók is leminősíthetik az orosz részvénypiacot a feltörekvő piacok közül.
Az EKB olasz jegybankára igyekezett megnyugtatni a piacokat, hogy az Európai Központi Bank biztosítani fogja a piacok szükséges likviditását, és a jelenlegi helyzettel kiemelten fognak foglalkozni a március 10-i kamatdöntő ülésen. A jelentős mértékű orosz eszköz befagyasztás egyik mellékhatása, hogy a globális piacokon is csökken a likviditás, ám a mi véleményünk szerint ez csak átmeneti és a nagy jegybankok által kezelhető.
A portugál jegybankelnök a stagflációs kockázatok emelkedéséről beszélt, ami várhatóan szintén téma lesz a jövő heti EKB ülésen.
Ukrajna ma háborús kötvényt bocsát ki a hadsereg és a védekezés költségeinek finanszírozására.
Az ukrán elnök aláírta az EU csatlakozási kérelmet, a gyors elbírálásra azonban kicsi az esély.
Továbbra is Harkovban és Kijev környékén a legaktívabbak a harcok. A reggeli beszámolók alapján jelentős orosz csapatmozgás figyelhető meg Kijev irányába.
Hosszas hezitálás után Törökország végül bejelentette, hogy lezárja a Boszporuszt, és ezzel a Fekete-tengert az orosz hadihajók elől.