Egyre jövedelmezőbb a szolgáltatóknak az 5G-n érkező otthoni internet – idén már 2,9 milliárd 5G-előfizetés lehet világszerte

Egyre népszerűbb a távközlési cégek körében a fix, helyhez kötött, de vezeték nélküli internetszolgáltatás (Fixed Wireless Access, FWA) – közkeletű nevén az otthoni mobilnet, mely a vezetékes hálózatok stabilitását és gyorsaságát kínálja az előfizetőknek, de a vezetékes hálózat fizikai kiépítése nélkül. Különösen keresettek azok a csomagok, amelyek az 5G technológiának köszönhetően garantált le- és feltöltési sebességet kínálnak – ez a 2025. júniusi Ericsson Mobilitási Jelentés egyik legfontosabb megállapítása.
FWA: szélessávú, stabil internet a távolabbi régiókba is
Világszerte az Ericsson által vizsgált szolgáltatók 80 százaléka már kínál FWA-alapú internetet, ezen belül pedig a sebességalapon árazott előfizetések szegmense növekszik a leggyorsabban. Az 5G hálózat lehetővé teszi, hogy a szolgáltatók különböző sávszélességű csomagokat alakítsanak ki – hasonlóan a vezetékes vagy optikai hozzáféréshez –, ami a korábbi FWA-generációkhoz képest jóval nagyobb bevételszerzési lehetőséget biztosít számukra.
Világszerte a szolgáltatók 51 százaléka kínál ilyen sebességalapú FWA-csomagot – ez 27,5 százalékos növekedés 2024 júniusához képest. A növekedés üteme különösen figyelemre méltó annak fényében, hogy már a tavalyi adat is 50 százalékos emelkedést mutatott a 2023. júniusi értékhez képest.
Mindez azt is jelenti, hogy 2030-ra a fix, helyhez kötött internet-előfizetések 35 százaléka nem vezetékes, hanem vezeték nélküli lesz – ez szám szerint 350 millió FWA-kapcsolatot jelent majd az évtized végén. Az 5G alapú FWA kulcsszerepet játszik a szélessávú internetelérés globális terjedésében, különösen olyan területeken, ahol a vezetékes infrastruktúra nehezen kiépíthető.
Lassul a növekedés üteme, de töretlenül nő az adathasználat
A jelentés szerint az összes 5G előfizetés száma 2025-ben eléri a 2,9 milliárdot – ez az összes mobilelőfizetés egyharmada. 2030-ra pedig 6,3 milliárdra nőhet ez a szám – ez az előrejelzés nem változott az Ericsson Mobilitási Jelentés korábbi prognózisaihoz képest.
A mobilhálózatokon bonyolított adatforgalom 19 százalékkal nőtt 2024 első negyedévéhez képest 2025 azonos időszakára. Bár a növekedés üteme lassul, az adathasználat abszolút értékben továbbra is évről évre bővül: az Ericsson Mobilitási Jelentés előrejelzése szerint 2030 végéig több mint kétszeresére nő majd a globális mobiladat-forgalom. A tavalyi év végén a mobiladat-forgalom 35 százalékát már 5G hálózatok bonyolították világszerte, és a becslések szerint ez az arány 2030-ra meghaladja majd a 80 százalékot is.
Európában már 50% az 5G lefedettség, Közép-Európa megfontolva halad
Európában 2024 végére az 5G középsávú (mid-band) hálózatok lefedettsége átlépte az 50 százalékos lakossági arányt. Ez nagyjából megfelel a globális átlagnak, ugyanakkor jelentősen elmarad az élen járó régióktól: Észak-Amerikában például már 90 százalék fölé emelkedett a középsávú 5G-lefedettség, míg Indiában 2024 végére elérte a 95 százalékot.
Közép- és Kelet-Európa eltérő ütemben halad az 5G-átállásban: a technológia kiépítése és az előfizetések felfutása lassabban zajlik, mint Nyugat-Európában – részben a spektrumkiírások elhúzódása miatt. Ugyanakkor a térségben több ország is felgyorsította az 5G-fejlesztéseket a növekvő kereslet hatására. Magyarországon az 5G már túlmutat az okostelefonokon: a hálózat szerepe egyre hangsúlyosabb az autóipari fejlesztésekben és más ipari felhasználási területeken is – mutat rá a jelentés.
A régióban az 5G-előfizetések száma 2024-ben 70 százalékkal nőtt, elérve a 31 milliót – ez a második legalacsonyabb érték globálisan, csak a Szubszaharai Afrikában mért szám volt ennél kevesebb, míg Észak-Amerikában már 316 millió, Kínában pedig már egymilliárdnál is több 5G-előfizetés volt. A 4G jelenleg még mindig a domináns technológia régiónkban, 2024 végén az összes előfizetés 85 százalékát tette ki, ám ez az arány várhatóan csökkeni kezd, ahogy az előfizetők fokozatosan áttérnek az 5G-re.
Személyre szabott távközlési megoldások minden iparágnak
A jelentés esettanulmányokon, piaci példákon és partneri tapasztalatokon keresztül azt is bemutatja, hogy a dedikált hálózati architektúrán kínált (standalone) 5G hálózatok, illetve a következő generációs 5G Advanced technológia hogyan nyújt új bevételszerzési lehetőségeket a szolgáltatóknak – immár nem pusztán az adatforgalom alapján, hanem a felhasználóknak nyújtott értéknövelt szolgáltatásokon keresztül.
A tanulmány arra is rávilágít, hogy a szolgáltatók világszerte új üzleti lehetőségeket keresnek azzal, hogy differenciált szolgáltatásokat kínálnak a lakossági, vállalati és közigazgatási felhasználók számára. Az alkalmazási területek között szerepel többek között a műsorszórás és videógyártás, a fizetési pontok rendszerei, rendezvények és stadionok kiszolgálása, a felhőalapú játék, az FWA, a virtuális magánhálózatok (VPN) kiépítése, valamint a vállalati hatékonyságot támogató megoldások.
Innovációs fordulópont küszöbéhez érhettünk
„Fordulóponthoz érkeztünk: annak küszöbén állunk, hogy az 5G egy óriási innovációs hullámot indítson el a világban. A dedikált, standalone 5G hálózatok és az 5G-képes eszközök rohamos fejlődése egy olyan ökoszisztémát hívott életre, amely új távlatokat nyit a kreatív, hálózatokra épülő megoldások előtt” – mondta el Erik Ekudden, az Ericsson szenior alelnöke és technológiai igazgatója.
Hozzátette: „Az 5G-ben rejlő lehetőségeket a szolgáltatók is felismerték, és egyre több olyan innovatív csomaggal rukkolnak elő, amelyek túlmutatnak az adatmennyiségre épülő tarifákon. Ahhoz azonban, hogy az 5G-ben rejlő potenciált valóban ki lehessen aknázni, kulcsfontosságú a dedikált hálózatok további kiépítése és a középsávú állomások sűrűségének növelése. A standalone hálózati képességek új üzleti növekedési lehetőségek katalizátoraként szolgálhatnak.”
Generatív AI és dinamikus szeletelés – mélyreható tanulmányok a jelentésben
A jelentésben többek között ezekben a témákban olvashatók részletes elemzések:
-Milyen hatást fog gyakorolni a generatív mesterséges intelligencia (GenAI) a mobilhálózati forgalom alakulására? Úgy tűnik, csak azok az alkalmazások lesznek mérhető hatással a globális adatforgalomra, amelyek egyszerre igényelnek nagy sávszélességet és széles körben elterjednek.
-A BT Grouppal közösen írt cikk a vállalat 5G Standalone bevezetési stratégiájáról, amelyet „Több mint hálózatfejlesztés” mottóval indítottak el. 2025. március végére az 5G standalone hálózat már több mint 28 millió ember számára volt elérhető az Egyesült Királyság 50 nagyvárosában és településén – ez a lakosság több mint 40 százalékát jelenti.
-A Sonyval közösen készített írás bemutatja, hogyan dolgozik a vállalat folyamatosan új és diszruptív technológiákon a szórakoztatóipari üzletág erősítésére. A dinamikus hálózati szeletelés (network slicing) és a minőségvezérelt szolgáltatásprogramozási interfészek (Quality on Demand, QoD API-k) kombinációja lehetővé teszi az élő tartalomgyártást mobilhálózaton keresztül, magas szintű felhasználói élmény mellett.
Az Ericsson Mobilitási Jelentés 2011-es indulása óta a távközlési iparág egyik legfontosabb hivatkozási alapjává vált a hálózati adatok, teljesítménymutatók, statisztikák és előrejelzések terén. A jelentés az Ericsson és partnerei által szolgáltatott egyedi hálózati adatokra épül.