Egyre több magyar befektető érdeklődik az amerikai olajbiznisz iránt
„Az Egyesült Államokbeli Texasban, Kansas államban, Alaszkában óriási fejlődés és növekedés megy végre az olajkitermelés területén. Texasban - a hivatalos adatok szerint - a 2018-as 1,6 milliárd hordóról 2023-ra közel 2 milliárd hordóra növekedett a kitermelési mennyiség” – számolt be róla Stefan Dobay OMR Oil Llc ügyvezető igazgatója.
„Amerika az egyik legnagyobb kőolajkitermelő és az egyik legnagyobb fogyasztó is a világon” – fogalmazott a szakértő. „Ami jelentősen változik, az a kitermelési technológia. Az Egyesült Államokban már nagyjából 50 éve folyamatos a palaolaj kitermelése, amelyet hidraulikus rétegrepesztéses eljárással lehet a felszínre hozni. Nekünk, az ebben az üzletágban hosszú évek óta tevékenykedődnek meggyőződésünk, hogy a következő 30-40 évben is az olaj marad az elsődleges energiahordozó” – tette hozzá.
A befektetési lehetőségek és kockázatok
Az OMR Oil Llc. 13 éve van jelen a piacon, tevékenységével hosszú távú profitot ígér a befektetők számára, köztük azoknak a magyaroknak is, akik az elmúlt két évben csatlakoztak a cég projektjeihez. Az olajipar magas megtérülési lehetőségei vonzóvá teszik a befektetéseket, de Stefan Dobay hangsúlyozza, hogy olajkutak vásárlása ennek ellenére nem mentes a kockázatoktól.
„A 20-30 százalékos megtérülés elsőre talán irreálisnak tűnik, de ezek a hozamok valós piaci adatokon és állami statisztikákon alapulnak" – tette hozzá. „A legnagyobb kockázatot a száraz fúrás jelenti, de a technológiai fejlesztések, mint rétegrepesztéses, horizontális fúrás, csökkentik a veszélyt. Az olajkutak állami engedélyekkel rendelkeznek, és a termelési adatok online, nyilvánosan ellenőrizhetők, így a befektetők átlátható információk alapján hozhatják meg döntéseiket” – hangsúlyozta OMR Oil Llc ügyvezető igazgatója.
Magyarország, mint új célpiac
Stefan Dobay elmondása alapján az OMR számára kezdetben nem volt tervben a magyar piac meghódítása, de a növekvő érdeklődés, amelyet a magyar befektetők részéről tapasztaltak, arra ösztönözte őket, hogy megvizsgálják a lehetőségeket. „Az érdeklődés és az együttműködési lehetőségek egyértelműen vonzóvá tették ezt a piacot számunkra. Az általunk alkalmazott befektetési modell egy hivatalos elfogadott, bejáratott modell az Egyesült Államokban” – emelte ki az ügyvezető. „Az emberek itt bizalmatlanabbak, kevésbé nyitottak az újdonságokra. Sok esetben előbb alkotnak véleményt, minthogy alaposan informálódnának” – tette hozzá.
Stefan Dobay pozitívan értékeli az elmúlt két év magyarországi eredményeit, amely során több mint 12 projektet indítottak el, közülük hétben magyar befektetők is társtulajdonosok lettek. Különösen büszkék a texasi Saratoga projektre, amely a nyáron kezdte meg működését. Ez a projekt mérföldkőnek számít a cég életében és jól tükrözi a vállalat hosszú távú terveit és eredményeit. Dobay szerint az ilyen együttműködések lehetővé teszik, hogy a magyar befektetők közvetlen hozzáférést kapjanak az amerikai olajiparhoz, amely jelentős növekedési lehetőségekkel kecsegtet.
A cég megítélése és a magyar piac reakciói
Az MNB vizsgálata kapcsán Stefan Dobay elmondta, hogy a cég mindvégig együttműködött a hatóságokkal, és továbbra is teljesen átlátható módon folytatja tevékenységét. „A vizsgálat másfél éve tart, ez idő alatt minden információt a rendelkezésükre bocsátottunk, és nyitottak vagyunk a további egyeztetésekre” – tette hozzá.
Az ügyvezető kulcsfontosságúnak nevezte a következő éveket a cég számára, a terjeszkedés folytatódni fog. „Fúrófejeink megállíthatatlanok. Több kisebb projektünk előkészítés alatt áll, a texasi Saratoga projekt második ütemében pedig egy nagyobb horizontális kút fúrása következik.” A cég célja, hogy folytassa nemzetközi terjeszkedését, és tovább bővítse portfólióját, hogy a befektetők számára hosszú távú, stabil megtérülést biztosítson.