Egyre többet költenek külföldi utazásra a magyarok

Az idén is több magyar ment külföldre, mint tavaly, és a pénzt is költik, aki síelni, nyaralni ment, napi 31 ezer forintot költött. Az utasbiztosítási szektor is rekord esztendőre számíthat 2024-ben - írja a Bank360.hu.

Egyre többet költenek külföldi utazásra a magyarok

Jóval többet utaztak külföldre a magyarok az idei első negyedévben, mint tavaly. A KSH friss adatai alapján az egynapos utazásra látogatók száma 2,862 millió volt, a több naposaké megközelítette az 1,8 milliót. Az egynapos utak száma 3,4 százalékkal nőtt 2023-hoz képest, a több naposaké több mint 13 százalékkal - írja a Bank360.hu.

A több napos útra indulók 10,1 millió napot töltöttek külföldön, vagyis az esetükben egy átlagos utazás 5,4 napig tartott. Akik kikapcsolódni mentek külföldre, ennél kicsit tovább, több, mint 6 napig maradtak. Míg az egynapos utaknál a leggyakoribb ok a vásárlás volt, a több naposoknál az első helyen a szabadidő áll, vagyis síelni, egzotikus országokba nyaralni mentek sokan az első negyedévben. A több napos utaknál a második leggyakoribb ok a munkavégzés volt.

Aki külföldre ment, minden korábbinál több pénzt költött el. Az egynapos utakon 85,5 milliárd forintot költöttek el a magyarok, vagyis utazásonként és személyenként nagyjából 30 ezer forintot. A legtöbbet - érthetően - azok költötték, akik vásárolni mentek át a határon, ők átlagosan 58 ezer forintot hagytak ott, ez 74 százalékkal több, mint egy évvel ezelőtt.

A több napos utakon csaknem 285 milliárd forintot költöttek a magyarok, ami 46 százalékkal haladja meg a tavalyit. Ez átlagosan 149 ezer forintot jelent személyenként, holott egy éve még csak 116 ezer forint volt a külföldi költés. A legtöbbet továbbra is az üzleti utakon fizetik ki, az idén egy átlagos úton 205 ezer forintot költöttek, ami kissé elmaradt a tavalyi 210 ezertől. A szabadidős tevékenységet választók viszont sokkal több pénzt költöttek kikapcsolódásra, mint tavaly, utanként és személyenként áltagosan 195 ezer forintot, vagyis naponta 31 ezer forintot.

Több napos utak esetében a legtöbb pénz külföldön a szálláshelyekre ment el, csaknem 100 milliárd forint, ez 57 százalékkal több, mint egy éve. A tavalyi ötszörösére nőtt az az összeg, amit közlekedésre fordítottak az idei első negyedévben a magyarok, akik csaknem 9,8 milliárd forintért béreltek autót vagy használták külföldön a tömegközlekedést.

A legnépszerűbb célország Ausztria volt az első negyedévben, 1,54 millió magyar látogatottel oda, a második helyen Szlovákia áll bő 1,1 millióval. Ausztriában költötték el a legtöbb pénzt a magyarok, csaknem 73 milliárd forintot. A legdrágább utazási célpont viszont Ázsia volt, ott a napi költés megközelítette a 35 ezer forintot, de majdnem ugyanennyit költöttek a Franciaországba és a Németországba utazók is naponta.

A fejenként napi 30 ezres költésnek a töredékébe kerül az utasbiztosítás, nem véletlen, hogy egyre többen meg is kötik, amikor útnak indulnak - magyarázza Herman Bernadett, a Bank360.hu szakértője. A Magyar Nemzeti Bank (MNB) nemrég közzétett adatai szerint nagyjából 28 ezer utasbiztosítási szerződés volt az első negyedév végén, emellett egyszeri díjas utasbiztosítást - vagyis egy útra szólót - csaknem 270 ezren kötöttek három hónap alatt, ami több mint 25 százalékos növekedés 2023-hoz képest.

Bár sok bankkártyához kapcsolódik valamilyen utasbiztosítás is, az egzotikusabb országokba, illetve a sérülésveszélyes sporttevékenységekhez - például síelés, snowboardozás, extrém sportok - mindenképpen érdemes külön utasbiztosítást kötni. Emellett a gyerekekre, akiknek nincs bankkártyájuk, szintén nem árt igénybe venni ezt a
szolgáltatást. A díjbevételi adatok is nőttek az idén, az év első három hónapjában nem egészen 4,2 milliárd forint volt az utasbiztosításokból származó díjbevétel, ennek a legnagyobb része - 3,3 milliárd forint - egyszeri díjas biztosításokból jött.

Így egyensúlyoznak a 15–24 évesek a munkaerőpiacon Magyarországon és Európában

A magyar foglalkoztatási adatok 2010 után európai és világviszonylatban is nagyon jelentős javulást mutatnak. A foglalkoztatási rátánk az unióban a tagállamok között a második legnagyobb mértékben javult, összességében már Németországgal versenyzünk a 6–7. helyen, de a munkaerőpiacunk struktúrája több ponton eltér a némettől, osztráktól is. A magyar mutató minden szegmensben az unió és az OECD országok átlaga feletti, egyetlen csoportot lehet azonosítani, ahol jelentős növekedés volt ugyan, de még nem értük el az átlagot, ők a fiatalok. Ezt a témát vizsgáltuk meg szerzőtársammal, Varga Mátyás Zsolttal a legutóbbi Polgári Szemlében megjelent cikkünkben.
2026. 01. 09. 04:00
Megosztás:

Mezőgazdasági szempontból kedvező a hó és a hideg

Az elmúlt napokban megérkezett a hó és a hideg, ami kedvező mezőgazdasági szempontból; a legtöbb csapadék is az Alföldön, a jelenleg leginkább csapadékhiányos területeken hullott - írta a HungaroMet csütörtöki agrometeorológiai elemzésében.
2026. 01. 09. 03:30
Megosztás:

A turizmus novemberben is dinamikusan bővült

Tavaly novemberben a szálláshelyeken közel 1,4 millió vendég 3 millió vendégéjszakát töltött el. A vendégek száma 7,9, a vendégéjszakáké 5,8%-kal nagyobb volt az egy évvel korábbinál. 2025. január és november között a turisztikai szálláshelyekre érkezett belföldi vendégek száma 2,8, a külföldieké 11%-kal meghaladta az előző év azonos időszakit. Ez a dinamika a költésekben is megmutatkozik: a Magyarországra érkező külföldi turisták az első 3 negyedévben 11%-kal többet költöttek nálunk, mint 2024 azonos időszakában. Az ágazat bruttó hozzáadott értéke folyamatosan erősödik, ami a szektor gazdasági teljesítményének dinamikus javulását jelzi.
2026. 01. 09. 03:00
Megosztás:

Tanúsítványt hoz létre fogyasztóbarát webáruházaknak a FEOSZ

Tanúsítványt hoz létre fogyasztóbarát webáruházaknak a Fogyasztóvédelmi Egyesületek Országos Szövetsége (FEOSZ) a fogyasztók segítségére - közölte a szövetség csütörtökön az MTI-vel.
2026. 01. 09. 02:30
Megosztás:

Rekordszámú turista kereste fel tavaly a Prágai Várat

Rekordszámú, több mint 2,7 millió turista kereste fel tavaly a Prágai Várat, a Hradzsint, Csehország leglátogatottabb turisztikai célpontját - közölte Natálie Máchová, várat kezelő központ képviselője.
2026. 01. 09. 02:00
Megosztás:

Az Otthon Starttal új, megfizethető lakások tízezrei érkeznek, ez pedig megtörte a lakásárakat is

Az Otthon Starttal új, megfizethető lakások tízezrei érkeznek, ez pedig megtörte a lakásárakat is; Budapesten megindult a lakásárak csökkenése - közölte Panyi Miklós, a Miniszterelnökség parlamenti és stratégiai államtitkára csütörtöki Facebook-bejegyzésében.
2026. 01. 09. 01:30
Megosztás:

Kínai horoszkóp 2026: mit üzen a Ló éve a pénzügyek terén

A kínai horoszkóp 2026 pénzügyi nézőpontból egyértelműen aktív, kockázatokkal és lehetőségekkel teli időszakot vetít előre. A keleti asztrológia szerint a Ló éve következik, amely hagyományosan a gyors döntések, a mozgásban lévő tőke és az önálló pénzügyi stratégiák éveként ismert.
2026. 01. 09. 01:00
Megosztás:

NAK: nehéz feltételekkel kezdődik az év az agráriumban

Az előző év nehéz feltételeket hagyott az agráriumra, a gazdálkodóknak, a mezőgazdasági érdekképviseleteknek és a jogalkotóknak alkalmazkodniuk kell a gyorsan változó kihívásokhoz - mondta a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara (NAK) csütörtöki sajtóeseményén Papp Zsolt elnök.
2026. 01. 09. 00:30
Megosztás:

A Binance bevezette az arany- és ezüstperpetual szerződéseket – új hidat épít a kripto és a hagyományos pénzügyek között

Új korszak kezdődhet a kriptokereskedésben: jönnek az örökös arany- és ezüstszerződések a Binance-től.
2026. 01. 08. 23:30
Megosztás:

BKK: forgalomba állt a 26. új CAF-villamos

A sikeres futáspróbákat és a hatósági vizsgát követően átvették és forgalomba állították a 26. új CAF-villamost a fővárosban - közölte a Budapesti Közlekedési Központ (BKK) csütörtökön az MTI-vel.
2026. 01. 08. 23:00
Megosztás:

Erős pénzügyi teljesítmény és felgyorsított stratégiai megvalósítás jellemezte a Pepco Group 2025-ös üzleti évét

A Pepco Group (Pepco Csoport), Európa egyik vezető diszkont kiskereskedelmi vállalata, sikeres üzleti évet zárt, amelyet erős pénzügyi teljesítmény és az új stratégiai keretrendszer gyors és következetes megvalósítása jellemzett. A 2025-ös üzleti évben a Csoport nettó 247 új üzletet nyitott, racionalizálta portfólióját és tovább erősítette a Pepco márkát, mint elsődleges növekedési motort, ezzel stabil alapot teremtve a hosszú távú, fenntartható értékteremtéshez.
2026. 01. 08. 22:30
Megosztás:

Túl a DOGE-on és a SHIB-en? A Digitap és globális pénzügyi alkalmazása lehet 2026 legnagyobb nyertese

A 2025. októberi piaci összeomlást követően mind a DOGE, mind a SHIB árfolyama emelkedésnek indult. Valójában ezek a mémcoin-óriások kétszámjegyű növekedést mutatnak a heti árfolyamgrafikonokon. Néhány ismert influenszer – például Trader Tardigrade és CryptoPulse – pedig merész árfolyam-előrejelzéseket tett.
2026. 01. 08. 22:00
Megosztás:

Összeomlott a Zcash: Lemondott a teljes fejlesztői csapat

2026 első hetében komoly megrázkódtatás érte a kriptovaluta piacot: a Zcash (ZEC) árfolyama brutálisan bezuhant, miután a teljes fejlesztői csapat lemondott. Egyetlen nap alatt 28%-os esés következett be, és ezzel a ZEC újra reflektorfénybe került – sajnos nem pozitív értelemben. De mi vezetett ehhez a fejleményhez, és mi várható a jövőben?
2026. 01. 08. 21:30
Megosztás:

Gyengült a forint csütörtök estére

Gyengült a forint a főbb devizákkal szemben csütörtökön kora estére a bankközi devizapiacon reggelhez képest.
2026. 01. 08. 21:00
Megosztás:

Könnyebben bányászható a Bitcoin: 1,2%-kal csökkent a bányászati nehézség

Január 8-án egy kulcsfontosságú változás történt a Bitcoin hálózatában: automatikus mechanizmusának köszönhetően 1,2%-kal csökkent a bányászati nehézség. Ez az apró, de jelentős módosítás ideiglenes fellélegzést jelent a világ bányászainak, akik napi szinten gondoskodnak a hálózat biztonságáról és működéséről. A kriptovaluta ökoszisztéma egy újabb fontos lépéséhez érkezett – nézzük a részleteket!
2026. 01. 08. 20:30
Megosztás:

A Solana ára elérte a 140 dollárt – Következik a 200 dollár? A Digitap ($TAP) lett január legjobb kriptós előértékesítése

Az, hogy a Solana árfolyama újra elérte a 140 dollárt, annak a jele, hogy a piac szerint visszatért a kripto, és újra a kockázatvállalás van nyeregben. A nagy kapitalizációjú coinok is jól teljesítenek: a BTC meghaladta a 94 000 dollárt, míg az ETH áttörte a 3 200 dolláros szintet. A 2025-ös év gyenge zárása után az idei év máris sokkal kedvezőbben indul, és elindult a verseny, hogy megtaláljuk a legjobb kriptovalutákat a következő bikafutam során.
2026. 01. 08. 20:00
Megosztás:

Tavaly 7,4 százalékkal nőtt az új személyautók értékesítése Csehországban

Tavaly 248 719 új személyautót adtak el Csehországban, 7,4 százalékkal többet, mint 2024-ben - közölte a cseh autóipari szövetség csütörtökön Prágában.
2026. 01. 08. 19:30
Megosztás:

Újra őrület a mémcoinok körül – 8 milliárd dolláros rali és növekvő ETF-láz mozgatja meg a piacot

Az év eleje ismét fellendítette a mémcoinokat: 2026 januárjában ismét a figyelem középpontjába kerültek a mémcoinok, miután a kiskereskedelmi kriptobefektetők visszatérésével látványos áremelkedést produkáltak a szektor legismertebb szereplői. Mindössze néhány nap leforgása alatt közel 8 milliárd dollárral nőtt a mémcoinok piaci értéke – ezzel a szektor komoly visszapattanást mutat a 2025-ös mélypontokról.
2026. 01. 08. 19:00
Megosztás:

A költségvetés 2025-ben minden szükséges forrást biztosított a családokat, nyugdíjasokat és hazai kkv-kat támogató kormányzati programokhoz

Magyarország pénzügyei rendezettek, így a Kormány 2025-ben is minden szükséges forrást előteremtett az olyan családokat, nyugdíjasokat, fiatalokat és vállalkozásokat támogató programokhoz, mint például: a fix 3%-os Otthon Start Program, a fix 3%-os kkv hitel, a családi adókedvezmény megemelése, a háromgyermekes anyák szja-mentessége, a nyugdíjasok 30 ezer forintos élelmiszer-utalványa, vagy a Demján Sándor Program.
2026. 01. 08. 18:30
Megosztás:

Tavaly csökkenő átlagdíjon tudtak biztosítást kötni az autósok

Az Insura.hu adatai szerint a személyautókra tavaly megkötött kötelező biztosítások átlagdíja 62 ezer forint volt, miközben a casco átlagdíja 206 200 forint körül alakult. Előbbi esetében 11, míg utóbbinál 5,8 százalékos díjcsökkenést tapasztalt a 2024-i adatokhoz képest a biztosításközvetítő cég.
2026. 01. 08. 18:00
Megosztás: