Egyre tudatosabbak a fiatalok a pénzügyekben

A nyári időszak egyszerre jelentheti a fiatalok számára a kikapcsolódást és a szórakozást, valamint diákmunkák, időszakos munkák vállalását is. Egy biztos, pénzügyi vonzata mindegyiknek van, az OTP Bank legfrissebb kutatásából pedig az derült ki, hogy a fiatalok többsége, 62 százaléka dolgozik valamilyen formában, és általában gyűjtenek is jellemzően lakásra, autóra, utazásra és fesztiválokra.

Egyre tudatosabbak a fiatalok a pénzügyekben

Minden évben készít az OTP Bank egy reprezentatív kutatást, amiben a 16 és 30 év közötti fiatalok pénzügyi szokásait, teveit, attitűdjeit[1] vizsgálja. A megkérdezett fiatalok többsége, 62 százalék dolgozik tanulás mellett, 28 százalékuk eseti jelleggel, 17 százalékuk részmunkaidőben vállal munkát, míg 12 százalék rendszeresen végez alkalmi munkát. A kutatás résztvevői közül a többség, a megkérdezettek 54 százaléka gyűjt valamire. A válaszadók 40 százaléka nyilatkozta azt, hogy lakás vásárlásra, felújításra, bútorokra takarít meg. Szintén előkelő helyen végzett a műszaki cikkek és a szórakoztató elektronika kategóriája, de általános tartalékra is gyakran tesznek félre, ahogyan az autó, az utazás és a fesztiválozás is megjelenik a megtakarítási célok között.

„Az OTP Banknál egy évvel ezelőtt vezettük be a Persely szolgáltatást, ami az internet- és mobilbankunkban érhető el. A funkció lehetővé teszi az ügyfelek számára, hogy digitálisan megtakarítsanak különböző célokra, amiket kategorizálni is tudnak. A szolgáltatás nagyon népszerű és már több mint kétszázhúszezer Perselyt nyitottak ügyfeleink. Ezekből az adatokból sokat meg lehet tudni a fiatalok megtakarítási szokásairól is. Jó látni, hogy a 14-24 éves fiatal korosztályban nagy hangsúlyt kap a tanulási célú megtakarítás. Diákként én is azért mentem el dolgozni, hogy hozzá tudjak járulni külföldi tanulmányaimhoz – mondta Máriás Endre, az OTP Bank bankkapcsolati területének vezetője.

Az OTP Bank tapasztalatai azt mutatják, hogy egyre fiatalabb korban nyitják meg a magyar gyerekek számára az első bankszámlát, mert egyre több olyan élethelyzet van, amiben jól jön a számla és a kártya megléte. Ilyen lehet a diákmunka, a fesztiválokon való fizetés, vagy a kártyás és online vásárlás igénye. 

„A fiatalok pénzügyi attitűdjei sokat változtak egy év alatt. Megerősödött a megtakarítási szándék és a biztonságra való törekvés, ügyintézést tekintve a digitális megoldásokat preferálják továbbra is. Már egy éves időtávban is érzékelhetően nőtt a - főleg okoseszközökhöz köthető – digitális fizetési megoldások használata. A pénzügyi ajánlatokról is szívesen tájékozódnak az összehasonlító oldalakon és a megkérdezettek többsége úgy gondolja, ha beosztással is, de kijön a jövedelméből” – tette hozzá Máriás Endre, az OTP Bank bankkapcsolati területének vezetője.

Az OTP Bank megfelelően tudja támogatni a fiatalokat abban, hogy elérjék a kitűzött céljaikat. Az OTP Junior számlacsomag esetében a havi számlavezetés díjmentes, illetve még a bankkártyának sincs éves kártyadíja. Mindezt egészen 24 éves korig biztosítja fiatal ügyfelei számára a hitelintézet. Az OTP Mobilbank szolgáltatásainak segítségével pedig nem csak könnyen spórolhatnak, de egyszerűen követhetik kiadásaikat is kategóriákra bontva, sőt a Számlabontó funkció segítségével könnyen megoszthatják egymás között például egy-egy közös utazás vagy szórakozás költségeit

Ha többet szeretne megtudni arról, hogyan takarítanak meg a  fiatalok, miként gondolkoznak a pénzügyekről, hogyan viszonyulnak a diákmunkához és milyen tippek segíthetik őket a tudatos utazásban és szórakozásban, hallgassa meg az OTP Bank podcast adását. 

[1] OTP Bank Junior tracking kutatás: mintanagyság:600 fő, reprezentativitás: a minta reprezentatív Magyarország 16-30 év közötti lakosságára nem, korcsoport, lakóhely régiója, településtípusa és a válaszadók iskolai végzettsége szerint
Az adatfelvétel ideje: 2023. november 28. – december 17.

A Nébih feloldotta a madárinfluenza miatt felállított megfigyelési körzetek nagy részét

A Dél-Alföldön december 7. óta nem volt madárinfluenza-kitörés, az előírt intézkedéseket is megtették az érintettek, ezért a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) feloldotta a madárinfluenza miatt felállított megfigyelési körzetek nagy részét a négy vármegyét - Bács-Kiskun, Békés, Csongrád-Csanád és Jász-Nagykun-Szolnok - érintő területen - olvasható a Nébih honlapján csütörtökön közzétett tájékoztatásban.
2025. 01. 17. 06:00
Megosztás:

Átadták a Nemzet Gazdásza címet

Átadták a Nemzet Gazdásza címet csütörtökön az Országházban, az idén Bata Erzsébet vajdasági gazdálkodó, Mocz András erdőmérnök, gazdálkodó, Vancsura József kertészmérnök, gazdálkodó vette át az elismerést.
2025. 01. 17. 05:30
Megosztás:

Az ENSZ több mint 2,6 milliárd dollárt tervez összegyűjteni az ukránok megsegítésére

Az Egyesült Nemzetek Szervezete (ENSZ) 2025-ben több mint 2,6 milliárd dollárt tervez összegyűjteni az ukránok megsegítésére - számolt be Denisz Smihal ukrán miniszterelnök csütörtökön a Telegramon.
2025. 01. 17. 05:00
Megosztás:

Túljuthatunk a mélyponton, de a magyar növekedés is függ Trump lépéseitől

Magyarország hamarosan túljuthat a recesszión az OTP Bank 2025-ös befektetési stratégiája szerint. A hitelintézet szakértői 2 százalékos gazdasági növekedést tartanak valószínűnek az idén, ám több lefelé mutató kockázat is látható: az esetleges amerikai vámok, a munkaerőpiac gyengélkedése és a beruházások esetleges további visszaesése.
2025. 01. 17. 04:30
Megosztás:

Az Európai Bizottság pozitívan értékelte Magyarország középtávú költségvetési tervét

A kormány elkötelezett a költségvetési egyensúly és a gazdasági növekedés összhangja mellett, hiszen a kettő „kéz a kézben jár”. Az Európai Bizottság ma közzétett értékelésében elismeri, hogy a magyar költségvetés a következő években is megőrzi stabilitását.
2025. 01. 17. 04:00
Megosztás:

Január 18-án tartják a középfokú írásbeli felvételi vizsgákat

Január 18-án 10 órakor kezdődnek a központi középfokú felvételi vizsgák a 9. évfolyamra, a 6 és 8 évfolyamos gimnáziumokba, továbbá a Belügyminisztérium által meghirdetett Arany János Tehetséggondozó Programba jelentkezőknek - közölte az Oktatási Hivatal (OH) csütörtökön az MTI-vel.
2025. 01. 17. 03:30
Megosztás:

Magasabb fokozatra kapcsol KÉSZ Csoport: új együttműködés segíti a nemzetközi versenyképességet

A KÉSZ Csoport csatlakozott a Külgazdasági és Külügyminisztérium irányítása alatt működő Magyar Diplomáciai Akadémia oktatási intézmény Corporate Diplomacy Programjához, amely a nemzetközi kapcsolatok és üzleti lehetőségek fejlesztését szolgálja. Az együttműködés keretében a KÉSZ Csoport munkatársai diplomáciai képzéseken és szakmai rendezvényeken vehetnek részt, támogatva ezzel a vállalat nemzetközi versenyképességét.
2025. 01. 17. 03:00
Megosztás:

Az atomenergia növekvő szerepre tesz szert a globális energiaellátásban

Az atomenergia megújult lendülete új korszakot nyithat a biztonságos és tiszta energiaforrás számára, mivel a villamos energia iránti kereslet világszerte erőteljesen növekszik - írja a Nemzetközi Energiaügynökség (IEA) csütörtökön publikált új jelentése.
2025. 01. 17. 02:30
Megosztás:

Akár 3 milliót is kaphatnak a nyugdíjasok, ha ezt meglépi a magyar kormány

Nagy Márton egy váratlan bejelentést tett arról, hogy a kormány fontolóra vette: a nyugdíjasok is megkaphassák az akár hárommillió forintos, vidéki otthonfelújításhoz nyújtott támogatást - olvahatjuk a Grantis blogbejegyzésében.
2025. 01. 17. 02:00
Megosztás:

Kétszeresére emelkedett a Magyarországnak nyújtott EBRD-finanszírozások érték

Csaknem a kétszeresére emelkedett tavaly az Európai Újjáépítési és Fejlesztési Bank (EBRD) által Magyarországnak nyújtott új finanszírozások értéke.
2025. 01. 17. 01:30
Megosztás:

Soha ne dugd a hosszabbítóba ezt az 5 háztartási eszközt!

Miért veszélyes bizonyos készülékeket hosszabbítón keresztül üzemeltetni? Hogyan védhetjük meg az otthonunkat a túlmelegedés és rövidzárlat kockázatától? A következő cikkből kiderül, melyik az az öt gyakori háztartási gép, aminek biztosan nem tesz jót, ha hosszabbítóba dugjuk.
2025. 01. 17. 01:00
Megosztás:

A Solana ára bullish fordulatot vett, miközben az IntelMarkets a vezető mesterséges intelligencia altcoin szerepében tűnik fel, 2,2 milliárd dolláros potenciállal

A Solana (SOL) felhívta magára a figyelmet a blokklánc világában legutóbbi árfolyam-emelkedésével, amely megerősíti gyorsaságát és skálázhatóságát. A SOL legutóbbi teljesítménye kiemeli növekvő szerepét, mint az innovatív megoldások alapját a kriptoszektorban.
2025. 01. 17. 00:01
Megosztás:

Lengyel légitársaságnak adta el egyik varsói irodaépületét az Indotek Group

Eredményesen értékesítette a varsói Bokserska Office Center irodaházát az Indotek Group. Az irodaépület új tulajdonosa az Enter Air, Lengyelország vezető charter légitársasága, amely az épületbe helyezi át székhelyét.
2025. 01. 16. 23:00
Megosztás:

Remek eredményekkel rukkoltak elő az amerikai bankok

A nagy amerikai bankok a JP Morgannel az élen már tegnap megkezdték a negyedik negyedéves gyorsjelentési szezont. Ma a Bank of America és a Morgan Stanley is csatlakozott hozzájuk.
2025. 01. 16. 22:00
Megosztás:

Jövő generációs modellekkel vesz lendületet a BMW

A BMW értékesítésének lendületet fog adni a következő évben az új termékportfólió, és ebben a magyarországi importőr várakozásai szerint nagy szerep jut az év második felében bemutatkozó innovatív Neue Klasse modellnek, amelyet a német járműgyártó új debreceni üzemében fognak gyártani.
2025. 01. 16. 21:30
Megosztás:

A horvát kormány újabb árucikkere terjesztené ki az ársapkát

A horvát kormány a hónap végéig újabb árucikkekre terjesztené ki az ársapkát a pénzromlás mértéke miatt - közölte csütörtökön Ante Susnjar gazdasági miniszter a legnagyobb horvát kereskedelmiláncok képviselővel tartott tárgyalások után.
2025. 01. 16. 21:00
Megosztás:

Kiemelkedett a prémium szegmensben a Mercedes-Benz Magyarországon 2024-ben

2024-ben összesen 5069 darab Mercedes-Benz személygépjárművet helyeztek forgalomba Magyarországon. Kihívást jelentő gazdasági környezetben is jól teljesített a Mercedes-Benz 2024-ben Magyarországon, és a várhatóan stagnáló hazai újautó-piac mellett további növekedésre számít az importőr Mercedes-Benz Hungária Kft. az idei évre. A személyautó piacot tekintve a GLC a legkedveltebb, az elektromos G-osztály a legerősebben debütáló modell, míg a kishaszongépjárművek mindegyikének eladása jelentősen emelkedett tavaly.
2025. 01. 16. 20:30
Megosztás:

Adókötelezettségek kibertámadás esetén: Az átlátható kommunikáció a kulcs a szankciók elkerüléséhez

Az elmúlt években számottevően emelkedett a vállalkozásokat érintő kibertámadások száma, amelyek komoly fenyegetést jelentenek az adatbiztonságra, és jelentős kockázatot hordoznak a társaságok működésére nézve. Egy esetleges kibertámadás során elveszhetnek olyan kritikus információk, amelyek ellehetetleníthetik az időben történő adóbevallást és adatszolgáltatást, komoly szankcióknak kitéve a vállalkozásokat. A Deloitte szakértői szerint a gyors reagálás, a hatóságokkal való átlátható kommunikáció és az alternatív megoldások alkalmazása jelentősen mérsékelheti a károkat és a bírságok kockázatát.
2025. 01. 16. 20:00
Megosztás:

Trendnek még nem nevezhető fordulatot mutat a K&H nagyvállalati növekedési index

Bizakodóbbnak látszanak a nagyvállalatok vezetői az előző időszak erős pesszimizmusához képest a K&H nagyvállalati növekedési index utolsó negyedéves kutatási adatai alapján. Bár még mindig a negatív tartományban áll a mutató, már -13-ról -7- pontra javult, ami közelíti a COVID utáni, de az orosz-ukrán konfliktus kitörése előtti szintet. A következő 12 hónapban tehát kevesebben számolnak romló gazdasági környezettel, helyette inkább stagnálásra rendezkednek be. Emellett közel 10 százalékponttal csökkent azon cégek aránya is, akik romló árbevétel-nyereség aránnyal kalkulálnak.
2025. 01. 16. 19:30
Megosztás:

A magyar Kormány egy 21 intézkedésből álló Új Gazdaságpolitikai Akciótervet fogadott el

2025 a családok és vállalkozások éve. A kormány azon dolgozik, hogy a gazdaság jobban teljesítsen, így családoknak minél több jövedelme legyen. Már elindult a fordulat, de 2025- ben a kormány támogatásával tovább javulhat a családok helyzete. Ennek érdekében a kormány 21 intézkedésből álló Új Gazdaságpolitikai Akciótervet fogadott el, melynek kiemelt célja a jövedelmek vásárlóerejének növelése és a megfizethető lakhatás biztosítása.
2025. 01. 16. 19:00
Megosztás: