Együttműködési megállapodást kötött a Szegedi Tudományegyetem az ENSZ Iparfejlesztési szervezetével

A Szegedi Tudományegyetem Technológia Transzfervállalata (SZTE TTC Zrt.) történelmi jelentőségű partneri és együttműködési megállapodást kötött az ENSZ Iparfejlesztési Szervezetével (UNIDO) a 21. Global Industry Summit konferencián, Rijádban.

Együttműködési megállapodást kötött a Szegedi Tudományegyetem az ENSZ Iparfejlesztési szervezetével

Az együttműködés nemzetközi mérföldkő, amely révén az SZTE TTC Zrt. hivatalos UNIDO-partnerként kapcsolódhat be a globális iparfejlesztési és innovációs programokba. A megkötött szerződés rendkívül exkluzív, hiszen az UNIDO a világon kevesebb mint 50 egyetemmel dolgozik együtt és a Szegedi Tudományegyetem az első és egyetlen magyar egyetem, amely ezt a státuszt az egyetemi technológia transzfer vállalatán keresztül kiérdemelte.

Az UNIDO a világ legnagyobb innovációs, államok és nemzetek feletti szervezete, amely az Egyesült Nemzetek Szervezetének szakosított ügynöksége, egyedi megbízatása az ipari fejlődés előmozdítása, dinamizálása és felgyorsítása. Az UNIDO, partnerei segítségével négy megbízott funkción keresztül nyújt támogatást 173 tagállamának: technikai együttműködés; cselekvésorientált kutatási és politikai tanácsadó szolgáltatások; normatív szabványokkal kapcsolatos tevékenységek; valamint a tudás- és technológiaátadási partnerségek előmozdítása. A megállapodás révén a Szegedi Tudományegyetem kutatói és startupjai egy olyan ENSZ-háttérrel rendelkező globális hálózathoz kapcsolódnak, ahol kormányok, nagyvállalatok, fejlesztési bankok és ipari szereplők dolgoznak együtt közös sokszor teljes földrészeket vagy akár a világot felölelő projektekben. Az aláírt partnerség révén a Szegedi Tudományegyetem és annak technológia transzfer vállalata különleges, kiemelt pozíciót kapott a nemzetközi innovációs térben.

„Ez a megállapodás nem csupán elismerés, hanem felelősség is, büszkék vagyunk arra, hogy csatlakoztunk az ENSZ iparfejlesztési elitjéhez és a magyar tudomány képeségeit a világ kihívásainak megoldásainak szolgálatába állíthatjuk, de ehhez rengeteget kell még dolgoznunk.” — Ujhegyi András, vezérigazgató, SZTE TTC Zrt.

A partnerség jelentősége a hétköznapi gyakorlatban is jól érthető: az UNIDO nem elméleti fórum, hanem konkrét projekteket indít és támogat – például ipari zöldítési programokat, tiszta technológiák bevezetését, új gyártási megoldások tesztelését vagy innovációs ökoszisztémák fejlesztését. Az, hogy az SZTE TTC hivatalos UNIDO-partner lett, azt jelenti, hogy a szegedi kutatók és innovátorok ezentúl ilyen típusú, sokszor több országot átfogó programokba kapcsolódhatnak be.

„Másfél éves munkánk érett be ezzel a partnerséggel. Most azon dolgozunk, hogy minél több tartalommal töltsük fel ezt az együttműködést, és a szegedi kutatók és innovációk híre globálisan is a méltó helyére kerüljön. Örömmel számolhatunk be arról, hogy a rendezvényen több szakmai csoportmunkába is bevontak minket, ahol sikerült olyan területeket azonosítanunk, ahol a hazai kutatás-fejlesztés jelentős hozzáadott értéket képvisel, és reményeink szerint ezekből hamarosan kézzelfogható fejlesztési projektek születnek.” – Gödri Bulcsu, üzletfejlesztési vezető, az együttműködés szakmai vezetője, SZTE TTC Zrt.

A felek már most olyan lehetséges együttműködési irányokat térképeznek fel, mint a fenntartható és zöld ipari technológiák bevezetése, az egészségipari és biotechnológiai innovációk nemzetközi piacra vitele, valamint a mesterséges intelligencián alapuló ipari megoldások tesztelése. Az UNIDO-partnerség keretében nemcsak közös projektek indulhatnak el, hanem nemzetközi képzések, szakértői csereprogramok, iparági workshopok és pilotprogramok is, amelyekbe az SZTE oktatói, hallgatói, spin-off cégei és ipari partnerei egyaránt bekapcsolódhatnak.

Az együttműködés hosszabb távon Szeged és a tágabb régió gazdasági fejlődésére is hatással lehet. Ha egy városban vagy régióban a kutatási eredmények gyorsabban válnak ipari megoldásokká, az új munkahelyeket, erősebb vállalkozásokat és magasabb hozzáadott értékű ipari tevékenységet hoz. A UNIDO-val való partnerség ennek a folyamatnak ad nemzetközi láthatóságot és stabil szakmai hátteret, ami segíthet új befektetéseket, együttműködéseket és ipari fejlesztéseket vonzani Magyarországra.

Több mint 500 ellenőrzés garantálta az ünnepi élelmiszerbiztonságot

Két hónapon át tartó, átfogó téli szezonális élelmiszerlánc-ellenőrzést végeztek a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih), valamint a kormány- és járási hivatalok szakemberei. A 2025. november 3-tól egészen szilveszterig zajló, országos ellenőrzés-sorozat középpontjában a hagyományosan ünnepekkor fogyasztott élelmiszerek, például a friss sertéshús, a savanyú káposzta, a bejgli és a forralt bor álltak, de az élőhalak tartását is vizsgálták a felügyelők. A legtöbb ellenőrzött létesítmény működése megfelelt az előírásoknak, és a termékekkel is alig akadt probléma. A több mint 500 vizsgálat kevesebb mint 5%-ában indult eljárás.
2026. 01. 20. 09:30
Megosztás:

Vegyesen mozgott a forint kedd reggel

Vegyesen alakult a forint árfolyama kedd reggel a főbb devizákkal szemben a hétfő esti jegyzéséhez képest a nemzetközi devizakereskedelemben.
2026. 01. 20. 09:00
Megosztás:

Megszűnik a Budapesti Javítóintézet

A belügyminiszter 2026. március 14. határnappal jogutód nélkül megszünteti a – 12 éves kortól – letartóztatásba helyezett fiatalkorú fiúkat őrző Budapesti Javítóintézetet.
2026. 01. 20. 08:30
Megosztás:

Európai parlamenti vita a Mercosur-megállapodásról

Az Európai Bizottság és annak vezetője, Ursula von der Leyen ellen a Mercosur-megállapodás miatt benyújtott bizalmatlansági indítványról vitázott az Európai Parlament hétfőn Strasbourgban.
2026. 01. 20. 08:00
Megosztás:

A fizikai mesterséges intelligencia új korszakot nyit a robotikában

A fizikai mesterséges intelligencia (physical AI) új korszakot nyit a robotikában: az előreprogramozott, merev működésű gépeket egyre inkább olyan alkalmazkodó, tanuló rendszerek váltják fel, amelyek képesek komplex, változó és kiszámíthatatlan környezetben is biztonságosan működni a Deloitte Tech Trends 2026 kutatás legfrissebb elemzése szerint.
2026. 01. 20. 07:30
Megosztás:

EBRD: a részvényesek csaknem teljesen lejegyezték a tőkeemelést

Az Európai Újjáépítési és Fejlesztési Bank (EBRD) tagjai a tőkeemeléshez rendelkezésre bocsátott részvényeket csaknem maradéktalanul lejegyezték - közölte hétfőn a közép- és kelet-európai gazdaságok átalakításának finanszírozására 1991-ben alakult londoni pénzintézet.
2026. 01. 20. 07:00
Megosztás:

Bitcoin esik, a kriptopiac korrigál: veszélybe került az aranykereszt?

A Bitcoin múlt heti rövid fellélegzése – amely során az árfolyam átlépte a 97 000 dolláros szintet – gyorsan kifulladni látszik. A BTC jelenleg 93 192 dollár körül forog, gyakorlatilag lenullázva azt a lendületet, amely sok kereskedőt egy trendforduló reményével töltött el.
2026. 01. 20. 06:00
Megosztás:

A francia kormány mégis megkerüli a parlamentet a költségvetés elfogadásához

Sébastien Lecornu francia miniszterelnök hétfőn bejelentette, hogy a költségvetés elfogadásához korábbi ígérete ellenére érvényesíteni kívánja az alkotmány azon cikkét, amely lehetővé teszi törvények elfogadását a képviselők szavazata nélkül.
2026. 01. 20. 05:30
Megosztás:

Digitális szülőség - könyvújdonság a gyermekkor kihívásairól a digitális világban

Az online megosztás és a szülői nevelés öszvérkifejezésével, a sharentinggel, korunk egyik legelterjedtebb, ugyanakkor legellentmondásosabb jelenségével is részletesen foglalkozik a Gondolat Kiadó Médiatudományi könyvek-sorozatában megjelent Digitális szülőség című kötet. A Lendvai Gergely Ferenc médiajogász, valamint Koltay András, a Nemzeti Média- és Hírközlési Hatóság (NMHH) elnöke által szerkesztett hiánypótló mű számos nézőpontból vizsgálja a digitalizált gyermekkorból adódó lehetőségeket, kihívásokat és konfliktushelyzeteket - közölte a hatóság kommunikációs igazgatósága hétfőn az MTI-vel.
2026. 01. 20. 05:00
Megosztás:

Új akcióterv a vaddisznóállomány szabályozásáról

A sertéstartás biztonsága, valamint a vaddisznópopuláció és a környezet védelme érdekében kiemelt fontosságú az afrikai sertéspestis (ASP) járvány megelőzése, ellenőrzése és felszámolása. Magyarország az Európai Bizottság rendelete alapján új, 2026–2031 közötti időszakra vonatkozó ASP Akciótervet dolgozott ki. Az új terv részletesen szabályozza a vaddisznóállomány kezelését, a fenntartható állománysűrűség biztosítását, a vadászatra jogosultak felelősségét, valamint az ASP terjedésének megelőzésére és felszámolására irányuló szakmai intézkedéseket.
2026. 01. 20. 04:30
Megosztás:

Melyik autó most a menő? 920 ezer használt autó cserélt gazdát 2025-ben

Az előzetes adatok szerint a hazai használtautó-piacon minden eddiginél több, 920 200 személygépkocsi cserélt gazdát 2024-ben. Ez az érték 1,5 százalékkal haladta meg az egy évvel korábbi rekordot: 2024-ben 906 900 volt a belföldi átírások száma. Ezzel a használt személyautók hazai piacának forgalma egy évtized alatt közel 70 százalékkal emelkedett.
2026. 01. 20. 04:00
Megosztás:

Solana és a Base robbantotta fel a stablecoin-piacot: 3,82 milliárd dolláros növekedés egy hét alatt

Új lendületet kapott a kriptovaluta-piac: mindössze néhány nap leforgása alatt több milliárd dollárral nőtt a stablecoinok összértéke. A háttérben két blokklánc, a Solana és a Base áll, miközben az intézményi befektetők aktivitása és a likviditási mozgások is új trendeket vetítenek előre a kriptopiacon.
2026. 01. 20. 03:00
Megosztás:

Horvát kormányfő: ésszerű megoldás kell a Grönland körüli vitában

Ésszerű megoldást kell találni Washington és az Európai Unió (EU) között a Grönland körül kialakult vitában, és nem szabad ott feszültséget kelteni, ahol arra nincs szükség - jelentette ki hétfőn Andrej Plenkovic horvát miniszterelnök.
2026. 01. 20. 02:30
Megosztás:

Az IMF minimálisan javított idei globális növekedési előrejelzésén

A tavaly októberben vártnál 0,2 százalékponttal gyorsabban, 3,3 százalékkal nőhet az idén a globális gazdaság a Nemzetközi Valutaalap (IMF) hétfőn kiadott prognózisa szerint. A jövő évre vonatkozó 3,2 százalékos GDP-növekedési várakozás nem változott. Tavaly a globális gazdaság 3,3 százalékkal nőtt.
2026. 01. 20. 02:00
Megosztás:

Online petíció indult az élelmiszer-biztonság és magyar gazdák védelmében

Online petíció indult az élelmiszer-biztonság, a magyar föld és magyar gazdák védelmében - mondták hétfői sajtótájékoztatójukon Budapesten a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara (NAK), valamint a Magyar Gazdakörök és Gazdaszövetkezetek Országos Szövetségének (Magosz) vezetői.
2026. 01. 20. 01:30
Megosztás:

MÁV-csoport: 13 százalékot meghaladó keresetnövekedés az idén

A kiegészítő bérfejlesztéssel a MÁV-csoport dolgozóinak alapbére 9,6 százalékkal nő, az összes emelést és juttatást beleszámolva 13 százalékkal kereshetnek többet az idén – közölte a társaság az MTI-vel azt követően, hogy hétfőn megállapodtak a munkavállalói érdekképviseletek, a cégcsoport, valamint az állam tulajdonosi jogait gyakorló Építési és Közlekedés Minisztérium (ÉKM) vezetői.
2026. 01. 20. 01:00
Megosztás:

Kezdődik az új Mercedes-Benz GLB sorozatgyártása a kecskeméti gyárban

A kecskeméti Mercedes-Benz gyárban megkezdődött az új elektromos GLB sorozatgyártása. A magyarországi üzem rugalmas európai MMA-gyártási hálózatban működik együtt a délnémet rastatti gyárral. Az új EQ technológiájú GLB (az EQB után) már a második teljesen elektromos Entry modell, amely a kecskeméti telephelyen készül – ezt követi majd az év folyamán a modern belső égésű motorral szerelt 48 V-os hibrid GLB. A modellnek mind a teljesen elektromos, mind a csúcstechnológiás hibrid hajtású változata ugyanazon a gyártósoron készül majd, rugalmas gyártásszervezéssel.
2026. 01. 20. 00:30
Megosztás:

Etiópia új gazdasági fejezete: állami Bitcoin-bányászat zöld energiával

Etiópia új irányt vesz a kriptovaluta-iparban: a kormány saját hatáskörben, állami szinten kíván belépni a Bitcoin-bányászat világába. A cél nem pusztán a profit – az ország zöld energiából teremtene digitális vagyont, miközben hosszú távú gazdasági és pénzügyi stratégiájának új alappillérét fekteti le.
2026. 01. 19. 23:30
Megosztás:

A világ dollármilliárdosainak vagyona nőtt tavaly

A világ dollármilliárdosainak vagyona 16 százalékkal nőtt tavaly, háromszor gyorsabban az elmúlt öt év átlagánál - derült ki az Oxfam jótékonysági szervezet hétfőn közzétett tanulmányából, amelyet a davosi Világgazdasági Fórum (WEF) előtt hoztak nyilvánoságra.
2026. 01. 19. 23:00
Megosztás:

A Bitcoin ralija összeomlott 97 000 dollárnál, ahogy a finanszírozási ráta megtorpant, a kisbefektetők kimaradtak – Miért a Digitap ($TAP) a legjobb kriptovaluta, amit ma érdemes megvenni

A Bitcoin ralija erős ellenállásba ütközött 97 000 dollárnál, és az elutasítás egyértelmű jele annak, hogy a vevők nem hajlandók ezen a szinten tovább vásárolni. Az árfolyam közel 97 900 dollárnál tetőzött, majd visszaesett 95 500 dollár környékére, így a kitörési próbálkozás visszahúzódássá alakult.
2026. 01. 19. 22:00
Megosztás: