Elfogadták Pécs közel ötvenmilliárd forintos költségvetését
A baranyai megyeszékhely 2022-es összevont költségvetési mérlege szerint a büdzsé a tavaly tervezetthez hasonló költségvetési bevétellel és kiadással számol. Beruházásokra több mint 11,2 milliárd forintos kiadást irányoznak elő, ami csaknem félmilliárd forinttal haladja meg a 2021-es összeget, személyi juttatásokra pedig a tavalyi 9,3 milliárd forint helyett 2022-ben 10,7 milliárd forintot fordítana az önkormányzat.
A közgyűlésen Péterffy Attila (Pécs Jövője - Öt Torony) polgármester előterjesztőként azt mondta, hogy a város büdzséjét - a korábbi évekhez hasonlóan - idén is olyan stratégiai célok mentén tervezték, mint a működőképesség fenntartása, a fejlesztések előkészítése, folytatása és a múltbéli kötelezettségek teljesítése. Közölte: továbbra is feszes, takarékos gazdálkodásra van szükség, kezelni kell a járvány okozta adóbevétel-kiesést, a növekvő energiaárak hatását, a béremelési igényeket, és a "korábbi városvezetés által örökül hagyott adósságot".
A polgármester azt mondta, a város a pandémia és a kormányzati intézkedések következtében fellépő múltbéli és várható idei bevételkiesés, valamint a veszélyhelyzet okozta többletkiadások megtérítésében a kormány segítségét kérte; 6,2 milliárd forint kompenzációs igénnyel kereste fel az illetékes minisztériumokat. Az önkormányzat új hitelfelvétellel nem számol - jelentette ki.
Az ülésen felszólaló Mellár Tamás (Párbeszéd) pécsi országgyűlési képviselő arról szólt, hogy külső tényezők - így az energiaárak növekedése, az infláció, a pandémia okozta kiadások és bevételcsökkenések - miatt komoly nehézséget jelent Pécsen is a költségvetés megalkotása. A járvány miatt jelentős elvonásokkal sújtotta a kormányzat Pécset, ezért arra szólította fel a város parlamenti képviselőit, közösen tegyenek meg mindent azért, hogy a kabinet biztosítsa a megyeszékhely számára a kért 6,2 milliárd forintos kompenzációt.
Ruzsa Csaba, Pécs külsős alpolgármestere arra hívta fel a figyelmet, hogy a kormányzati kompenzációra azért is szükség van, mert a pandémia miatt elrendelt lezárások negatív hatásait idén érzi meg leginkább a város a gyér adóbevételek miatt. Hozzátette: az energiaárak jelentős növekedése miatt a helyi közösségi közlekedési cégnek, a vízszolgáltató vállalatnak és az intézményeknek is milliárdos nagyságrendben növekednek a kiadásai; ezeket pedig az önkormányzatnak kell majd pótolnia. Bíznak abban is - folytatta -, hogy a következő időszakban az önkormányzat megállapodik a kormánnyal a város állam felé fennálló tartozásának idei 1,74 milliárd forintos törlesztőrészletének átütemezéséről. Emiatt és a remélt kompenzáció miatt is szükség lehet a költségvetés többszöri felülvizsgálatára idén - tette hozzá.
A pécsi közgyűlésben ellenzéki szerepet betöltő Fidesz városházi frakcióvezetője, Csizmadia Péter úgy vélekedett: bár minden forintra nagy szükség lenne 2022-ben Pécsen, "a takarékoskodás nem fog úgy menni, hogy a haverok az elsők". Kijelentésével arra utalt, hogy szerinte százmillió forinttal terheli meg a büdzsét a különböző tanácsadók, tanácsnokok, biztosok, politikai kinevezettek tiszteletdíja. Jelentős terhet ró a költségvetésre az önkormányzati sajtó finanszírozása is - fűzte hozzá.
Az ellenzéki képviselők számos módosító indítványt nyújtottak be a költségvetési rendelethez, ezeket azonban a többség nem támogatta.
Az ülés elején Hencsei Zsolt képviselő (Pécs Jövője Frakciószövetség - Jobbik Frakció) hivatalosan is bejelentette, hogy kilép pártjából, valamint a frakciószövetségből és függetlenként dolgozik tovább a pécsi közgyűlésben. A városvezető koalícióból korábban már négyen távoztak, három momentumos és egy DK-s képviselő. A 26 tagú testületben így kétfősre apadt a várost vezető - 14 tagú - koalíció többsége.