Elfogynak a Kínaik - soha nem született ilyen kevés gyerek!
A GDP növekedés 5,2 százalék volt (év/év) 2023 utolsó negyedévében, ami minimálisan elmaradt a várt 5,3 százaléktól. Az előző negyedévhez képest 1,0 százalékos volt a bővülés, elmaradva a várt 1,1 százaléktól és a korábbi 1,5 százalékos növekedéstől is. Az egész éves gazdasági teljesítmény megfelelt a kínai hatóságok által kitűzöttnek, ugyanis 5,2 százalékkal haladta meg a 2022-es számokat.
Az ipari termelés éves szinten 6,8 százalékkal nőtt decemberben (év/év), valamelyest felülmúlva a 6,6 százalékos várakozást, míg az egész éves teljesítmény 4,6 százalékkal haladta meg az egy évvel korábbit. A kiskereskedelmi adat elmaradt a várttól (8,0%) és a novemberitől (10,1%) is, ugyanis decemberben 7,4 százalékos volt a szektor forgalmának növekedése (év/év). Ezzel az egész éves adat 7,2 százalékos bővülést mutatott.
Az új ingatlanok ára havi alapon 0,45 százalékkal csökkent és sorozatban hatodik hónapja esik, az egész éves árcsökkenés pedig közel kilenc éve nem látott mértéket öltött, míg az újszülöttek száma a valaha volt legalacsonyabb a Népköztársaság megalakulása óta.
A hongkongi tőzsde közel 4 százalékos eséssel reagált az adatközlésre, a befektetők bizonytalanok az ország gazdasági növekedésével kapcsolatban, ugyanis a negyedévek óta tartó deflációs környezet, az ingatlanfejlesztői szektor válsága és a népességcsökkenés strukturális bizonytalanságokat kelt a piacokon.
Felgyorsult Kína népességének növekedése
2023-ban felgyorsult Kína népességének csökkenése, miután rekord alacsony szintre esett a születések száma. A statisztikai hivatal adatai szerint alig több, mint kilencmillió gyermek született tavaly, ami a legalacsonyabb a Népköztársaság 1949-es megalakulása óta.
A halálozások mindemellett 11,1 millióra nőttek, 700 ezerrel többre, mint az előző évben, ami 1960 óta a legmagasabb adat. Ilyen mértékben legutóbb 1961-ben, Mao Ce-tung vezetése alatt a nagy éhínség utolsó évében csökkent az ország népessége.