Eljött a fordulat az ingatlanpiacon? Az adatok új irányt mutatnak

Az Eurostat adatai alapján 2023 harmadik negyedéve fordulópont lehetett az európai ingatlanpiacon, az ingatlanárak 2022 elején kezdődött zuhanása megtorpant, sőt a korábbi negyedévhez képest még nőttek is valamelyest. Magyarországon eközben az otpotthon.hu adatai szerint ez volt az az időszak, amikor a legkevésbé volt aktív az ingatlanpiac, és a legalacsonyabbak voltak az árak 2023-ban.

Eljött a fordulat az ingatlanpiacon? Az adatok új irányt mutatnak

2023 harmadik negyedévében az egész EU-t nézve 1 százalékkal voltak olcsóbbak az ingatlanok, mint 2022-ban ugyanebben az időszakban az Eurostat legfrissebb adatai szerint. Az ezt megelőző negyedében az egyéves árváltozás átlagosan -0,9 százalék volt.

Ez a változás azért figyelemreméltó, mert 2010 és 2022 között masszív áremelkedés volt tapasztalható az Európai Unióban (+48%) és Magyarországon is (+ 185%). Az áremelkedés 2022-ben megtorpant, majd az árak csökkenni kezdtek. 12 év ingatlanpiaci növekedése után 2022-ben jelentősen visszaesett az ingatlanok ára az EU-ban, és a folyamat 2023-ban is folytatódott, de az Eurostat adatai szerint a második és főleg a harmadik negyedévben az EU-ban már mérséklődött ez a csökkenés, sőt sok helyen megfordult a trend: 2023 második negyedévhez képest a harmadik negyedévben az EU-ban 0,8 százalékos áremelkedést regisztráltak a statisztikusok. Az árcsökkenés tehát nem volt egyöntetű az összes EU-s országban, nagy eltérések mutatkoznak egyes országok között.

10 EU-s országban tovább estek az ingatlanárak (Luxemburgban például 13,6 százalékkal, Németországban 10,2 százalékkal, Finnországban 7 százalékkal csökkent) 2022 nyaráról 2023 nyarára, addig 16 országban áremelkedést tapasztaltak. Köztük a legnagyobb emelkedés Horvátországban történt ebben az időszakban (10,9%), Lengyelországban (9,3%), Bulgáriában (9,2%).

Az adatok alapján úgy látszik, hogy az EU fejlettebb országaiban az árak inkább csökkentek, addig a többi országban tartott az áremelkedés.

Túl vagyunk a mélyponton?

2023 tavaszához képest 2023 közepén már csak 7 tagállamban csökkentek, Olaszországban pedig stagnáltak az ingatlanárak, 18 országban viszont növekedésnek indultak. Ez a pozitív árváltozás a legnagyobb mértékben Lengyelországot (+4,5%), Romániát (+3,4%) és Dániát érintette (+3,1%) 2023 második és harmadik negyedévét összehasonlítva.

A legnagyobb mértékben az ingatlanár a következő országokban változott. A pozitív és negatív irányban is az első három helyezettet és Magyarországot tüntettük fel a táblázatban:

Magyarországon az Eurostat szerint 2022 közepe és 2023 közepe között tovább nőttek az ingatlanárak (1,5 %-kal), ugyanakkor a növekedés egyre visszafogottabb (2023 második negyedévében 2022 azonos időszakhoz képest még 4,9%-kal nőtt a különbség). 2023 első két negyedévét összehasonlítva ugyanis még növekedtek az árak, 2023 harmadik negyedévében már 0,3 százalékos csökkenést regisztráltak. Ez a minimális áremelkedés Magyarországon, az EU átlagához képest kimagasló inflációs környezetben, reál értékben inkább árcsökkenést jelentett.

Az otpotthon.hu-n jelenleg elérhető, közel 150 ezer ingatlanhirdetés 34 százalékánál már változtattak az áron a hirdetők, 29 százalékuk csökkentett, 5 százalék pedig árat emelt az eredeti hirdetési árhoz képest. “A tavalyi évben egyértelműen megállt az elmúlt évek dinamikus árnövekedése a piacon, a hirdetési árakra stagnálás volt leginkább jellemző, miközben egyre több esetben jelent meg az árcsökkenés: a nálunk hirdetők harmada már átlagosan 10%-kal csökkentett az árakon. Bár ez az árazási dinamika jelentősen nem változott 2024 első két hónapjában, a tavalyi év azonos időszakához képest az oldalon tapasztalt több mint 40 %-os ingatlanérdeklődés-növekedés azt mutatja, hogy a tavalyi évi mélypontot követően elindulhat a piaci növekedés.  Mindehhez hozzájárulhatnak a kedvező gazdasági kilátások, a piaci optimizmus és bizalom növekedése, a béremelések és az alacsonyabb, 6-6,5% körüli kamatok” - mondta Lipták Zsuzsa, az OTP Otthonmegoldások Kft. ügyvezetője.

Árak hatása a tranzakciószámra

A kereslet visszaesése az ingatlaneladások számára is hatással lehet. Az Eurostat szerint 2023 első kilenc hónapjában két EU-s ország, Ciprus és Írország kivételével, illetve a harmadik negyedévben Dániát kivéve, mindenhol bezuhant a tranzakciószám. Magyarországon a tavalyi első fél év közel 30-40 százalékos visszaesésével szemben viszont július és szeptember között mérséklődött a szerződéskötéseknél tapasztalható csökkenés.

Az otpotthon.hu adataival összevetve a magyarországi ingatlanpiac hasonló mintát mutat. Az egész 2023-as évet tekintve éppen a harmadik negyedév, a július-szeptember közötti időszakban került fel a legkevesebb hirdetés az ingatlankereső portálra, és a hirdetési árak is ekkor voltak a legalacsonyabbak.

A magyarországi ingatlaneladások 2023 első két negyedévében több mint 25 százalékkal csökkentek az ingatlaneladások, de 2023 harmadik negyedében már csak 14,5 százalékos volt a visszaesés az előző negyedévéhez képest.

Lézershow és fényjáték lesz szilveszterkor több erdélyi városban

Tűzijáték helyett lézershow-val és fényjátékkal köszöntik a 2026-os évet több erdélyi városban szilveszterkor. Egyes önkormányzatok állatvédelmi szempontokkal indokolták a váltást, máshol anyagi okokból marad el a tűzijáték.
2025. 12. 31. 12:00
Megosztás:

Lengyelországban több helyszínen tartottak tüntetéseket a Mercosur-megállapodás ellen

Közúti tiltakozásokat szerveztek a gazdák Lengyelország több pontján az Európai Unió (EU) és a dél-amerikai Mercosur-országok közötti szabadkereskedelmi megállapodás megkötése ellen.
2025. 12. 31. 11:00
Megosztás:

Gyengült a forint szerda reggelre

Gyengült a forint szerda reggelre a kedd esti jegyzéséhez képest a főbb devizákkal szemben a nemzetközi devizakereskedelemben. A forint az idén összességében erősödött a főbb devizákkal szemben.
2025. 12. 31. 10:00
Megosztás:

Jóval többet költhetnek lakáshitelük kedvezményes törlesztésére az egészségpénztári tagok

Több mint tizedével nő 2026-ban a lakáshitelek törlesztésére, illetve a beiskolázásra fordítható egészségpénztári megtakarítások összege is, miután a minimálbér 11 százalékkal emelkedik – hívja fel a figyelmet a BiztosDöntés.hu pénzügyi szakújságírója.
2025. 12. 31. 10:00
Megosztás:

Több, mint 4,1 milliárd forintot hajtott a GVH a magyar embereknek és vállalkozásoknak

Több mint 3,3 milliárd forint bírságcsökkentést adott a Gazdasági Versenyhivatal (GVH) az együttműködő és jogkövetésre törekvő vállalkozásoknak 2025-ben. Ez az összeg így a magyar gazdaságban maradt. A magyar emberek további, mintegy 800 millió forint értékű közvetlen kompenzációt is kaptak a jogsértéseket elkövetett vállalkozásoktól a GVH eljárásainak köszönhetően. A nemzeti versenyhatóság 2025-ben is kiemelt figyelmet fordított a globális technológiai vállalkozások, valamint az élelmiszer-kiskereskedelmi cégek vizsgálatára.
2025. 12. 31. 09:00
Megosztás:

Minden eddiginél többet neteztek és streameltek az év utolsó hónapjában

Jelentősen meghaladta a Magyar Telekom decemberi vezetékes- és mobilinternet forgalma az előző év azonos időszakát. A növekedést a Magenta Moments kalendárium kedvezményei, a korlátlan mobilnet-ajánlatok és a november végén meghirdetett 3 hónapos díjmentes Disney+ előfizetés is fokozták. Az ünnepi időszakon kívül az év során több kiemelkedő gaming- és sportesemény, valamint új sorozatévad is hozzájárult a forgalmi csúcsokhoz.
2025. 12. 31. 08:00
Megosztás:

Albérletpiac 2026: nincs okuk pezsgőt bontani a bérbeadóknak

Az Otthon Start Program tartós ársapkát húzott a budapesti albérletpiacra szeptember óta, amely 2026-ban és akár azt követően is korlátozhatja majd a bérleti díjak emelkedését – derül ki a Rentingo friss albérletpiaci előrejelzéséből. A bérbeadó platform szerint a budapesti használt lakások felértékelődési potenciálja erősen csökkent, ezért arra lehet számítani, hogy jövő évben bezuhan a tisztán piaci alapon történő befektetési célú lakásvásárlások száma. A bérbeadók számára különösen a 250 ezer forint feletti árszinten maradhat nehéz a terep, miközben a választási évben a bérlők jövedelmi helyzete javulhat, ami az alsóbb árkategóriákban várhatóan stabilizálja a keresletet.
2025. 12. 31. 07:00
Megosztás:

Az év utolsó napjaiban rekordot dönt a snackek iránti kereslet a Kifli.hu-n

A szilveszter a snackek egyik legnagyobb bevételt generáló időszaka a Kifli.hu online szupermarketben. Az év utolsó napjaiban, december 28–31. között a snackek forgalma az év többi napjához képest akár háromszorosára is megugrik. A kategória éves árbevétele meghaladja a 97 millió forintot, ami jól mutatja, hogy a snackek népszerűsége nem csupán a szezonális csúcsidőszakoknak köszönhető.
2025. 12. 31. 06:00
Megosztás:

Pályaválasztás, diploma, jövő – mire érdemes figyelni az egyetemválasztásnál?

Magyarországon közel 330 ezer hallgató (KSH) tanul felsőoktatásban, és a friss diplomások mintegy 90%-a (Education and Training Monitor 2025) rövid időn belül el tud helyezkedni. A diploma ma is érték, a kérdés az, hogy a gyorsan változó világban mit érdemes tanulni.
2025. 12. 31. 05:00
Megosztás:

Strukturális fordulópont előtt a piacok 2026-ban

2026 küszöbén a globális befektetési környezet összességében kedvezően alakul a kockázatos eszközök számára. A növekedés stabil maradhat, a monetáris és fiskális politikák pedig várhatóan támogatóak lesznek. Bár az elmúlt évben számos piaci aggodalom került előtérbe – a makacs alapinflációtól a vámok potenciális hatásáig –, ezek egy része mára mérséklődött. A Fidelity International elemzői szerint azonban a strukturális átalakulások továbbra is érdemi figyelmet igényelnek: ide tartoznak az AI-vezérelt beruházási trendek, a globális fragmentáció erősödése, a Fed függetlenségét övező kérdések, a részvénypiac koncentrációja és a dollár várható leértékelődése.
2025. 12. 31. 04:00
Megosztás:

Melyik faj lesz az év hala 2026-ban?

A Magyar Haltani Társaság felhívja a figyelmet, hogy már csak az utolsó napok maradtak az Év hala 2026 szavazáson való részvételre. A voksokat december 31-én, déli 12 óráig lehet leadni a társaság honlapján. A nyilvános választás célja idén is őshonos halfajaink megismertetése és népszerűsítése. Most dől el, melyik halfaj viselheti 2026-ban az Év hala címet.
2025. 12. 31. 03:00
Megosztás:

Így lehetséges a 100%-os bér- és nyugdíjemelés Magyarországon

Az Alternatív Szabadság Párt (ASP) bemutatta átfogó gazdasági modelljét, amely a progresszív adózás, a profitkivét magasabb megadóztatása és az állami kiadások átcsoportosítása révén fedezetet teremt a 100%-os bér- és nyugdíjemelésre, valamint a családi támogatások jelentős növelésére. A párt szerint a jelenlegi, pazarló közbeszerzési és kormányzati kommunikációs kiadások visszavágásával több ezer milliárd forint szabadítható fel. Az ASP hangsúlyozta: nem megszorításokkal, hanem igazságosabb közteherviseléssel és hatékonyabb állami működéssel kívánja javítani a magyarok életszínvonalát.
2025. 12. 31. 02:00
Megosztás:

Szemléletváltás és modernizáció – a Magyar Honvédség 2025-ben

A Magyar Honvédség 2025-ben tovább erősítette nemzeti védelmi képességeit, megfelelt szövetségesi kötelezettségeinek, helyt állt a nemzetközi missziókban, miközben felkészült és végrehajtotta a rendszerváltás óta tartott legnagyobb és legösszetettebb országvédelmi gyakorlatot – jelentette ki Böröndi Gábor vezérezredes, a Honvéd Vezérkar főnöke.
2025. 12. 31. 01:00
Megosztás:

Kreml: Moszkva keményebb tárgyalási pozícióra vált az orosz elnöki rezidencia elleni támadás nyomán

Az orosz elnök novgorodi rezidenciája elleni ukrán támadás nyomán Moszkva keményebb tárgyalási pozíciót vesz fel Kijevvel szemben - jelentette ki Dmitrij Peszkov, a Kreml szóvivője újságíróknak kedden Moszkvában.
2025. 12. 31. 00:05
Megosztás:

Ismét Ügetőszilveszter a Kincsem Parkban

Immár 26 éves az Ügetőszilveszter, melyet hagyományosan az év utolsó napján rendeznek a fennállása centenáriumát ünneplő Kincsem Parkban.
2025. 12. 30. 23:00
Megosztás:

A JPMorgan belép a kriptovaluták világába: ezért a Digitap ($TAP) a legjobb kriptovaluta 2026-ra a lakossági bankolás területén

A Bloomberg jelentése szerint a JPMorgan Chase fontolóra veszi, hogy bővítse intézményi ügyfelei számára nyújtott kriptokereskedési szolgáltatásait. Az értékelés állítólag spot (azonnali) és derivatív ügyletekre is kiterjed, bár a tervek még nem véglegesek, és az ügyfélérdeklődéstől függenek.
2025. 12. 30. 22:00
Megosztás:

A háziállatok védelmére hívják fel a figyelmet a szilveszteri tűzijátékok idején az állatvédők

A háziállatok védelmére hívja fel a figyelmet a szilveszteri tűzijátékok és petárdázások idején az Orpheus Állatvédő Egyesület és a Rex Alapítvány.
2025. 12. 30. 21:00
Megosztás:

A Trust Wallet felhasználói 7 millió dollárt veszítettek; a Digitap ($TAP) banki infrastruktúrája biztonságosabb módot kínál a költésre és a stakingre

A kriptovaluta-biztonsági incidensek ritkán történnek csendben – a veszteségek nagysága miatt mindig visszhangot keltenek. Fagyasztott egyenlegek, kiürített tárcák és a kegyetlen felismerés, hogy az önálló tárcakezelés nem egyenlő az automatikus biztonsággal – ezek kísérik őket.
2025. 12. 30. 20:00
Megosztás:

Biztosítási szempontból a legnyugodtabb nap az újév

Biztosítási szempontból az újév régóta a legnyugodtabb nap, a nyári viharoké pedig a legmozgalmasabb időszak - közölte a Groupama hétfőn az MTI-vel.
2025. 12. 30. 19:00
Megosztás:

Ezekre figyeljen, ha külföldön szilveszterezik!

Az ittas vezetés szabályai nem egységesek Európában, jelentős különbségek vannak a legális véralkohol-értékeket illetően és ezekkel nem árt tisztában lenni, ha külföldön ülünk volánhoz Szilveszterkor. Emellett fontos tájékozódni a téli gumi használatának, valamint a hólánc meglétének szabályairól is és ha autópályán közlekedünk, mindenképpen érdemes előre, online megvásárolni a matricákat. Az autopalyamatrica.hu összeszedte a legfontosabb tudnivalókat.
2025. 12. 30. 18:00
Megosztás: