Elkészült a Közös Agrárpolitika Stratégiai Terv

Az Agrárminisztérium a szakmai szervezetekkel együttműködve elkészítette a Közös Agrárpolitika 2023 és 2027 közötti hazai támogatási intézkedéseit tartalmazó stratégiai tervet, amit a benyújtás előtt utolsó lépésként társadalmi vitára bocsájt - jelentette be Nagy István tárcavezető a szaktárca közleményében.

Elkészült a Közös Agrárpolitika Stratégiai Terv

Az MTI-hez pénteken eljuttatott közleményben a miniszter arra emlékeztetett, hogy a Közös Agrárpolitika (KAP) szabályrendszerében alapvető változások következnek be, a tagállamoknak ezért a forrásaik összességére az ágazati célokat és az azok eléréséhez szükséges intézkedéseket is magában foglaló stratégiai tervet kell készíteniük. Az új teljesítési modell szerint az intézkedések sikerességét előre lefektetett eredménymutatók tényleges elérésével kell alátámasztani. A dokumentumot december 31-ig kell hivatalosan benyújtani az Európai Bizottsághoz. A tervek a jóváhagyás után válnak jogilag hatályossá, várhatóan a jövő év második felében - tette hozzá.
    
A minisztérium közleményében Nagy István kitért arra is, hogy a KAP kereteit a Megújuló vidék, megújuló agrárium program megvalósításának szentelik. Ebben a tudatban fejlesztjük az agráriumot és élelmiszerelőállítást, megőrizzük teremtett világunk természeti értékeit, és a vidéken élők számára jobb életminőséget teszünk lehetővé - jelezte a miniszter.
    
A tájékoztatás szerint a tárcavezető kiemelte, az elmúlt tíz évben a hazai mezőgazdaság a második legnagyobb növekedést produkálta az Európai Unióban. Az élelmiszertermeléshez pedig csaknem félmillió magyar család megélhetése kapcsolódik. Kifejtette, a program egyrészről válaszol a 21. századi kihívásokra, az erősödő nemzetközi versenyre, a klímaváltozásra, a csökkenő biodiverzitásra, az élelmiszerellátási biztonság vagy éppen a munkaerőhiány kérdésére, másrészről húzóágazataink megerősítésével hozzájárul a regionális versenyben való élre kerüléshez. Hangsúlyozta, a rendelkezésre álló források felét gazdasági fejlesztésre fordítjuk, harmadát pedig a környezet- és klímavédelemre, ami a korábbi időszak dupláját jelenti. Emellett a kistelepülések fejlesztésére jutó összeg negyedével növekszik, amely így a források tíz százalékát teszi ki - írják a közleményben.
    
A miniszter arra hívta fel a figyelmet, hogy a KAP I. pillérének keretében 3400 milliárd forintot, a II. pillér tekintetében pedig 2853 milliárdot fordítunk a mezőgazdaság, élelmiszeripar és vidéki települések fejlesztésére. Mindez azért lehetséges, mert a kormány úgy döntött, hogy az uniós jog adta maximális mértékben, 80 százalékban biztosít nemzeti kiegészítő finanszírozást az uniós fejlesztési forrás mellé.
    
Nagy István azt is közölte, a leendő támogatások között régi és új elemek is megjelennek. Továbbra is lesz területalapú támogatás, ráadásul a kisgazdaságok és a fiatal termelők többletforráshoz juthatnak. Megmaradnak a termeléshez kötött támogatások, és új elemként a közvetlen támogatások között megjelenik az úgynevezett agroökológiai alapprogram, amely a gazdálkodók többlet környezeti vállalásait kompenzálja. A vidékfejlesztési támogatások között meghatározó lesz a versenyképességet és hatékonyságot növelő beruházások segítése, de megmarad az agrár-környezetgazdálkodási program és az ökológiai gazdálkodás támogatása is. A vidéki gazdaság és közösségek erősítése érdekében forráshoz juthatnak a kistelepülések az alapszolgáltatásaik és infrastruktúrájuk fejlesztésére. Emellett kibővített eszköztár szolgálja majd a tudásátadást és az innovációt is - sorolta a tárcavezető a közleményben.
    
Az Agrárminisztérium hangsúlyozta, fontos, hogy minél többen elmondják véleményüket a tervvel kapcsolatban.
    
A https://forms.office.com/pages/responsepage.aspx?id=v7lFhFOvBkKrExqCwjVraOt6ETgusVFBhZQrs_x6Az5URUNLNExKSFI4TFFQTURCTURZUUlRS0VMTi4u oldalon nyílik meg az az online kérdőív, amelynek kitöltésével hozzá lehet járulni a terv sikeres társadalmasításához, ezen keresztül pedig a megújuló vidék és a megújuló agrárium jövőjéhez. A KAP Stratégiai Terv pedig a https://kormany.hu/dokumentumtar/az-uj-kap-tarsadalmi-egyeztetese címen érhető el - közölte az Agrárminisztérium.

Annyira olcsók a személyi kölcsönök, hogy egyre többször éri meg a hitelkiváltás

A személyi kölcsönök kamatainak folyamatos csökkenése nyomán egyre többször éri meg kiváltani a 3-4 évvel ezelőtt felvett kölcsönöket, hiszen sok esetben újabb hitel felvétele mellett is a jelenlegihez hasonló törlesztőrészleteket lehet elérni – hívja fel a figyelmet Gergely Péter, a BiztosDöntés.hu pénzügyi szakértője. A kiváltásnál ugyanakkor – teszi hozzá – érdemes figyelni egyebek mellett arra is, hogy teljesen új bírálati folyamatra van szükség.
2026. 03. 23. 08:30
Megosztás:

A legjobb kriptovaluta hosszú távú befektetőknek jelenleg

Bár a kriptovaluták piaca mára több ezermilliárd dolláros eszközosztállyá nőtte ki magát, az iparág még mindig igyekszik bizonyítani, hogy valóban alkalmas a hosszú távú tőkebefektetésre. Az árfolyamok jelentős ingadozása továbbra is komoly kihívást jelent, és a kritikusok szerint sok digitális eszköznek nincs valódi gazdasági haszna. Mindezek ellenére sok befektető úgy véli, hogy érdemes kisebb arányban kriptovalutákat is tartani a portfólióban a hozamlehetőségek növelése érdekében.
2026. 03. 23. 08:00
Megosztás:

Gyengült a forint hétfő reggelre

Gyengült a forint árfolyama hétfő reggelre a főbb devizákkal szemben a péntek esti jegyzéséhez képest a nemzetközi devizakereskedelemben.
2026. 03. 23. 07:15
Megosztás:

Milyen várost szeretnének a bringázók? Több ezer ember teker Budapest jövőjéért április 18-án

2026-ban új helyszínről, Óbudáról indul az ország legnagyobb kerékpáros felvonulása, az I Bike Budapest. Április 18-án több ezer bringázó foglalja el a főváros utcáit, hogy közösen mutassák meg, milyen Budapestet szeretnének: egy biztonságosabb, élhetőbb, kerékpározható várost.
2026. 03. 23. 06:00
Megosztás:

Az Agrárminisztérium megkezdte egy új állami eredettanúsító védjegy elkészítését

Az Agrárminisztérium a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) bevonásával megkezdte egy új állami eredettanúsító védjegy elkészítését - jelentette be az agrárminiszter szombaton Gelejen, az első Dél-Borsodi Agrárkiállítás és Vásár megnyitóján.
2026. 03. 23. 05:00
Megosztás:

A Barion alapítóinak új startupja megmenti a Bubi bringákat

A sikeres II. kerületi teszt után a napokban elindul a Manfred szolgáltatása Budapesten. Néhány helyen már megjelentek a kerékpárok, ami annak köszönhető, hogy a Manfred partnerséget kötött a Csepel Zrt.-vel, amely franchise partnerként csatlakozott a szolgáltatáshoz. Ennek eredményeként a Csepel tulajdonában lévő 2000 felújított kerékpár és további 500 vadonatúj e-bike napokon belül elérhető lesz Budapest szinte teljes területén. Ez a lefedettség többszöröse a korábbi Bubi-rendszerének, de még az új Bubi-tender által érintett területnél is nagyobb.
2026. 03. 23. 04:00
Megosztás:

Gombatermesztőket ellenőrzött a Nébih

Gombatermesztőket ellenőriztek a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) szakemberei az év elején. A hideg időjárás nem teszi lehetővé a szabadtéri növénytermesztést, ám a fűthető termesztőberendezésekben a munka ilyenkor sem áll meg. A magyar gombatermesztési ágazat élelmiszerbiztonsági szempontokból néhány csekély hiányosság kivételével szabályosan működik. Biztonságos a hazai termesztésű gomba.
2026. 03. 23. 03:00
Megosztás:

Veszélyes a savlekötők szedése – ezt okozzák

A gyomorégés és reflux ma már szinte népbetegségnek számít, ezért sokan automatikusan nyúlnak savlekötőkhöz. Bár ezek a készítmények gyors enyhülést hozhatnak, hosszabb távú vagy nem megfelelő használatuk komoly egészségügyi kockázatokat is rejthet. A háttérben gyakran olyan folyamatok zajlanak, amelyek elsőre nem nyilvánvalók, mégis jelentős hatással lehetnek a szervezet működésére.
2026. 03. 23. 02:00
Megosztás:

Idősotthon vagy otthonápolás? Megmutatjuk, milyen költségekkel kell számolni

Az idősotthon és az otthoni gondozás kérdésében számos érv és ellenérv merül fel, és amikor eljön a döntés ideje, az anyagi szempontokat sem lehet figyelmen kívül hagyni.
2026. 03. 23. 01:00
Megosztás:

NATO-főtitkár: több mint húsz ország csatlakozott a Hormuzi-szoros biztonságáról szóló tervhez

Már több mint húsz ország, többségében NATO-tagországok csatlakoztak a Hormuzi-szoros hajózási biztonságának érdekében szükséges lépések kidolgozásához Donald Trump amerikai elnök sürgetésének hatására - közölte Mark Rutte, a NATO-főtitkára vasárnap amerikai médiumoknak adott interjúkban.
2026. 03. 22. 23:00
Megosztás:

NATO-főtitkár: több mint húsz ország csatlakozott a Hormuzi-szoros biztonságáról szóló tervhez

Már több mint húsz ország, többségében NATO-tagországok csatlakoztak a Hormuzi-szoros hajózási biztonságának érdekében szükséges lépések kidolgozásához Donald Trump amerikai elnök sürgetésének hatására - közölte Mark Rutte, a NATO-főtitkára vasárnap amerikai médiumoknak adott interjúkban.
2026. 03. 22. 23:00
Megosztás:

3 kriptovaluta valódi felhasználással – ezek lehetnek a következő nyertesek?

Több ezer kriptovaluta létezik, de csak néhány rendelkezik valódi, kézzelfogható felhasználással. A spekuláció helyett egyre inkább azok a projektek kerülnek fókuszba, amelyek tényleges szolgáltatásokat nyújtanak. Mutatjuk azt a három kulcsszereplőt, amelyek hosszú távon is értéket teremthetnek.
2026. 03. 22. 22:00
Megosztás:

Kisfilmekkel, közérthető tájékoztatókkal, nyílt napokkal segít a NAV az szja-bevallásban

A Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV) minden eddiginél szélesebb körű támogatást kínál a személyi jövedelemadó bevalláshoz; közérthető útmutatókkal, adókedvezmény érvényesítését bemutató kisfilmmel, valamint speciális nyílt napokkal segítenek a siket, nagyothalló és siketvak ügyfelek számára - tájékoztatta az adóhatóság vasárnap az MTI-t sajtóközleményben.
2026. 03. 22. 21:00
Megosztás:

Horvát miniszterelnök: a kormány új intézkedésekkel mérsékli az energiaárak emelkedését

A horvát kormány új intézkedéscsomaggal mérsékli a Közel-Keleten zajló háború miatt emelkedő energiaárak hatását - közölte Andrej Plenkovic horvát miniszterelnök vasárnap.
2026. 03. 22. 19:30
Megosztás:

Brazília kivár: elhalasztották a kriptoadó-szabályozást a választások utánra

Bizonytalanság és megkönnyebbülés egyszerre jellemzi a brazil kriptopiacot, miután a kormány úgy döntött, elhalasztja a kriptovaluták adózására vonatkozó döntést. A halasztás hátterében a közelgő 2026-os elnökválasztás áll, amely kulcsszerepet játszhat a jövőbeli szabályozás alakulásában.
2026. 03. 22. 18:00
Megosztás:

Az internetes üzleti kapcsolatépítést is kihasználják a csalók

Az internetes üzleti kapcsolatépítést is kihasználják a bűnözők, az ESET szakértői arra hívták fel a figyelmet, hogy a weben elérhető információk, szervezeti struktúrák, aktuális projektek, üzleti kapcsolatok és az álláskeresés is támogathatja a célzott adathalász és üzleti csalási kampányok előkészítését.
2026. 03. 22. 17:00
Megosztás:

Hűvösebb, csapadékosabb, szelesebb idő várható a jövő héten

A jövő hét elején még sok napsütés várható 15 Celsius-fok körüli csúcshőmérséklettel, majd a hét közepén viharos széllel lehűlés érkezik, megnő a csapadék esélye és többfelé várható eső, a Dunántúlon akár havas eső, hó is hullhat. A hétvégén már csak 6 és 12 fok között várható a csúcshőmérséklet - derül ki a HungaroMet Nonprofit Zrt. előrejelzéséből, amelyet vasárnap juttattak el az MTI-hez.
2026. 03. 22. 16:00
Megosztás:

Szlovénia vasárnaptól korlátozza a tankolható üzemanyag mennyiségét

A szlovén kormány vasárnaptól korlátozza a benzinkutakon tankolható üzemanyag mennyiségét a megnövekedett kereslet miatt - jelentette be a kabinet.
2026. 03. 22. 15:00
Megosztás:

A Bitcoin árfolyama esik Trump fenyegetése után

Újabb bizonyíték arra, hogy a kriptopiac már szorosan összefonódik a globális eseményekkel: a Bitcoin árfolyama hirtelen esésbe kezdett, miután Donald Trump kemény ultimátumot intézett Irán felé. A befektetők villámgyorsan reagáltak a növekvő geopolitikai kockázatokra.
2026. 03. 22. 14:00
Megosztás:

Pörögnek az okosfizetések, látványos emelkedés rövid és hosszú távon egyaránt

Tekintélyes mértékben nőtt a kártyás fizetések, ezen belül az okoseszközös tranzakciók összege az elmúlt években a K&H-nál. Az idei év első két hónapjában a számuk 37 százalékkal nőtt éves összevetésben, az elköltött összeg pedig 58 százalékkal emelkedett. A múlt év egészében pedig az éves szintű növekedés a tranzakciószámban 29 százalékos volt, az összeg pedig több mint 60 százalékkal nőtt.
2026. 03. 22. 13:00
Megosztás: