Ellenszavazat nélkül döntött a monetáris tanács júniusban

Ellenszavazat nélkül döntött a Magyar Nemzeti Bank (MNB) Monetáris Tanácsa júniusi ülésén az alapkamat 25 bázispontos csökkentéséről a szerdán közölt rövidített jegyzőkönyv szerint.

Ellenszavazat nélkül döntött a monetáris tanács júniusban

A június 18-i ülésen a kamatfolyosó két szélét is 25 bázisponttal mérsékelték. Az alapkamat így 7,00 százalékra mérséklődött, az egynapos jegybanki fedezett hitel kamatlába 8,00 százalékra csökkent, az egynapos jegybanki betét kamatlába pedig 6,00 százalékra csökkent.

A jegyzőkönyv szerint a döntéshozók egybehangzóan az alapkamat 25 bázispontos csökkentését támogatták, a tanácstagok egységes megítélése alapján továbbra is óvatos és türelmes monetáris politikára van szükség.

A tanácstagok kiemelték, hogy júniustól új szakasz kezdődik, amiben a monetáris tanács hónapról-hónapra értékeli a beérkező makrogazdasági adatokat, az inflációs kilátásokat, valamint a kockázati környezet alakulását, amelyek alapján körültekintően és adatvezérelten dönt az alapkamat mértékéről.

A monetáris tanács helyzetértékelése alapján az inflációs kilátások az elmúlt negyedév során javultak. Emellett a magyar gazdaságban beinduló növekedés, a historikusan magas devizatartalék, a folyó fizetési mérleg tartós javulása és a körültekintő monetáris politika az ország kockázati megítélésének erősödése irányába hat. A tanács helyzetértékelése alapján bár a rövid távú inflációs kilátások az elmúlt negyedév során javultak és az infláció a következő hónapokban a jegybanki toleranciasáv felső széle közelében alakul, a hosszabb távú inflációs előrejelzés nem változott. Ennek megfelelően az inflációs cél fenntartható elérése továbbra is 2025 során várható.

A döntéshozók megállapították azt is, hogy a magyar gazdaságban beinduló növekedés, a historikusan magas devizatartalék, a folyó fizetési mérleg tartós javulása - illetve az egyenleg historikus csúcsokra emelkedése - és a körültekintő monetáris politika az ország kockázati megítélésének erősödése irányába hat. Továbbá több tanácstag kiemelte, hogy a munkaerőpiac feszessége a foglalkoztatás magas szintje mellett enyhült.

Ugyanakkor felhívták a figyelmet a globális kockázatokra, ezeken belül is különösen a várhatóan elhúzódóan magas külső kamatkörnyezet monetáris politikai mozgásteret szűkítő hatására, a változékony pénzügyi piaci hangulatra, valamint a jelentős geopolitikai feszültségekre. A belső tényezőket illetően a tanácstagok hangsúlyozták, hogy a maginfláció várhatóan emelkedni fog, míg az inflációs várakozások csak lassan mérséklődnek. Továbbá felhívták a figyelmet, hogy az erőteljes bérdinamika esetleges inflációs kockázatait is figyelemmel kell követni. Több tanácstag kiemelte, hogy a kockázati megítélés szempontjából a kitűzött költségvetési hiánycélok fegyelmezett elérése kiemelten fontos.

Hangsúlyozták: a globális és hazai dezinflációt övező kockázatok, a nemzetközi befektetői hangulat változékonysága, illetve a globálisan meghatározó jegybankok várható kamatpolitikája előretekintve is óvatos és türelmes monetáris politikát indokol.


4,2 százalékkal nőtt az új autók eladása az EU-ban

Az Európai Unióban éves összevetésben 4,2 százalékkal, 3,794 millióra nőtt az új autók eladása az idei első négy hónapban - áll az európai autógyártók szakmai képviseleti szervezete, az ACEA honlapjára szerdán fölkerült jelentésben.
2026. 05. 28. 07:00
Megosztás:

Program indul az vállalkozások adminisztrációs terheinek csökkentésére

A Magyar Kereskedelmi és Iparkamara (MKIK) országos programot indít "Adminisztráció könnyebben" címmel, hogy segítséget nyújtson a mikro-, kis- és középvállalkozásoknak az adminisztrációs terhek csökkentésében; a vállalkozásokat online előadások, személyes tanácsadások és egyéni mentorálások várják országszerte - közölte az MKIK szerdán az MTI-vel.
2026. 05. 28. 06:30
Megosztás:

Történelmi csúcson az innovációs index, a mobilitás ökoszisztéma új szintre lép

Történelmi csúcsra, 33 pontra emelkedett a közepes és nagyvállalati szektor körében mért innovációs index a K&H felmérése szerint. A mutatószám fél év alatt 6 pontos növekedést ért el, mivel az azt alkotó mind a négy almutató – a digitális, a tervezett, a megvalósult innováció, valamint az innovációs stratégia alindex is – rekord szintre került. A bank közelmúltbéli innovációi abba az irányba mutatnak, hogy a pénzügyi szolgáltatások egyre inkább élethelyzetekhez igazodó ökoszisztémává alakulnak – hangzott el a K&H sajtótájékoztatóján.
2026. 05. 28. 06:00
Megosztás:

Egyre nehezebb érveket találni a devizavétel ellen

A Blochamps Capital szerint a 3 legnagyobb hitelminősítő rövid távon még kivárhat Magyarországgal kapcsolatban, ugyanakkor egyre nehezebb olyan piaci érvet találni, amely tartósan a mostaninál erősebb forint mellett szólna. Karagich István szerint –bár a nominális árfolyam potenciális hatása a magyar gazdaságpolitikai vitákban sokszor jelentősen túlbecsült-, mégis fontos sarokpont a vállalkozásoknak, hogy az EU-pénzek megszerzésének kérdése, a költségvetési pálya és a kamatkülönbözet alakulása ősszel újra nyomás alá helyezhetik a hazai devizát. Ez pedig a vagyonosok mellett a nyaralásra készülő lakossági ügyfelek valutavásárlási kedvét erősíti.
2026. 05. 28. 05:30
Megosztás:

Brüsszelben is figyelemmel kísérik a Magyar Vidéki Paktum munkáját

A Magyar Vidéki Paktum részes szervezeteinek delegációja 2026. május 22-én találkozott az Európai Gazdasági és Szociális Bizottság – EGSZB képviselőjével Budapesten.
2026. 05. 28. 05:00
Megosztás:

Befagyott a budai ingatlanpiac: kivárnak a vevők, magasan tartják az árakat az eladók

Jelentősen visszaesett a kereslet az idén a budai ingatlanpiacon. Az Otthon Start program miatt megugró árak és a politikai bizonytalanság miatt a vevők kivárnak, miközben az eladók többsége nem veszi tudomásul, hogy mára megváltozott a piac.
2026. 05. 28. 04:00
Megosztás:

A Mercedes V-osztály egyik spanyolországi gyártóbázisát vásárolta meg a magyarországi Gestor

Hosszú távú bérleti szerződést kötött a Gestor spanyolországi leányvállalata a Mercedes-Benz-csoporthoz tartozó spanyol alvázgyártó társasággal a Barcelona térségében található gyártócsarnokára. Az európai logisztikai és ipari létesítmények iránt évről évre erősödik a befektetői kereslet, a Gestor pedig tudatosan építi jelenlétét ebben a szektorban. A társaságnak már volt Spanyolországban hasonló, a Volkswagen-csoporthoz kapcsolódó gyártóbázisa, Magyarországon pedig jelenleg is tulajdonában áll az egyik jelentős autóipari beszállítói gyár Győrben, amelyet egy francia tulajdonú társaságnak ad hosszú távon bérbe.
2026. 05. 28. 03:30
Megosztás:

Itt a top 10-es lista: Ezek a legkedveltebb hazai arborétumok

A Szarvasi Arborétum, a Vácrátóti Nemzeti Botanikus Kert és a badacsonytomaji Folly Arborétum végzett a legkedveltebb hazai arborétumok rangsorának élén – derül ki a Csodásmagyarország.hu legfrissebb online felméréséből. A lista negyedik helyén a Jeli Varázskert szerepel, ezt követi a budapesti ELTE Füvészkert, hatodik a Gödöllői Arbo-park, hetedik a Zirci Ciszterci Arborétum, nyolcadik az Alcsúti Arborétum, kilencedik a Sárvári Arborétum, a sort pedig a visegrádi Bertényi Miklós Füvészkert zárja.
2026. 05. 28. 03:00
Megosztás:

Az online szerkesztőségek fontos támasza lett a közösségi finanszírozás

Az internetes hírfogyasztás napjainkban egyre inkább a közösségi platformokra terelődik, ami a szerkesztőségek honlapjainak elérését és reklámbevételét veszélyezteti – egyebek mellett erre világított rá a Nemzeti Média- és Hírközlési Hatóság (NMHH) 2025-ös internethasználói felmérése. A kutatás szerint ugyan mintegy 1,2 millió magyar internetező támogatott az elmúlt egy évben közvetlenül online tartalomszolgáltatókat, a közösségi finanszírozás továbbra is csak korlátozott lehetőséget jelent a portáloknak.
2026. 05. 28. 02:30
Megosztás:

Júliusban berobbannak a vízszámlák – erre készüljünk!

A nyári meleg nemcsak a hőmérőt, hanem a vízórát is megpörgeti. Júliusban sok családi háznál látványosan megugorhat a vízfogyasztás. Nem feltétlenül azért, mert hirtelen pazarlóbbá válik a háztartás, hanem mert a nyári életmód egyszerűen több vizet kér: gyakoribb zuhanyzás, több mosás, kertöntözés, medencefeltöltés, autómosás, teraszmosás, kerti csap használata.
2026. 05. 28. 02:00
Megosztás:

Modern magyar luxus kerámiákból rendez kiállítást és vásárt a Virág Judit Galéria

Ritka modern porceláncsodák érkeznek a Virág Judit Galériába. A DeForma Csoport tagjainak egyedi, kézzel festett kerámiai mutatkoznak be május 28. és június 27. között a közönségnek. Ezek az alkotások egyszerre műtárgyak és luxus lakberendezési kiegészítők, amelyek a kortárs magyar kézművesipar esszenciáját tárják a látogató elé.
2026. 05. 28. 02:00
Megosztás:

Alkotmánymódosítást sürget az északmacedón ellenzék az EU-csatlakozás felgyorsítása érdekében

Alkotmányozó népszavazás kiírását sürgette szerdán Venko Filipcse, az északmacedón ellenzéki Macedóniai Szociáldemokrata Szövetség (SDSM) vezetője - közölte a szkopjei Sitel televízió az internetes oldalán.
2026. 05. 28. 01:30
Megosztás:

A diplomata útlevél miben más, mint a „sima” útlevél?

A diplomata-útlevél nem egyszerűen elegánsabb borítójú úti okmány. Jogilag hivatalos útlevél, amelyet az állam meghatározott közjogi tisztségviselőknek, diplomáciai vagy konzuli feladatot ellátóknak, illetve különösen indokolt esetben más személyeknek is kiadhat.
2026. 05. 28. 01:00
Megosztás:

A hollandok többsége igazságtalannak tartja a klímapolitikai terhek megoszlását

A hollandok többsége szerint igazságtalanul oszlanak meg a klímavédelmi politika költségei, a nagy szennyező vállalatok és a tehetősebb háztartások túl kevés terhet viselnek - derül ki a holland kormány társadalompolitikai kutatóintézetének (SCP) szerdán közzétett felméréséből.
2026. 05. 28. 00:30
Megosztás:

Lannert Judit a Pedagógusok Demokratikus Szakszervezetének ügyvivőjével találkozott

Lannert Judit oktatási és gyermekügyi miniszter szerdán találkozott Nagy Erzsébettel, a Pedagógusok Demokratikus Szakszervezetének ügyvivőjével és megállapodtak a párbeszéd folytatásában.
2026. 05. 27. 23:00
Megosztás:

Csökkenő árbevétellel és növekvő veszteséggel zárta az első negyedévet a Rába Nyrt.

A Rába Járműipari Holding Nyrt. 13,341 milliárd forint árbevételt ért el az idei év első negyedévében, ami 8,3 százalékkal marad el 2025 azonos időszakához viszonyítva. Adózott vesztesége 212 millió forint lett, míg 2025 első négy hónapjában még 21,116 millió forintos nyereségről számolt be - tudatta a győri székhelyű járműgyártó vállalat a Budapesti Értéktőzsde (BÉT) honlapján szerdán.
2026. 05. 27. 22:30
Megosztás:

Ajándékok mellett közös élményekkel készülnek a családok a gyereknapra

A REGIO online felmérésében részt vett szülők többsége gyereknapon az ajándékok mellett közös élménnyel, programmal lepi meg gyermekét. Ajándékokra a családok többsége 5 és 10 ezer forintot költ - tájékoztatta a játékkereskedelmi cég szerdán az MTI-t.
2026. 05. 27. 22:00
Megosztás:

IMF-tanulmány: a stabilcoinok már nem kriptós mellékszereplők, hanem a fizetési piac új kihívói

A Nemzetközi Valutaalap friss munkatanulmánya szerint a pénzügyi piacok egyre komolyabban számolnak azzal, hogy a stabilcoinok valódi szereplővé válhatnak a globális fizetési rendszerben. A kutatás nem blokklánc-tranzakciókból, hanem tőzsdei árfolyamreakciókból olvassa ki a piac üzenetét: amikor az amerikai stabilcoin-szabályozás közelebb került a törvényerőre emelkedéshez, a hagyományos fizetési cégek piaci értéke érdemben csökkent.
2026. 05. 27. 21:30
Megosztás:

Idén napi 850 forint lehet a biztonságos nyaralás ára

Az Insura.hu legfrissebb felmérése szerint idén a nyaralni indulók 67 százaléka külföldi utat is tervez, a biztosításközvetítő társaság előrejelzése szerint az utazni vágyók fejenként átlagosan napi 850 forintos utasbiztosítási díjjal számolhatnak.
2026. 05. 27. 20:30
Megosztás:

A Magyar Telekom macedóniai leányvállalata 14,42 milliárd forint osztalékot fizet

A Magyar Telekom macedóniai leányvállalata, a Makedonski Telekom AD - Skopje (MakTel) 14,42 milliárd forint (2,49 milliárd macedón dénár) osztalékot fizet - olvasható a Budapesti Értéktőzsde (BÉT) honlapján szerdán közzétett kibocsátói tájékoztatásban.
2026. 05. 27. 20:00
Megosztás: