Előző hónapban 7222 gyermek született és 9111 ember halt meg

Az előzetes adatok szerint 2023. szeptemberében 7222 gyermek született és 9111 ember halt meg.

Előző hónapban 7222 gyermek született és 9111 ember halt meg

2022. szeptemberéhez képest a születések száma 7,0, a halálozásoké 11, a házasságkötéseké pedig 9,8 százalékkal csökkent. A természetes népességfogyás lassult - közölte a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) pénteken az MTI-vel.

Mint írták, szeptemberben 7222 gyermek született, 7,0 százalékkal, 543 újszülöttel kevesebb, mint egy évvel korábban. 9111 ember halt meg, 11 százalékkal, 1183 fővel kevesebb, mint 2022. szeptemberében. A természetes fogyás a 2022. szeptemberi 2529-cel szemben 1889 fő volt.

Közölték azt is, hogy szeptemberben 6948 pár kötött házasságot, ez 9,8 százalékkal, 751-gyel kevesebb a 2022. szeptemberinél.

Január és szeptember között 64 655 gyermek jött világra, 2,4 százalékkal, 1589-cel kevesebb a 2022. január-szeptemberinél. Ezen belül január-márciusban 7,7 százalékkal több, míg áprilisban 2,1, május-júniusban 9,3, július-szeptemberben 6,1 százalékkal kevesebb volt az élveszületések száma 2022. azonos hónapjaihoz képest.

A tájékoztatás szerint a teljes termékenységi arányszám egy nőre becsült értéke 1,52, ami egy évvel korábban 1,53 volt.

A KSH szerint 93 600-an haltak meg, 7,7 százalékkal, 7780-nal kevesebben, mint egy évvel korábban. Január-februárban 11, március-júniusban 4,2, július-szeptemberben pedig 9,7 százalékkal kevesebben hunytak el, mint az előző év azonos időszakában.

Úgy folytatták, hogy a születések száma a halálozásokénál kisebb mértékben csökkent, ennek következtében a természetes fogyás 28 945 fő volt, ami 18 százalékkal alacsonyabb a 2022. január-szeptemberi 35 136 fős értéknél.

Hozzátették: 40 111 pár kötött házasságot, 25 százalékkal, 13 182-vel kevesebb az egy évvel korábbinál. Január-februárban 45, március-áprilisban 31, május-júliusban 25, augusztus-szeptemberben 14 százalékkal kevesebb frigyet regisztráltak, mint 2022. azonos hónapjaiban.

Ezer lakosra 9,0 élveszületés és 13,0 halálozás jutott. Az élveszületési arányszám 0,1, a halálozási arányszám pedig 1,0 ezrelékponttal alacsonyabb volt a 2022. január-szeptemberinél, ennek következtében a természetes fogyás 0,8 ezrelékponttal, 4,0 ezrelékre mérséklődött.

Január-szeptemberben ezer élveszületésre 3,0 csecsemőhalálozás jutott, ami 0,4 ezrelékponttal kevesebb az előző év azonos időszakának értékénél. A házasságkötési arányszám 5,6 ezrelék volt, 1,8 ezrelékponttal kisebb, mint egy évvel korábban - írták

A közlés szerint a születések száma a régiók többségében nőtt, háromban, Budapesten, Nyugat- és Közép-Dunántúlon pedig csökkent az előző év azonos időszakához képest. A legnagyobb mértékű növekedés Pest régióban, míg a legnagyobb mérséklődés Budapesten történt.

A halálozások száma az összes régióban csökkent az előző év azonos időszakához képest, a legnagyobb mérséklődés Észak-Magyarországon, a legkisebb Nyugat-Dunántúlon következett be - fűzték hozzá.

Mint írták, a természetes fogyás mindegyik régióban mérséklődött, a leginkább Pest régióban, a legkevésbé Budapesten.

A házasságkötések száma az összes régióban csökkent. A legnagyobb visszaesés a fővárosban, a legkisebb Észak-Magyarországon volt.

Közölték azt is, hogy 2022. októbere és 2023. szeptembere között 86 902 gyermek született, 2931-gyel, 3,3 százalékkal kevesebb a megelőző 12 havinál.

Ebben az időszakban 128 666-an haltak meg, 16 780-nal, 12 százalékkal kevesebben a megelőző 12 havinál.

Az elmúlt egy évben 50 785 pár kötött házasságot, 16 020-szal, 24 százalékkal kevesebb a megelőző 12 havinál - áll a tájékoztatóban.

Felülteljesítik az altcoinok a Bitcoint 2026-ban? A Digitap ($TAP) bankolási fókuszú kriptó előértékesítése már most vezeti a mezőnyt

Ahogy a Bitcoin egyre mélyebbre hatol a 90 000 dollár feletti tartományban, sok befektető számára már nem az a kérdés, hogy a BTC tovább emelkedik-e, hanem az, hogy az altcoinok átveszik-e a vezetést. A friss piaci adatok arra utalnak, hogy az eszközrotáció már el is kezdődhetett.
2026. 01. 07. 20:00
Megosztás:

Vegyesen változott szerda estére a forint árfolyama

Vegyesen alakult a forint árfolyama a főbb devizákkal szemben szerda estére a reggeli szintekhez képest a nemzetközi devizakereskedelemben.
2026. 01. 07. 19:30
Megosztás:

Az E.ON elhalasztja a nagyobb, tervezett üzemszüneteket

Az elhúzódó hideg időjárás és a várható további havazások miatt az E.ON Hungária Csoport elhalasztja a nagyobb, tervezett üzemszüneteket, ha nincs szükség azonnali beavatkozásra. A társaság a havazás és a hideg idején is fokozott készültséggel dolgozik a villamosenergia-ellátás biztonságának fenntartásán - közölte az E.ON szerdán az MTI-vel.
2026. 01. 07. 19:30
Megosztás:

Ethereum vs. Solana: Mit jelent valójában a blokklánc-reziliencia?

A decentralizált hálózatok jövője nemcsak technikai, hanem filozófiai kérdés is — különösen, ha a „reziliencia”, vagyis a rendszerszintű ellenállóképesség kerül terítékre. A közelmúltban Vitalik Buterin (Ethereum) és Anatoly Yakovenko (Solana) nyilvános vitába keveredtek arról, mit is jelent valójában a blokkláncok rezilienciája.
2026. 01. 07. 18:30
Megosztás:

Andrej Babis: Csehország nem állítja le a lőszerbeszerzést Ukrajna számára

Csehország nem állítja le a lőszerbeszerzést Ukrajna számára, továbbra is összehangolja a kezdeményezést, de pénzt erre a célra már nem ad - közölte Andrej Babis cseh miniszterelnök a X közösségi hálózaton kedden késő este, miután Párizsban részt vett az úgynevezett tettrekészek koalíciójának tanácskozásán.
2026. 01. 07. 18:00
Megosztás:

Decemberben forgalomba állt a százezredik tisztán elektromos gépkocsi

Decemberben forgalomba állt a százezredik tisztán elektromos gépkocsi, a tavalyi év végéig 101 534 klímabarát gépjármű kapott zöld rendszámot Magyarországon - közölte az Energiaügyi Minisztérium (EM) szerdai Facebook-bejegyzésében.
2026. 01. 07. 17:00
Megosztás:

A Binance kriptovaluta tőzsde ezüstpiaci offenzívája: tőkeáttételes kereskedés nemesfémre kriptós fedezettel

Újabb mérföldkőhöz érkezett a Binance: a világ legnagyobb kriptotőzsdéje most az ezüst piacára lép be egy innovatív, tőkeáttételes kereskedési termékkel.
2026. 01. 07. 16:30
Megosztás:

Rekordévet zárt a szlovén turizmus

Rekordévet zárt a turizmus Szlovéniában 2025-ben. A turisták száma meghaladta a hétmilliót, míg a vendégéjszakáké megközelítette a 18 milliót - közölte a gazdasági minisztérium és a Szlovén Turisztikai Szervezet (STO) szerdán.
2026. 01. 07. 16:00
Megosztás:

Czomba Sándor: A kormányzati intézkedések eredményesek, magas szinten a foglalkoztatottság

A Kormány megvédi a magyar munkavállalókat és a munkahelyeket. Azon dolgozunk, hogy a magas foglalkoztatottság fenntartása mellett egyre több pénz maradjon a családok zsebében. Ehhez járul hozzá a minimálbér-emelés, az adócsökkentések és az áremelések elleni küzdelem.
2026. 01. 07. 15:30
Megosztás:

4,5 éves mélyponton a magyar foglalkoztatottság

2025. novemberben 4 millió 637 ezer fő volt a foglalkoztatottak száma a 15-74 év közötti munkaképes korú népesség körében, ami 2021 május óta nem látott alacsony érték. Egy hónap alatt 37 ezer fővel, míg egy év alatt 42 ezerrel csökkent a foglalkoztattak száma.
2026. 01. 07. 15:00
Megosztás:

Az SEC elnöke szerint heteken belül érkezik a kriptós innovációs mentesség

A kriptovalutákkal foglalkozó cégek évek óta küzdenek a szabályozási bizonytalanságokkal az Egyesült Államokban. Most azonban fordulópont következhet: Paul Atkins, az amerikai Értékpapír- és Tőzsdefelügyelet (SEC) elnöke bejelentette, hogy a hatóság heteken belül elindítja a régóta várt „innovációs mentességi” programját.
2026. 01. 07. 14:30
Megosztás:

Kínai külügyi szóvivő: Venezuela teljes körű szuverenitást élvez

Venezuela független állam, amely teljes körű szuverenitást élvez saját természeti erőforrásai és minden gazdasági tevékenysége felett - közölte Mao Ning, a kínai külügyminisztérium szóvivője szerdán a tárca szokásos sajtótájékoztatóján Pekingben.
2026. 01. 07. 14:00
Megosztás:

Csaknem ezerötszáz család kap 120 ezer forintos fűtéstámogatást

Csaknem másfélezer kisgyermekes család kap háztartásonként 120 ezer forintos fűtéstámogatást idén télen az ország legszegényebb 130 kistelepülésén - közölte a Magyar Máltai Szeretetszolgálat szerdán az MTI-vel.
2026. 01. 07. 13:30
Megosztás:

A Barclays beszállt a stabilcoin-versenybe – részesedést vásárolt az Ubyx digitális elszámolócégnél

A brit pénzügyi óriás, a Barclays, belépett a stabilcoin-infrastruktúra világába: részesedést vásárolt az amerikai Ubyx vállalatban, amely a szabályozott digitális pénzek elszámolását és kiegyenlítését kívánja forradalmasítani.
2026. 01. 07. 13:00
Megosztás:

Nagy fordulat az EURÓ és Dollár árfolyamában

Az EUR/USD árfolyamának mozgásában változás következett be: az emelkedő trend négy napja megtört, és a görbe eladási jelzést adott. Ugyanakkor érdemi lefelé mutató potenciál jelenleg nem látható - áll az OTP friss elemzői anyagában.
2026. 01. 07. 12:30
Megosztás:

MNB: tőzsdei befektetést ígért, veszteséges kereskedés lett a vége

A Magyar Nemzeti Bank (MNB) 160 millió forint bírságot szabott ki egy magánszemélyre jogosulatlanul pénzügyi szolgáltatás végzése miatt, mert közel százhatvan embertől gyűjtött pénzeszközöket, "szabad tőzsdei kereskedést" vagy "fix lekötést" ígérve nekik. A valóságban az átvett összeg töredékével végzett veszteségesen forex típusú, azaz devizapárokkal történő kereskedést - közölte a jegybank szerdán az MTI-vel.
2026. 01. 07. 12:00
Megosztás:

Venezuelai érdekeltségek Magyarországon - mekkora a kitettségünk?

A nemzetközi politikai események nyomán felerősödött az érdeklődés a venezuelai gazdasági kapcsolatok iránt, az OPTEN cégadatai azonban azt mutatják: a venezuelai tulajdonosi háttérrel rendelkező vállalkozások jelenléte és gazdasági súlya Magyarországon minimális.
2026. 01. 07. 11:30
Megosztás:

Budapest Airport: újra két futópályával üzemel a budapesti repülőtér

A Liszt Ferenc Nemzetközi Repülőtéren és környezetében szerda reggelre megszűnt a havazás, a légikikötő hajnal óta újra két futópályával üzemel, de a nap folyamán továbbra is előfordulhatnak késések vagy járattörlések - tájékoztatta a repteret üzemeltető Budapest Airport Zrt. szerdán az MTI-t.
2026. 01. 07. 11:00
Megosztás:

Hamarosan indulnak a banki díjemelések a vállalkozóknak, de most még befagyaszthatók a díjak

A vállalkozók hamarosan szembe találhatják magukat az évi rendszeres banki díjemelésekkel, amelyek költségnövelő hatással járnak. Egyes vállalkozások ezeket a változásokat beépíthetik az áraikba, míg mások költségcsökkentéssel reagálhatnak rá. A banki díjak emelkedése ellen azonban most még lehet védekezni néhány napig.
2026. 01. 07. 10:30
Megosztás:

Miért esik ma a kriptopiac?

Az elmúlt 24 órában enyhe visszaesést mutatott a teljes kriptopiaci kapitalizáció, miközben a Bitcoin is megállt az elmúlt napok emelkedése után. A mozgás hátterében elsősorban profitrealizálás áll, ami egy közel egyhetes rali után teljesen természetes piaci reakciónak számít.
2026. 01. 07. 10:00
Megosztás: