Energiaszektor és autógyártás gyengítette az európai piacokat, a BUX viszont csúcsra került
Az esést elsősorban a British Petrol 2,4%-os csökkenésén lehet tetten érni. Nehéz napja volt továbbá az 1,3%-kal eső autóipari szektornak, amelyet több német (BMW, Mercedes, Volkswagen, Daimler) és francia (Stellantis, Renault) gyártó részvényének csökkenése is jelzett. Emellett még kiemelhető az SAP 2,4%-os lejtmenete, miután a Bloomberg News kedden késő este arról számolt be, hogy az Egyesült Államok vizsgálatot folytat a német vállalattal szemben, mert állítólag amerikai cégekkel összejátszva a kormányzati szervek túlszámlázását tervezték az elkövetkező években.
A KKE-régió tőzsdéin kedvezőbb volt a hangulat, a cseh és lengyel indexek fél százalék körül emelkedtek. A cseh növekedés azután következett be, hogy a jegybank szerdán hetedik alkalommal csökkentette irányadó kamatlábát, az alacsony infláció és a gyenge gazdasági aktivitás közepette. A vágás megegyezett az elemzői konszenzussal; jelenleg 4,25%-on áll a cseh alapkamat. A cseh lazítással párhuzamosan Európában a svéd jegybank is vágott, 3,5%-ról 3,25%-ra csökkentve az alapkamatot.
Itthon a régiósnál is pozitívabb hangulat volt: a BUX 1,1%-os pluszban zárt, így elérte eddigi legmagasabb értékét. Ezt elsősorban a Richter 2%- os menetelése segítette, mely így szintén csúcsértékére került. Az OTP is szép teljesítményt mutatott: 1,2%-kal emelkedett, míg az MTelekom és a Mol kisebb növekedést mutattak szerdán. A pozitív hangulathoz hozzájárult, hogy a második negyedéves folyó fizetési mérleg egyenlege 2 milliárd euró volt, ami mind az első negyedéves 1,9 milliárdot, mind az általunk várt 1,8 milliárdos értéket meghaladta. A külfölddel szembeni nettó finanszírozási képesség GDP-hez viszonyítva 3,3%, míg az FDI nélkül számolt nettó külföldi adósságállomány 14,4% volt.
(Forrás: OTP Ébresztő)