Ennyi 5 és 11 év közötti gyermek kapta meg az első adag oltást az USA-ban
"Csak 10 napja indult a programunk és a gyerekek 10 százalékánál tartunk. Körülbelül 50 napba telt, amíg az első adag oltással a felnőttek körében elértük a 10 százalékot" - mondta Zients. "Amikor az 1950-es években a gyermekbénulás elleni védőoltást először beadták a gyermekeknek, körülbelül három hónapba telt, mire beadtak két és fél millió oltást" - tette hozzá az egészségügyi szakember.
Zients az adatokat ismertetve arról is beszélt, hogy a múlt héten 1,7 millió kisgyermeket oltottak be, ami körülbelül a duplája az azt megelőző héten mért adatoknak. A Joe Biden amerikai elnök vezette kormányzat becslése szerint szerdára - az 5 és 11 év közötti korcsoportba tartozó 28 millió gyermek közül - 2,6 millió kapta meg az első adag Pfizer-BioNTech oltóanyagot, amely számukra jelenleg az egyetlen engedélyezett vakcina.
Az előírások szerint a vakcinát két 10 mikrogrammos adagban, háromhetes különbséggel adják be a gyerekeknek. Ez a 12 éven felülieknek adott mennyiség egyharmada. A Pfizer egy korábbi tájékoztatóján közzétett tanulmány szerint az általuk kifejlesztett oltás kisebb dózisai biztonságosak az 5 és 11 év közöttiek esetében, valamint csaknem 91 százalékban hatékonyak a tünetekkel járó betegségek megelőzésében. A gyógyszergyártó vállalat reméli, hogy a kisebb adag miatt csökkennek a lehetséges mellékhatások.
Szakértők szerint hamarosan újabb mérföldkőhöz érkezhet a beoltottak száma az Egyesült Államokban. Az amerikai járványügyi és betegségmegelőzési központ (CDC) legfrissebb adatai szerint a 12 éves és ennél idősebb amerikaiak csaknem 80 százaléka megkapta az első oltást.
Anthony Fauci, a Fehér Ház járványügyi főtanácsadója szerdán ismételten arra hívta fel a figyelmet, hogy a koronavírus elleni vakcinák rendkívül hatékonyak a kórházi kezelés és a Covid-19 okozta halálesetek megelőzésében.
Az egészségügyi szakember beszámolója szerint Texas államban, szeptemberben a beoltatlan emberek 13-szor nagyobb valószínűséggel fertőződtek meg a koronavírussal, és 20-szor nagyobb valószínűséggel haltak bele a betegségbe, mint azok, akik a védettséghez szükséges összes oltásukat megkapták. Indiana államban a szeptember 30-án kezdődő héten 1447 embert szállítottak kórházba az új típusú koronavírus okozta Covid-19 miatt, közülük 10-en voltak teljesen beoltva - tette hozzá Fauci.