Enyhültek a kamatcsökkentési várakozások, tovább estek a tengerentúli részvényindexek
A közművek számottevő, illetve a pénzügyi és az ingatlanszektor mérsékelt erősödését nem számítva az S&P500 mindegyik szektorindexe pirosban zárt, a legnagyobb visszaesést a technológia, a kommunikáció és az egészségügy szenvedte el. Az oltásszkeptikus R.F. Kennedy Jr. jelölése az egészségügyi kabinet élére rosszul érintette a gyógyszercégeket, különösen a vakcinagyártókat: a Moderna 7, a Pfizer közel 5%-ot esett.
Az ultrafeldogozott élelmiszerekkel szemben is kritikus politikus várható kinevezésének hírére estek az üdítőgyártók: a Monster Beverage 7, a Keurig Dr Pepper 5%-ot esett, az fagyasztott burgonyás ételeket előállító Lamb Weston 6%-ot veszített értékéből. A korábbi napokhoz hasonlóan pénteken tovább estek a védelmi cégek és a kormányzati beszállítók a kormányzati hatékonyság növelését, a valószínű kiadáscsökkentést célzó szerv (DOGE) tervezett felállításának hírére. Az Applied Materials 9%-ot zuhant, miután a várakozásoknál alacsonyabb negyedéves bevételt prognosztizált. Az Nvidia és a Broadcom 3% feletti mínuszban zárta a napot, de pirosban zárt kivétel nélkül az S&P500 mindegyik félvezetőgyártója.
A hét egészét tekintve az S&P500 bő 2, a Nasdaq Composite 3% felett esett, a Dow 1,2%-ot csúszott vissza.
2-2,5%-kal esett a nyersolaj ára pénteken, heti összevetésben a Brent közel 4, a WTI közel 5%-kal került lejjebb. A kínai nyersolaj-feldolgozás októberben 4,6%-kal csökkent, ami a lassuló gyári termelés és a tartós keresleti problémák miatt következett be. Emellett az IEA és az OPEC is lefelé módosította a globális kereslet növekedésére vonatkozó előrejelzését. Az OPEC mérsékelte 2024-és és 2025-ös keresleti előrejelzését a kulcsfontosságú piacok, mint Kína és India gyengeségére hivatkozva. Az árakat tovább az erősödő dollár is nyomás alatt tartja.
(Forrás: OTP Ébresztő)