Ereszt a fintech lufi - rekord zuhanás a digitális pénzügyek piacán

A csúcsokat döntő 2021-es év után tavaly újabb magasságokat várt a világ a digitális pénzügyek piacától. Erre azonban még sokáig kell várni, a 2022-es év ugyanis a negatív rekordoké volt. A tőzsdén jegyzett fintechek teljesítményét mérő Peak Fintech Index 56 cége egy év alatt értéke mintegy 50%-át vesztette el. Tavaly elapadtak a befektetői pénzcsapok, zuhanni kezdtek a cégértékek, tömeges elbocsátások kezdődtek, és sorra dőltek be a fintech cégek. A Peak és a Fintech.hu kiadványa, a Fintech Sparks a tavalyi év kiemelkedő sikereit, bukásait és trendjeit mutatja be hazánkban és a nagyvilágban.

Ereszt a fintech lufi - rekord zuhanás a digitális pénzügyek piacán

A digitális pénzügyek elmúlt éve az ezredforduló „dotcom lufijának” idejére emlékeztet, amikor a befektetők hatalmas elánnal fektették tőkéjüket internetes cégekbe. Ekkor szinte bármilyen, internethez kapcsolódó vállalkozás jelentős forráshoz juthatott. A piaci túlértékelést vállalatokat bedöntő konszolidáció követte. Azonban, ahogy a dotcom lufi kipukkadásával sem szűnt meg az internetes cégek piaca, látható, hogy a tisztulás után egy erősebb fintech ágazat is velünk marad. A vízválasztó tavalyi év után 2023-ban eldőlhet, mely fintech cégek maradnak talpon és kezdenek el szárnyalni.

Hideg zuhany a túlfűtött piacnak

A koronavírus a várakozások ellenére nem törte le a túlértékelt piacot. Sőt, a lakosság pénzügyi stimulusa és a digitális technológiát övező optimizmus olaj voltak a tűzre - 2021-ben rekordévet zárt a piac. A makrogazdasági folyamatok, a járványt követő zavarok a nemzetközi ellátási láncokban, az orosz-ukrán háború hatásai, a kiugró infláció és magas kamatok nem hagyták érintetlenül a fintech szektort sem.

Tavaly már világosan látszott, hogy megérkezett a konszolidáció. Erre a Peak Fintech Index megdöbbentő értéke is rámutat. A klasszikus piaci kapitalizáció-alapú mutatószám 56 nemzetközi, tőzsdén jegyzett fintech céget vizsgál. Ezek a cégek pedig a tavalyi évben értékük több mint 50%-át vesztették el. A jelentős leértékelődés tükrözi a szektorral szemben támasztott irreális várakozásokat. A legnagyobb pénzügyi-technológiai cégek 50% feletti értékvesztése ugyanis kiemelkedő a piacon, hiszen a pénzügyi szektor mindössze 10% körüli esést produkált 2022-ben, míg a technológiai cégek összértéke nagyjából 30%-kal csökkent. A 2021-es 41 fintech tőzsdei bevezetéssel szemben tavaly pedig mindössze 2 fintech IPO ment végbe.

A kimagasló leértékelődés mögött a túlhevült piac és befektetői hype áll. A tavalyi év megmutatta, hogy életképes és fenntartható üzleti modell és profit nélkül a tőkebevonások ellenére is elhullanak a nagy reményű fintechek.

Tovább uralkodnak a hagyományos szereplők

Korábban sokan gondolták, hogy a fintechek idővel átveszik majd a bankok szerepét. Mostanra látszik, hogy ez nem így lesz, hiába vannak nagy hatással a pénzügyi szektorra az innovatív szereplők. 2022-ben sem volt jó éve azoknak, akik a hagyományos pénzügyi szolgáltatók leváltására törekednek.
Az open banking a vártnál gyengébben fejlődik. A nyílt bankolás, egy harmadik fél belépésének feltétele lenne, hogy a bankok az ügyfél adatokat a fintechek előtt is megnyissák, de az ígéretekhez eddig kevés jelentős eredmény társult.

A neobankoknak is kijózanító éve volt, kiderült, hogy a tőkebevonások mellett a fennmaradáshoz nyereséges működésre és kritikus tömegek elérésére lenne szükség, ami csak kevesek számára reális célkitűzés.

Még nehezebb időszak van az online brókerek háta mögött. A hagyományos vagyonkezelők innovációja megtörte a fintechek lendületét, akiknek helyzetét a piacok visszaesése és a kriptovaluták gyengélkedése is nehezíti.

Akik idén is befutók voltak

Az online fizetések népszerűsége és volumene továbbra is töretlenül növekszik. A fejlődő piacok növekedése is folytatódott, egyre több országban jelennek meg széles körben a fintech megoldások. Különösen erős éve volt a PFM (személyes pénzügyi menedzsment) megoldásoknak. Segítségükkel az ügyfelek költséghatékonyabbá válhatnak és kiiktathatják szükségtelen kiadásaikat. A gazdasági nehézségek a kkv-hitelezés fellendülését is elősegítették.

A magyar fintechek erős évet zártak. Rekordot döntött a SEON, a magyar fintech szektor zászlóshajójának számító startup. Vezető szerepét áprilisban egy 94 millió dolláros tőkebevonási körrel szilárdította meg. A befektetés abszolút rekord a hazai fintech szektorban.

Megérkezett az első magyar BNPL szolgáltató, a PastPay. A Péntech csapatának legújabb projektje cégeknek értékesítő webshopokat szolgál ki a cseh, a lengyel, a német és a szlovák piacon is. A PastPay érkezését később három másik BNPL szolgáltató követte.

Az innovatív biztosítási ágazat is sikeres évet zárt. Az Allianz Hungária 2022-ben kezdte el használni az Insurwiz blockchain megoldásait egyes termékeinél. Az Euroleasing a Cristónak szavazott bizalmat: az insurtech autós szuperappja alapján fejleszt mobilalkalmazást a lízing vállalatnak. Az UNIQA itthon elindított insurtech projektje, a Cherrisk is jó úton halad a nyereségesség felé.

A fintech velünk marad

A piac természetes szelekciója és a kedvezőtlen makrokörnyezet idén kétszeresen tizedelte a szektor szereplőit. Az azonban már most világos, hogy az iparág nem fog eltűnni a korábbi befektetői lelkesedés csökkenésével sem.

"A konszolidálódó piacon megerősödő, profitba forduló cégeket, töretlen ügyféligényt és erősödő versenyt látunk. Ahogy a világgazdasági nyomás enyhül, és újraindul a globális növekedés, a fintech piac a nagy nyertesek között lesz, hiszen egy megszilárdult, letisztult piacra érkezhet újra tőke és erő" – tette hozzá Suppan Márton, a Peak alapítója.

Az eMAG megint megtévesztette a magyarokat, 235 milliós bírságot fizet

Több jogsértést is elkövetett az eMAG Magyarország Kft. – tárta fel a Gazdasági Versenyhivatal (GVH). A romániai központú e-kereskedelmi cég több szempontból is tisztességtelen kereskedelmi gyakorlatot folytatott és nem megfelelően tájékoztatta a magyar vásárlókat. A GVH Versenytanácsa ezért 235 millió forint bírságot szabott ki a webáruházat működtető vállalkozásra. A cég elismerte a jogsértéseket és lemondott a jogorvoslati jogáról, így a kiszabott bírság biztosan befolyik a magyar központi költségvetésbe. Az eMAG nem először került a GVH látókörébe, a magyar nemzeti versenyhatóság korábban – árfeltüntetéssel kapcsolatos jogsértések miatt – már több alkalommal is megbírságolta a céget, illetve jogelődjeit.
2026. 01. 30. 22:00
Megosztás:

Solana árfolyam-előrejelzés: Kitörés küszöbén? A Dogecoin gyengül, miközben a Digitap előretör az új befizetési funkcióval

A közelmúltban a kereskedők a SOL esetleges árfolyam-kitörésére fókuszálnak, míg a Dogecoin árfolyama volatilitást mutatott. Yuna influenszer szerint a SOL akár 300 dollárig is emelkedhet, míg a BitGuru optimista a DOGE növekedési lehetőségeit illetően. Bár sokakat izgatnak ezek a „legjobb altcoin-vásárlási lehetőségek”, sokan más projektek felé is fordulnak.
2026. 01. 30. 21:00
Megosztás:

A paksi atomerőmű több mint 16 ezer gigawattóra áramot termelt 2025-ben

Az MVM Paksi Atomerőmű Zrt. 2025-ben 16 097,9 gigawattóra áramot termelt, amely - az év során végrehajtott négy főjavítás mellett is - az erőmű történetének második legmagasabb termelési eredménye - közölte az atomerőmű pénteken az MTI-vel.
2026. 01. 30. 20:00
Megosztás:

Bitcoin ár összeomlás után lép a porondra a Binance – Új tervvel csillapítanák a piaci pánikot

2026. január 29-én a kriptovaluta-piac ismét megmutatta, milyen gyorsan fordulhat a hangulat az eufóriából a félelembe. A Bitcoin árfolyama drámai zuhanásba kezdett, magával rántva a teljes piacot. A befektetők még fel sem ocsúdtak a történtekből, amikor a legnagyobb kriptotőzsde, a Binance váratlan bejelentéssel állt elő: új stratégiát hirdetett a Bitcoin volatilitásának kezelésére.
2026. 01. 30. 19:00
Megosztás:

A Mol stratégiai partnerséget kötött Líbia nemzeti olajvállalatával

A Mol-csoport stratégiai partnerséget kötött Líbia nemzeti olajvállalatával (National Oil Corporation, NOC), a Budapesten aláírt szándéknyilatkozat a két társaság szénhidrogén-kutatási, nyersolaj-kereskedelmi és technológiai-innovációs együttműködését alapozza meg - közölte a Mol pénteken az MTI-vel.
2026. 01. 30. 18:00
Megosztás:

Megszületett a bérmegállapodás a Magyar Postánál

Megszületett a megállapodás a 2026. évi bérfejlesztésről a Magyar Posta és a Postás Szakszervezet között, a kétéves bérmegállapodásban a 2026. évre eredetileg rögzített 7 százalékos bérfejlesztési mérték 10 százalékra emelkedik, és növekszik a béren kívüli juttatások keretösszege bruttó 420 000 forintra - közölte a Magyar Posta pénteken az MTI-vel.
2026. 01. 30. 17:00
Megosztás:

Ingyenes egészségügyi továbbképzés indult bölcsődei dolgozóknak

A Kulturális és Innovációs Minisztérium a Bethesda Gyermekkórházzal és a Magyar Bölcsődék Egyesületével közösen ingyenes egészségügyi továbbképzést indított bölcsődei dolgozóknak - jelentette be a tárca családokért felelős államtitkára pénteken Miskolcon, az első képzés helyszínén.
2026. 01. 30. 16:30
Megosztás:

NGM: 100 milliárd forintos akciótervvel segítjük a vendéglátó szektort

A kormány kiemelten kezeli a turizmus egyik legfontosabb húzóágazatának számító vendéglátó szektor helyzetét, és folyamatosan azon dolgozik, hogy az éttermek mindennapi működését könnyebbé tegye - közölte a Nemzetgazdasági Minisztérium (NGM) az MTI-hez pénteken eljuttatott közleményében.
2026. 01. 30. 16:00
Megosztás:

Az EU 63 millió euró humanitárius segélyt juttat a mianmari menekülteknek

Az Európai Bizottság 63 millió eurót különített el humanitárius segélyre a mianmari fegyveres konfliktus által sújtott lakosság, valamint a szomszédos országokban, különösen Bangladesben élő rohingja menekültek megsegítésére.
2026. 01. 30. 15:30
Megosztás:

Van értelme „AI-lufiról” beszélni?

Az elmúlt években példátlan mértékű beruházási hullám indult el a mesterséges intelligencia körül: az adatközpontok, chipek, nagy teljesítményű processzorok, hálózati infrastruktúra, hűtési rendszerek és adatkezelő szoftverek százmilliárd dolláros nagyságrendben vonzzák a tőkét. A kulcskérdés azonban nem az, hogy van-e technológiai áttörés, hanem az, hogy megtérül-e ez a befektetett tőke. Erre keresi a választ Szitás Lóránt, a globális, Magyarországon is elérhető befektetési szolgáltató, az XTB piaci elemzője.
2026. 01. 30. 15:00
Megosztás:

A HONOR gyorsuló növekedése Kelet-Közép-Európában

A HONOR, mint globális technológiai márka, amely az okos mobileszközök fejlesztésére és innovációjára fókuszál, továbbra is dinamikus növekedést mutat a nemzetközi piacokon.
2026. 01. 30. 14:30
Megosztás:

Tavaly 2,4 millióan utaztak a BAHART kompjain és hajóin

A Balatoni Hajózási Zrt. (BAHART) hajóin és kompjain tavaly csaknem 2,4 millióan utaztak, ami az elmúlt 30 év egyik legjobb teljesítménye és 53 ezerrel haladja meg a 2024-es forgalmi adatokat - közölte a társaság pénteken az MTI-vel.
2026. 01. 30. 14:00
Megosztás:

A Wizz Air hosszú távon elkötelezett a magyar piac iránt

A Wizz Air továbbra is hosszú távon elkötelezett a magyar piac iránt, a jövőben is törekednek a stabilitásra, a megbízhatóságra, a kiszámíthatóságra - hangsúlyozta Váradi József, a légitársaság vezérigazgatója pénteken háttérbeszélgetésen, Budapesten.
2026. 01. 30. 13:30
Megosztás:

Hat év alatt négyszeresére nőtt a Kifli.hu árbevétele Magyarországon

Hat éve kezdte meg működését a Kifli.hu, a cseh Rohlik Group magyarországi leányvállalata. A minőségi termékeket kínáló online szupermarket árbevétele 2020 és 2024 között közel négyszeresére emelkedett, miközben a vállalat továbbra is beruházási fázisban működik a magyarországi piacon.
2026. 01. 30. 13:00
Megosztás:

Megszólalt az 5-ös lottó nagynyertese! Ki ő?

Véletlenből milliárdok – nyilatkozott az Ötöslottó nagynyertese: szerencsejátéktörténelmi pillanat az, hogy hosszú idő óta először osztja meg az Ötöslottó egyik nagynyertese sorsfordító történetét a nagyközönséggel.
2026. 01. 30. 12:19
Megosztás:

Közeledik az élelmiszerlánc-felügyeleti díj fizetési határideje

Február elején esedékes az élelmiszerlánc-felügyeleti díj második részletének befizetési határideje. A díjat az élelmiszerlánc-felügyelet alá tartozó tevékenységet végző személyeknek és vállalkozásoknak kell fizetniük - hívta fel a figyelmet pénteken a Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV).
2026. 01. 30. 12:00
Megosztás:

Nem okoztak különösebb meglepetést a magyar GDP adatok

Ma reggel tette közzé a KSH a tavalyi negyedik negyedéves GDP adatra vonatkozó első gyorsbecslését. Ezek szerint a bruttó hazai termék volumene az időszakban a nyers adatok szerint 0,7, a szezonálisan és naptárhatással kiigazított és kiegyensúlyozott adatok szerint pedig 0,5 százalékkal nőtt éves összehasonlításban.
2026. 01. 30. 11:30
Megosztás:

Jász-Nagykun-Szolnok vármegyében egy lúd telepen tűnt fel a madárinfluenza

Jász-Nagykun-Szolnok vármegyében egy májhasznú lúd telepen igazolta a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) laboratóriuma a magas patogenitású madárinfluenza vírus jelenlétét. Az érintett állomány felszámolása folyamatban van - jelentette be a hivatal pénteken a honlapján.
2026. 01. 30. 11:00
Megosztás:

Fizikai munkások órabére Magyarországon - mennyi most?

2025 negyedik negyedévének végére 2290 forint volt a fizikai munkát végző szak- és betanított munkások átlagos bruttó órabére a Trenkwalder közel 7 ezer fő béradatait feldolgozó elemzése szerint. Ez 7,5 százalékos növekedést jelent az előző év hasonló időszakában tapasztalt 2130 forintos értékhez képest. A felsőbb bérkategóriákban ettől alig elmaradó mértékű növekedés zajlott ebben az időszakban: a Moore Hungary több mint 60, zömmel nemzetközi tulajdonú hazai vállalat mintegy 500 középvezetője esetében 2024 negyedik negyedévéhez képest 7,1 százalékos bérnövekedést tapasztalt.
2026. 01. 30. 10:30
Megosztás:

Fizikai munkások órabére Magyarországon - mennyi most?

2025 negyedik negyedévének végére 2290 forint volt a fizikai munkát végző szak- és betanított munkások átlagos bruttó órabére a Trenkwalder közel 7 ezer fő béradatait feldolgozó elemzése szerint. Ez 7,5 százalékos növekedést jelent az előző év hasonló időszakában tapasztalt 2130 forintos értékhez képest. A felsőbb bérkategóriákban ettől alig elmaradó mértékű növekedés zajlott ebben az időszakban: a Moore Hungary több mint 60, zömmel nemzetközi tulajdonú hazai vállalat mintegy 500 középvezetője esetében 2024 negyedik negyedévéhez képest 7,1 százalékos bérnövekedést tapasztalt.
2026. 01. 30. 10:30
Megosztás: