Erősödtek az európai tőzsdék a közeledő EU–USA vámalku és az autóipar szárnyalása nyomán

A tárgyalások az elmúlt hetekben lassan haladtak, a befektetők pedig abban reménykednek, hogy az augusztus 1-jei határidő előtt sikerül megállapodásra jutni. Az Európai Bizottság korábban 93 milliárd euró nagyságú, amerikai importtermékre kivetendő ellenintézkedést helyezett kilátásba, amennyiben a tárgyalások kudarcba fulladnak.
A Stoxx600 index 1%-os emelkedéssel zárt, ami közel egy hónapja a legnagyobb napi nyereség. A vezető nyugat-európai indexek jól teljesítettek, a német DAX 0,8%-kal, a francia CAC40 és az olasz FTSE MIB több mint 1,3%-kal, míg a brit FTSE 100 0,4%-kal emelkedett. Az európai autóipari részvények 3,9%-kal ugrottak meg, ami közel egy hónapja a legnagyobb napi emelkedés. A Stellantis, a Mercedes-Benz, a Volkswagen és a Porsche részvényei 4,8–11,4% közötti pluszban zártak.
A befektetők a vállalati gyorsjelentésekre is figyeltek. A technológiai szektor gyengélkedett, miután az SAP 4,1%-ot esett: bár a negyedéves árbevétel és eredmény meghaladta a várakozásokat, a cég nem emelte meg éves előrejelzését, ami csalódást keltett a befektetők körében. Az ASM International 10,4%-os eséssel a legnagyobb vesztes volt a benchmark indexben, miután a chipgyártó berendezéseket előállító vállalat a vártnál gyengébb második negyedéves megrendelési adatokat közölt. A Nokia 7,6%-ot esett, miután a finn vállalat csökkentette a 2025-ös bevételeire vonatkozó előrejelzését. Az SSAB részvényei 9%-kal gyengültek, mivel a második negyedéves eredmények elmaradtak a várakozásoktól. Az UniCredit 3,6%-kal erősödött, miután a bank a vártnál jobb negyedéves eredményt jelentett, és emelte éves előrejelzését.
Ez egy nappal azután történt, hogy a kormányzattal való konfliktus miatt a bank visszavonta felvásárlási ajánlatát a Banco BPM-re.
A fogyasztói bizalom júliusban 0,6 ponttal -14,7-re javult az euróövezetben, a júniusi -15,3-hoz képest, és ezzel jobb lett a vártnál is, mivel a piac -15 pontot prognosztizált. Ennek ellenére a bizalmi szint még mindig jócskán elmarad a hosszú távú átlagtól.
A KKE-régiós indexek a nyugatiakhoz képest mérsékeltebben növekedtek, a BUX 0,6%-ot, a lengyel WIG 0,5%-ot, a cseh PX 0,85%-ot emelkedett. A hazai blue chipek vegyesen zártak, az OTP és a Mol 1% feletti pluszban zárt, míg a Richter és a Magyar Telekom árfolyama csökkent. A TTF gáz ára 1,3%-kal emelkedett.
(Forrás: OTP Ébresztő)