Erre figyeljenek a cégek a legújabb szankciós szabályok alapján

Az ukrán-orosz háborúra reagálva az Európai Unió nemrég elfogadta a 17. számú szankciós csomagot, újabb gazdasági korlátozásokkal sújtva Oroszországot. A cél változatlan: megnehezíteni a háború folytatását, elzárni az orosz hadiipart a kritikus technológiáktól, és visszaszorítani az energiaexportból származó bevételeket. Ugyanakkor az új csomag már nemcsak az orosz szereplőkre fókuszál: a szabályozás közvetve bármelyik magyar céget érintheti. A cégeket érintő fontosabb tudnivalókról dr. Bognár Alexandrával és dr. Suller Noémivel, a Schönherr Hetényi Ügyvédi Iroda munkatársaival beszélgettünk.

Erre figyeljenek a cégek a legújabb szankciós szabályok alapján

Kezdjük az elején: mi a célja a legújabb szankciós csomagnak?

Az Európai Unió a Krím félsziget annektálása és az orosz-ukrán fegyveres konfliktus kirobbanása óta számos korlátozó jellegű szankciót vezetett be Oroszországgal szemben. Ezeket rendezte az Európai Unió úgynevezett szankciós csomagokba, szám szerint most tartunk a 17.-nél.

A legújabb szankciós csomag fő célja továbbra is az, hogy Oroszország számára minél költségesebbé tegye a háborút (ezzel mintegy elriasztva annak folytatásától), egyúttal pedig korlátozza a katonai célú technológiákhoz való hozzáférését, mérsékelje az energiahordozók exportjából származó bevételeit. Ugyancsak fontos célja volt az Európai Uniónak, hogy az eddigi kiskapukat is bezárja – magyarázza dr. Suller Noémi. Így például 189 darab, az olajszállítási tilalmak kijátszására szolgáló, úgynevezett orosz árnyékflottához tartozó hajót vett fel a kikötőhasználati és szolgáltatásnyújtási tilalommal érintett hajók jegyzékébe.

Üzleti partnerek: lehetőség vagy veszélyforrás?

A 17. szankciós csomag további 31 olyan – köztük török és szerb - céget vett fel a szankciós listájára, amelyek közvetlenül, vagy akár közvetve támogatják Oroszországot a háborúban, vagy valamilyen szinten érintettek a szankciók kijátszásában. A gazdasági tilalmak betartása tehát azért kiemelten fontos, mert akár a közvetett érintettség is elegendő lehet egy cég listára kerüléséhez. A magyar cégek számára ez azt jelenti, hogy nem elég pusztán azt figyelni, kivel kötnek szerződést, azt is tudniuk kell, hogy az adott üzleti partner kivel üzletel tovább (vagy rajtuk kívül) – vázolja fel dr. Bognár Alexandra.

Nézzünk egy konkrét példát: mikor bukhat meg egy magyar cég?

A cégeknek résen kell lenniük, hiszen akár közvetetten is támogathatják Oroszország hadiiparát, ha egy olyan céggel üzletelnek, amely akár közvetlenül, akár láncolatban egy másik cégen keresztül közvetetten hozzájárul az orosz hadsereg működéséhez, fejlesztéséhez vagy a háborús tevékenységekhez szükséges eszközök előállításához. Ez történhet például olyan ún. kettős felhasználású termékek – többek között fegyverek, alkatrészek, technológiák - szállításával, haditechnológiát támogató kutatás-fejlesztési támogatással, vagy logisztikai, pénzügyi vagy egyéb üzleti együttműködéssel. Képzeljük el, hogy egy magyar cég mikrochipet exportál egy török üzleti partnerének. A mikrochipet eredetileg ipari automatizálásra szánták, de az katonai célra - például drónokban, rakéták irányítórendszereihez - is felhasználható. Ha a török üzleti partner ezt a mikrochipet továbbértékesíti Oroszországnak, a magyar fél az úgynevezett "No Russia" klauzulával nem zárta ki szerződésben az oroszországi újrakivitelt, akkor megsértheti a szankciós szabályokat. Különösen igaz az akkor, ha ráadásul tudta vagy tudnia kellett volna, hogy a mikrochipek végső rendeltetési helye igazából Oroszország – teszi hozzá dr. Suller Noémi.

Az újonnan korlátozás alá kerülő termékek

Az új szankciók kibővítették a korlátozások alá eső kettős felhasználású és fejlett technológiai termékek körét az energiahordozó anyagok vegyi prekurzoraira. Ennek oka az, hogy bizonyított, hogy ezeket orosz rakéták hajtóanyagaként használják. Következésképpen olyan anyagok, mint a nátrium-klorát, a kálium-klorát, az alumíniumpor, a magnéziumpor és a bórpor is exportkorlátozások hatálya alá esik.

A másik nagy termékkör, amelyet érintenek az új szankciók, a nagy pontosságú számítógépes numerikus vezérlésű (CNC) gépi eszközök alkatrészei és pótalkatrészei. Habár a gépi eszközökre nagyrészt vonatkoznak a korábbi szankciók, a tilalom az olyan pótalkatrészekre is ki lett terjesztve, mint a golyóbetétes mozgató csavarszerkezetek és a kódolók, ezek ugyanis elengedhetetlenek Oroszországnak ahhoz, hogy fenntartsa a katonai rendszert kiszolgáló ipari bázisát. Következésképpen az ilyen anyagokkal és alkatrészekkel kereskedő, forgalmazó vagy gyártó magyar cégeknek a lehető legnagyobb gondossággal kell eljárniuk tevékenységük során – hívja fel a figyelmet dr. Bognár Alexandra.

Mit tehetnek a magyar cégek, hogy elkerüljék a szankciós listára kerülést?

A kulcs a megfelelő elővigyázatosság és egy dokumentált kockázatkezelési folyamat kialakítása. A szankciós átvilágítás elengedhetetlen része minden olyan cég működésének, amely nemzetközi partnerekkel dolgozik, exportál, vagy importál. Az átvilágítás magában foglalja a szankciós listák ellenőrzését, valamint az üzleti partnerek tulajdonosi hátterének vizsgálatát.

Mit is jelent ez? Ellenőrizni kell a beszállítókat, vevőket, disztribútorokat olyan szempontból (is), hogy nem állnak-e szankciós intézkedés alatt, vagy nem irányítja-e őket szankcionált személy. Meg kell vizsgálni, hogy az érintett termékek vagy szolgáltatások nem tartoznak-e katonai, kettős felhasználású vagy más, szankcióval érintett kategóriába. Fontos a termékek, szolgáltatások eredetének, rendeltetési helyének és az útvonalaknak a feltérképezése, különösen abban az esetben, ha szankcióval sújtott országok is érintettek. Végezetül pedig az áru vagy szolgáltatás végfelhasználójának és végfelhasználásának vizsgálata is szükséges, hogy kizárható legyen a szankciós jogsértés – mondja dr. Suller Noémi.

Sőt, az uniós exportőröknek szerződésben kell a "No Russia" klauzulával kifejezetten megtiltani az eladott termékek vagy szolgáltatások Oroszországba történő továbbértékesítését vagy katonai célú felhasználását – teszi hozzá dr. Bognár Alexandra.

Nyugdíjasok figyelem! Az élelmiszer utalvánnyal a postás csak egyszer csengethet

Újabb bomba a nyugdíjasoknak: csak egyszer viszi ki a postás a címre a kormány adományát, a 30 ezer forintos élelmiszer utalványt, s aki nincs otthon a kézbesítéskor, az bottal ütheti a nyomát.
2025. 07. 12. 06:46
Megosztás:

Szuperszámítógép figyeli az M1-M7 közös bevezető szakaszán a forgalmat

Világviszonylatban is kiemelkedő fejlesztés zárult le az M1-M7 autópálya közös szakaszán: a napokban helyezték üzembe azt a szuperszámítógéppel kiegészített rendszert, amely a forgalom valós idejű érzékelése és modellezése révén a jövő közúti közlekedésének alapvető építőeleme lesz - közölte a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem (BME) pénteken az MTI-vel.
2025. 07. 12. 06:00
Megosztás:

Új fokozatra kapcsol a Demján Sándor 1+1 Program – elindultak a kifizetések, az első 100 vállalkozás már meg is kezdhette tervezett fejlesztéseit

A Kormány Magyarország forrásait a magyar családok és vállalkozások támogatására fordítja és mindent megtesz a hazai kkv-k termelékenységének növelése, méretugrásuk elősegítése és beruházásaik támogatása érdekében.
2025. 07. 12. 05:00
Megosztás:

3%-os hitellel itt lehet esély új építésű lakásra

Az új Otthon Start Program sokak számára nyitja meg a lehetőséget, hogy végre saját otthonba költözzenek – akár új építésűbe is. Kérdés viszont, hogy hány darab olyan új építésű ingatlan létezik, ami megfelel a feltételeknek? A Duna House adatai szerint ilyen jellegű megoldás leginkább a budapesti külső kerületekben, valamint egyes agglomerációs településeken és vidéki nagyvárosokban jöhet szóba az első lakást keresőknek.
2025. 07. 12. 04:00
Megosztás:

Hazánk jó befektetési piac, de érdemes megválogatni a papírokat

Az elmúlt fél évben soha nem látott ütemben alakultak át a nemzetközi gazdaság erővonalai, melyek pillanatnyi irányát talán legpontosabban a befektetési piacok trendjei mutatják. Az Egyesült Államok és az Európai Unió közti kereskedelmi megállapodás, a dollár árfolyamának és szerepének változása, a közép-európai és feltörekvő piacok fellendülése mind meghatározó tényezői lesznek az idei második félév gazdasági folyamatainak.
2025. 07. 12. 03:00
Megosztás:

Nyugdíjreform magyar módra! Előbb mehetnek nyugdíjba a férfiak, mint a nők?

Az egységes nyugdíjrendszer 2011-es bevezetése óta időről időre felmerül az igény a rendszer átalakítására vagy javítására. A leggyakrabban visszatérő javaslat az, hogy a férfiak számára biztosítsanak valamilyen kedvezményt, amely lehetővé tenné számukra a korábbi nyugdíjba vonulást.
2025. 07. 12. 02:00
Megosztás:

Hogyan fogyjak le 20 kilót könnyen és gyorsan?

Mégis hogyan fogyjak le? - Sokak álma, mások kétségbeesett vágya, hogy gyorsan, lehetőleg minél kevesebb szenvedéssel megszabaduljanak 20 kiló feleslegtől. Ez a cél első hallásra ijesztőnek tűnhet, hiszen a 20 kiló jelentős mennyiség, és a legtöbb divatdiéta, villámmódszer inkább csak ideiglenes eredményeket produkál. De vajon lehetséges-e mégis könnyen és gyorsan leadni ezt a súlyt? A válasz: igen, de fontos megérteni, hogy mit jelent valójában a könnyű és a gyors.
2025. 07. 12. 01:00
Megosztás:

Eldőlt! A nyugdíjakkal ez történik, ha Magyarország bevezeti az EURÓ-t

Az alábbi pénzügyi elemzői összefoglaló a magyar euróbevezetésről és annak nyugdíjakra gyakorolt hatásáról megbízható források alapján készült.
2025. 07. 12. 00:05
Megosztás:

Kerékpáros sebességkorlátozás tesztelését kezdik meg Hollandiában

Holland önkormányzatok a jövő év elejétől kísérleti jelleggel kötelező vagy ajánlott sebességkorlátozást vezethetnek be a kerékpárokra; a teszt a közlekedési szabályok kiigazításának szükségességét méri fel - tájékoztatott az NL Times című, angol nyelvű holland hírportál pénteken.
2025. 07. 11. 23:00
Megosztás:

Oroszország Franciaországot jelölte meg legfőbb európai ellenfelének

A francia vezérkari főnök szerint Moszkva Franciaországot jelölte meg legfőbb ellenfeleként Európában. Thierry Burkhard ennek okát mindenekelőtt abban látja, hogy Párizs támogatja az Oroszország által megtámadott Ukrajnát.
2025. 07. 11. 22:00
Megosztás:

Történelmi csúcson a Bitcoin: 118 000 dollár fölé száguldott a kriptovaluta – Mi áll a szárnyalás mögött?

A Bitcoin áttörte a 118 000 dolláros álomhatárt, ezzel új történelmi csúcsot állított fel. De nem csupán a piaci lendület hajtja: politikai hátszél, új jogszabályok és a befektetői bizalom példátlan erősödése egyaránt táplálja az emelkedést. Lássuk, mi áll a kriptovilág legújabb eufóriája mögött!
2025. 07. 11. 21:10
Megosztás:

A migráció miatt növekszik az EU népessége

Az Európai Unió népessége a negyedik egymást követő évben növekedett, január elsején elérte a 450,4 milliót, ami 1 070 702-vel több az előző évinél, az uniós népességnövekedés főként a migrációnak tulajdonítható - közölte az uniós statisztikai hivatal, az Eurostat pénteken.
2025. 07. 11. 21:00
Megosztás:

A kisnyugdíjak megduplázását szorgalmazza a DK

A kisnyugdíjak megduplázását sürgette pénteki online sajtótájékoztatóján Gy. Németh Erzsébet, a Demokratikus Koalíció (DK) alelnöke.
2025. 07. 11. 20:00
Megosztás:

A Katolikus Karitász tízmillió forint azonnali támogatást különített el a károsultaknak

Tízmillió forint azonnali támogatást különít el a Katolikus Karitász az e hét elején az országon végigsöprő viharok miatt nehéz helyzetbe került családok számára.
2025. 07. 11. 19:00
Megosztás:

A lakásokban több mint 7,5 milliárd, a vállalatoknál, intézményeknél csaknem 2 milliárd forintnyi kár keletkezett

A héten rendkívüli erejű vihar csapott le Magyarországra, az első három napon a Mabisz-tagbiztosítókhoz érkezett kárbejelentések alapján 45 734 lakásban 7 milliárd 526 millió forint kár keletkezett, ezáltal a lakásokban a vihar átlagosan 165 ezer forintnyi kárt okozhatott. A vállalatok, intézmények, önkormányzatok 1700 káreseményt jelentettek be, 1 milliárd 941 millió forint értékben - közölte a Magyar Biztosítók Szövetsége (Mabisz) pénteken az MTI-vel.
2025. 07. 11. 17:30
Megosztás:

Ha több hitelük lenne az embereknek, az előnyösebb lenne a magyar gazdaságnak

Noha a hazai háztartások alacsony eladósodottsága első ránézésre előnyös adottságnak tűnik, ugyanakkor több kutatás is rámutat: bizonyos esetekben a magasabb – de nem extrém – hitelállomány kifejezetten serkentőleg hat a gazdaságra, és a lakosság jóléte szempontjából is előnyös. Az MBH Elemzési Centrum szakértői szerint a magyarországi háztartási adósságállomány jelenleg alacsonyabb a régiós átlagnál, s így valószínűleg a növekedési szempontból optimális szinttől is elmarad.
2025. 07. 11. 17:00
Megosztás:

Nyár, diákmunka, első fizetés – és az első pénzügyi döntések

Játékkonzol, robogó, nyári utazás vagy egy régóta vágyott ruhadarab – ki ne emlékezne arra, mire költötte élete első fizetését? És mire gyűjtenek a mai fiatalok? A nyári szünetben sok kamasz és fiatal találkozik először a munka világával, így most különösen aktuális a kérdés.
2025. 07. 11. 16:30
Megosztás:

Egyedülálló élménygazdaságot alakítanak ki a gödöllői egyetemen

Egyedülálló növénytermesztési és állattenyésztési bemutatókertet alakítanak ki Gödöllőn, a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem (MATE) Szent István Campusán - jelentették be pénteken a helyszínen tartott sajtótájékoztatón.
2025. 07. 11. 16:00
Megosztás:

Gyorsult az éves infláció Romániában

Júniusban 5,66 százalékra gyorsult az éves infláció Romániában - közölte pénteken az Országos Statisztikai Intézet (INS).
2025. 07. 11. 15:30
Megosztás:

Michelin-csillagos étterem séfje főz Budapesten Jennifer Lopeznek

Hatalmas megtiszteltetésnek nevezte az esztergomi 42 Restaurant séfje, hogy felkérést kaptak Jennifer Lopez budapesti koncertjére, a catering biztosítására. Koppány Levente elárulta, hogy az étlap összeállításánál fontos szempont volt az egészségtudatosság.
2025. 07. 11. 15:00
Megosztás: