Ezekkel a gyakori kihívásokkal kell szembenézni a NIS2 irányelv bevezetésével
Az ITSecure sérülékenységvizsgálata nemcsak egy újabb pénzügyi kiadás, mert nagyon sokat segíthet, hogy fény derülhessen a sérülékeny pontokra. Ettől függetlenül vannak olyan kritikus pontok is, ahol mindenképpen sok a tennivaló.
A teljesség igénye nélkül sorra veszünk most három területet, ami minden esetben szerves része a szükséges fejlesztéseknek. Ezek mellett persze hosszú még a lista, és nagyon nehéz lenne kiemelni mind közül néhányat, de az alábbiak elengedhetetlenek.
Jogszabályi környezet
A biztonságos kibertér hátterét a jogi paragrafusok között kell keresni, hiszen az ennek való megfelelés alapfeltétele minden fejlesztésnek. Ez pedig az EU digitális infrastruktúráját hivatott “biztonságba helyezni”.
A jogi háttérnek való megfelelési kötelezettség lehetőséget ad arra is, hogy komolyabb védelemmel lehessen készülni a kibertámadások ellen. A hatékony védelem pedig csak az egyik aspektusa ennek.
A kiberbiztonsági gyakorlatok felülvizsgálata és erősítése szintén az a terület, amit a jogszabályok támogatnak. Ez egy rendkívül összetett feladat. A jogszabályi keretek megértése nélkül a szükséges változásokat nehezebb végrehajtani, amiben az ITSecure csapata segíthet.
Technológiát érintő kihívások
A pénzügyi keretek hamar el tudnak fogyni, ha fejlesztésekről van szó ezen a területen, de mindenképpen megéri a befektetést. Enélkül pillanatok alatt elavulttá válnak a rendszerek, és a modern kiberbiztonsági eszközök hiánya komoly károkat eredményezhet egy incidens bekövetkezése esetén.
A technológiai fejlesztésekre érdemes úgy gondolni, mint egy bitang erős kamerákkal felszerelt kerítésre, ami minden behatolást meg tud akadályozni, és képes megfigyelni a támadókat. A fenyegetések folyamatos monitorozása éppen annyira fontos, mint a gyors reagálás és a hatékony védelmi rendszer kiépítése.
Az ITSecure csapata is azon az állásponton van, hogy egy technológiai audittal érdemes kezdeni a folyamatot, ami során kiderül, hogy hol vannak gyenge pontok, és melyek azok a rendszerek, amiket fejleszteni kell.
Emberi oldal
Nem szabad megfeledkezni arról sem, hogy a “gépek” is emberi kéz által képesek működni, ami azt jelenti, hogy a humán hibalehetőséggel is foglalkozni kell. A kiberbiztonság területén az emberek szerepe akkor is kritikus tényező, ha minden szükséges automatizmus fel van építve.
Tudatos és képzett alkalmazottakra van szükség, akik képesek felismerni a fenyegetéseket, és el is tudják hárítani azokat. A biztonságos online magatartás soha nem volt ennyire fontos fogalom a kritikus infrastruktúra életében, mint most.
Megfelelő képzésekkel és oktatási rendszerrel viszont minden munkatárs tudatossága növelhető, így még biztonságosabbá válhat a kibertér a falakon belül.