Ezért esett megint nagyot az USA tőzsde
Az ADP jelentés alapján decemberben 235 ezerrel nőtt a magánszektorban foglalkoztatottak száma, nagymértékben felülmúlva a 150 ezres várakozást és a novemberi 182 ezres adatot. A tartós munkanélküli-segély kérelmekben is csökkenés volt a várt enyhe emelkedés ellenére (1 millió 694 ezer a várt 1 millió 728 ezerrel szemben).
A piac most már 82%-ra árazza annak a valószínűségét, hogy az idei első három Fed kamatdöntő ülésen összesen 75 bázisponttal fog emelni a Monetáris Tanács (három, egyenként 25 bázispontos lépésben). A 10 éves kötvényhozam nem változott érdemben és 3,7% körül maradt, azonban a kamatokra érzékeny 2 éves kötvényhozam 11 bázisponttal 4,46%-ra emelkedett.
A dollár is erősödött a nemzetközi devizapiacokon, 1,06 körüli árfolyamról 1,052-ig esett az EURUSD kurzus. A fő részvényindexek egy százalék feletti mínuszban fejezték be a tegnap kereskedést, az S&P 500 1,2%-kal, a Nasdaq 100 pedig 1,6%-kal került lejjebb.
James Bullard, a St. Louis-i Fed tagbank elnöke tegnap vállalati vezetőknek tartott előadásában arról beszélt, hogy további szigorításokra van szükség a Fed-től, hogy letörje az inflációt. Hozzátette azonban, hogy szerinte a jegybank már nem jár messze a restriktív kamatszinttől, és optimista azzal kapcsolatban, hogy a Fed sikeres lesz a magas árnövekedés megfékezésében.
Kansas City-i kollégája, Esther George a CNBC-nek adott interjújában kiemelte, hogy az 5% feletti alapkamat még bőven 2024-ben is megmaradhat. Raphael Bostic atlantai Fed-elnök szerint az infláció továbbra is túl magas és a legnagyobb nehézséget jelenti az USA gazdasága számára. Neel Kashkari minneapolis-i Fed-vezető cikkében 5,4%-ra emelkedő alapkamatot becsül. (forrás: ERSTE)