„Felcsökkentek” az EU vámok

Korábban Trump fenyegetőzött már 30 és 50%-os általános vámokkal is, de sejthető volt, hogy ez csak a tárgyalási taktika része. Végül 15%-os vám alkalmazásában egyeztek meg az EU-ból származó árukra vonatkozóan, akárcsak Japán esetében.
Annyi eltéréssel, hogy ez a 15% értendő a gyógyszeripar és félvezetőszektor későbbiekben kivetendő vámjaira is. Von der Leyen szükséges kompromisszumként beszélt a vámokról, amit a lehető legjobb eredménynek nevezett, mivel a vámháború azonnali piacvesztést jelentett volna.
Ami különösen a német autóipar — és így közvetve Magyarország — szempontjából kedvező, hogy a korábbi 25%+2,5%-ról 15%-ra csökken az USA-ba érkező autók vámja. Külön megállapodás híján továbbra is érvényben marad az acélra és alumíniumra globálisan kivetett 50%-os amerikai vám, amit a későbbiekben kvótarendszerrel igyekeznek helyettesíteni.
Különösen a franciáknak és az olaszoknak rossz hír, hogy a szeszesitalok és borok vámtételének sorsa még további egyeztetés tárgya, tehát itt is a 15% lesz érvényben.
A megállapodás része továbbá egy jelentős európai beszerzési és beruházási csomag, amiben az EU vállalta, hogy Trump elnöki ciklusának hátralévő részében összesen 750 milliárd dollár értékben vásárol amerikai energiahordozókat (feltehetően LNG-t, olajat és nukleáris fűtőanyagot). Ez többszöröse a tavalyinak, így ez nehezen kivitelezhető lehet.
Emellett a tagállamok növelik az amerikai katonai eszközök beszerzését, és az európai vállalatok együttesen további mintegy 600 milliárd dollárnyi beruházást eszközölnek az Egyesült Államokban Trump második elnöki ciklusa alatt. A „beruházás” erős túlzásnak tűnhet a japán helyzetből kiindulva, mivel ott 550 milliárdban egyeztek meg, de arról nyilatkoztak a japán vezetők, hogy ez főként kölcsönök formájában valósulna meg.
Néhány esetben kölcsönös vámmentességben (zero-for-zero) állapodtak meg, amit Trump óriási győzelemként kommunikált, mondván az EU teljesen megnyitja piacait az amerikai termékek előtt. Ide tartoznak például a repülőgépek és alkatrészeik, a félvezetőgyártó berendezések, bizonyos vegyi anyagok, generikus gyógyszerek, mezőgazdasági termékek, valamint egyes nyersanyagok és kritikus ritkaföldfémek. Annyiban azért érdemes árnyalni a képet, hogy a legtöbb termékre az egész hercehurca előtt egyszámjegyű, vagy csupán néhány százalékos vám vonatkozott.
Mennyit nyerhetnek ezzel a húzással Trumpék?
A két fél közötti kereskedelem az elmúlt 10 évben
Forrás: Eurostat
Az Eurostat adatai szerint 2024-ben az EU 531,6 milliárd euró értékben exportált az Egyesült Államokba, míg az import értéke csak 333,4 milliárd euró volt, ami 198,2 milliárd eurós kereskedelmi hiányt okozott az USA-nak. Mostani árfolyamon a leegyszerűsített számítások szerint ez a vámcsomag nagyjából 93 milliárd dollár bevételt generálhat az amerikai államkasszának a 2024-es adatok alapján. Bár ennyivel csökkenhet papíron a költségvetési hiány, a vámokból adódó áremelkedés nem feltétlenül csak az európai vállalatokat, hanem az amerikai fogyasztókat is kedvezőtlenül érintheti a jövőben. (Forrás: ERSTE)