Felére csökkentette idei növekedési előrejelzését a brit kormány

A korábbi prognózisban szereplő ütem felére csökkentette szerdán a brit gazdaság idei egész évi növekedési ütemére szóló előrejelzését a brit kormány.

Felére csökkentette idei növekedési előrejelzését a brit kormány

Rachel Reeves pénzügyminiszter a londoni alsóházban tartott, gazdasági-költségvetési helyzetértékeléseket és előrejelzéseket tartalmazó szokásos tavaszi beszámolójában közölte, hogy a kormány számára hivatalos előrejelzéseket készítő és a felelős költségvetési politika felett őrködő szervezet (Office for Budget Responsibility, OBR) új, felülvizsgált becslése szerint a brit hazai össztermék (GDP) 2025-ben 1 százalékkal emelkedik reálértéken számolva.

Az OBR tavaly őszi prognózisában 2 százalékos GDP-növekedés szerepelt az idei év egészére.

Az intézet jelentősen gyengített növekedési előrejelzése is derűlátóbb, mint a Bank of England ugyancsak felére csökkentett idei növekedési becslése: a brit jegybank első negyedévi pénzügypolitikai jelentésében a korábbi prognózisában szereplő 1,5 százalékról 0,75 százalékra rontotta a brit gazdaság idei egész éves növekedésére szóló előrejelzését.

Az OBR szerdán bemutatott új elemzése szerint a vártnál sokkal gyengébb gazdasági teljesítmény ellenére az infláció rövid távon várhatóan meredeken emelkedik.

A pénzügyminiszter által ismertetett felülvizsgált prognózis azt valószínűsíti, hogy a fogyasztói árak tizenkét havi összevetésben számolt növekedési üteme júliusban 3,8 százalékon tetőzik, és 2026 második negyedévében tér vissza a Bank of England 2 százalékos célszintjének közelébe.

Az Office for Budget Responsibility 2025 egészére 3,2 százalékos átlagos inflációt jósol a tavalyi 2,5 százalék után, bár a 2029-2030-as pénzügyi évig tartó előrejelzési távlat következő éveire már 2 százalék körüli ütemre lassuló, vagyis a jegybanki célnak jórészt megfelelő átlagos inflációs rátákat valószínűsít.

A szerdán ismertetett új OBR-előrejelzés ugyanerre az időtávra a gazdasági növekedés lendületének erősödésével is számol: az intézet a következő négy évre 1,7-1,9 százalék közötti GDP-növekedési ütemeket vár.

A prognózis szerint ugyanakkor az amerikai adóemelési tervek komoly növekedési kockázatokat jelentenek.

Az OBR közölte:

modellszámításai azt mutatják, hogy ha az Egyesült Államok és a világ többi része közötti vámok viszonossági alapon 20 százalékponttal emelkednek, ennek nagy-britanniai hatása a 2026-2027-es pénzügyi évben tetőzne, és abban az évben a brit hazai össztermék értéke 1 százalékkal lenne alacsonyabb az arra az időszakra szóló jelenlegi központi előrejelzésnél.

Más szakértői tanulmányok szerint a brit gazdaságnak súlyos exportveszteséget is okozhatnak a kilátásba helyezett amerikai vámemelések.

A Sussexi Egyetem kereskedelempolitikai kutatóműhelyének (CITP) szimulációs forgatókönyve olyan helyzetet vázol fel, amelyben az Egyesült Államok 20 százalékos vámot vet ki minden importtermékre, és külön 60 százalékos büntetővámmal sújtja a Kínából érkező behozatalt.

A CITP modellszámításai szerint e forgatókönyv megvalósulása esetén a teljes brit export éves értéke 22 milliárd fonttal (10 540 milliárd forinttal) zuhanna. Az intézet szerint ez 2,6 százalékos exportkiesést jelentene, és a kiviteli veszteség elérné az éves brit hazai össztermék 0,8 százalékát.


Vizsgálatot indított a MÁV békéscsabai telephelyen történt szennyvíz-kiömlés ügyében

Azonnali vizsgálatot rendelt el a MÁV vezetése a békéscsabai MÁV-Volán telepet érintő szennyvíz-kiömlés ügyében és közlésük szerint megkezdték a terület rendbetételét - közölte a társaság az MTI-vel csütörtökön.
2026. 05. 29. 01:30
Megosztás:

Meghosszabbította a hitelszerződését a Mol Nyrt. és a Mol Group Finance Zrt.

Meghosszabbította a 2025 szeptemberében az Erste és az OTP szervezésében 12 bankcsoporttal megkötött 740 millió eurós hitelszerződését a Mol Group Finance Zrt. – közölte az ügyletben garanciavállalói szerepet játszó Mol Nyrt. a Budapesti Értéktőzsde (BÉT) honlapján csütörtökön.
2026. 05. 28. 23:30
Megosztás:

Ezekkel a számokkal nyerhettél a hatos lottón!

A Szerencsejáték Zrt. tájékoztatása szerint a 22. héten megtartott hatos lottó számsorsoláson a következő számokat húzták ki:
2026. 05. 28. 23:00
Megosztás:

Az ukrán parlament ratifikálta a 90 milliárd eurós uniós kölcsönt

Az ukrán parlament (Verhovna Rada) csütörtökön ratifikálta az Európai Unió 90 milliárd eurós kölcsönére vonatkozó megállapodást. A tervek szerint az összegből 60 milliárd eurót a hadiiparra fordítanak - jelentette az Interfax-Ukrajina hírügynökség.
2026. 05. 28. 22:30
Megosztás:

Országos tűzgyújtási tilalom lesz péntektől

A tartós csapadékhiány és a nagy meleg miatt országos tűzgyújtási tilalmat rendel el péntektől a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) a Belügyminisztérium Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóságának (BM OKF) egyetértésével – közölte a Nébih csütörtökön az MTI-vel.
2026. 05. 28. 22:00
Megosztás:

A fiatalok is nagyra értékelik a magyar borokat

A fiatalok is nagyra értékelik a magyar borokat, de a márkanév nekik már nem annyira fontos, az élményt többre tartják - közölte a Hegyközségek Nemzeti Tanácsa (HNT) az MTI-vel csütörtökön.
2026. 05. 28. 21:30
Megosztás:

Balatoni energiaközösségek szerveződnek

Balatoni energiaközösségek létrehozásában vállalt koordinátori szerepet a Balaton Fejlesztési Tanács (BFT), amely létrehozott egy országosan egyedülálló energetikai kompetencia adatbázist - nyilatkozta a BFT munkaszervezete, a Balatoni Integrációs és Fejlesztési Ügynökség igazgatója az MTI-nek csütörtökön.
2026. 05. 28. 21:00
Megosztás:

Erősödött a forint csütörtök estére

Erősödött a forint a főbb devizákkal szemben csütörtökön kora estére a bankközi devizapiacon reggelhez képest.
2026. 05. 28. 20:30
Megosztás:

A Mediaworks felmondta szerződését a Népszavával

Azonnali hatállyal felmondta a Népszavával fennálló szerződését a Mediaworks, amely jelezte: nem nyomtatja ki és nem terjeszti tovább a lapot. A Népszava pénteki száma sem jelenhet már meg - közölte honlapján az újság csütörtökön.
2026. 05. 28. 20:00
Megosztás:

Ki fogja leszedni a gyümölcsöt idén nyáron? Kritikus ponthoz ért az agrár-munkaerőpiac

Miközben a hazai gazdálkodók már a nyári betakarításra készülnek, egyre élesebben rajzolódik ki a mezőgazdaság egyik legnagyobb kihívása: ki fogja elvégezni a szezonális munkákat. A WHC Csoport idei körképe szerint a gyümölcsszedéstől a konzervipari válogatásig továbbra is jelentős az igény az időszakos munkaerőre, ugyanakkor a munkáltatók előtt továbbra sem ismeretes, hogy a harmadik országbeli munkavállalókra milyen szabályozás fog vonatkozni június 1-től.
2026. 05. 28. 19:30
Megosztás:

Az MKIK új etikai kódexet fogadott el

A Magyar Kereskedelmi és Iparkamara (MKIK) ötvenegyedik küldöttgyűlésén elfogadták az új kamarai etikai kódexet, jóváhagyták a szervezet 2025-ös beszámolóját 20,5 milliárd forintos árbevétellel, és megszavazták a 2026-os költségvetési tervet - közölte a köztestület csütörtökön az MTI-vel.
2026. 05. 28. 19:00
Megosztás:

További csapadékra lenne szüksége a szántóföldi növényeknek

További csapadékra lenne szüksége a szántóföldi növényeknek, az Alföldön egyre többfelé tapasztalható közepes mértékű mezőgazdasági aszály - írta a HungaroMet Zrt. csütörtöki agrometeorológiai elemzésében.
2026. 05. 28. 18:30
Megosztás:

Országos ellenőrzést indított az NKFH az építési termékek piacán

A Nemzeti Kereskedelmi és Fogyasztóvédelmi Hatóság (NKFH) a kormányhivatalok bevonásával országos piacfelügyeleti ellenőrzést indított az építési termékek körében. A vizsgálatok középpontjában a termékek jelölései és a gyártó által kiállított magyar nyelvű teljesítménynyilatkozatok állnak, amelyek ellenőrzése hozzájárul a vállalkozások jogszerű működéséhez, valamint a nem megfelelő termékek kiszűréséhez.
2026. 05. 28. 18:00
Megosztás:

A fogadás húzta legjobban a bevételt 2025-ben

Elkészült a Szerencsejáték Zrt. 2025. évi éves beszámolója. Emelkedett a Szerencsejáték Zrt. árbevétele és ezzel együtt a nyeremények összege is 2025-ben. A költségvetési befizetései és hozzájárulásai – rekordot jelentő - 247,8 milliárd forintot értek el, ami köszönhető az egyszeri, 100 milliárd Ft-os osztalékfizetésnek is. A társaság 2025-ös évi adózott eredménye 49,1 milliárd forint volt, az EBITDA mutatója pedig 58,8 milliárd forintra növekedett.
2026. 05. 28. 17:30
Megosztás:

Rendkívüli kamionstop lesz a hétvégén

A hétvégén rendkívüli kamionstop lesz szombaton hajnali 5 órától 17 óráig, illetve szombaton 22 órától vasárnap 22 óráig a szombati budapesti UEFA Bajnokok Ligája döntő miatt - közölte a Közlekedési és Beruházási Minisztérium (KBM) csütörtökön az MTI-vel.
2026. 05. 28. 17:00
Megosztás:

Akár 45%-os adókedvezményt hagynak kihasználatlanul a kkv-k

A hazai kkv-k jelentős része nem használja ki az energiahatékonysági és energiatárolási beruházásokhoz kapcsolódó adókedvezményeket, pedig ezeknél az elszámolható költségek akár 30–45 százaléka is leírható, és a kedvezmények a fizetendő társasági adó akár 70 százalékáig érvényesíthetők, miközben 2026-tól új, környezetvédelmi célú kedvezmények is elérhetők.
2026. 05. 28. 16:30
Megosztás:

Gyengült a munkaerőpiac áprilisban

2026. áprilisban 4 millió 619 ezer fő volt a foglalkoztatottak száma a 15-74 év közötti munkaképes korú népesség körében. Egy hónap alatt 27,3 ezer fővel csökkent a foglalkoztatottak száma, amivel ismét a februári szint közelébe esett vissza a mutató, továbbá a tavaly áprilisi adattól is közel 48 ezerrel elmarad.
2026. 05. 28. 16:00
Megosztás:

Átrendeződött a Costa del Sol: új kedvencek törnek fel Marbella mellett

A Costa del Sol ingatlanpiacán az elmúlt időszak egyik látványos változása, hogy a kereslet már nem csak Marbella köré koncentrálódik, hanem a korábban kevésbé reflektorfényben lévő településeken is egyre erősebben jelenik meg. Bár a térséget sokan továbbra is elsősorban Marbellával azonosítják, a Duna House tapasztalatai szerint a vásárlók érdeklődése ma már jóval nagyobb partszakaszon oszlik meg.
2026. 05. 28. 15:30
Megosztás:

A viharkárok minimalizálása mára egész éves feladat

A viharkárok megelőzése igényli a biztosítottaktól a legkörültekintőbb felkészülést, a biztosítók számára pedig ezek az esetek adják a legösszetettebb kárszakmai munkát. Az UNIQA Biztosító tavaly mintegy nyolcezer lakossági viharkár-bejelentést kezelt, és összesen 1 milliárd forint összegű biztosítást fizetett ki a károsultaknak. Az elmúlt esztendők tanulsága, hogy mára megszűnt a viharok szezonalitása, ugyanakkor évről évre jelentősen változik a bejelentett kártípusok aránya is. Általános szabály, hogy már nem csak a nyári hónapokban kell fokozottan ügyelni az ingatlanok és ingóságok biztonságára, a felkészülés egész éves feladat – figyelmeztet a biztosító.
2026. 05. 28. 15:00
Megosztás:

Kiegyensúlyozott évet zárt a Magyar Suzuki 2025-ben

A Magyar Suzuki Zrt. kiegyensúlyozott, stabil évet tud maga mögött, 2025-ben sikerült megőriznie pozícióját a magyarországi autópiacon - értékelte az elmúlt évet Sakai Fumito, a Magyar Suzuki Zrt. vezérigazgatója csütörtökön, Budapesten, sajtótájékoztatón.
2026. 05. 28. 14:30
Megosztás: