Felfüggesztették az utolsó francia olajfinomítóban is a nyugdíjreform miatti sztrájkot
"A sztrájkolók a délelőtti közgyűlésükön úgy döntöttek, hogy felfüggesztik a mozgalmat" a TotalEnergies olajipari vállalat normandiai Gonfreville-L'Orcher- ben található telephelyén - mondta az AFP hírügynökségnek Alexis Antonioli szakszervezeti vezető, akinek megfogalmazása szerint a munkabeszüntetés "a kormánynak és a vezetésünknek az irányunkban gyakorolt megtorló politikájára" adott válasz volt. A legnagyobb franciaországi olajfinomító vezetése megerősítette, hogy kedden már egyetlen dolgozó sem sztrájkolt, és a március 18-án leállt létesítményben kedden helyreállt a megszokott munkarend.
A nyugdíjkorhatár 62-ről 64 évre tervezett emelése ellen a stratégiai ágazatokban március közepén meghirdetett határozatlan idejű sztrájkhullám a múlt héten kezdett kifulladni, és péntekig az olajfinomítók többségében újraindult a termelés. Mielőtt a kormány hatóságilag kötelezte az olajfinomítókban dolgozókat a munkafelvételre, az ország nyolc olajfinomítója mellett található olajraktárak egy részét elfoglalták a sztrájkolók, és nem engedték a benzinkutak újratöltését, amely mintegy tíz napig részleges üzemanyaghiányt idézett elő, eleinte az ország nyugati és déli részében, a múlt héten pedig elsősorban a párizsi régióban.
A sztrájkok felfüggesztése ellenére a szakszervezetek csütörtökre újabb országos tiltakozónapot hirdetettek a nyugdíjreform visszavonását követelve. Ez lesz a 12. megmozdulás több százezres utcai felvonulásokkal a nagyvárosokban, és munkabeszüntetésekkel a közszférában, mielőtt az alkotmánytanács másnap közzéteszi jelentését a vitatott nyugdíjreform alkotmányossági vizsgálatáról, valamint az ellenzéki baloldal által kezdeményezett népszavazási javaslatról. Emmanuel Macron elnök jelezte: miután a reform végigjárta "a demokratikus folyamatát", szeretné, ha még idén hatályba lépne. A nyugdíjkorhatárt két évvel megemelő törvénytervezet ellen január 19-én kezdődött százezres tömegdemonstrációk mindaddig békések voltak, amíg a kormány életbe nem léptette a francia alkotmány 49.3-as cikkelyét a nemzetgyűlési szavazás megkerülésére. Azt követően hirdetettek határozatlan idejű sztrájkokat a szakszervezetek, a tüntetéseket pedig országszerte utcai zavargások kísérték.