Foghiány esetén jó megoldás a fogászati híd
A fogászati híd fogalma
A Jildent Clinique-nél elérhető fogászati híd olyan fogpótlás, ami egyszeres vagy többszörös foghiányt ível át, és a maradék fogakon vagy az implantátumokon rögzül oldhatatlanul. Ez alapján a híd lehet:
- Dentális elhorgonyzású híd - ilyen esetben a híd a fogakra illeszkedik
- Implantációs híd - az előzőekben beültetett implantátumokra illeszkedik
A dentálisan elhorgonyzott hagyományos hídpótlás
Ez a hídtípus ragasztással kerül rögzítésre a foghiányt határoló fogakra - azaz a pillérfogakra. Ha a foghiány nagyobb kiterjedésű, akkor akár a hídba több fogat is szükséges bevonni. Ha nem tudják a hidat biztonságosan rögzíteni, akkor a pilléreknek szánt fogakon csonkfelépítést végeznek. Ezt megelőzheti a fog gyökérkezelése és gyökércsapos felépítése is.
A hagyományos fogászati híd elkészítéséhez elegendő 3-4 alkalom, amelynek során elsőként előkészítik, lecsiszolják a fogakat. Ha kell, elvégzik a gyökérkezeléseket, csonkfelépítést vagy csapos felépítést. Ezután lenyomatot készítenek a fogakról.
Ilyenkor még a fogak védelme érdekében ideiglenes híd kerül a fogakra. A második alkalommal következik a vázpróba, amikor a fogorvos a váz pontosságát vizsgálja. Ezt követi a nyerspróba, ennek során látható a híd színe, formája, külleme, és lehetőség van a korrigálásra. Majd ha ez is rendben van, megtörténhet a végleges ragasztás.
A dentálisan elhorgonyzott hagyományos hídpótlás hátrányai, előnyei
Hátrányai:
- A rágási funkció nem tökéletes
- Azok a fogak, amelyek a hidat tartják, túlterhelődhetnek
- Ételmaradék kerülhet a hidak alá, ami a pillérfogak szuvasodásához vagy fogínygyulladáshoz vezethet
- Az állkapocscsont csontállomány sorvadásnak indulhat
Viszont vannak előnyei is: gyorsan elkészül és olcsóbb alternatíva az implantátumokhoz képest.
Az implantációs híd - hosszabb folyamat
Ebben az esetben az elhorgonyzást implantátumok biztosítják, ami egy speciális titán csavar. Az implantátum műtéti beavatkozással kerül a helyére. A budapesti Jildent Clinique szakemberei is gyakran végeznek ilyen beavatkozásokat. A műtétet egy több hónapig tartó gyógyulási szakasz követi, melynek során az implantátum becsontosodik az állcsontba.
Ha ez megtörtént, következhet az implantátumok felszabadítása, amit ismét egy pár hetes gyógyulási szakasz követ. A lenyomatvétel után a híd elkészítésének folyamata hasonló a hagyományos hidaknál alkalmazott eljáráshoz, csak egy kicsit hosszabb időbe telik.
Az implantációs híd hátrányai és előnyei
Hátrányai:
- Költségesebb
- Meg kell várni az implantátum csontosodását
- Csontpótlásra lehet szükség
Előnye, hogy stabilabb, esztétikusabb, jobb komfortérzetet biztosít, teljes foghiány esetén is alkalmazható.
A döntés a te kezedben van, hogy melyiket szeretnéd.