Folytatta terjeszkedését és növelte export árbevételének súlyát hazánk egyik legnagyobb mezőgazdasági cége

105,34 milliárd forint árbevételt és 1,03 milliárd forint adózás előtti eredményt termelt Magyarország egyik legnagyobb mezőgazdasági cégcsoportja, az UBM a 2023/24-es üzleti év – 2023. december 31-én lezárult – első hat hónapjában. Hazánk piacvezető takarmánygyártó, és egyik legnagyobb takarmányalapanyag-kereskedő cégcsoportja az előző félévben folytatta beruházásait és nemzetközi terjeszkedését: 2023 augusztusában belépett az állattartás szegmensbe és megnyitotta kereskedelmi irodáját Olaszországban.

Folytatta terjeszkedését és növelte export árbevételének súlyát hazánk egyik legnagyobb mezőgazdasági cége

Jelentősen növekedett az export súlya a teljes árbevételből

A 2023/24-es üzleti év első felében az UBM Csoport jelentősen növelte az export tevékenységből származó árbevételének arányát. Míg az előző üzleti év első felében – azaz a 2022. július 1-től december 31-ig tartó időszakban – 47,5 százalékot (58,25 milliárd forintot) tett ki az export árbevétel a cégcsoport teljes árbevételéből, addig ez az arány a jelenlegi, 2023/24-es üzleti év első hat hónapjában már elérte az 54,3 százalékot (az 57,25 milliárdos szintet). A cégcsoport legjelentősebb exportpiacai közé Olaszország, Ausztria, Németország és Románia tartozik, ezekből származik teljes export árbevételének négyötöde.

Kihívást jelentett a szemes termények jelentős árzuhanása

Az UBM Csoport a 2023/24-es üzleti év első félévében 105,34 milliárd forint árbevételt termelt az előző üzleti év azonos időszakában elért rekord szintű, 122,67 milliárd forintos árbevétel után.

„Ez ugyan elmarad a bázisidőszak árbevételétől, azonban mindenképpen szükséges megemlíteni, hogy erre a teljesítményre a cégcsoport egy jelentős árzuhanást elszenvedő piacon volt képes. A takarmánygyártás alapanyagaként használt takarmánykukorica átlagos ára ugyanis több mint 50 százalékkal, a takarmánybúza ára pedig mintegy 40 százalékkal esett vissza a 2023. december 31-ével záródó félévben, ami jelentős negatív árhatást okozott az árbevételben” - mondta Horváth Péter, az UBM Csoport vezérigazgatója. „Az adózás előtti eredmény a tavaly december 31-én zárult félévben elérte az 1,03 milliárd forintos szintet, ami a 2022/23-as teljes, 12 hónapos üzleti év 1,50 milliárdos eredménye után egyértelműen javuló tendenciát mutat” - tette hozzá.

A commodity és takarmány szegmens értékesítési volumene is nőtt

Az UBM Csoport két hagyományos üzletága közül a szemes terményekkel és olajos magvakkal kereskedő commodity üzletág az előző üzleti év első félévében 532.249 tonna áruval kereskedett cégcsoporton kívülre. Ez a volumen a jelenlegi üzleti év első felében – 16,9 százalékos növekedéssel – 622.151 tonnára bővült. A takarmányalapanyag-kereskedelmi üzletág a 2022/23-as üzleti év első hat hónapjában 218.934 tonna árut értékesített, ezt a mennyiséget a tavaly december 31-én lezárult félévben több mint negyedével, 274.763 tonnára növelte.

Az UBM folytatja a 2025/26-os üzleti évig felvázolt növekedési stratégiájának megvalósítását

Az UBM Csoport tavaly márciusban mutatta be a 2025/26-os üzleti évig felvázolt növekedési stratégiáját és üzleti tervét, amelynek főbb célkitűzése az évi 1 millió tonnás takarmánygyártási, és az évi 2 millió tonnás takarmányalapanyag-kereskedelmi volumen elérése. Ennek érdekében

- a Magyarországon, Szlovákiában és Romániában összesen 6 takarmánygyárat működtető vállalat további akvizíciók és zöldmezős beruházások révén folytatja kelet-közép-európai terjeszkedését, továbbá a commodity üzletágban fejleszti regionális logisztikai infrastruktúráját.

- a piacvezető hazai takarmánygyártó működési vertikumának további szélesítése érdekében a tavaly december 31-én zárult félévben az állattartás szegmensbe is belépett az élőállat-tenyésztéssel és annak integrációjával foglalkozó Mangal Ilona Sertéshizlalda Kft. tulajdonrészének megvásárlásával. A cégcsoport 2026-ig megépíti Európa legmodernebb és legfenntarthatóbb sertéstelepét, és a tervek szerint éves szinten 500 ezer hízósertést bocsát majd ki.

- az UBM Csoport 2025-ig új kereskedelmi irodák nyitásával tovább bővíti kontinentális kereskedelmi tevékenységét, így két éven belül valamennyi piacot képes lesz kiszolgálni hazánk nagyjából kétezer kilométeres körzetében. E célból a cégcsoport – ugyancsak a jelenlegi üzleti év első felében – megalapította legújabb kereskedelmi irodáját Olaszországban: az UBM Italy S.r.l. a tervek szerint a 2024/2025-ös üzleti évben már 100-150 ezer tonna takarmánygyártáshoz szükséges kukoricával, búzával, szójababbal, árpával, továbbá napraforgó-, repce- és szójadarával kereskedik majd Olaszországban.

„Az 1996-ban alapított UBM Csoport hazánk egyik legnagyobb takarmányalapanyag-kereskedője és piacvezető takarmánygyártó cégcsoportja. A hazai piacvezető státusz mellé mind a román, mind pedig a szerb piacon szeretnénk bekerülni három éven belül a három legnagyobb takarmánygyártó közé. A nagykereskedelmi üzletágunk ezzel párhuzamosan állandó piacfejlesztéssel törekszik a kontinentális piaci részesedésünk növelésére. Mindezeknek köszönhetően érhetjük el a növekedési stratégiánkban elfogadott és közzétett 1 millió tonnás éves takarmánygyártási, és évi 2 millió tonnás alapanyag-kereskedelmi volument” - foglalta össze a további célkitűzéseket Horváth Péter, az UBM Csoport vezérigazgatója.

Itt a Tisza Párt nyugdíj programja - szakértői szemmel vizsgáljuk meg

Az Egyenes Beszéd február 10-i adásában a Tisza Párt választási programjának nyugdíjakkal kapcsolatos vállalásait elemezte Farkas András nyugdíjszakértő, a Nyugdíjguru.
2026. 02. 17. 02:00
Megosztás:

Fogyasztókat célzó kampányt szervez a Tej Terméktanács és a Magyar Termék Nonprofit Kft.

Az egyre súlyosabb tejpiaci válság miatt fogyasztókat célzó kampányt szervez a Tej Szakmaközi Szervezet és Terméktanács, valamint a Magyar Termék Nonprofit Kft. - közölték az együttműködés résztvevői hétfőn az MTI-vel.
2026. 02. 17. 01:30
Megosztás:

Így tűnik el a makacs barna folt a WC-ből – vegyszer nélkül, percek alatt

Elsárgult, barnás csíkok, rozsdás elszíneződés a WC alján? Sokan ilyenkor erős vegyszerekhez nyúlnak, pedig a legegyszerűbb és legolcsóbb megoldás gyakran ott van a konyhában. A képen látható „előtte–utána” hatás otthon is elérhető, különösebb erőfeszítés nélkül.
2026. 02. 17. 01:00
Megosztás:

Egyedülálló intermodális szolgáltatást mutatott be az EWG

Elindult az első olyan vasúti megoldás Ukrajna és az Európai Unió között, amely lehetővé teszi a daruzható és nem daruzható félpótkocsik szállítását is. A szolgáltatást az East-West Intermodális Logisztikai Szolgáltató Zrt. az UZ Cargo Poland partnerével közösen indította, új szintre emelve Ukrajna és az Európai Unió intermodális összeköttetését.
2026. 02. 17. 00:30
Megosztás:

Prága szeretné csökkenteni a V4-en belüli feszültségeket

Csehország "aktívan szeretne hozzájárulni" az utóbbi időben a visegrádi csoporton (V4) belül észlelhető feszültségek csökkentéséhez - jelentette ki Petr Macinka cseh külügyminiszter hétfőn Varsóban a lengyel hivatali partnerével, Radoslaw Sikorskival közös sajtótájékoztatóján, megbeszélésük után.
2026. 02. 17. 00:05
Megosztás:

Harvard finomhangolja kriptoportfólióját: csökkent a Bitcoin ETF-kitettség, új Ethereum-pozíció épül

Stratégiai átrendezés vagy relatív értékalapú fogadás? A Harvard egyetemi alapítvány vagyonkezelője a negyedik negyedévben mérsékelte Bitcoin ETF-állományát, miközben új pozíciót nyitott egy spot Ethereum ETF-ben. A lépés a digitális eszközök intézményi megítélésének érését és a portfóliószintű gondolkodás erősödését jelezheti.
2026. 02. 16. 23:30
Megosztás:

605 millió dolláros veszteséget jelentett a Metaplanet – Megroppant a japán Bitcoin-stratégia?

A rekordárakról leforduló Bitcoin komoly sebet ejtett a vállalati mérlegeken. A japán Metaplanet több milliárd dollárt költött BTC-vásárlásra az elmúlt közel két évben, ám az árfolyam visszaesése után most több százmillió dolláros veszteségről számolt be. A cég papíron már 37%-os mínuszban áll, miközben részvényei is meredek zuhanást produkáltak.
2026. 02. 16. 22:30
Megosztás:

Amerikai céggel kötött stratégiai együttműködést a Mol leánycége

A Mol-csoport leányvállalata, a Geoinform Kft. stratégiai együttműködési megállapodást kötött az amerikai Baker Hughes-zal - közölte a Mol hétfőn az MTI-vel.
2026. 02. 16. 22:00
Megosztás:

Fordulat az albérletpiacon, az albérletárak stagnálnak

Itt a fordulat az albérletpiacon! Az Otthon Start Program indulása óta miközben a bérek folyamatosan nőnek, az albérletárak stagnálnak, ezzel több tíz milliárd forinttal több marad az albérletben élők zsebében - írta Panyi Miklós, a Miniszterelnökség (ME) parlamenti és stratégiai államtitkára hétfőn közzétett Facebook-bejegyzésében.
2026. 02. 16. 21:30
Megosztás:

Az OKX kriptovaluta tőzsde máltai fizetési engedélyt szerzett – Új szintre léphetnek a stablecoin-szolgáltatások Európában

Stratégiai jelentőségű lépést tett az OKX kriptotőzsde az európai piacon: a tőzsde megszerezte a máltai fizetési intézményi engedélyt, amely lehetővé teszi, hogy a stablecoin-alapú fizetési szolgáltatásait az Európai Unió teljes területén szabályozott keretek között terjessze ki. A döntés nemcsak jogi, hanem versenystratégiai szempontból is kulcsfontosságú.
2026. 02. 16. 21:00
Megosztás:

Vegyesen zártak a vezető nyugat-európai tőzsdék

Vegyesen zárták a kereskedést a vezető nyugat-európai tőzsdék hétfőn.
2026. 02. 16. 20:30
Megosztás:

Erősödött a forint hétfő estére

Erősödött a forint a főbb devizákkal szemben hétfőn kora estére a bankközi devizapiacon reggelhez képest.
2026. 02. 16. 20:00
Megosztás:

Tőkekiáramlás sújtja az Ethereumot, miközben az XPL vezeti a 24 órás beáramlásokat

Erőteljes tőkemozgások rázták meg a kriptopiacot az elmúlt 24 órában: míg az XPL több mint 53 millió dolláros nettó beáramlást könyvelhetett el, addig az Ethereum esetében közel 205 millió dollárnyi tőke távozott. A számok első pillantásra drámaiak, ám a háttérben komplex piaci mechanizmusok húzódnak meg.
2026. 02. 16. 19:30
Megosztás:

Nőtt az Alteo árbevétele tavaly

Az Alteo Nyrt. árbevétele 2025-ben meghaladta a 125 milliárd forintot, ami 19 százalékkal több az előző évinél - tájékoztatta az energetikai szolgáltató és kereskedő vállalat hétfőn az MTI-t.
2026. 02. 16. 19:00
Megosztás:

A Mol újabb tíz töltőállomást nyit Lengyelországban

A Mol tíz újabb töltőállomást nyit Lengyelországban az idei első fél évben, ez a cég lengyelországi vállalatának (Mol Polska) egyik legnagyobb fejlesztési programja az elmúlt években - közölte az ISBnews lengyel gazdasági szakportál hétfőn, a Mol közleményére hivatkozva.
2026. 02. 16. 18:30
Megosztás:

Tokenizált energiajövő? Az Aave alapítója 30 ezer milliárd dolláros piacot vizionál

Új korszak jöhet a DeFi és a megújuló energia metszéspontján: az Aave alapítója szerint a napelemparkok és más „bőség-eszközök” tokenizálása radikálisan átalakíthatja az on-chain fedezeti piacot és az energetikai beruházásokat.
2026. 02. 16. 18:00
Megosztás:

Megújulnak ez erdők a tatai Öreg-tó körül

A Vérteserdő Zrt. komplex erdő-regenerációs programot kezdett a tatai Öreg-tó körüli, városi erdők megújítására, közel 9 hektáron - közölte az erdőtársaság hétfőn az MTI-vel.
2026. 02. 16. 17:30
Megosztás:

Kevesebb munkaadó tervez béremelést idén, mint amennyi tavaly tervezett

A munkáltatók idei évre vonatkozó bérfejlesztési tervei óvatosabbak a tavalyinál. Míg 2025-re a cégek átlagosan közel kétharmada tervezett bérfejlesztéssel előzetesen, addig az idei évre a vállalatoknak mindössze 55%-a számol ezzel. Ezzel szemben a munkavállalók döntő többsége (82%) arra számít, hogy emelkedni fog a fizetése vagy nőni fog a béren kívüli juttatásainak mértéke 2026-ban – derül ki a Profession.hu friss, 449 cég bevonásával, illetve 1000 fős, magyar lakosságra reprezentatív minta alapján készített felméréseiből.
2026. 02. 16. 17:00
Megosztás:

Stabilcoin-forradalom küszöbén az Alchemy Chain: bemutatták a TPoA modellt

Új szintre léphet a globális stablecoin-alapú elszámolás: az Alchemy Chain részletesen ismertette Trusted Proof-of-Authority (TPoA) konszenzusmodelljét, amely az azonnali, szabályozott és banki szintű határokon átnyúló fizetéseket célozza. A tét nem kisebb, mint a nemzetközi pénzforgalom infrastruktúrájának újradefiniálása.
2026. 02. 16. 16:30
Megosztás:

Elérhetővé váltak az online rezsistop nyilatkozatok

Elérhetővé váltak az online rezsistop nyilatkozatok - közölte az MVM hétfőn az MTI-vel.
2026. 02. 16. 16:00
Megosztás: