Fontosabb gazdasági, tőzsdei hírek a világból
Ismét két Fed-tagbank vezére szólalt meg
Tegnap újabb két Fed tisztviselőn volt a sor, hogy kommentálja a központi bank monetáris politikájának kilátásait.
Susan Collins, a bostoni Fed elnöke szerint jelenleg óvatosan próbálnak hozzáállni a további szigorításhoz a jegybankárok, ugyanis „vagy közel lehetünk a csúcshoz, vagy már el is értük azt”. Collins ennek ellenére nem zárta ki a további kamatemelés lehetőségét, a beérkező adatok még indokolhatják a szigorítást is, amit meg kell lépni, ha szükség van rá.
Collins atlantai kollégája, Raphael Bostic még inkább galamblelkű volt kinyilatkoztatásában. Bostic szerint nincs szükség további emelésre, és ezt a véleményét csak akkor változtatná meg, ha az infláció csökkenő üteme egyértelműen megáll, vagy akár el is indul a másik irányba.
Emelkedő inflációs várakozások
Augusztusban minimálisan emelkedtek az inflációs várakozások az EKB fogyasztói felmérése alapján. A következő egy évre 3,5%-os inflációt várnak a korábbi 3,4% helyett, míg hároméves távon 2,4%-ról 2,5%-ra emelkedtek az átlagos inflációs várakozások.
Az emelkedő várakozásokhoz az emelkedő olajárak is hozzájárulhattak. A várakozások továbbra is a 2%-os jegybanki cél fölött vannak, ez is azt mutatja, hogy az EKB még nem dőlhet hátra.
Az EKB jegybankára, Klaas Knot is az ismét növekvő inflációs kockázatokra hívta fel a figyelmet.
Ismét szigorítják az orosz tőkekorlátozásokat
A rubel védelme érdekében ismét szigorítanak a tőkekorlátozásokon Oroszországban. A 43 legnagyobb exportőrnek, köztük az energiacégeknek is a hazai piacon kötelező leváltaniuk deviza bevételeiket, ezzel növelve a deviza kínálatot is erősítve a rubelt.
Év eleje óta már 43%-ot gyengült a rubel a dollárral szemben. A mostani tőkekorlátozásokra viszont 2,6%-os erősödéssel reagált.
Bizalmatlanok a kínai fogyasztók
A Bank of America felmérése szerint a kínai fogyasztók továbbra is bizalmatlanok a gazdasággal kapcsolatban. A válaszadók körében a két hónappal ezelőttihez képest csökkent a fizetésemelésre számítók és a kiadások növelését tervezők aránya.
A belső fogyasztás gyengélkedése miatt az IMF októberben 5,2%-ról 5%-ra vágta a Kínára vonatkozó idei GDP növekedési várakozását, a 2024-est pedig 4,5-ről 4,2-re csökkentette.
Mérséklődött a japán gépipar visszaesése
Japán alapvető gépipari megrendelései, amelyek nem tartalmazzák a hajózás és az elektromosáram-szolgáltatók megrendeléseit, augusztusában 0,5%-kal csökkentek az előző hónaphoz képest, ami javulást jelent a júliusi 1,1%-os visszaeséshez képest, de elmaradt a 0,6%-os növekedésre vonatkozó előzetes becslésektől.
Éves szinten a magánszektor gépipari megrendelései augusztusban a várt 6,7% helyett 7,7%-kal csökkentek a júliusi 13%-os visszaesést követően. (forrás: ERSTE)