Fordulat jöhet a reálbéreknél, de ez nem biztos, hogy egyből felpörgeti a vásárlásokat
Továbbra is két számjegyű növekedést mutatnak az átlagbérek. Májusban a bruttó átlagkeresetek megközelítették az 568 ezer forintot, a kedvezmények nélkül számolt nettó átlagbér pedig majdnem 378 ezer forint volt ebben az időszakban. Éves szinten a bruttó átlagfizetések mindkettő 17,9 százalékkal emelkedett.
“A bérnövekedés nem jelent meglepetést, a fizetéseket a garantált bérminimum és a minimálbér januári megemelése mellett a különböző szektorokban történt béremelések húzták felfelé” - kommentálta az adatokat Németh Dávid, a K&H vezető elemzője. Hozzátette ugyanakkor a magas infláció miatt a fizetések vásárlóereje csökken. Májusban a reálbérek 3 százalékos mínuszban voltak. Tavaly szeptember óta minden hónapban a negatív tartományban volt a reálbérmutató, ez pedig visszafogja a belső fogyasztást.
A szakember elmondta azt is, hogy az év hátralévő részében az infláció lassulására lehet számítani, miközben bérdinamika a mostani 16 százalék körüli szinten maradhat. Emiatt akár már augusztusban, de szeptemberben biztosan pozitív tartományba kerül a reálbérindex. Ugyanakkor kérdés, hogy ezzel párhuzamosan a lakossági fogyasztás milyen tempóban kezd majd élénkülni. Az elmúlt időszakban ugyanis a háztartások GSDP-arányos megtakarítási képessége romlott, elképzelhető, hogy sokan óvatosak maradnak és tartalékokat képeznek. Hozzátette: “Összességében a jövő elejétől számítunk jelentősebb fogyasztásbővülésre.”