Generációváltás előtt a cégvezetők: Nehezebb kihívásokkal küzdenek a nők?

Több mint harminc év telt el a rendszerváltás óta és az akkori „vállalkozói boom” során keletkezett cégek alapítói szinte kivétel nélkül férfiak voltak. Ezek a cégvezetők nagyrészt most érik el a nyugdíjkorhatárt, ám a várakozások szerint hamarosan fele-fele arányban ülhetnek női cégvezetők a döntéshozói székekbe.

Generációváltás előtt a cégvezetők: Nehezebb kihívásokkal küzdenek a nők?

Nőként azonban egészen más kihívásokkal, frusztrációkkal kell megküzdeniük, mint a férfi cégvezetőknek. 

A Pannon Egyetem és a Generációk Partnere által végzett országos kutatás szerint az utódok többsége vér szerinti rokonságban áll az előddel: 47%-uk a cégtulajdonos lánya, 42%-uk a fia, és csupán 11%-ban jelenik meg távolabbi rokon, mint például sógor, vagy az alapító veje. 

Gondolhatnánk, hogy ez az arány irreleváns, mert ma már egyre jobban záródik a gender olló és sem a vezetői pozíciókat tekintve, sem az utódlási folyamat lépései szempontjából nincs nagy különbség a lány és a fiú utód feladatai között. A generációváltás-szakértő szerint azonban igenis érdemes mélyebben foglalkozni a témával. 

 „Merőben más típusú kihívásai, vélt vagy valós, tudatos vagy tudatalatti korlátai lehetnek egy női, mint egy férfi utódnak. Például, hogy lányként meg tud-e felelni az apja elvárásainak, hogyan tud jó vezető, tulajdonos és egyben jó lány, feleség, anya lenni vagy hogyan priorizáljon e szerepek között? Sok nőben az is felmerül, hogy hátrányt jelent-e a partnerek, szakemberek számára a női mivoltuk vagy hogyan egyeztessék a gyerekvállalást a vállalkozás átvételével” - magyarázta Pálos Ildikó szakértő. 

Összefonódó munkahelyi és családi szálak 

A Generációk Partnere szervezetfejlesztője szerint a családi vállalkozások esetében szinte lehetetlen szétválasztani a munkahelyi és a családi szálakat. A céges hétköznapok során elvarratlan, a családtagok vezető-beosztott szerepben kialakult konfliktusai a vasárnapi ebédnél sokszor apa-gyerek szerepben folytatódnak. Az anya ösztönös mediátorként igyekszik közvetíteni a családtagok között, amiben lassan, de biztosan teljesen felőrlődik. 

„Ő az, aki foggal-körömmel egyben akarja tartani a családot, stabil hátteret biztosítani a férjének – a cég vezetőjének –, és személyes kudarcként éli meg, hogy ellentét feszül a férje és a gyerekeik, vagy a férje és menyük, vőjük között. Tehetetlen ezekben a konfliktushelyzetekben, nem látja a kiutat. Van olyan ügyfelünk, ahol a három testvér házastársai már nem is vesznek részt ezeken az ebédeken, mert hétvégén nincs szükségük arra a feszültségre, amit hétköznap a cégben is megélnek egymás között” - mesélte Pálos Ildikó.  

A szakértő szerint a cégvezetők feleségei egyre jobban aggódnak férjük egészségéért, aki még mindig napi 10-12 órában a cégben dolgozik, mert nem tudja kiadni a kezéből a gyeplőt. Amikor végre sikerül átadnia a stafétát, az pedig egy merőben ismeretlen, újabb kihívásokkal teli helyzetet hoz a házaspár számára.

Ráadásul, amikor a férj a cég helyett végre otthon tölti az idejét, akkor egymás agyára mennek. Sok házaspár jön rá ilyenkor, hogy elhidegültek egymástól: a cégen kívül nincs közös témájuk, a gyerekek is kirepültek. 

Pálos Ildikó még egy fontos női szereplőre is felhívta a figyelmet a cégvezetők környezetéből: a menyekre, vagyis az utódok feleségeire. 

„Ők leginkább arról számolnak be, hogy férjükön túl nagy a nyomás és a megfelelési kényszer az apjuk felé. Úgy érzik, hogy egy klasszikus alkalmazotti viszonyhoz képest férjüknek duplán kell bizonyítania, aminek hatására még inkább háttérbe kerül a magánélet, a gyerekek és ők maguk. Minden a családi vállalkozás körül forog, ami szent és sérthetetlen. Pedig az utód számtalanszor megfogadta már, hogy ő nem fog annyit dolgozni, mint az apja, és sokkal több időt tölt majd a családjával. „Nyugi, már csak ezt a két évet kell kibírni, amíg teljesen átveszem a céget.” „Csak ennek a beruházásnak legyen vége és minden könnyebb lesz drágám!”.”  

A Generációváltás a családi vállalkozásokban című könyv társszerzője szerint ezek a mintázatok sajnos ilyen vagy olyan formában a családok, családi vállalkozások többségénél megtalálhatóak, azonban a szereplők többségéből hiányzik a problématudat, és vagy büszkeségből, vagy bizalmatlanságból nem kérnek szakértői segítséget.

Közel 61.000 lefoglalt Bitcoin sorsa a tét: jogi csata robbant ki az Egyesült Királyságban

Komoly nemzetközi jogi vita bontakozott ki az Egyesült Királyságban, miután egy hatalmas kínai befektetési csalás áldozatai követelik a lefoglalt bitcoinok közvetlen visszaszolgáltatását. A közel 61 ezer BTC sorsáról szóló ügy túlmutat egyetlen bírósági eljáráson: a döntés precedenst teremthet a jövő globális kriptoeszköz-visszaszolgáltatási gyakorlata számára.
2026. 03. 12. 20:30
Megosztás:

Az olasz elegancia találkozása a kerékpározásban

A kerékpározás egy olyan szenvedély, amely életstílussá válhat. Ha valaha is álmodoztál arról, hogy egy prémium bringán szinte súlytalanul suhanj, akkor itt az ideje megvalósítani ezt az élményt. Az olasz kerékpárok magukban hordozzák a designt, a teljesítményt és az évszázados hagyományt. Olaszországban a biciklizés többet jelent egyszerű sportnál, az emberek életének része.
2026. 03. 12. 20:00
Megosztás:

A több mint 10 fős cégek húzzák a kkv-szektort

Magyarországon a több mint 10 fővel működő cégek húzzák a kis- és középvállalkozói (kkv) szektort, ez a mintegy 34 ezres vállalkozói kör foglalkoztatja a munkavállalók nagy részét, és képes innovációs kutatás-fejlesztéseket megvalósítani - mondta Lukács Zsuzsanna, a Nemzetgazdasági Minisztérium (NGM) vállalkozások védelméért felelős helyettes államtitkára csütörtökön Gödöllőn, a Magyar Hidrogéntechnológiai Szövetség konferenciáján.
2026. 03. 12. 19:30
Megosztás:

Tűzgyújtási tilalmat rendelt el a Nébih Borsod-Abaúj-Zemplén és Heves vármegyére

Tűzgyújtási tilalmat rendelt el Borsod-Abaúj-Zemplén és Heves vármegyére csütörtök éjféltől a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) a Belügyminisztérium Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóságával (BM OKF) egyeztetve - közölte honlapján a Nébih.
2026. 03. 12. 19:00
Megosztás:

Mutatjuk, mit érdemes megfontolni a lakásbiztosítás újrakötésénél

Az elmúlt év gazdasági döntései – köztük a biztosítási díjak stabilizálása vagy a 3 százalékos kamattámogatott lakáshitel bevezetése – olyan környezetet teremtettek a lakásbiztosítások piacán, ami kifejezetten fontossá teszi az ügyfelek számára, hogy felülvizsgálják meglévő lakásbiztosításukat. Ilyen értelemben az idei lakásbiztosítási kampány elsősorban arról szólhat, hogyan kaphatunk többet és jobbat a pénzünkért. De ugyanilyen lényeges, hogy minimalizáljuk az alulbiztosítottság jelentette kockázatokat – hívja fel a figyelmet az UNIQA Biztosító.
2026. 03. 12. 18:30
Megosztás:

Már a nyaralást is részletre fizetik a magyarok az interneten

Egyre több magyar vásárol úgy az interneten, hogy nem fizeti ki azonnal a teljes összeget: a „Buy Now, Pay Later” (BNPL) részletfizetés már nemcsak műszaki cikkeknél, hanem utazásoknál és szállásfoglalásoknál is megjelent. A modell lényege, hogy a vásárlók több részletben rendezik a kiadást, így nem egyszerre terhelik meg a havi költségvetést. A rendelkezésre álló adatok szerint a megoldás a kereskedők számára is komoly hatással jár: átlagosan 25–30 százalékkal növeli az online kosárértéket, a 100 ezer forint alatti átlagos kosárértékű boltoknál pedig akár 100 százalékos emelkedés is előfordulhat.
2026. 03. 12. 18:00
Megosztás:

Kijevben tárgyal a magyar delegáció

Kijevben tárgyal a magyar delegáció a Barátság kőolajvezeték újraindításáról - erről beszélt Czepek Gábor, az Energiaügyi Minisztérium parlamenti államtitkára csütörtökön, Kijevben készült Facebook-videójában.
2026. 03. 12. 17:30
Megosztás:

Méhbetegség miatt rendeltek el községi zárlatot Békéscsaba és Békés egy részén

Védőkörzetet rendelt el hétfőtől a Békés Vármegyei Kormányhivatal, miután egy békéscsabai méhészetben mézelő méhek nyúlós költésrothadása betegséget állapított meg a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal laboratóriuma – tájékoztatta a békési önkormányzat csütörtökön az MTI-t.
2026. 03. 12. 17:00
Megosztás:

A középső országrészben már most aszály van kialakulóban

A napos, száraz, az ilyenkor szokásosnál több fokkal melegebb időben nagyon kiszáradt a talaj felszínhez közeli része, és egyre jelentősebb a középső talajréteg vízvesztése is, az őszi vetésekre vonatkozóan a középső országrészben már most aszály van kialakulóban – írta a HungaroMet Zrt. csütörtöki agrometeorológiai elemzésében.
2026. 03. 12. 16:30
Megosztás:

A Gránit Bank a piaci átlagnál gyorsabban bővült és rekordnyereséggel zárta 2025-öt

A Gránit Bank történetének legeredményesebb évét zárta 2025-ben, az adózott eredmény 19,2 milliárd forint volt, ami 13,6 százalékkal haladja meg az előző év eredményét, az adózás előtti eredmény 21,4 milliárd forintra nőtt, ami 18,8 százalékos éves bővülést jelent - közölte a bank csütörtökön az MTI-vel.
2026. 03. 12. 16:00
Megosztás:

Véget érhet az amerikai kriptoháború: az SEC és a CFTC összefog, míg a Bitcoin ára 70 ezer dollárnál

Az Egyesült Államok kriptoszektorát évek óta bénító szabályozási rivalizálás új fordulatot vett: az amerikai pénzügyi felügyelet két kulcsszereplője, az SEC és a CFTC megállapodást kötött az együttműködésről. A történelmi lépés célja egy egységes digitális eszközszabályozási keretrendszer kialakítása, miközben a Bitcoin ismét a pszichológiailag kulcsfontosságú 70 000 dolláros szint közelében kereskedik.
2026. 03. 12. 15:30
Megosztás:

A DeFi zsákutcája után jön a ProFi: új korszak kezdődhet a tokenizációban

A blokklánc-ipar évek óta azt ígéri, hogy a valós eszközök tokenizációja (RWA – real-world assets) több tízbillió dolláros piacot nyithat meg. A valóság azonban eddig jóval kiábrándítóbb volt: számos kísérlet kudarcba fulladt, miközben a decentralizált pénzügy (DeFi) fragmentált infrastruktúrát hagyott maga után. Egyre többen állítják azonban, hogy a következő fázis — az úgynevezett programmable finance (ProFi) — végre képes lehet valóban működőképes alapokra helyezni a tokenizációt, méghozzá az államok és intézmények aktív részvételével.
2026. 03. 12. 15:00
Megosztás:

Új agrár hiteltermékkel bővül a Széchenyi Kártya Program portfoliója

A legkisebb agrárvállalkozások támogatása kulcsfontosságú a hazai agrárgazdaság erősítésében. A KAVOSZ Zrt. a Széchenyi Kártya Programon keresztül meghatározó szerepet vállal a hazai kis- és középvállalkozások, köztük az agrárszektor vállalkozásainak támogatott finanszírozáshoz jutásában. A Széchenyi Kártya Program új eleme a Nemzetgazdasági Minisztérium támogatásával, az Agrárminisztériummal egyeztetett feltételrendszer mellett megvalósuló Széchenyi Agrár Mikro Forgóeszközhitel Konstrukció, amely márciustól szabad felhasználású forrást biztosít a mikro- és kisvállalkozásoknak fix évi 3%-os nettó kamattal, saját erő nélkül, egyszerűsített feltételekkel.
2026. 03. 12. 14:30
Megosztás:

Lakásbiztosítási kampány: 40%-kal nőtt az érdeklődés a lakásbiztosítások iránt az első héten

A lakásbiztosítási kampány első hetében jelentősen, közel 40%-kal ugrott meg a lakásbiztosításokkal kapcsolatos keresések száma a Bank360 oldalán. Ugyanezen időszakban a megkötött szerződések számában is jelentős, 30%-ot meghaladó növekedés volt megfigyelhető. Ugyanakkor a 2025-ös adatokkal összevetve csökkent azok aránya, akik a márciusi kampányt jelölték meg régi szerződésük felmondásának okaként.
2026. 03. 12. 14:00
Megosztás:

A Monad jelentése, értelmezése és szerepe a kriptovilágban: hogyan működik ez az új generációs blokklánc?

A „Monad” név egyre gyakrabban bukkan fel a kriptovaluták világában, különösen akkor, amikor a piac a gyorsabb, olcsóbb és könnyebben használható blokkláncokat keresi. A fogalom mögött nem egyszerűen egy újabb kriptoprojekt áll, hanem egy olyan technológiai megközelítés, amely azt ígéri, hogy az Ethereum ismert fejlesztői környezetét ötvözi jóval nagyobb sebességgel és alacsonyabb költségekkel.
2026. 03. 12. 13:30
Megosztás:

Mennyibe kerül most 1 kg vágósertés Magyarországon?

Az idei év első hónapjai után végre pozitív elmozdulás érzékelhető a sertéságazaban. A tavalyi év drasztikus mélyrepülése után, amely során a hazai árak 700 forintos szintről egészen a 450 forintos lélektani határ alá zuhantak, februárban megérkeztek a visszarendeződés első jelei.
2026. 03. 12. 13:00
Megosztás:

Adójogszabályok változása 2025-2026: mit tehet egy vállalkozás a hibák elkerüléséért?

A jogszabályi környezet folyamatos változása és annak nyomonkövetése állandó kihívást jelent a vállalkozások és azok döntéshozói számára.
2026. 03. 12. 12:30
Megosztás:

Binance kontra Wall Street Journal: jogi csatába kezdett a kriptotőzsde

Ritka és nagy horderejű lépésre szánta el magát a Binance: rágalmazási pert indított a Wall Street Journal ellen egy februári cikk miatt, amely szerint a platformon keresztül jelentős összegű kriptó áramolhatott iráni szankciós entitásokhoz. A világ egyik legnagyobb kriptotőzsdéje szerint a beszámoló pontatlan állításokat tartalmazott, amelyek komoly reputációs és üzleti károkat okoztak.
2026. 03. 12. 12:00
Megosztás:

Emelkedtek a fejlett piaci hozamok, erősödött a dollár, vegyesen teljesítettek a régiós devizák, a forint gyengült

Bár az amerikai inflációs és maginflációs adatok a várakozásoknak megfelelően alakultak, de a növekvő közel-keleti feszültség és az emelkedő olajárak miatt újból erősödtek az inflációs és kamatemelési várakozások – különösen, hogy Christine Lagarde, az EKB elnöke elmondta: mindent megtesznek azért, hogy az emelkedő olajárak dacára féken tartsák az inflációt.
2026. 03. 12. 11:30
Megosztás:

Multichain irányba fordul a Pump.fun? Új jelek utalnak a terjeszkedésre

Egyre több jel mutat arra, hogy a Pump.fun kiléphet a kizárólagos Solana-ökoszisztémából. A platform több új aldomaint regisztrált különböző blokkláncokhoz, miközben profiljából eltűnt a „Solana” megnevezés. Bár ez még nem jelent hivatalos multichain indulást, a háttérben zajló technikai előkészítés arra utal, hogy a projekt komolyan vizsgálja a többhálózatos terjeszkedést.
2026. 03. 12. 11:00
Megosztás: