Ha pénz áll a házhoz, mit tehetnek a fiatalok?

Tavasszal és nyáron meglódulhatnak a fiatalok bevételei, a húsvéti locsolkodás, a közelgő ballagás és az esetleges nyári munka miatt. Sok diák pedig szintet lép, amikor majd szeptembertől középiskolában vagy a felsőoktatásban folytatja tanulmányait, ez pedig a mindennapi pénzügyek terén is új helyzetet teremt. Érdemes előre felkészülni, meglepetések helyett. Ebben segít a fiataloknak a K&H Vigyázz, kész, pénz! pénzügyi vetélkedő, amelynek április közepén rendezett középdöntőjébe nyolc régióból 160 csapat jutott be. A legjobbak pedig továbbjutottak a májusi döntőbe.

Ha pénz áll a házhoz, mit tehetnek a fiatalok?

A tanév utolsó szakasza a gyerekek, fiatalok számára a mindennapos pénzügyekben is új helyzetet teremt. Elsősorban azért, mert ilyenkor ajándékokhoz vagy akár pénzbeli jutalomhoz jutnak. Például a húsvéti ünnepek miatt, de ilyen lehet a ballagás is vagy éppen a jó bizonyítványt is honorálhatják a szülők. A nyári szünetben a diákok tovább növelhetik a bevételeiket, ha nyári munkát vállalnak.

Bár a már említett különleges alkalmak - húsvét, ballagás, tanévzárás - során befolyó összegek vagy a diákmunkáért járó fizetés extra bevételként jelentkezik, fontos, hogy nem szabad elpazarolni a hirtelen jött “pénzügyi szabadságot”. Sőt, érdemes takarékoskodni például a vágyott digitális eszközre, okostelefonra, tabletre, számítógépre. Érdemes eltöprengeni azon is, ha a diáknak még nincs bankszámlája, akkor elindulni ezen az úton, vagyis nyitni egy fiataloknak szánt bankszámlát. Ez indokolt lehet például az iskolaváltásnál is, leginkább azoknál, akik általánosból középiskolába vagy az utóbbiból a felsőoktatási intézménybe mennek. Ezzel ugyanis a korábbi időszakhoz képest mind az életben, mind a pénzügyek terén is önállósodhatnak.

Ha pedig megvan a bankszámla, akkor ahhoz célszerű kártyát igényelni, amit rögtön digitalizálni lehet, vagyis be lehet költöztetni az okostelefonba vagy okosórába. Fontos azonban, hogy a kézre eső fizetés mellett a megtakarításokat is kényelmesen nyomon követhetik. Így megtanulhatják, hogy a befolyó extra összegekhez rövidebb vagy hosszabb távú megtakarítási célokat rendeljenek, és az azonnali költés helyett mindig a takarékoskodásra törekedjenek.

A pénzügyi tudatosságot a legfiatalabbakkal megismertető, évtizedes múltra visszatekintő, általános iskolás és középiskolás diákoknak megrendezett K&H Vigyázz, kész, pénz! - pénzügyi vetélkedő újabb fordulón van túl. Az idei versenyre összesen 2423 csapat nevezett be, közülük nyolc régióból összesen 160 csapat jutott be az április 11-én és 12-én megrendezett regionális középdöntőbe. Minden régióból a legjobbak jutottak be a májusi döntőbe, ahol kiderül, ki lesz a végső nyertes.

A vetélkedő és az ahhoz kapcsolódó ismertanyag számtalan mindennapos pénzügyi kérdésre ad választ. Ilyen például, hogy mit érdemes kezdeni az extra bevételekkel. Ehhez passzol a K&H Vigyázz, kész, pénz! tananyagának megtakarításokkal foglalkozó fejezete, amelyből többek között kiderül, hogy a gyerekek bevételeit érdemesebb a bankban, megtakarítási formákban tartani, mint készpénzben. Előbbiek ugyanis kamatoznak, azaz gyarapodik az összeg, a készpénzre ez viszont nem igaz.

A baloldal megőrizte a francia nagyvárosok többségét a helyhatósági választásokon

A baloldal megőrizte Franciaország három legnagyobb városát, Párizst, Marseille-t és Lyont a helyhatósági választások második fordulójában - derül ki a belügyminisztérium által hétfőn közzétett végleges eredményekből, amelyeket a pártok a jövő évi elnökválasztás előtti erőviszonyok tükrében értelmeztek.
2026. 03. 23. 20:30
Megosztás:

Erősödött a forint hétfő estére

Erősödött a forint a főbb devizákkal szemben hétfőn kora estére a bankközi devizapiacon reggelhez képest.
2026. 03. 23. 20:00
Megosztás:

Túlnyomórészt nyereséggel zártak a vezető nyugat-európai tőzsdék

Túlnyomórészt emelkedéssel zárták a kereskedést a vezető nyugat-európai tőzsdék hétfőn.
2026. 03. 23. 19:00
Megosztás:

A hazai erdőgazdálkodás aktívan reagál a klímaváltozás kihívásaira

A hazai erdőgazdálkodás aktívan reagál a klímaváltozás kihívásaira - közölte az Agrárminisztérium (AM) hétfőn az MTI-vel.
2026. 03. 23. 18:00
Megosztás:

Vége az ”AI-rulett korszakának” – célzottabban használják a cégek a mesterséges intelligenciát, de térségünk még lemaradással küzd

Megjelent a KPMG Global Tech Reportja, amelyben 27 országból, 2500 technológiai vezetőt – többek között a Google, az Open AI és a Microsoft 365 Copilot szakembereit – kérdezték meg arról, hogy a mesterséges intelligencia bevezetésével és alkalmazásával kapcsolatban milyen tapasztalataik és észrevételeik vannak. A felmérés legfőbb megállapítása, hogy a technológia bevezetése és alkalmazása önmagában nem jelent versenyelőnyt, az igazi fejlődést annak tudatos, stratégiai használata jelenti, azonban a KPMG szakértői kiemelték, hogy Magyarországon még a kezdeti fázisban van a technológia használata.
2026. 03. 23. 17:30
Megosztás:

Smart Home és épületgépészeti megoldások – az egészségedbe is befektetsz

Az okosotthon ma már jóval több, mint látványos technológiai extra, főleg, ha modern épületgépészeti megoldásokkal van ötvözve. A smart home az otthoni komfort, az energiahatékonyság és az egészségtudatos életmód szempontjából is nagyon sok előnnyel szolgálhat. Amikor tehát azon gondolkodunk, hogy megéri-e befektetni automatizált ablakokba, intelligens árnyékolásba vagy HEPA szűrős szellőztetésbe, valójában arról döntünk, mennyit ér meg számunkra a tisztább levegő, a jobb közérzet és a kiszámíthatóbb, kényelmesebb mindennapok.
2026. 03. 23. 17:00
Megosztás:

Újabb intézkedéscsomagot fogadott el a horvát kormány az energiaárak emelkedése miatt

A horvát kormány a hétfői ülésén elfogadta a lakosság és a gazdaság védelmét szolgáló tizedik átfogó intézkedési csomagot az energiahordozók világpiaci árának emelkedése miatt - közölte Andrej Plenkovic miniszterelnök.
2026. 03. 23. 16:00
Megosztás:

Saylor újabb Bitcoin-vásárlásra utal – miközben cége már 10%-os mínuszban áll

A kriptopiac újabb bizonytalan időszakába lépett, de Michael Saylor nem hátrál: a Strategy vezetője ismét vásárlási jelzést adott, még akkor is, amikor a vállalat Bitcoin-pozíciója veszteségbe fordult. Vajon ez egy újabb bikapiaci előjel, vagy túlzott kockázatvállalás?
2026. 03. 23. 15:30
Megosztás:

Válsághelyzetet hirdet a kőolajtermékek piacán a román kormány

Válsághelyzetet hirdet Romániában a kormány a kőolajtermékek piacán, amely lehetővé teszi, hogy a haszonkulcs és az export korlátozásával fékezzék meg az üzemanyagok drágulását - közölte hétfőn a bukaresti kabinet.
2026. 03. 23. 15:00
Megosztás:

Szlovéniai választások - Elemzők szerint nincs egyértelmű győztes

Szlovén politikai elemzők szerint a vasárnapi parlamenti választásnak nincs egyértelmű győztese, mert egyik politikai blokk sem rendelkezik stabil parlamenti többséggel, ezért a koalíciós tárgyalások várhatóan nehezek lesznek.
2026. 03. 23. 14:30
Megosztás:

Élénk a márciusi lakásbiztosítási kampány, már csak egy hét van a zárásig

Most kezdődik a legnagyobb hajrá a márciusi lakásbiztosítási kampányban - hívta fel a figyelmet a Netrisk és az Insura.hu hétfőn.
2026. 03. 23. 13:30
Megosztás:

Kezdődik a digitális országos kompetenciamérés A 2025/2026-os tanévi digitális országos kompet

A 2025/2026-os tanévi digitális országos kompetenciamérést március 23. és május 29. között bonyolítják le - közölte az Oktatási Hivatal (OH) az MTI-vel.
2026. 03. 23. 13:00
Megosztás:

Lassul a globális pénzkínálat növekedése – Fordulópont előtt a Bitcoin?

A globális likviditás alakulása ismét reflektorfénybe került, miután egy kulcsfontosságú makrogazdasági mutató lassulást jelez. A fejlemény különösen fontos lehet a kriptobefektetők számára, hiszen történelmileg szoros kapcsolat figyelhető meg a pénzbőség és a Bitcoin árfolyama között.
2026. 03. 23. 12:30
Megosztás:

Tovább emelkedtek a fejlett kötvénypiaci hozamok, a hazai hozamgörbe laposabbá vált

Az elmúlt héten is a közel-keleti konfliktus eseményei alakították a hangulatot a fejlett kötvénypiacokon. A szárnyaló energiaárak miatt emelkednek az inflációs kockázatok és egyre feljebb tolódott a hozamgörbe a fejlett és a fejlődő országokban egyaránt.
2026. 03. 23. 12:00
Megosztás:

Tovább estek a Wall Street-i indexek, elolvadtak az idei amerikai kamatcsökkentési várakozások

A Wall Street-i indexek pénteken nagyot estek az olajárak további emelkedése közepette, a Dow 1%-kal; az S&P500 1,5%-kal, a NASDAQ 2%-kal került lejjebb, szektor szinten a technológia volt a nap legnagyobb vesztese. A vezető indexek negyedik egymást követő hete esnek, az elmúlt héten nagyjából 2%-kal.
2026. 03. 23. 11:30
Megosztás:

Stabilcoin tőkekiáramlás Dél-Koreában: tömeges tőkekivonás rázza meg a kriptotőzsdéket

Az elmúlt hónapokban látványos fordulat zajlott le a dél-koreai kriptopiacon: a stabilcoin-állomány drámai csökkenése mögött makrogazdasági tényezők és befektetői stratégiaváltás áll. A kérdés most az, hogy ez csak átmeneti átrendeződés, vagy egy mélyebb piaci trend kezdete.
2026. 03. 23. 11:00
Megosztás:

Harmadik hete esnek az európai részvénypiacok

Az európai részvénypiacok már harmadik hete esnek. A múlt hét második felében a közel-keleti energetikai létesítmények elleni támadások miatt emelkedő olajárak gyorsan eloszlatták a hét eleji nyugalmat.
2026. 03. 23. 10:30
Megosztás:

Bankok kontra új építményi jog – ki nyer?

A március elején hatályba lépett, társasházi építményi jogot bevezető szabályozás jelentősen bővíthetné az új lakások megvásárlásának lehetőségeit, a hitelezési gyakorlat azonban egyelőre nem követi ezt az irányt – derül ki a money.hu friss elemzéséből. Az új jogi megoldás lehetővé tenné, hogy a vásárlók már az építkezés korai szakaszában tulajdont szerezzenek jövőbeni lakásukban, ami elvileg a hitel korábbi folyósítását is lehetővé tenné.
2026. 03. 23. 10:00
Megosztás:

Nem enyhül a feszültség a Közel-Keleten, tovább emelkedett a nyersolaj jegyzése

Továbbra is a közel-keleti konfliktus diktálja az ütemet a piacokon; a február 28-a óta tartó összecsapás földrajzilag folyamatosan szélesedik és a Hormuzi-szoros körül egyre izzik a levegő.
2026. 03. 23. 09:30
Megosztás:

Lakásbiztosítási kampány: még 200 ezer szerződés frissülhet a finisben

Alig egy hete maradt a hazai lakástulajdonosoknak arra, hogy eldöntsék, váltanak-e lakásbiztosítást a márciusi lakásbiztosítási kampány során. Az Insura.hu biztosításközvetítő adatai szerint 10-ből 9 ügyfél találhat a jelenleginél kedvezőbb feltételű biztosítást. A korábbi tapasztalatok azt valószínűsítik, hogy a tavalyinál kissé élénkebb lakásbiztosítási kampány utolsó hetében még mintegy 200 ezer lakástulajdonos dönt biztosítása megváltoztatásáról: ezek egy részét lecserélik, másik részét a biztosítóval együttműködve kedvezőbb feltételekkel módosítják majd.
2026. 03. 23. 09:00
Megosztás: