Háború az ingatlanpiacon: mit érdemes lépni ilyenkor?

Az orosz-ukrán háború az ingatlanpiacot is bizonytalan helyzetbe hozta, a februári helyzethez képest márciusban közel 30 százalékkal csökkent az érdeklődés az eladó használt ingatlanok iránt Magyarországon. Jelenleg senki nem látja a háború végét, így nem tudni merre mozdulnak az árak.

Háború az ingatlanpiacon: mit érdemes lépni ilyenkor?

Mi lesz, ha háború lesz? Biztonságban vagyunk? Milyen hatással van ránk anyagilag? Mi lesz a vagyonunkkal, értékeinkkel? Számtalan kérdés, aminek eddig nem volt aktualitása, most viszont az orosz-ukrán háború miatt egyre többen foglalkoznak ezzel. A változások az ingatlanpiacot is befolyásolják.

„Nagyon keveset hallani most az ukrán ingatlan piacról. Ha utána nézünk, akkor sem találunk sok információt, pedig folyamatosan vizsgáljuk nem csak a hazai ingatlan helyzetet, hanem a közeli országokét, sőt, a globális piacot is. Ukrajnából most mindenki menekül. Nem csak azokról a területekről, ahol bombázások vannak, hanem onnan is, ahova még nem ért el a háború. Ez olyan helyzetet teremtett, hogy egy csapásra átalakult az ukrán ingatlanpiac, hiszen bombázás alatt lévő területen nem nagyon adnak el, és nem is vesznek ingatlant” – mondja Csizmazia Gábor, a Livlia értékesítési igazgatója.

A háborús helyzet mindent felülír

A kereslet egész Ukrajnában visszazuhant, a szakértők szerint nem is lehet megjósolni, hogy mikor és mi lesz a vége. A szomszédos országban dúló háborúnak viszont Magyarországon is érződik a hatása.

„Jelenleg nálunk is nagy a bizonytalanság a piacon, ez inkább a vásárlókon érződik. Az ingatlan eladás a legtöbb esetben egy élethelyzettől függ, ilyen egy válás, egy családon belüli felosztás, öröklés. Ezek az helyzetek generálják az eladást, de persze a vásárlást is. Ilyen például, ha jön a baba, növekszik a család. Illetve ilyen a befektetés is, de az már nem egy élethelyzet, hanem inkább üzleti döntés. A befektetők is egy jelentős összetevőjét adják a vásárlóknak, ők azok, akiknél jellemzően a legkisebb az időkényszer. Esetükben nagyon érezni, hogy kivárnak, ami valahol érthető is. A háborús helyzet nemhogy csökken, hanem fokozódik. Ebből pedig következhet, hogy hosszabb távon is erősebb gazdasági hatásokat eredményez” – tette hozzá a Csizmazia Gábor.

Amikor az életünk a tét, nem foglalkozunk a vagyonnal

Egy fontos kérdésre, hogy mi történne a hazai ingatlanpiacon, ha esetleg Magyarországon is háború törne ki, a válasz nem meglepő: ugyanaz, mint Ukrajnában.

„Nyilván az ország nagy része itt is menekülne és egy esetleges bombázás teljesen leredukálná az ingatlanpiacot. Amikor az életünk a tét, akkor nem foglalkozunk a vagyonnal, de szerencsére itthon nem érződik a pánikhangulat, és nem is kaptunk ilyen típusú megkereséseket. Azt viszont sokan kérdezik, hogy mit látunk, hogyan fog alakulni a piac, de erre még a profi elemzők sem tudnak pontos választ adni, mivel a háború nagyon sok gazdasági tényezőre van jelentős hatással és a háború mellett is számos egyéb tényező befolyásolja a piacot, például az infláció vagy a lakáshitelek és támogatások hozzáférhetősége” – tette hozzá az ingatlanszakértő.

A pénzügyi szektorban a befektetéseknél sokszor tanácsolják azt, hogy ne egy, hanem inkább több dologba fektessen az ember. Így, ha az egyik veszteséges, még mindig ott a másik, amivel kompenzálható a baj. A Livlia értékesítési igazgatója szerint ezt a stratégiát - bizonyos esetekben - az ingatlanok tekintetében is lehet alkalmazni.

„Ha valaki attól tart, hogy a fegyveres konfliktus átcsúszik a magyar határon is akkor természetes, hogy az ottani ingatlanok veszélybe kerülnek és az értékük is csökkenni fog, amíg meg nem oldódik a helyzet. Aki megteheti, vásárolhat két-három kisebb ingatlant az ország különböző részén, így függetlenítheti magát Budapesttől, ami egy esetleges háború esetében biztos, hogy fő célponttá válna. A mostani helyzet egyébként sokban hasonlít 2020 első felére, amikor a Covid-járvány miatt tapasztaltuk a váratlan helyzeteket. Akkor is mindent felülírt az életünkért való aggódás, hiszen nem tudtuk mivel állunk szemben.”

Egy digitális ingatlaniroda nagy segítség lehet

A biztonság most minden területen felértékelődött, még az ingatlanvásárlás és eladás esetében is. A pontosság és a segítség húzóerő lehet.

„Számos külföldi portálon is hirdetünk, az ügyfelek kevésbé érzik az orosz befektetők kiesését, hiszen gyakorlatilag világszerte ott vagyunk - Kínától-Izraelig - így folyamatosan az összes befektetői réteget elérjük. Minden egyéb adminisztratív folyamatot algoritmusok végeznek, nem csak egy-egy régióval, hanem országosan dolgozunk, így jobban átlátjuk az itthon zajló folyamatokat” – árulta el Gábor.


Magánforrásból épül új gyalogoshíd az Óbudai-szigetre

Mérföldkőhöz érkezett Óbuda egyik legjelentősebb közösségi célú fejlesztése: Budapest főépítésze jóváhagyta a Speciálterv gyalogoshíd koncepcióját. A szakhatóságokkal és közműszolgáltatókkal egyeztetett dokumentációt akár heteken belül benyújthatják engedélyeztetésre. A 138 méter hosszú, 3,5 méter széles hidat a Biggeorge Property teljes egészében magánforrásból valósítja meg.
2026. 08. 05. 05:00
Megosztás:

Új ügyvezető igazgató az ITAKA Hungary élén

Az ITAKA Csoport két vezetője 2026. augusztus 4-től új pozícióban folytatja munkáját. Az ITAKA Csoporthoz tartozó cseh utazásszervező, a Čedok eddigi vezetője, Stanislav Zeman veszi át az ITAKA Hungary irányítását. A magyarországi vállalatot az elmúlt években irányító Vytautas Kaikaris pedig a Čedok ügyvezető igazgató pozícióját tölti be.
2026. 08. 05. 04:00
Megosztás:

Beperelte a Trump-adminisztrációt az új importvámok miatt a szövetségi államok fele

Pert indított a Trump-adminisztráció ellen a közelmúltban bevezetett széles körű importvámok miatt az Egyesült Államok szövetségi államainak fele.
2026. 08. 05. 03:00
Megosztás:

Törvényi döntés! A nyugdíjasnak adót kell fizetnie

Sokan úgy gondolják, hogy aki nyugdíjba vonul, az automatikusan minden adó megfizetése alól mentesül. A magyar szabályozás azonban ennél jóval összetettebb. Maga a nyugdíj adómentes, de a nyugdíjas más jövedelmei, vásárlásai, befektetései és vagyoni ügyletei után ugyanúgy keletkezhet adófizetési kötelezettség, mint bármely más magánszemélynél.
2026. 08. 05. 02:00
Megosztás:

Betiltják az air fryer-eket? Minden, amit a PFAS-korlátozásról tudni kell

Alig szoktuk meg, hogy a forró levegős sütő szinte minden második magyar konyhában megjelent, máris nyugtalanító hírek kezdtek terjedni: az Európai Unió állítólag betilthatja az air fryereket.
2026. 08. 05. 01:00
Megosztás:

Kettészakadt Európa az elektromos autózásban: óriási különbségek az elektromos autók elterjedésében

Az ACEA (Európai Gépjárműgyártók Szövetsége) legfrissebb európai személyautó-értékesítési adatai alapján egyre markánsabban rajzolódik ki Európa kétsebességes elektromos átállása[1]. Míg egyes országok már közel járnak a teljes villamosításhoz, más piacokon az elektromos autók részesedése továbbra is egyszámjegyű.
2026. 08. 05. 00:05
Megosztás:

Csökkentett termeléssel működik az Audi Hungaria Zrt.

Csökkentett termeléssel működik augusztusban az Audi Hungaria Zrt., igazodva az európai autóipari működési szokásokhoz - tájékoztatta a győri székhelyű járműgyártó vállalat kommunikációs osztálya az MTI-t.
2026. 08. 04. 23:00
Megosztás:

Csökken a Tisza-tó vízszintje

A Tisza-tó Kisköre-felső vízmércén mért vízállása 700 centiméter alá csökkent - közölte a Közép-Tisza-vidéki Vízügyi igazgatóság (Kötivizig) kedden a honlapján.
2026. 08. 04. 22:00
Megosztás:

Biztosított a tűzifaellátás a téli időszakra

A kormány megduplázza a szociális tűzifa program keretében igényelhető mennyiséget és a biztosított keretösszeget a rászoruló családok számára - olvasható az élő környezetért felelős miniszter közösségi oldalának keddi bejegyzésében.
2026. 08. 04. 21:00
Megosztás:

Erősödött a forint kedd estére

Erősödött a forint a főbb devizákkal szemben kedden kora estére a bankközi devizapiacon reggelhez képest.
2026. 08. 04. 20:05
Megosztás:

A Mastercard rekordüzlettel erősít a stabilcoin piacon

A Mastercard lezárta a londoni BVNK felvásárlását, amely akár 1,8 milliárd dolláros értékével minden idők legnagyobb stabilcoin-infrastruktúrához kapcsolódó akvizíciója lehet. Az ügylet azt jelzi, hogy a blokkláncalapú fizetések, a napi 24 órás elszámolás és a hagyományos bankrendszer összekapcsolása már a globális fizetési vállalatok egyik legfontosabb stratégiai céljává vált.
2026. 08. 04. 19:00
Megosztás:

Ismét nyereséges az SK On 2026 második negyedévében

Ismét nyereséges az SK On 2026 második negyedévében, amiben jelentős szerepet játszik az ázsiai értékesítés erősödése, egy ügyfélkompenzáció, a magasabb egyesült államokbeli adójóváírások és a szigorúbb költséggazdálkodás is – jelentette be hétfőn a dél-koreai akkumulátorgyártó.
2026. 08. 04. 18:00
Megosztás:

Erőre kaptak a lakásépítések, de a kilábalás még bizonytalan

A lakásépítési adatok látványos javulását az erősödő piaci és geopolitikai bizonytalanság törheti meg – állapítja meg a Mapei Kft. elemzése.
2026. 08. 04. 17:00
Megosztás:

Gajdos László: átfogó országos ellenőrzés indult az akkucégeknél

Országos ellenőrzési program indult augusztus 1-től az akkumulátoripar teljes működési láncának vizsgálatára - közölte az élő környezetért felelős miniszter kedden a Facebook-oldalán.
2026. 08. 04. 16:00
Megosztás:

MTMI Innovációs Műhely: 100 millió forintos támogatás a fiatalokat megszólító tudományos és innovációs kezdeményezéseknek

A Nemzeti Innovációs Ügynökség (NIÜ) koordinálásában, 100 millió forintos keretösszeggel elindult az MTMI Innovációs Műhely, amely a matematika, a természettudományok, a műszaki területek és az informatika iránt érdeklődő fiatalokat célozza; civil szervezetek és nonprofit vállalkozások nyújthatnak be pályázatot 100 százalékos támogatási intenzitású, vissza nem térítendő támogatásra.
2026. 08. 04. 15:00
Megosztás:

Sorra csökkentik a bankok a lakáshitelek kamatait, itt az újabb csatlakozó

Nem maradt magára az OTP a lakáshiteleknél a kamatcsökkentéssel, augusztustól újabb nagybank csatlakozott hozzá, és hamarosan mások is követhetik a példájukat – derül ki a BiztosDöntés.hu elemzéséből. Bár a lakáshitelezés csaknem 80 százalékát még mindig az államilag támogatott, maximum 3 százalékos kamatú kölcsönök teszik ki, a tisztán piaci hitelek ára is fontos. A kedvezményekre nem jogosultak mellett a megemelkedett ingatlanárak miatt kiegészítésként azoknak is szüksége lehet rájuk, akik Otthon Startot vagy CSOK Pluszt vesznek fel.
2026. 08. 04. 14:00
Megosztás:

Kiemelkedő árbevétel-növekedés és növekvő EBITDA jellemezte az ALTEO első félévét

Mintegy harmadával növelte árbevételét az ALTEO Csoport 2026 első félévében a bázisidőszakhoz viszonyítva. A kedvezőtlen piaci körülmények ellenére érdemben nőtt a vállalat EBITDA-ja is, melyet az átadott energiatároló rendszerek, a MOL-lal való szinergiák kihasználása, illetve a Körforgásos gazdálkodás szegmens növekedése okozott.
2026. 08. 04. 13:00
Megosztás:

A pozitív hírek miatt csökkentek a hozamok, folytatódott a jen erősödése

Az amerikai államkötvényhozamok hétfőn csökkentek, mivel az Iránnal kapcsolatos konfliktus enyhülésébe vetett remények nyomán mérséklődtek az olajárak, jóllehet a befektetők továbbra is annak kockázatát mérlegelik, hogy egy elhúzódó konfliktus esetén a Federal Reserve ismét kamatemelésre kényszerülhet.
2026. 08. 04. 12:00
Megosztás:

De-eszkalációra utaló jelek hajtották az amerikai tőzsdéket

Augusztus erős kezdést hozott az amerikai részvénypiacokon: a Dow Jones ipari átlag 1,3%-os növekedéssel történelmi zárócsúcsra emelkedett, míg az S&P 1,5%-kal, a Nasdaq pedig 2,1%-kal zárt magasabban, miután az Egyesült Államok és Irán közötti feszültség enyhülésére utaló jelek csökkentették az olajárakat.
2026. 08. 04. 11:00
Megosztás:

Optimista hangulatban indult a hét, rekordon zárt a BUX

Az európai részvénypiacok hétfőn emelkedéssel kezdték a hetet, és ismét történelmi csúcsaik közelébe kerültek, miután a globális kőolajárak meredek esése javította a befektetői hangulatot. A vezető kontinentális indexek közül a német DAX 1,6%-kal, a francia CAC 40 1,2%-kal, az olasz FTSE MIB pedig 1,3%-kal erősödött, miközben a londoni FTSE 100 0,1%-os mínuszban zárt, így a Stoxx 600 0,4%-os pluszban végezte a hét első napját.
2026. 08. 04. 10:00
Megosztás: