Az OTP új pénzcsináló gépe mindenkit megvert, a neve: OTP CETOP UCITS ETF
Júliusban átlépte a 20 millió eurót az OTP Global Markets és az OTP Alapkezelő euró alapú regionális részvényalapjának, az OTP CETOP UCITS ETF-nek a nettó eszközértéke. Így a Kelet-Közép-Európa legfeljebb 25 legnagyobb forgalmú és kapitalizációjú részvényét tartalmazó, tőzsdén kereskedett alap áprilisi indulása óta a húszszorosára nőtt, tehát az alapkezelői szektorban ez lett a legnagyobb hazai ETF.
Az első hónapokban hazai magánbefektetők keresték a hiánypótló terméket, később azonban a hazai intézményi befektetők is megjelentek a vevők között. Az első negyedév alapján csalódás aligha érte őket. „Az olyan időszakokban, amikor trendszerűen mozognak a piacok, akkor az OTP CETOP UCITS ETF-nek komoly előnye lehet a többi alaphoz képest” – szögezte le Fazekas Gábor, az OTP Global Markets igazgatója, aki szerint azért is megy ez az ETF nagyon jól, mert Kelet-Közép-Európa részvényárfolyam és kapitalizáció alapján leginkább versenyképes vállalatainak papírjait tartalmazza.
Ráadásul a reálgazdaságba mélyen beágyazott, értékteremtő vállalatokról van szó, egy olyan gazdasági ciklusban, amikor ezektől a cégektől hosszú távú, felívelő teljesítményt várnak a befektetők.
Turner Tibor, az OTP Alapkezelő általános vezérigazgató-helyettese szerint a kelet-közép-európai régió részvénypiacai messze alulértékeltnek tűntek az elmúlt időszakban, és ennek előbb-utóbb oldódnia kell valamiképpen. A folyamat a kötvényosztályok esetében már el is indult, a régiós részvénypiacokon azonban még hátra van.
„Az OTP CETOP UCITS ETF képes rá, hogy ledöntse azt a mítoszt, hogy a kelet-közép-európai térség piacai illikvidek lennének” – jelentette ki a szakember.
Nem véletlen, hogy a magyarországi mellett már a nemzetközi érdeklődés is egyre élénkebb, mind a magán, mind az intézményi befektetők részéről, utóbbiak között már tekintélyes vagyonkezelők is feltűntek.
„Szakértelmünk és egyedülálló régiós tapasztalatunk révén kaput nyithattunk az OTP CETOP UCITS ETF-fel Kelet-Közép-Európa blue chipjei felé, így a részvényalap a világ bármely befektetője számára izgalmas lehetőségeket tartogathat. Emellett tökéletesen illik abba a régiós befektetési banki építkezésbe, amelyet évekkel ezelőtt kezdtünk, ezért is vagyunk büszkék az első hónapok eredményére” – közölte Bánfi Attila, az OTP Global Markets ügyvezető igazgatója.
Az alap a Budapesti Értéktőzsde CETOP NTR indexét követi, tehát a konstrukcióval az is transzparensen kiszámítható, hogy miként jelenik meg az ETF-ben új befektetések forrásaként az érintett részvények utáni osztalék – húzta alá Fazekas Gábor. Hozzátette, hogy így a részvényalap egy régiós portfólióértékelési benchmarkká is válhat, hiszen arról ad képet, milyen piaci hozamra számíthat egy befektető ebben a régióban.