Hetek alatt ezrek töltötték le az MNB mobilos értékpapírszámla-lekérdezőjét
A Magyar Nemzeti Bank (MNB) honlapjának Értékpapír Egyenleg Online Lekérdező felületén (ÉSZLA) 2016-tól ellenőrizhetik befektetési adataikat az értékpapírszámla-tulajdonos felhasználók. Ennek lényege, hogy a befektetési szolgáltatónktól (bank, brókercég, alapkezelő, Magyar Államkincstár) kapott havi értékpapírszámla-kivonaton szereplő értékpapír- és pénzegyenlegeket össze tudjuk vetni az MNB ÉSZLA rendszerében elérhető egyenlegadatokkal. Mostanáig már több százezer ügyfél élt az ellenőrzés lehetőségével, megbizonyosodva arról, hogy minden rendben van megtakarításaival.
Az ÉSZLA segítségével – az MNB-nél nyilvántartott név nélküli adatok felhasználásával – tehát független forrásból is ellenőrizni tudjuk, hogy valósak-e, helyesek-e a szolgáltatónktól kapott havi kivonatokban szereplő egyenlegadatok. Egy adott havi (pl. 2023 januári) szolgáltatói kivonatban szereplő egyenlegeket a következő hónap 10. munkanapjától (2023. február 14-től) mintegy egy hónapon keresztül (2023. március 15-ig) tudjuk ellenőrizni az ÉSZLA webes, illetve mobilalkalmazásban. Ezt követően pedig már a következő hónap egyenlegadatainak ellenőrzése válik lehetővé (a példánál maradva, a 2023 február havi egyenlegadatokat).
Az MNB informatikai fejlesztése révén 2022 szeptembertől androidos és Apple okostelefonokra is ingyenesen letölthetjük a számos egyszerűsítő és kényelmi funkcióval kiegészített az ÉSZLA mobilalkalmazást.
Mind az ÉSZLA webes felületen, mind az ÉSZLA mobilalkalmazásba a szolgáltatónktól kapott 24 jegyű belépési azonosítóval, valamint a havi értékpapírszámla-kivonaton szereplő 12 karakteres jelszóval tudunk belépni és elvégezni az értékpapírszámlánk egyenlegének ellenőrzését. A szolgáltatónk kötelessége, hogy a 24 jegyű belépési azonosítónkat évente legalább egyszer ismételten megküldje részünkre, de külön kérésünkre a belépési azonosító ismételt átadását bármikor biztosítania kell számunkra.
Az ÉSZLA mobilalkalmazáshoz kapcsolódó egyik mostani újítás a belépéshez kapcsolódik. A szolgáltatónknak a 12 karakteres belépési jelszót már QR-kód formában is meg kell jelenítenie a számlakivonaton. Ezáltal a mobilalkalmazás QR-kód olvasójával könnyedén be tudjuk olvasni a jelszót, nem szükséges annak begépelése. Amennyiben több, különböző szolgáltatónál vezetünk számlát, úgy az azokhoz kapcsolódó egyenlegellenőrzések is lényegesen leegyszerűsödnek a mobilalkalmazás használatával.
QR-kódos belépési jelszó beolvasása a számlakivonatról
A használatot érintő jelentős további könnyítés az ÉSZLA mobilalkalmazás rendszeres használatához kapcsolódik. Amennyiben már legalább három különböző hónapra vonatkozóan elvégeztük egyenlegeink egyeztetését, úgy a továbbiakban a 12 karakteres jelszó megadására már nem lesz szükségünk. Ezt követően a mobilalkalmazásba PIN-kóddal vagy biometrikus azonosítóval (pl.: ujjlenyomat) belépve egy kattintással elérhetőek lesznek értékpapír- és pénzegyenlegeink, a lekérdezett számlánk „regisztrálttá” válik. A mobilalkalmazásban beállítható egy üzenetküldő funkció is, mellyel értesítést kaphatunk, ha újabb hónapra vonatkozó egyenlegadatok érhetőek el.
Azok, akik kevésbé jártasak az internet, okostelefonok világában, a megyeszékhelyeken elérhető Pénzügyi Navigátor Tanácsadó irodákban vagy az MNB fővárosi ügyfélszolgálatán (anonimitása megőrzésével) kaphatnak segítséget befektetései ellenőrzéséhez.
Abban az esetben, ha valaki eltérést tapasztal a számlavezetőtől kapott kivonaton szereplő adatok és ÉSZLA adatok között, célszerű azonnal panaszt tennünk a szolgáltatónknál, és – már a mobilalkalmazás használatával is – jelezheti az eltérést az MNB-nek is. A jegybank minden esetben áttekinti, értékeli az eltérést, szükség esetén pedig vizsgálat során írja elő a probléma megoldását az adott szolgáltató számára.
Az új mobilalkalmazást már a bevezetése utáni első hetekben több ezer ügyfél töltötte le. Ők a továbbiakban éjjel-nappal vagy akár hétvégén otthonról is másodpercek alatt kényelmesen meg tudnak győződni arról, hogy tényleg rendben van-e értékpapírszámlájuk egyenlege, egyeznek-e a szolgáltatók által küldött, illetve az ÉSZLA-n látható számok.
Bekker Dávid Norton
A szerző az MNB tőkepiaci vezető felügyelője